Apsaugos priemonės

Mokslininkai, atlikę tyrimus su žiurkėnais, įrodė kaukių veiksmingumą kovoje su COVID-19

(atnaujinta 11:53 2020.05.18)
Mikrobiologų eksperimente dalyvavo 52 žiurkėnai. Mokslininkai sukūrė specialią eksperimentų struktūrą

VILNIUS, gegužės 18 — Sputnik. Honkongo universiteto mokslininkai, atlikdami eksperimentą su žiurkėnais, įrodė aukštą medicininių kaukių efektyvumą kovoje su COVID-19, sužinoję, kad jos padeda žymiai sumažinti bekontaktį viruso plitimą, praneša "South China Morning Post".

Mikrobiologų eksperimente dalyvavo 52 žiurkėnai. Mokslininkai sukūrė specialią eksperimentų struktūrą.

Mažame uždarame kambaryje vienoje pusėje į kiekvieną narvelį jie įdėjo po vieną žiurkėną su koronavirusu, o kitoje — tris sveikus. Tarp narvelių mokslininkai įrengė ventiliatorius, kurie turėjo pūsti orą ir "paskleisti" virusą iš sergančio graužiko į sveiką. Tyrėjai taip pat įtaisė specialią kaukės sieną tarp jų.

Tyrėjai atliko trijų skirtingų scenarijų eksperimentus: "kaukės barjeras" buvo dedamas į narvelius su užkrėstais žiurkėnais, į narvelius su sveikais žiurkėnais ir visai nebuvo įdėtas. Praėjus savaitei po eksperimento, 10 iš 15 sveikų žiurkėnų, esančių narvuose be pertvarų, užsikrėtė koronavirusu. Tačiau tais atvejais, kai kaukės buvo sumontuotos narvuose su užkrėstais graužikais, tik du iš 12 žiurkėnų, esančių priešingame narve, užsikrėtė.

Po eksperimento pertvara buvo dedama tik į narvą su sveikais žiurkėnais, keturi iš 12 graužikų susirgo.

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad žiurkėnams, tiesiogiai užkrėstiems koronavirusu, buvo pastebėti sunkesni simptomai nei vėliau užsikrėtusiems graužikams.

"Mūsų eksperimentas su žiurkėnais rodo labai aiškiai: jei užsikrėtę žiurkėnai ar žmonės — ypač besimptomiai ir turintys simptomų — užsidėjo kaukes, tada jie faktiškai apsaugo kitus žmones", — teigė mikrobiologas ir infekcinių ligų specialistas Yuen Khuok-yun.

Mokslininkas pridūrė, kad dėvint medicinines kaukes koronaviruso plitimą galima sumažinti 50 proc., "ypač kai kaukes dėvi užsikrėtę žmonės". Jis taip pat paragino Honkongo gyventojus laikytis atstumo ir toliau nešioti kaukes.

"Aš žinau, kad vasarą nešioti kaukes bus sunku. Mano patarimas jums, ypač kai esate lauke, kur oras laisvai cirkuliuoja, perpildytose vietose ar viešajame transporte, būtinai dėvėkite kaukę", — teigė specialistas.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 4,5 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 307 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, mokslininkai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2182)
Dar šia tema
Lietuva siūlo veiksmingą COVID-19 grupinio testavimo strategiją
Vaistas nuo koronaviruso. Mokslininkai siūlo neįtikėtiną terapiją
Lašiniai

Dietologė įvardijo situaciją, kada lašiniai padeda mesti svorį

(atnaujinta 11:48 2020.07.12)
Vis dėlto verta atsiminti, kad kiaulių taukai yra labai kaloringas produktas, todėl nederėtų jais piktnaudžiauti

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Lašiniai gali padėti numesti svorio, tačiau tik vienu konkrečiu atveju. Dietologė Elena Solomatina apie jį papasakojo interviu Sputnik radijui.

Lašiniai visuomenės galvoje laikomi vienu kenksmingiausių produktų. Tai viskas, kas susiję su beveik šimtu procentų riebalų, kurių buvimas yra glaudžiai susijęs su kažkuo kenksmingu.

Tačiau tai yra klaidinga nuomonė, sako Elena Solomatina. Jos nuomone, visa esmė yra kiaulinių taukų vartojimo kiekis ir būdas.

"Sumuštinis iš nesmulkintų grūdų duonos su kiauliena ir daržovėmis puikiai patenkins jūsų alkį. Net ir dėl tokio maisto galite numesti svorio. Po tokio sumuštinio nenorėsite valgyti ilgai, nes jame yra daug kalorijų. Šiuo atžvilgiu kiaulių taukai yra nuostabūs", — sakė ji.

Vis dėlto verta atsiminti, kad kiaulių taukai yra labai kaloringas produktas. Jei naudosite jį kaip apetito ribojimą, svarbu per daug nevalgyti, sako dietologė Jelena Solomatina.

"Lašiniai yra labai, labai kaloringas produktas. Tai yra šimtaprocentiniai riebalai. Paprastai riebalai sunaudojami ne daugiau kaip 10–30 gramų. Tokio biologiškai aktyvių medžiagų yra daug daugiau nei svieste. Žmonėms, linkusiems į antsvorį ir tie, kurie jau turi aukštą cholesterolio kiekį, turėtų suvalgyti ne daugiau kaip 10 gramų per dieną. Visi kiti turėtų valgyti ne daugiau kaip 30 gramų", — interviu Sputnik radijui pasakojo dietologė.

Tegai:
antsvoris, maistas
Dar šia tema
Paskelbtas vaizdo įrašas apie smarkius potvynius vakarų Ukrainoje
ULAC: netvarkinga stovyklavietė vilioja graužikus, platinančius užkrečiamas ligas
Rusijos prezidentas Vladmiras Putinas

Putinas neigė ryšį tarp Krymo ir pablogėjusių santykių tarp Maskvos ir Ukrainos

(atnaujinta 17:06 2020.07.12)
Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi"

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad pablogėję santykiai tarp Maskvos ir Kijevo nėra susiję su Krymo sugrįžimu į Rusijos Federaciją. Apie tai jis pareiškė "Rossija 1" eteryje.

Rusijos vadovas priminė įvykių chronologiją ir pareiškė, kad iš pradžių Ukrainoje įvyko valstybės perversmas ir valdžios užgrobimas, po kurio Maskvos požiūris ir keliai su Ukrainos vadovybe tapo "visiškai priešingi".

"Bet tik po to Krymas grįžo į Rusiją, o ne atvirkščiai", — aiškino prezidentas.

Krymas nusprendė tapti Rusijos dalimi po Ukrainos perversmo 2014 metų vasario mėnesį. Tada pusiasalyje ir Sevastopolyje buvo surengtas referendumas. Už susijungimą su Rusija balsavo 96,7 proc. Krymo gyventojų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų.

Kaip ne kartą pabrėžė Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas, Krymo klausimas yra visiškai uždarytas ir negalima kalbėti apie jokį istorinės Rusijos teritorijos "sugrįžimą" į Ukrainą.

Tegai:
Ukraina, Krymas, Rusija
Dar šia tema
Putinas paaiškino, kaip Konstitucijos pataisomis bus išvengta TSRS klaidų
Porošenka susipyko su Rados deputate dėl Putino pasveikinimo
Katalikų bažnyčia

Kokia šiandien diena: liepos 13-osios šventės

(atnaujinta 13:35 2020.07.12)
Liepos 13-ąją dieną vardadienius mini Anakletas, Arvilas, Arvilė, Eugenijus, Henrikas, Šarūnas, Meinardas

Liepos 13 yra 194-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais — 195-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 171 diena.

Ši diena istorijoje

Šią dieną minima Durbės mūšio diena. Durbės mūšis — žemaičių kariuomenės mūšis su Vokiečių ordino ir po sutriuškinimo 1236 metais. Saulės mūšyje jo autonomine šaka tapusio Livonijos ordino kariuomene, įvykęs 1260 metų liepos 13 dieną kuršių žemėje, prie Durbės ežero, kurio metu žemaičiai ir iš Ordino kariuomenės persimetę kuršiai ir estai sumušė kryžiuočius.

Taip pat šią dieną minimas Šv.Henrikas.

Šv. Henrikas (973–1024), Vokietijos karalius, vėliau Romoje tapo imperatoriumi. Pranešama,kad kad jis su savo žmona Kunigunda laikėsi amžinosios skaistybės.

Tuo pačiu reformavo ir plėtė Bažnyčią. Paskatino Vengrijos karalių šv. Steponą ir beveik visą jo karalystę priimti Kristaus tikėjimą. Mirė Bamberge, Frankonijoje.

Liepos 13-ąją dieną vardadienius mini Anakletas, Arvilas, Arvilė, Eugenijus, Henrikas, Šarūnas, Meinardas.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai