Vakcina

JAV paskelbė apie sėkmingą koronaviruso vakcinos bandymą su žmonėmis

(atnaujinta 14:42 2020.05.20)
Klinikiniai vakcinos tyrimai, remiami JAV Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto, prasidėjo kovo mėnesį

VILNIUS, gegužės 20 — Sputnik. JAV biotechnologijų bendrovė "Moderna" sėkmingai baigė klinikinius naujos vakcinos nuo koronaviruso tyrimus. Visiems tyrimo dalyviams susidarė antikūnai prieš SARS-CoV-2 virusą. Apie tai buvo pranešta oficialiame bendrovės pranešime spaudai.

"Moderna" kompanijos vakcinoje mRNR-1273 yra SARS-CoV-2 viruso baltymų iRNR. Po jų įvedimo organizmas gamina nekenksmingus baltymus, kurie sukelia imuninį atsaką.

Klinikiniai vakcinos tyrimai, remiami JAV Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto, prasidėjo kovo mėnesį. Juose dalyvavo sveiki savanoriai nuo 18 iki 55 metų, kurie buvo suskirstyti į tris grupes po 15 žmonių.

Kiekvienas dalyvis gavo dvi vakcinos dozes su 28 dienų intervalu. Pirmoje grupėje dozė buvo 25 mikrogramai, antroje — 100, trečioje — 250. Vakcina buvo švirkščiama į petį.

Rezultatai parodė, kad visose trijose grupėse antikūnai susidarė kraujyje 15 dieną po pirmosios dozės. 43 dieną, praėjus dviem savaitėms po antrosios dozės, pirmosios grupės virusų baltymus surišančių antikūnų lygis buvo toks pat kaip žmonių, sergančių COVID-19, o antroje grupėje jis buvo aukštesnis nei tų, kurie persirgo.

Antikūnai, jungiantys virusinius baltymus, nebūtinai neutralizuoja, tai yra, sustabdo viruso dauginimąsi. Todėl mokslininkai atliko atskirą tyrimą su aštuoniais dalyviais (po keturis žmones iš pirmųjų dviejų grupių) ir atskleidė, kad visuose aštuoniuose yra neutralizuojančių antikūnų. Jų lygis 43 dieną buvo toks pat kaip sergančiųjų ar aukštesnis.

Vakcina buvo gerai toleruojama ir, kaip teigiama pranešime spaudai, įrodyta, kad ji apskritai yra saugi. Šalutinis poveikis, pavyzdžiui, stiprus paraudimas aplink injekcijos vietą, buvo pastebimas grupėje, gavusioje didžiausią dozę. Vis dėlto jokio rimto šalutinio poveikio nenustatyta.

Klinikiniai tyrimai visiškai patvirtino anksčiau gautus laboratorinių pelių tyrimo rezultatus — vakcinacija mRNR-1273 visiškai užkerta kelią viruso dauginimuisi gyvūnų, infekuotų SARS-CoV-2, plaučiuose.

"Tarpiniai 1 fazės duomenys, nors ir preliminarūs, rodo, kad vakcinacija nuo mRNR-1273 sukelia tokį stiprų imuninį atsaką, kaip ir natūrali infekcija, pradedant nuo tik 25 mikrogramų dozės, — pranešime spaudai teigė dr. Tal Zaks. — Kartu su sėkminga ikiklinikinio modelio virusų replikacijos prevencija su panašiais neutralizuojančių antikūnų kiekiais, šie atradimai patvirtina mūsų įsitikinimą, kad mRNR-1273 gali užkirsti kelią COVID-19".

2-ojo etapo metu bendrovė planuoja papildyti tiriamųjų vakcinų rinkinį 50 mikrogramų doze, kad pasirinktų optimalią dozę pagrindiniams tyrimams. Taip pat bus tiriamas vakcinos poveikis trims skirtingoms amžiaus grupėms.

Tikimasi, kad 3 fazės klinikiniai tyrimai prasidės liepą. Vakcinos kūrėjai mano, kad galutinė jos dozė bus nuo 25 iki 100 mikrogamų.

"Mes dabar investuojame į gamybos plėtrą, kad maksimaliai padidintume dozių skaičių, kurį galime pagaminti siekdami padėti kuo daugiau žmonių apsaugoti nuo SARS-CoV-2", — sakė "Moderna" generalinis direktorius Stéphane Bancel.

Tegai:
vakcinacija, koronavirusas, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1899)
Dar šia tema
JAV patvirtintas COVID-19 ir vaikų uždegiminio sindromo ryšys
Nufilmuotos dviejų dambų JAV proveržio pasekmės
JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Trampas: Vašingtonas pirmadienį buvo "saugiausia vieta Žemėje"

(atnaujinta 15:25 2020.06.03)
Miesto policijos duomenimis, per pirmadienio nakties riaušes sudegė vienas policijos automobilis, buvo sužeisti du teisėsaugos pareigūnai, sulaikyta apie 300 žmonių

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas mano, kad pirmadienį Vašingtonas buvo "saugiausia vieta žemėje".

"Pirmadienį Vašingtonas buvo saugiausia vieta žemėje", — Twitter rašė Trampas.

Miesto policijos duomenimis, dėl pirmadienio nakties riaušių sudegė vienas policijos automobilis, buvo sužeisti du teisėsaugos pareigūnai, už riaušes buvo sulaikyta apie 300 žmonių.

Įrašas pasirodė po daugybės kaltinimų valstybės vadovui, kad dieną prieš tai jis tariamai asmeniškai liepė išsklaidyti "taikius demonstrantus".

Senato demokratai netgi norėjo priimti rezoliuciją, smerkiančią valstybės vadovo veiksmus, tačiau jo partijos nariai iš Respublikonų partijos užblokavo dokumentą.

Pirmadienį po dviejų naktų riaušių Vašingtone buvo griežtai sugriežtintos saugumo priemonės. Policija išsklaidė protestuotojus prie Baltųjų rūmų likus maždaug pusvalandžiui iki komendanto valandos, o prezidentas Donaldas Trampas išėjo už Baltųjų rūmų tvoros ir aplankė bažnyčią, kurią protestuotojai bandė sudeginti. Trampas teigė gerbiantis taikius protestus, tačiau slopinsiantis riaušes.

JAV protestai

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kurioje parodyta, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Buvo atleisti keturi policininkai, vienas iš jų apkaltintas neatsargiu gyvybės atėmimu.

Vašingtone ir kituose šalies miestuose kilus protestams buvo paskelbta komendanto valanda.

Tegai:
protestai, Vašingtonas, JAV, Donaldas Trampas
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
Ukrainos URM sureagavo į Trampo planus kviesti Rusiją į G7 aukščiausiojo lygio susitikimą
Koronavirusas

Žiniasklaida: PSO sausio mėnesį turėjo problemų gaunant COVID-19 duomenis Kinijos

(atnaujinta 15:00 2020.06.03)
Agentūra praneša, kad Kinijos valdžia daugiau kaip savaitę nepateikė informacijos apie koronaviruso genomą po to, kai kelios vyriausybės laboratorijos jį iššifravo

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Pačioje epidemijos pradžioje Pasaulio sveikatos organizacija susidūrė su sunkumais iš Kinijos gaudama informacijos apie koronavirusą, kas sukėlė PSO nepasitenkinimą, pranešė "Associated Press", remdamasi vidiniais dokumentais, elektroninėmis žinutėmis ir interviu.

Agentūra praneša, kad Kinijos valdžia daugiau kaip savaitę nepateikė informacijos apie koronaviruso genomą po to, kai kelios vyriausybės laboratorijos jį iššifravo.

Valdžia išleido duomenis tik po to, kai sausio 11 dieną Kinijos laboratorija paskelbė juos virusologijos tinklalapyje.

"Net ir po to Kinija dvi savaites neskubėjo teikti PSO išsamių duomenų apie pacientus ir infekcijos atvejus", — sakė agentūra, remdamasi sausio mėnesio PSO darbuotojų susitikimų įrašais.

Iš pastabų matyti, kad PSO darbuotojai viešai prašė Kinijos valdžios institucijų pateikti daugiau informacijos. Agentūra teigia, kad PSO nebuvo leista naudotis išsamia informacija apie koronavirusą, Kinija pateikė tik būtiną minimumą.

"Mes dirbame su minimalia informacija. Akivaizdu, kad nepakanka tinkamai planuoti... Mes esame toje stadijoje, kai jie ją mums duoda likus 15 minučių iki to laiko, kai ji pasirodys [Kinijos televizijos kanale — Sputnik] CCTV", — agentūra cituoja epidemiologę Maria van Kerchovę iš PSO vidaus susitikimo.

Sausio antrąją savaitę PSO sveikatos krizių programos direktorius Maiklas Rajanas (Michael Ryan) sakė kolegoms, kad atėjo laikas daryti didesnį spaudimą Kinijai, kad nepasikartotų 2002 metų SARS epidemija.

"Lygiai tas pats scenarijus, nesibaigiantys bandymai gauti pranešimus iš Kinijos apie tai, kas vyksta. PSO vos spėjo išbristi iš to laiko, atsižvelgiant į problemas, iškilusias dėl skaidrumo pietų Kinijoje, — sakė jis. — Tai neįvyktų Konge... taip neatsitiko Konge ir kitur... Turime pamatyti duomenis... Tai yra nepaprastai svarbu šiame etape", — sakė jis.

JAV prezidentas Donaldas Trampas anksčiau teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Anot jo, JAV "nukreips šias lėšas visam pasauliui skubiems sveikatos poreikiams patenkinti". Trampas anksčiau apkaltino PSO, kad ši Kinijos interesais nuslėpė koronaviruso epidemijos mastą.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
Kinija, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1899)
Dar šia tema
PSO papasakojo, nuo ko priklauso situacijos su koronavirusu vystymasis
Rusija PSO pasiūlė aštuonias vakcinas nuo koronaviruso