Jugoslavijos liaudies išsivadavimo armijos karių, dalyvavusių gimtosios žemės išlaisvinime, nuotrauka

Istorikas papasakojo apie paskutinį Antrojo pasaulinio karo mūšį Europoje

(atnaujinta 14:57 2020.05.14)
Paskutiniu Antrojo pasaulinio karo Europoje mūšiu laikomas Poljanos mūšis, kai jugoslavai nugalėjo esesininkus ir kolaborantus, aktyviai dalyvaujant sovietų karininkams ir instruktoriams

VILNIUS, gegužės 14 — Sputnik. Jugoslavai nugalėjo esesininkus ir kolaborantus Poljanos mūšyje — paskutiniame Antrojo pasaulinio karo Europos mūšyje — aktyviai dalyvaujant sovietų karininkams ir instruktoriams, RIA Novosti pasakojo Rusijos karo istorijos draugijos ekspertas Nikita Buranovas.

Poljanos mūšis (1945 metų gegužės 14–15 dienomis) — paskutinis didelio masto Antrojo pasaulinio karo mūšis Europoje. Jugoslavijos liaudies išsivadavimo armija, sudaryta iš partizanų būrių, sustabdė vokiečių padalinius ir kolaboracionistines nacionalistines formuotes, kurios bandė prasiveržti į amerikiečių kariuomenės okupacijos sektorių, kad išvengtų pasidavimo Jugoslavijos ar Sovietų kariuomenei.

"Karo metu sovietų karininkai, instruktoriai ir pogrindininkai buvo perkeliami į Jugoslavijos teritoriją į partizanų būrius, kur rengė sąjungininkus, kūrė ir tobulino Jugoslavijos liaudies išsivadavimo armijos karinę struktūrą. Tai padėjo laimėti Poljanos mūšį", — pasakė Buranovas.

Istorikas pasakojo, kad 1945 metų pavasarį Jugoslavijos partizanai sutriuškino vokiečių kariuomenę Jugoslavijos teritorijoje, todėl "E" armijos grupės vadas pulkininkas generolas Aleksandras Lioras pasirašė besąlygiško jo vadovaujamos pajėgų grupės kapituliacijos aktą.

"Tačiau kai kurie vokiečių padaliniai nepakluso, ir gegužės 14 dieną atskiri padaliniai, kurie buvo didelių miestų įgulų sudėtyje, policijos ir konvojaus batalionai bei SS apsaugos padaliniai susivienijo ir bandė prasiveržti į Austrijos ir Šiaurės Italijos teritoriją, kad atsidurtų amerikiečių okupacijos sektoriuje ir pasiduotų jiems", — pridūrė ekspertas.

Jis pažymėjo, kad prie jų prisijungė atskiros nacionalistinių judėjimų formuotės, "iš viso šią grupuotę sudarė apie 30 tūkst. žmonių".

"Karo Jugoslavijoje metu buvo sukurtas platus pogrindis, vokiečiai, kovodami su partizanais, rėmėsi nacionalistinėmis grupuotėmis. Tam kiekvienoje respublikoje buvo kuriami ir palaikomi nacionalistiniai ir kraštutinių dešiniųjų judėjimai", — papasakojo ekspertas.

Karo metu kai kurie Serbijos četnikų atstovai bendradarbiavo su vokiečiais, Ustašo nacionalistai atėjo į valdžią Kroatijoje, Slovėnijoje, globojant nacistinei Vokietijai, buvo sukurtos kolaboracionistinės formuotės. "Visi nacionalistai buvo vokiečių gerai apginkluoti ir gerai apmokyti", — pažymėjo Buranovas.

Istorikas papasakojo, už kurią šalį Hitleris buvo pasirengęs atiduoti Berlyną >>

Jis papasakojo, kad dauguma šių žmonių buvo karo nusikaltimų ir etninių valymų bendrininkai, "jų tikslas buvo nepatekti į Jugoslavijos partizanų ar sovietinės kariuomenės rankas, tačiau jugoslavams sugauti juos buvo garbės reikalas".

"Poljanos mūšis prasidėjo 1945 metų gegužės 14 dieną, kai grupuotės priartėjo prie Jugoslavijos partizanų, kurie kordonais stovėjo keliuose, ir pateikė ultimatumą, reikalaudami pateikti laisvą praėjimą, kad būtų galima atsitraukti į vakarus. Po kategoriško atsisakymo prasidėjo mūšiai daugiausia su šaulių ginklų — šautuvų, automatų, kulkosvaidžių — panaudojimu", — pasakė Buranovas.

Istorikas pabrėžė, kad visiška Jugoslavijos liaudies išsivadavimo armijos pergalė buvo pasiekta, kai jugoslavams į pagalbą atėjo Vakarų sąjungininkų pajėgos su tankais. Vokiečiai ir nacionalistai pradėjo mesti ginklus ar išsibarstyti, slėptis miškuose, judėdami į vakarus. Nuostoliai, atsižvelgiant į Antrojo pasaulinio karo matus, buvo, jei taip galima sakyti, nereikšmingi — vokiečiai ir nacionalistai prarado 500–600 žmonių, iš kurių 350 žuvo. Partizanų patirti nuostoliai sudarė 100 žmonių.

"Po Poljanos mūšio įvyko dar keli incidentai, kuriuose dalyvavo sutriuškintų nacionalistų grupuočių nariai, tačiau būtent šis mūšis laikomas paskutiniu Antrojo pasaulinio karo Europoje istorijoje", — apibendrino ekspertas.

Tegai:
Vokietija, Jugoslavija, Europa, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Niekas nepamirštas: Lietuvoje pagerbti žuvusieji per Didįjį Tėvynės karą
"Rosstat" įvertino TFSR gyventojų netektį per Didįjį Tėvynės karą
TSRS invazija: Pentagonas pateikė savo Antrojo pasaulinio karo versiją
Vokietija neleis rusofobams iškreipti Pergalės dienos
Antrojo pasaulinio karo istoriją rašys nugalėtojai. Ir tai nebus Baltijos šalys
Kazanėje įvyko susišaudymas mokykloje, žuvo vaikai

Kazanėje įvyko susišaudymas mokykloje, žuvo vaikai

(atnaujinta 12:26 2021.05.11)
Teisėsaugos institucijų duomenimis, įtariamasis buvo sulaikytas. Švietimo įstaigos teritorijoje įvestas kovos su terorizmu režimas

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Nežinomi asmenys Kazanės Faizi gatvėje pradėjo susišaudymą 175-ojoje mokykloje, keli žmonės buvo nužudyti.

Į įvykio vietą atvyko Tatarstano vadovas Rustamas Minichanovas. Pasak jo, šaudant žuvo keturi berniukai ir trys mergaitės. Tai aštuntos klasės mokiniai. Dar 16 žmonių — 12 vaikų ir keturi suaugusieji — yra ligoninėje.

Anksčiau RIA Novosti, remdamasi avarinėmis tarnybomis, pranešė, kad žuvo 11 žmonių.

Психологи работают на месте ЧП в школе в Казани
© Sputnik / Максим Богодвид
Psichologai dirba avarijos vietoje Kazanės mokykloje

Švietimo įstaigos teritorijoje įvestas kovos su terorizmu režimas. Imamasi visų įmanomų priemonių mokinių saugumui užtikrinti, sakė oficialus Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos atstovas.

Nelaimės liudininkas aprašė, kaip vaikai po šaudymo buvo išvežti iš mokyklos.

"Visi vaikai buvo išvežti. Specialiosios pajėgos, greitoji pagalba, policija, meras. Visi čia. Jie laukia rezultatų", — sakė priešais mokyklą gyvenanti Kazanės gyventoja Ninel.

Ji pareiškė, kad iš pradžių girdėjo stiprų pokštelėjimą, o paskui šūvius.

"Mergaitė viena buvo išnešta ant neštuvų. Ji, matyt, gavo daugiausiai. Ji buvo be sąmonės, kruvina", — pridūrė agentūros pašnekovas.

Užpuolikas mokykloje buvo sulaikytas, pastate tęsiami operatyviniai veiksmai, sakė oficiali Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Irina Volk.

Tegai:
mokykla, susišaudymas, Kazanė
Sputnik V vakcinos

Slovakija pareiškė apie pasirengimą vakcinacijai nuo COVID-19 "Sputnik V" vakcina

(atnaujinta 11:41 2021.05.11)
Pirmoji "Sputnik V" partija į Slovakiją atkeliavo kovo 1 dieną. Dėl to kilo politinis skandalas, nes nei tuometinis premjeras Matovičius, nei sveikatos apsaugos ministras Marekas Krajči iš anksto nepranešė apie tai nei šalies prezidentei, nei kolegoms ministrų kabinete

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Slovakija gali pradėti vakcinaciją nuo koronaviruso Rusijos preparatu "Sputnik V" artimiausiomis dienomis, pareiškė šalies ministro pirmininko pavaduotojas Igoris Matovičius.

Dėl to, kad Slovakijoje nėra sertifikuotų laboratorijų, 46 ampulės iš vakcinos partijos, atsiųstos kovo 1 dieną, buvo perduotos testavimui į Vengriją. Slovakijos sveikatos apsaugos ministerijos vadovas gegužės 7 dieną paskelbė, kad tyrimai buvo sėkmingai baigti ir parodė vakcinos patikimumą.

"Po puikių bandymų rezultatų sertifikuotoje OMCL laboratorijoje Vengrijoje ir po trijų mėnesių visokių valdžios kliūčių viskas juda link to, kad artimiausiomis dienomis Slovakijoje prasidės vakcinacija "Sputnik V" preparatu. Praėjusį savaitgalį susitariau su Rusijos puse, kad ištestavus "Sputnik V" OMCL laboratorijoje, ji sutinka su skiepijimo pradžia", — cituoja Matovičių RIA Novosti.

Pirmoji "Sputnik V" partija į Slovakiją atkeliavo kovo 1 dieną, sukeldama politinį skandalą, nes nei tuometinis ministras pirmininkas Matovičius, nei Sveikatos apsaugos ministras Marekas Krajči iš anksto nepranešė nei prezidentei Zuzanai Čaputovai, nei kolegoms ministrų kabinete. Vyriausybė priešinosi "Sputnik V" pirkimui, kol jį patvirtino Europos reguliavimo institucija, šeši ministrai paliko kabinetą ir paragino atsistatydinti Matovičiui ir Krajči, ką jie vėliau ir padarė. Pertvarkyta kabineto sudėtis buvo patvirtinta balandžio 1 dieną, Matovičius tapo ministro pirmininko pavaduotoju ir finansų ministru.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau patvirtinta 64 šalyse, kuriose iš viso gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, vakcinos veiksmingumas yra 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%) nurodyti dyžuomenys, anksčiau pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RTIF) ir Gamalėjaus tyrimų centras.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, Sputnik V, Rusija, koronavirusas, Slovakija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Bundestago deputatas atvyko į Maskvą pasiskiepyti "Sputnik V"
"Bild": derybos dėl "Sputnik V" vakcinos tiekimo Vokietijai yra aklavietėje
JT laukia vakcinos "Sputnik V" patvirtinimo PSO