Apsaugos priemonės

Mokslininkai, atlikę tyrimus su žiurkėnais, įrodė kaukių veiksmingumą kovoje su COVID-19

(atnaujinta 11:53 2020.05.18)
Mikrobiologų eksperimente dalyvavo 52 žiurkėnai. Mokslininkai sukūrė specialią eksperimentų struktūrą

VILNIUS, gegužės 18 — Sputnik. Honkongo universiteto mokslininkai, atlikdami eksperimentą su žiurkėnais, įrodė aukštą medicininių kaukių efektyvumą kovoje su COVID-19, sužinoję, kad jos padeda žymiai sumažinti bekontaktį viruso plitimą, praneša "South China Morning Post".

Mikrobiologų eksperimente dalyvavo 52 žiurkėnai. Mokslininkai sukūrė specialią eksperimentų struktūrą.

Mažame uždarame kambaryje vienoje pusėje į kiekvieną narvelį jie įdėjo po vieną žiurkėną su koronavirusu, o kitoje — tris sveikus. Tarp narvelių mokslininkai įrengė ventiliatorius, kurie turėjo pūsti orą ir "paskleisti" virusą iš sergančio graužiko į sveiką. Tyrėjai taip pat įtaisė specialią kaukės sieną tarp jų.

Tyrėjai atliko trijų skirtingų scenarijų eksperimentus: "kaukės barjeras" buvo dedamas į narvelius su užkrėstais žiurkėnais, į narvelius su sveikais žiurkėnais ir visai nebuvo įdėtas. Praėjus savaitei po eksperimento, 10 iš 15 sveikų žiurkėnų, esančių narvuose be pertvarų, užsikrėtė koronavirusu. Tačiau tais atvejais, kai kaukės buvo sumontuotos narvuose su užkrėstais graužikais, tik du iš 12 žiurkėnų, esančių priešingame narve, užsikrėtė.

Po eksperimento pertvara buvo dedama tik į narvą su sveikais žiurkėnais, keturi iš 12 graužikų susirgo.

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad žiurkėnams, tiesiogiai užkrėstiems koronavirusu, buvo pastebėti sunkesni simptomai nei vėliau užsikrėtusiems graužikams.

"Mūsų eksperimentas su žiurkėnais rodo labai aiškiai: jei užsikrėtę žiurkėnai ar žmonės — ypač besimptomiai ir turintys simptomų — užsidėjo kaukes, tada jie faktiškai apsaugo kitus žmones", — teigė mikrobiologas ir infekcinių ligų specialistas Yuen Khuok-yun.

Mokslininkas pridūrė, kad dėvint medicinines kaukes koronaviruso plitimą galima sumažinti 50 proc., "ypač kai kaukes dėvi užsikrėtę žmonės". Jis taip pat paragino Honkongo gyventojus laikytis atstumo ir toliau nešioti kaukes.

"Aš žinau, kad vasarą nešioti kaukes bus sunku. Mano patarimas jums, ypač kai esate lauke, kur oras laisvai cirkuliuoja, perpildytose vietose ar viešajame transporte, būtinai dėvėkite kaukę", — teigė specialistas.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 4,5 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 307 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, mokslininkai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Lietuva siūlo veiksmingą COVID-19 grupinio testavimo strategiją
Vaistas nuo koronaviruso. Mokslininkai siūlo neįtikėtiną terapiją
Tyrimai laboratorijoje

Mokslininkai atrado naują vėžio susidarymo mechanizmą

(atnaujinta 22:27 2021.01.20)
Pasak tyrimo autorių, gauti duomenys padės rasti būdą suaktyvinti vėžio slopinimo procesus, redaguojant ląstelėje esančią RNR

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Mokslininkai nustatė anksčiau nežinomą vėžio susidarymo mechanizmą, praneša "Medicalxpress".

Singapūro nacionalinio universiteto tyrėjų grupė ištyrė RPA, koduojančią COPA baltymą, kuris veikia kepenų, stemplės, skrandžio ir krūties vėžio vystymąsi. Jie klinikinėje aplinkoje analizavo, ar iš COPA geno perrašyta RNR buvo redaguota ar pakeista.

Jie nustatė, kad kiekviename langelyje yra redaguota ir neredaguota COPA versija. Jei vyrauja antroji versija, labiau tikėtina, kad ląstelė taps piktybine. Pažymima, kad redaguotas COPA slopina sudėtingą molekulinių signalų tinklą, kurio padidėjęs aktyvumas sukelia per didelį ląstelių dauginimąsi, o tai gali sukelti navikų atsiradimą.

Pasak tyrimo autorių, gauti duomenys padės rasti būdą suaktyvinti vėžio slopinimo procesus, redaguojant ląstelėje esančią RNR.

Tegai:
vėžys, mokslininkai
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
NVSC primena apie izoliacijos taisyklių laikymąsi
Keitė Midlton konferencijoje vilkėjo seną striukę ir sukėlė diskusijas tarp žiūrovų
Koronaviruso testas

Kinija ir PSO apkaltintos lėtu atsaku į koronavirusą

(atnaujinta 22:13 2021.01.20)
Ekspertai padarė išvadą, kad organizacija sureagavo lėtai, kai jau buvo žinoma apie COVID-19 plitimą. Nors apie tai buvo įspėta jau gruodį, organizacijos atstovai pandemijos neįvardijo iki sausio pabaigos

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Kinijos valdžios institucijos ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nesiėmė pakankamai greitos ir ryžtingos kovos su koronaviruso pandemija prevencijos. Jas tuo apkaltino nepriklausoma Šveicarijos tyrėjų taryba, praneša CNN

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Mums tikrai aišku, kad visuomenės sveikatos priemonės galėjo būti įvestos tiek vietiniu, tiek nacionaliniu lygiu Kinijoje 2020 metų sausio mėnesį", — sakoma tarybos pranešime. 

Ekspertai padarė išvadą, kad organizacija sureagavo lėtai, kai jau buvo žinoma apie COVID-19 plitimą. Nors apie tai buvo įspėta jau gruodį, organizacijos atstovai pandemijos neįvardijo iki sausio pabaigos.

Jie ragino reformuoti organizaciją: anot jų, ji neturi pakankamai galių vykdyti funkcijas, kurių iš jos tikimasi. Todėl, tarybos manymu, pasauliui reikia "iš naujo nustatyti" savo reagavimo į epidemiologines grėsmes mechanizmus.

Sausio 18 dieną buvo pranešta, kad PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas perspėjo žmoniją, jog ji atsidūrė ant moralinės katastrofos slenksčio: dėl to, kaip nevienodai vakcinos paskirstomos tarp šalių, daugeliui žmonių neturtingiausiose šalyse gresia mirtis.

Tegai:
koronavirusas, Kinija, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje