Koronavirusas

Mokslininkai atrado naujų būdingų COVID-19 požymių

(atnaujinta 21:16 2020.05.14)
Tyrimo autorių teigimu, pacientams, sergantiems COVID-19, uoslės jutimas susilpnėja vidutiniškai 80, skonis — 70, o trigeminalinis jautrumas — 40 procentų

VILNIUS, gegužės 14 — Sputnik. Didelio masto tarptautinio tyrimo apie COVID-19 ryšį su sutrikusiomis žmogaus jutimo sistemomis rezultatai parodė, kad nauja koronavirusinė infekcija sukelia ne tik uoslės praradimą, bet ir burnos ertmės jautrumo pokyčius. Tyrime dalyvavo Rusijos mokslininkai. Leidinys paskelbtas "medRxiv" portale.

50 šalių mokslininkai sukūrė Pasaulinį chemosensorinių mokslų konsorciumą (GCCR), kuris tiria naujojo koronaviruso infekcijos poveikį visų chemosensorinių sistemų veikimui — uoslei, skonio pojūčiui ir vadinamajam trigeminaliniam jautrumui burnos ertmėje.

Kalbama apie odos ir gleivinių cheminį jautrumą, pasireiškiantį lytėjimo pojūčių kompleksu, pavyzdžiui, dilgčiojimu ar šaltkrėčiu.

Konsorciumo atliktas visuotinis pacientų, kuriems diagnozuota COVID-19, apklausa parodė, kad nauji koronavirusinės infekcijos simptomai apima ne tik anosmiją — uoslės praradimą, bet ir staigų skonio pojūčių susilpnėjimą, taip pat burnos ertmės jautrumo pokyčius, jei nėra nosies užgulimo.

Tai yra reikšmingas skirtumas tarp COVID-19 ir SARS bei gripo, kai taip pat galima pastebėti dalinį uoslės praradimą.

Nuo balandžio 22 dienos iki šiol iš visuotinės apklausos dalyvių buvo gauta daugiau nei 30 tūkst. atsakymų. Leidinyje pateikiami pirmųjų 4039 pacientų iš 41 šalies, įskaitant Rusiją, rezultatai.

Tyrimo autorių teigimu, pacientams, sergantiems COVID-19, uoslės jutimas susilpnėja vidutiniškai 80, skonis — 70, o trigeminalinis jautrumas — 40 procentų.

"Visuotinei pandemijai reikia visuotinio atsako", — RIA Novosti pasakoja viena iš tyrimo autorių Vera Voznesenskaja, atstovaujanti Rusijai GCCR.

"Tyrimo rezultatai parodė, kad pacientams, sergantiems COVID-19, pastebimi ne tik staigūs uoslės ir skonio pojūčių praradimai, bet ir trišakio nervo jautrumo pažeidimas, tuo tarpu pacientai neturėjo slogos, jų nosis nebuvo užgulta, o tai pirmiausia rodo, kad pažeistas neuronų substratas ir tyrimai tęsiami, ir ilgainiui staigus uoslės, skonio jautrumo praradimas, kaip naujos koronavirusinės infekcijos rodiklis, gali būti naudojamas, siekiant atskirti įprastą SARS ir COVID-19", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 4,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 290 tūkst. žmonių.

Tegai:
tyrimas, koronavirusas, mokslininkai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1921)
Dar šia tema
Biologė paaiškino, kam formuojasi imunitetas COVID-19
Skyrybų neišvengti? Blogiausias karantino poveikis sveikatai
Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresnio amžiaus žmonės dažniau užsikrečia koronavirusu
Koronavirusas, archyvinė nuotrauka

Gydytoja: kaukių naudojimas sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 dešimtis kartų

(atnaujinta 22:53 2020.06.04)
Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pagrindinis koronavirusinės infekcijos perdavimo būdas yra oras — tai atsitinka kosint, čiaudint ir kalbant, todėl dėvint kaukes rizika užsikrėsti koronavirusu sumažėja dešimteriopai, RIA Novosti sakė Rusijos infekcinių ligų specialistė Irina Ivanova.

"Nepaisant laiko apribojimų, būtina ir toliau laikytis tam tikrų taisyklių. Ypač svarbu išlaikyti atstumą ir naudoti medicinines kaukes. Čiaudint ir kosint ore aplink sergantį žmogų plinta jo seilių, skreplių ir kvėpavimo takų sekreto lašeliai. Ir kadangi koronavirusinė infekcija gali būti besimptomė, žmogus, nežinodamas, kad serga, gali perduoti virusą kitiems žmonėms. Kaukių dėvėjimas dešimtis kartų sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Be to, svarbu, kad kuo daugiau žmonių naudotų kaukę", — teigė Ivanova.

Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas.

Tinkamai naudojant medicinines kaukes, kvėpavimo problemų neturėtų kilti. Ypač pabrėžiama, kad nėščioms moterims ir asmenims, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, nešioti medicinines kaukes būtina.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 383 tūkst. žmonių.

Tegai:
saugumas, gydytojai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1921)
Dar šia tema
JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui
Per parą nustatyti trys koronaviruso atvejai
Policija Vašingtone

Pasibaigus neramumams Vašingtonas atšaukė komendanto valandą

(atnaujinta 22:51 2020.06.04)
Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. JAV sostinėje Vašingtone atšaukta komendanto 

valanda nurimus riaušėms, spaudos konferencijoje sakė miesto merė Muriel Bowser. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Šį vakarą komendanto valandos nebus", — sakė Bowser.

Apribojimai galiojo keturias dienas.

Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai.

Nuo gegužės pabaigos daugelyje didžiųjų JAV miestų vyko protestai ir riaušės dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties dėl policijos veiksmų sulaikymo metu.

Tegai:
riaušės, Vašingtonas
Dar šia tema
Ekspertas: JAV valdžia negali kovoti su riaušėmis įprastais būdais
Kaip kova su rasizmu JAV virto susirėmimais su plėšikais
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados

JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų

0
(atnaujinta 07:55 2020.06.05)
Protestuotojai prieš JAV policijos žiaurumus susirėmė netoli Baltųjų rūmų su juos saugojančiomis saugumo pajėgomis

Demonstrantai šaukė "Gėda jums" ir laikė plakatus su užrašais "Ar aš kitas?" ir "Ar taip atrodo demokratija?". Protestuotojai bandė išprovokuoti kariuomenę, tačiau ji nepasidavė.

Anksčiau pranešta, kad Vašingtono rajone specialiai dislokuota 1,6 tūkst. karių, tačiau jie nepateko į pačią sostinę.

Protestai ir riaušės JAV prasidėjo po afroamerikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje dėl policijos pareigūnų veiksmų jo sulaikymo metu. Policininkai pargriovė Floidą ant žemės ir surakino antrankiais, vienas iš jų keliu prispaudė sulaikytojo kaklą. Vyras kelis kartus pakartojo, kad negali kvėpuoti, tada prarado sąmonę. Jis mirė intensyviosios terapijos skyriuje.

Po to buvo atleisti keturi policijos pareigūnai, vienas apkaltintas dėl netyčinio nužudymo.

JAV pradėjo vykti protestai, kurie peraugo į riaušes, masinius plėšimus ir susirėmimus su policija. Daugelis valstijų įvedė komendanto valandą.

0
Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Kaip reporteriai dirba ypač pavojingomis protestų sąlygomis JAV
JT generalinis sekretorius ragina protestuotojus JAV taikiai išreikšti savo pasipiktinimą
JT nerimauja dėl to, kad protestuotojai lyginami su teroristais JAV
Ši šalis nėra tokia visagalė. Ką parodė protestai JAV