Kolumbijos tipo povandeninio laivo projektas

"Jo neįmanoma aptikti": kokią grėsmę kelia Rusijai naujausi JAV povandeniniai laivai

(atnaujinta 17:50 2020.05.20)
Kol JAV Karinės jūrų pajėgos bando gauti iš Kongreso pinigų dviem perspektyviems laivams "Kolumbija", Rusija ruošiasi įdiegti atomlaivį, kuris niekuo nenusileidžia "Kolumbijai"

VILNIUS, gegužės 20 — Sputnik. Mažas triukšmas, "amžinas" reaktorius, mirtinas kovos komplektas ir pasakiška kaina — Pentagonas paprašė iš Kongreso beveik 18 milijardų dolerių iškart dviejų naujausių "Kolumbijos" klasės branduolinių povandeninių laivų statybai. Pagrindinio laivo statybą planuojama pradėti kitais metais, jis turėtų išplaukti į pirmąjį kovinį patruliavimą ne vėliau kaip 2031 metais. Būtent laivai "Kolumbija" taps Amerikos branduolinių atgrasymo pajėgų pagrindu. Apie jų ypatybes ir tai, ką Rusijos laivynas pateiks kaip atsaką naujai grėsmei, rašoma RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

"Auksinis" povandeninis laivas

JAV Karinių jūrų pajėgų vadovybė tikisi gauti 12 strateginių laivų "Kolumbija", kad pakeistų senstantį laivyną, kurį sudaro 14 "Ohajaus" klasės raketinių povandeninių laivų. Tam bus išleista apie 128 milijardų JAV dolerių, o projekto flagmanas Amerikos mokesčių mokėtojams kainuos 14 milijardų dolerių. "Kolumbija" yra vienas brangiausių karo laivų istorijoje. "Ohajas" kainuoja apie tris milijardus.

Naujojo laivo dydis beveik toks pat: ilgis — 170 metrų, plotis — 13. Panaši ir povandeninė vandentalpa — apie 20 tūkstančių tonų. Tuo panašumai baigiasi. JAV Karinių jūrų pajėgų atstovų teigimu, "Kolumbija" bus kelis kartus pranašesnė už "Ohają" pagal kovines galimybes.

"Kolumbijos" kovinis komplektas — 16 raketų, o "Ohajas" turi 24, — pasakoja RIA Novosti karo ekspertas Aleksejus Leonkovas. — Tačiau tai yra naujieji 5D varianto "Trident II". Jie bus komplektuojami tiek ypač galingomis kovinėmis galvutėmis, tiek ir "mažyliais", sveriančiais po dešimt kilotonų. Vienoje raketoje tokių gali būti iki 12. Be to, visų kovinių galvučių nuokrypis nuo taikinio yra ne didesnis kaip 90 metrų. Tai yra didelio tikslumo ginklas tarp tarpžemyninių balistinių raketų".

Branduoliniam reaktoriui nereikia "kuro papildymo" per visą eksploatavimo laiką, o tai, beje, 42 metai. Dar viena svarbi naujovė — visiškai elektrinis pagrindinis variklis, kuris kraunamas tiesiogiai iš atominio įrenginio. Taigi, garų turbinos bus pašalintos iš konstrukcijos. Dėl šios priežasties, taip pat dėl X formos uodegos, povandeninio laivo triukšmas žymiai sumažėjo, tai daro jį vienu nepastebimiausių pasaulyje.

"Kolumbijoje" bus įrengta valdymo sistema be platformos, apjungianti sonarą, optines stebėjimo priemones, ginklus ir ryšį. Tai leis maksimaliai automatizuoti laivą ir, atitinkamai, sumažinti įgulos narių skaičių. "Kolumbijai" užteks komandos iš 157 žmonių.

Vienoda galia

Kol JAV Karinės jūrų pajėgos bando gauti iš Kongreso pinigų dviem perspektyviems laivams "Kolumbija", Rusija ruošiasi įdiegti atomlaivį, kuris niekuo nenusileidžia "Kolumbijai". Kalbama apie pagrindinį projekto 955A "Borej-A" branduolinį povandeninį laivą "Kniaz Vladimir". Šį pavasarį naujausias "strategas" užbaigė valstybinių bandymų programą ir jau birželį plauks su Šiaurės laivyno vėliava.

Palyginti su klasikiniais "Borejais", modernizuotame buvo sumažintas vadinamųjų povandeninio laivo fizinių laukų, pirmiausia akustinių ir magnetinių, lygis. Nuo jų priklauso, ar branduolinis povandeninis laivas liks nepastebėtas priešo povandeninių pajėgų, kokiu atstumu jį aptiks torpedų automatinio taikymo sistemos ir kokiu atstumu galima saugiai aplenkti povandeninę miną. Be to, laive "Kniaz Vladimir" įrengtos patobulintos valdymo, ryšio ir hidroakustikos priemonės, pagerintos įgulos gyvenimo ir darbo sąlygos.

Атомный подводный ракетный крейсер стратегического назначения Князь Владимир проекта 955А
© Sputnik / Олег Кулешов
Projekto 955A branduolinis povandeninis laivas "Kniaz Vladimir"

Laivas buvo maksimaliai automatizuotas. Įgulos dydis yra 107 žmonės, tai yra beveik pusantro karto mažiau nei turi perspektyvus amerikiečių laivas. Tuo tarpu povandeninių laivų dydis ir vandentalpa yra beveik vienoda. Kovinis komplektas yra vienodas — po 16 balistinių raketų. Nors amerikietiškas "Trident II D5" skraido toliau ir smogia tiksliau, vienas rusų P-30 pajėgus smogti priešui daug daugiau mirtinų krovinių — šešias kovines galvutes, kurių kiekvienos galia siekia 150 kilotonų.

"Svarbus konstruktyvus skirtumas tarp projekto "955A" ir originalių "955-x" yra tas, kad nėra būdingos kupros, kurioje buvo balistinių raketų leidimo įrenginiai, — pažymi Aleksejus Leonkovas. — Dėl to pagerėjo hidroakustinės charakteristikos. Konstrukcijoje buvo įdiegti naujausi Rusijos išradimai, skirti aptinkamumui sumažinti. Be to, balistinės raketos paleidžiamos pagal vadinamojo sauso starto technologiją. Tai leidžia šaudyti nedemaskuojant savęs. "Borejaus" salvė visada bus visiška staigmena priešui."

Perspektyvus medžiotojas

Ekspertų vertinimais, būtent "Borej-A" tipo raketiniuose povandeniniuose laivuose visiškai realizuojamas ketvirtosios kartos branduolinių povandeninių laivų potencialas. Tuo pat metu Rusijoje kuriami penktosios kartos povandeniniai laivai. Šie atomlaiviai ir turės 2030 metais sekti Amerikos "Kolumbijas" pasaulio vandenynų gelmėse.

Kalbama apie projekto "Haski" daugiatikslius atominius povandeninius laivus. Formaliai jie nėra strateginiai, tačiau skirti spręsti platų uždavinių spektrą. Jau ruošiamas pirmojo laivo eskizas. Svarstomi du branduolinių povandeninių laivų variantai. Viename bus įmontuota priešvandeninių raketų "Kalibr" modifikacija kovai su povandeniniais laivais, pirmiausia — su strateginiais "Ohajais" ir "Kolumbijomis". Antras, priešlaivinis, bus aprūpintas perspektyviomis viršgarsinėmis raketomis "Cirkon". Branduolinių povandeninių laivų dydis bus žymiai mažesnis nei šiuolaikiniai "Borejai".

"Projekto "Haski" laivuose bus naudojamos visos tos technologijos, kurios šiuo metu išbandomos projektų 885M "Jasen-M" ir 955A "Borej-A" laivuose, — patikslino Leonkovas. — Kažkur po 2025 metų projektas bus parengtas ir prasidės pagrindinio povandeninio laivo statyba. Laivas bus ypač daugiafunkcis."

Išsamios informacijos apie projektą "Haski" atviruose šaltiniuose kol kas nėra. Pasak ekspertų, vandentalpa bus palyginti nedidelė — 12–13 tūkstančių tonų, įgula — ne daugiau kaip 90 žmonių. Korpusas bus pagamintas iš kompozicinių medžiagų. Be to, povandeniniuose laivuose "Haski" bus įrengta bendra integruota kovinė informacijos valdymo sistema su dirbtiniu intelektu.

Tegai:
Atominis povandeninis laivas (APL), povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Forbes" pagyrė naujausią Rusijos povandeninį laivą
NATO pareiškė apie beprecedentį Rusijos povandeninių laivų aktyvumą
Rusijoje buvo paleistas pirmasis "Jasen-M" serijos branduolinis povandeninis laivas
Pirmojo branduolinio povandeninio laivo "Jasen-M" paleidimas — video
JAV nori iki 2028 metų povandeniniuose laivuose įdiegti viršgarsines raketas
Naujausias JAV karinio jūrų laivyno povandeninis laivas grįžo iš pirmojo plaukimo
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata
Marsas

NASA bepilotis sraigtasparnis sėkmingai atliko pirmąjį skrydį Marse video

(atnaujinta 16:44 2021.04.19)
Pranešime pažymima, kad pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Nepilotuojamas NASA sraigtasparnis "Ingenuity" sėkmingai užbaigė pirmąjį bandomąjį skrydį Marse, rodo transliacija NASA svetainėje.

​Pirmasis "Ingenuity" bandomasis skrydis Marse buvo atidėtas kelis kartus.

"Ingenuity" yra pirmasis skrydis — pirmasis lėktuvo su varikliu skrydis kitoje planetoje", — Twtter rašė NASA.

Pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos.

Sraigtasparnis "Ingenuity" į Marsą atvyko vasarį ir yra "Perseverance" roverio misijos dalis. NASA duomenimis, roveris stebės sraigtasparnio bandymą ir perduos vaizdus bei kitus duomenis, gautus bandomojo skrydžio į Žemę metu.

Tegai:
Marsas, NASA
Vėjo elektrinės

Lietuva atsinaujinančios energetikos projektams skyrė beveik 10 mln. eurų

(atnaujinta 14:32 2021.04.19)
Iš viso parama buvo skirta 37 projektams, kuriuos įgyvendinus Lietuvoje papildomai atsiras daugiau nei 21 MW suminės įrengtosios galios mažų vėjo elektrinių ir daugiau nei 5 MW suminės įrengtosios galios mažų saulės elektrinių

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo skyrė beveik 10 mln. eurų elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminančių mažos galios elektrinių plėtrai, praneša ministerijos dpaudos tarnyba.

Pažymima, jog projektai finansuojami iš atsinaujinančių energijos išteklių statistinių perdavimų Liuksemburgui.

"Atsinaujinanti energetika yra mūsų ateitis, į kurią investuojame jau šiandien. Džiugu, kad šią viziją palaiko gyventojai bei verslas ir vis dažniau pasinaudoja galimybe gauti finansavimą", — pareiškė energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Iš viso parama buvo skirta 37 projektams. Numatoma, kad įgyvendinus šiuos projektus Lietuvoje papildomai atsiras daugiau nei 21 MW suminės įrengtosios galios mažų vėjo elektrinių ir daugiau nei 5 MW suminės įrengtosios galios mažų saulės elektrinių.

Iš viso teigiamai įvertinta buvo 126 paraiškos, kurių bendra prašoma suma siekia daugiau nei 22 mln. eurų, iš jų 89 proc. paraiškų prašoma paramos saulės elektrinių įrengimui, 11 proc. vėjo elektrinėms.  

Paraiškas teikti ir gauti finansavimą galėjo labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, ūkininkai ir atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos.

Lietuva yra išsikėlusi ambicingus atsinaujinančios energetikos tikslus, yra siekiama, kad AEI dalis galutiniame elektros suvartojimo balanse 2030 metais sudarytų 50 proc., o 2050 metais — 100 proc.

Tegai:
atsinaujinantys energijos šaltiniai, energetika, Lietuva
Dar šia tema
"Ignitis grupė" priėmė sprendimą plėsti Kruonio HAE
Gyventojai "nuskurs": kodėl kainos Lietuvoje kils be BelAE energijos