Koronavirusas

Vaistas nuo koronaviruso. Mokslininkai siūlo neįtikėtiną terapiją

(atnaujinta 13:24 2020.05.15)
Kovo pabaigoje, analizuodami dabartinius duomenis apie Ispanijos COVID-19 epidemiją, mokslininkai pastebėjo, kad vyrai nuo šios ligos miršta beveik dvigubai dažniau nei moterys

VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. Moterys lengviau perserga koronavirusine infekcija dėl lytinių hormonų — estrogenų. JAV jais netgi pradėjo gydyti pacientus, sergančius COVID-19. Tačiau tai nėra pirmoji užkrečiama liga, kuri labai priklauso nuo paciento lyties, RIA Novosti rašo Alfija Jenikejeva.

Virusas "teikia pirmenybę" vyrams

Kovo pabaigoje, analizuodami dabartinius duomenis apie Ispanijos COVID-19 epidemiją, mokslininkai pastebėjo, kad vyrai nuo šios ligos miršta beveik dvigubai dažniau nei moterys. Tokia pati padėtis buvo Italijoje, kur 71 proc. mirčių buvo susijusios su vyriškąja lytimi.

Pasak balandžio pabaigoje pasirodžiusių kinų gydytojų išvadų, nauja koronavirusinė infekcija vyrams yra 2,4 karto pavojingesnė.

Ištyrę daugiau nei 1000 ligos atvejų, tyrėjai išsiaiškino: moterims, net pagyvenusioms ir sergančioms gretutinėmis ligomis, viruso forma paprastai buvo lengvesnė.

Tuomet mokslininkai padarė prielaidą, kad rizikos veiksnys yra prastas gyvenimo būdas, dažniau pasitaikantis vyrams: jie rečiau plauna rankas, dažnai piktnaudžiauja cigaretėmis ir alkoholiu. Kinijoje rūko beveik pusė vyrų ir tik du procentai moterų.

Tačiau JK, kur abiejų lyčių rūkalių skaičius yra apytiksliai vienodas, vyrai, kaip ir Kinijoje, sunkiau serga COVID-19. Europos kardiologų draugijos ekspertų teigimu, taip gali būti dėl padidėjusios angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (ACE2) koncentracijos jų kraujyje. Jis yra ląstelių paviršiuje ir, anot pranešimų, padeda SARS-CoV-2 virusui prasiskverbti.

Mokslininkai iš Šveicarijos ir Italijos pastebėjo, kad pacientai, sergantys prostatos vėžiu, kuriems taikoma antiandrogenų terapija, labai retai užsikrečia koronavirusu, jų ligos forma yra lengvesnė. Galbūt dėl ​​sumažėjusio vyriškų lytinių hormonų lygio jie turi mažiau transmembraninės serino proteazės 2 (TMPRSS2). Šis baltymas leidžia viruso dalelės "smaigaliams" prilipti prie ACE2 receptorių ir patekti į ląstelę.

Ko gero, vaistai, slopinantys androgenų gamybą, galėtų palengvinti COVID-19 eigą, tačiau kol kas Europos gydytojai bijo juos skirti koronavirusu sergantiems pacientams.

Hormonai numuša koronavirusą

Tuo tarpu JAV pradėti du klinikiniai hormonų terapijos tyrimai: pacientams, kuriems diagnozuota COVID-19, bus švirkščiami moteriški lytiniai hormonai — arba progesteronas, arba estrogenas. Tyrėjai iš Los Andželo ir Niujorko teigia, kad tai palengvins ligos eigą.

Yra žinoma, kad moterys dėl savo lytinių hormonų iš esmės lengviau perserga virusinėmis infekcijomis. Visų pirma, nuo netipinės pneumonijos ir Artimųjų Rytų respiracinio sindromo, kurį taip pat sukelia koronavirusai, vyrai mirė daug dažniau.

Kanados ekspertų teigimu, vyriškajai lyčiai sunkiau sekasi sergant paprastu gripu. Pagrindiniai jų simptomai yra ryškesni ir pasveikti po ligos reikia beveik dvigubai ilgiau.

Reikalas — estrogenai, kurie veikia kelių rūšių ląsteles, įskaitant imunines ląsteles, jungdamiesi prie receptorių, esančių jų membranose. Todėl moterys turi stipresnį imunitetą ir yra labiau atsparios virusams ir bakterijoms.

Amerikiečių ir vokiečių mokslininkų eksperimente su pelėmis, užkrėstomis SARS koronavirusu, grupėje patinai ir patelės, kuriems buvo pašalintos kiaušidės, sunkiau sirgo ir mirė dažniau nei kiti. Kalbant apie žmones, tyrimai parodė, kad estrogenai gali slopinti virusų dauginimąsi organizme.

Tyrimų autoriai nosies gleivinės žmogaus ląsteles užkrėtė gripo A virusu. Patinų infekcijai jautriausi pasirodė vyrai. Tačiau, gydomi estrogenais, jie taip pat sėkmingai priešinosi virusui, kaip ir moterys.

Viruso interesai

Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkų teigimu, imunitetas vyrams dėl virusinių infekcijų yra daug silpnesnis dėl aukšto testosterono lygio, nes šis hormonas slopina antikūnų gamybą. Be to, vyrams skirtingi genai veikia skirtingai — jie dalyvauja lipidų sintezėje ir skatina ląstelių, slopinančių imuninį atsaką, susidarymą.

Ir kuo daugiau testosterono yra kraujyje, tuo stipresnis genų aktyvumas keičiasi ir silpnesnis organizmo imuninis atsakas.

Švedijos ekspertai pabrėžia, kad beveik visuose stuburiniuose, įskaitant žmones, vyrai turi didelę genų įvairovę, turinčią įtakos imuninės sistemos veikimui. Tai tikriausiai paaiškina, kodėl jos į infekcijas reaguoja skirtingai nei moterys.

Britų tyrinėtojai mano, kad esmė ne imuninės sistemos skirtumuose, o pačiuose patogenuose. Evoliucija daro juos agresyvesnius būtent vyrams. Nėštumo, gimdymo ir žindymo metu moteris gali perduoti infekciją savo kūdikiui. Todėl virusas yra "suinteresuotas" per daug nepakenkti jos organizmui.

Anot mokslininkų, ši hipotezė paaiškina, kodėl žmogaus T-limfotropinis 1 tipo virusas (HTLV-1) japonams vyrams išsivysto į T ląstelių leukemiją dažniau nei moterims.

Ir Karibuose ši komplikacija vienodai pastebima abiejų lyčių atstovams. Faktas yra tas, kad Japonijoje vaikai maitinami krūtimi daug ilgiau. Viena vertus, tai leidžia virusui vystytis ir nėra toks pavojingas moteriai, kita vertus, tai padidina vaiko užsikrėtimo riziką.

Tegai:
moterys, vyrai, mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1861)
Dar šia tema
"Ilgalaikė problema". PSO mano, kad COVID-19 niekada neišnyks
PSO: koronaviruso aukų skaičius pasaulyje viršijo 294 tūkstančius
Harvis Veinšteinas

JAV dar keturios moterys apkaltino Harvį Veinšteiną išžaginimu

(atnaujinta 15:50 2020.05.29)
Nukentėjusiosios iš Holivudo prodiuserio reikalauja kompensacijos, kovą Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną nuteisė 23 metams kalėjimo

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių kino prodiuserį Harvį Veinšteiną išžaginimu apkaltino dar keturios moterys, be to, viena iš jų nusikaltimo padarymo metu buvo nepilnametė, praneša laikraštis "New York Daily News".

Anot leidinio, ketvirtadienį Aukščiausiajam teismui Niujorke buvo pateiktas ieškinys keturių moterų vardu (kurioms šiuo metu 70, 43, 38 ir 35 metai), jų vardai neatskleidžiami. Jame yra anksčiau nepateikti kaltinimai. Remiantis dokumentais, moterys reikalauja kompensacijos iš Harvio Veinšteino. Taip pat teismo ieškinyje minimas jo brolis Bobas Veinšteinas, kompanijos "Miramax" ir "Disney", kurios, kaip teigiama, nutylėjo ir slėpė informaciją.

"Kadangi seksualinė prievarta prieš jaunas merginas ir moteris iš Harvio Veinšteino pusės tęsėsi dešimtmečius ir tai tapo vis sunkiau slėpti, dalyvių ir prisidėjusiųjų skaičius toliau augo", — teigiama teismo ieškinyje.

Vienas iš byloje pateiktų išžaginimo atvejų susijęs su tuo, kas įvyko 1994 metais. Kaip teigiama, Veinšteinas įviliojo į savo viešbučio kambarį 17-metę merginą verslo susitikimo pretekstu, o paskui ją išžagino. Po to prodiuseris jai grasino nesėkmėmis karjeroje kine, taip pat fizine žala jai ir jos šeimai.

Kaip rašo leidinys, ieškinyje taip pat sakoma, kad dar vieną moterį jis išžagino viešbutyje 1984 metais, Kanų kino festivalio metu. Trečioji moteris pareiškė apie 2008 įvykusį išžaginimą. Ketvirtoji pasakė, kad išpuolis prieš ją buvo įvykdytas 2013 metais, per Venecijos kino festivalį.

Kovo mėnesį Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną, kuris buvo pripažintas kaltu už išžaginimą ir privertimą atlikti oralinį seksą, nuteisė 23 metams kalėjimo. Tuo pačiu metu prisiekusieji jį išteisino dėl kitų trijų punktų, įskaitant rimtesnį išžaginimą, už kurį jam grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Veinšteino byla taip pat nagrinėjama Kalifornijos teisme.

Tegai:
išprievartavimas, JAV
Dar šia tema
Harvis Veinšteinas nuteistas kalėti 23 metus
Veinšteinas hospitalizuotas praėjus kelioms valandoms po nuosprendžio paskelbimo
Veinšteinas iš ligoninės nusiųstas atgal į kalėjimą
Petro Porošenka ir Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka

Porošenka neatvyko į apklausą byloje dėl pokalbio su Baidenu

(atnaujinta 14:32 2020.05.29)
Pranešama, kad apklausa buvo numatyta 12:00 valandą, tačiau buvęs prezidentas nurodytu laiku neatvyko

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį neatvyko į Valstybinį tyrimų biurą apklausai byloje dėl pokalbio su buvusiu JAV viceprezidentu Džo Baidenu, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Ukrainos valstybinis tyrimų biuras gegužės 29 dieną numatė Porošenkos apklausą byloje dėl pokalbio su Baidenu. Buvusio prezidento advokatas Igoris Golovanas ketvirtadienį pareiškė, kad jo klientas į apklausą neatvyks, nes jam nebuvo tinkamai pranešta.

Šalia valstybinio tyrimų biuro pastato budi keli Ukrainos nacionalinės gvardijos kariai, taip pat susirinkę daug žurnalistų. Apklausa buvo numatyta 12:00 valandą, tačiau buvęs prezidentas nurodytu laiku neatvyko.

Anksčiau Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad Valstybinis tyrimų biuras pradėjo bylą dėl to, kad buvo įrašytas Porošenkos ir Baideno pokalbis. Visų pirma buvo paskelbtas Ikiteisminių tyrimų registro išrašas, kuriame teigiama, kad neteisėtas techninių informacijos gavimo priemonių naudojimas gali pakenkti viešajam interesui.

Anksčiau frakcijos Aukščiausiosios Rados deputatas Andrejus Derkač paviešino įrašus apie tariamai Porošenkos ir Baideno telefoninius pokalbius, kurie, pasak jo, liudija apie buvusio prezidento tarptautinę korupciją ir valstybės išdavystę.

Petro Porošenka ir Jurijus Lucenka, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Пресс-служба президента Украины

Vienas iš pokalbių buvo susijęs su Viktoro Šokino atleidimu iš Ukrainos generalinio prokuroro pareigų, tariamai Baideno prašymu. Mainais už tai jis pažadėjo Porošenkai skirti 1 milijardą dolerių Ukrainai. Be to, įraše buvo aptarti tariamo koalicijos buvimo parlamente klausimai, buvusio premjero Arsenijaus Jaceniuko vyriausybės atsistatydinimas ir buvusio ministro pirmininko Vladimiro Groismano vyriausybės patvirtinta Rada. Porošenka pareiškė, kad šie įrašai buvo suklastoti.

Buvęs Ukrainos generalinis prokuroras Viktoras Šokinas anksčiau rašė pareiškimą teisėsaugos institucijoms apie Baideno kišimąsi į jo darbą. Ukrainos naujienų agentūra, cituodama šaltinį Valstybiniame tyrimų biure, teigė, kad dėl galimo JAV piliečio kišimosi į Šokino darbą Ukrainoje buvo pateiktas ieškinys. Aukščiausioji Rada sutiko atleisti Šokiną 2016 metais. Buvęs generalinis prokuroras bandė apskųsti savo atleidimą apeliacinės instancijos lygmeniu, tačiau nesėkmingai. Jis pateikė naują skundą Ukrainos Aukščiausiojo Teismo administraciniam kasaciniam teismui 2019 metų rugsėjo mėnesį.

Tegai:
apklausa, byla, Petro Porošenka
Dar šia tema
Porošenka pasiskundė Lietuvos ambasadoriui dėl "politinio persekiojimo" Kijeve
"Grubiai aprėkė ir išvyko": Ukrainos žurnalistai pasipiktino Porošenkos elgesiu
Artėja anti-Maidanas: Porošenka ir jo parankiniai gali būti nubausti
Klaipėdos SGD terminalas

Į Lietuvą atvyko naujas SGD krovinys Vysocko

(atnaujinta 15:55 2020.05.29)
Nuo praėjusio pavasario rusiškų dujų tiekimas tapo reguliarus. Laivas "Coral Fungia" turi pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų SGD

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu. Apie tai pranešė "Marinetraffic.com".

Laivas "Coral Fungia" praėjusį šeštadienį išplaukė iš Vysocko uosto ir penktadienį, 04:15, atplaukė į Klaipėdą. SGD terminalo operatoriaus "Klaipėdos nafta" duomenimis, tanklaivis turėtų pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų.

Praėjusią savaitę į Lietuvą atkeliavo penktasis per visą šalies istoriją Amerikos suskystintų gamtinių dujų krovinys. Tanklaivis į šalį pristatė 155 tūkstančius kubinių metrų dujų.

KN duomenimis, per gegužės mėnesį Lietuva turėjo gauti 320 tūkstančių kubinių metrų SGD.

Lietuva nuosavą SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pagrindė noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Tačiau terminalas Lietuvai atsieina brangiai: "Klaipėdos nafta" Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų už jo nuomą. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

Rusiško kuro tiekimai tapo reguliarūs nuo praėjusių metų pavasario. Kalbant apie amerikietiškas SGD, apie kurių pirkimą dažnai kalba Lietuvos valdžia, tai per Klaipėdos terminalo egzistavimo laiką buvo tik kelios jų partijos.

Interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio energetinio saugumo fondo vyriausiasis analitikas Igoris Juškovas pažymėjo, kad Lietuva niekada neturėjo ilgalaikių sutarčių su JAV, juolab, kad šalis iš pradžių nebuvo laikoma pagrindine tiekėja.

Tegai:
Lietuva, Rusija, suskystintos gamtinės dujos (SGD)
Dar šia tema
Lietuvoje įvardijo padidėjusio SGD tiekimo iš JAV priežastį
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų