Gydytoja su apsauginiu kostiumu

JAV nepalaikys vakcinos pateikimo nuo COVID-19 be patento

(atnaujinta 11:01 2020.05.19)
JAV ir kitos valstybės, turinčios stiprų farmacijos sektorių, bandė iš rezoliucijos išbraukti deklaracijos dėl TRIPS susitarimo formuluotę, pagal kurią vyriausybės gali panaikinti intelektinės nuosavybės taisykles kritiniu atveju

VILNIUS, gegužės 19 — Sputnik. JAV planuoja atsisakyti paramos Pasaulio sveikatos organizacijos rezoliucijai dėl koronaviruso vakcinos skurdžiose šalyse teikimo be patento, praneša "Financial Times", remdamasis informuotais šaltiniais.

JAV prezidentas Donaldas Trampas
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги

Anot Afrikos valstybių ambasadorių Ženevoje, Amerikos diplomatai bandė įtikinti palaikyti formuluotės sušvelninimą naujojoje rezoliucijoje. Tačiau šalių atstovai, bijodami, kad turtingesnės valstybės neleis joms gauti lėšų, atsisakė. Balsavimas ir diskusija dėl rezoliucijos turėtų baigtis antradienį.

"JAV padarė tam tikrą darbą, kad liktų neapibrėžtos formuluotės, susijusios su TRIPS (Sutartis dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba — Sputnik) ir patentais", — sakė "Financial Times" vienos iš Vakarų Afrikos šalių ambasadorius Ženevoje.

Pažymima, kad JAV ir galbūt kitos valstybės, turinčios stiprų farmacijos sektorių, tokios kaip JK, Šveicarija ir Japonija, bandė iš rezoliucijos išbraukti deklaracijos dėl TRIPS susitarimo formuluotę, pagal kurią vyriausybės gali panaikinti intelektinės nuosavybės taisykles kritiniu atveju.

Jei šios nuostatos bus išsaugotos, skurdžios šalys galės įtikinti kompanijas, gaminančias vaistus ir vakcinas nuo koronaviruso, perduoti intelektualinės nuosavybės teises vietiniams tų šalių specialistams, kad jie galėtų gaminti pigesnę produkciją be patento.

Nepaisant JAV pastangų, tikimasi, kad PSO rezoliucija bus priimta.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 4,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 318 tūkst. žmonių.

Tegai:
vakcinacija, koronavirusas, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1895)
Dar šia tema
Gėdos koridorius: kaip Briuselyje gydytojai sutiko Belgijos premjerę — video
JK uoslės ir skonio praradimas buvo įtrauktas į COVID-19 simptomų sąrašą
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo