Kolumbijos tipo povandeninio laivo projektas

"Jo neįmanoma aptikti": kokią grėsmę kelia Rusijai naujausi JAV povandeniniai laivai

(atnaujinta 17:50 2020.05.20)
Kol JAV Karinės jūrų pajėgos bando gauti iš Kongreso pinigų dviem perspektyviems laivams "Kolumbija", Rusija ruošiasi įdiegti atomlaivį, kuris niekuo nenusileidžia "Kolumbijai"

VILNIUS, gegužės 20 — Sputnik. Mažas triukšmas, "amžinas" reaktorius, mirtinas kovos komplektas ir pasakiška kaina — Pentagonas paprašė iš Kongreso beveik 18 milijardų dolerių iškart dviejų naujausių "Kolumbijos" klasės branduolinių povandeninių laivų statybai. Pagrindinio laivo statybą planuojama pradėti kitais metais, jis turėtų išplaukti į pirmąjį kovinį patruliavimą ne vėliau kaip 2031 metais. Būtent laivai "Kolumbija" taps Amerikos branduolinių atgrasymo pajėgų pagrindu. Apie jų ypatybes ir tai, ką Rusijos laivynas pateiks kaip atsaką naujai grėsmei, rašoma RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

"Auksinis" povandeninis laivas

JAV Karinių jūrų pajėgų vadovybė tikisi gauti 12 strateginių laivų "Kolumbija", kad pakeistų senstantį laivyną, kurį sudaro 14 "Ohajaus" klasės raketinių povandeninių laivų. Tam bus išleista apie 128 milijardų JAV dolerių, o projekto flagmanas Amerikos mokesčių mokėtojams kainuos 14 milijardų dolerių. "Kolumbija" yra vienas brangiausių karo laivų istorijoje. "Ohajas" kainuoja apie tris milijardus.

Naujojo laivo dydis beveik toks pat: ilgis — 170 metrų, plotis — 13. Panaši ir povandeninė vandentalpa — apie 20 tūkstančių tonų. Tuo panašumai baigiasi. JAV Karinių jūrų pajėgų atstovų teigimu, "Kolumbija" bus kelis kartus pranašesnė už "Ohają" pagal kovines galimybes.

"Kolumbijos" kovinis komplektas — 16 raketų, o "Ohajas" turi 24, — pasakoja RIA Novosti karo ekspertas Aleksejus Leonkovas. — Tačiau tai yra naujieji 5D varianto "Trident II". Jie bus komplektuojami tiek ypač galingomis kovinėmis galvutėmis, tiek ir "mažyliais", sveriančiais po dešimt kilotonų. Vienoje raketoje tokių gali būti iki 12. Be to, visų kovinių galvučių nuokrypis nuo taikinio yra ne didesnis kaip 90 metrų. Tai yra didelio tikslumo ginklas tarp tarpžemyninių balistinių raketų".

Branduoliniam reaktoriui nereikia "kuro papildymo" per visą eksploatavimo laiką, o tai, beje, 42 metai. Dar viena svarbi naujovė — visiškai elektrinis pagrindinis variklis, kuris kraunamas tiesiogiai iš atominio įrenginio. Taigi, garų turbinos bus pašalintos iš konstrukcijos. Dėl šios priežasties, taip pat dėl X formos uodegos, povandeninio laivo triukšmas žymiai sumažėjo, tai daro jį vienu nepastebimiausių pasaulyje.

"Kolumbijoje" bus įrengta valdymo sistema be platformos, apjungianti sonarą, optines stebėjimo priemones, ginklus ir ryšį. Tai leis maksimaliai automatizuoti laivą ir, atitinkamai, sumažinti įgulos narių skaičių. "Kolumbijai" užteks komandos iš 157 žmonių.

Vienoda galia

Kol JAV Karinės jūrų pajėgos bando gauti iš Kongreso pinigų dviem perspektyviems laivams "Kolumbija", Rusija ruošiasi įdiegti atomlaivį, kuris niekuo nenusileidžia "Kolumbijai". Kalbama apie pagrindinį projekto 955A "Borej-A" branduolinį povandeninį laivą "Kniaz Vladimir". Šį pavasarį naujausias "strategas" užbaigė valstybinių bandymų programą ir jau birželį plauks su Šiaurės laivyno vėliava.

Palyginti su klasikiniais "Borejais", modernizuotame buvo sumažintas vadinamųjų povandeninio laivo fizinių laukų, pirmiausia akustinių ir magnetinių, lygis. Nuo jų priklauso, ar branduolinis povandeninis laivas liks nepastebėtas priešo povandeninių pajėgų, kokiu atstumu jį aptiks torpedų automatinio taikymo sistemos ir kokiu atstumu galima saugiai aplenkti povandeninę miną. Be to, laive "Kniaz Vladimir" įrengtos patobulintos valdymo, ryšio ir hidroakustikos priemonės, pagerintos įgulos gyvenimo ir darbo sąlygos.

Атомный подводный ракетный крейсер стратегического назначения Князь Владимир проекта 955А
© Sputnik / Олег Кулешов
Projekto 955A branduolinis povandeninis laivas "Kniaz Vladimir"

Laivas buvo maksimaliai automatizuotas. Įgulos dydis yra 107 žmonės, tai yra beveik pusantro karto mažiau nei turi perspektyvus amerikiečių laivas. Tuo tarpu povandeninių laivų dydis ir vandentalpa yra beveik vienoda. Kovinis komplektas yra vienodas — po 16 balistinių raketų. Nors amerikietiškas "Trident II D5" skraido toliau ir smogia tiksliau, vienas rusų P-30 pajėgus smogti priešui daug daugiau mirtinų krovinių — šešias kovines galvutes, kurių kiekvienos galia siekia 150 kilotonų.

"Svarbus konstruktyvus skirtumas tarp projekto "955A" ir originalių "955-x" yra tas, kad nėra būdingos kupros, kurioje buvo balistinių raketų leidimo įrenginiai, — pažymi Aleksejus Leonkovas. — Dėl to pagerėjo hidroakustinės charakteristikos. Konstrukcijoje buvo įdiegti naujausi Rusijos išradimai, skirti aptinkamumui sumažinti. Be to, balistinės raketos paleidžiamos pagal vadinamojo sauso starto technologiją. Tai leidžia šaudyti nedemaskuojant savęs. "Borejaus" salvė visada bus visiška staigmena priešui."

Perspektyvus medžiotojas

Ekspertų vertinimais, būtent "Borej-A" tipo raketiniuose povandeniniuose laivuose visiškai realizuojamas ketvirtosios kartos branduolinių povandeninių laivų potencialas. Tuo pat metu Rusijoje kuriami penktosios kartos povandeniniai laivai. Šie atomlaiviai ir turės 2030 metais sekti Amerikos "Kolumbijas" pasaulio vandenynų gelmėse.

Kalbama apie projekto "Haski" daugiatikslius atominius povandeninius laivus. Formaliai jie nėra strateginiai, tačiau skirti spręsti platų uždavinių spektrą. Jau ruošiamas pirmojo laivo eskizas. Svarstomi du branduolinių povandeninių laivų variantai. Viename bus įmontuota priešvandeninių raketų "Kalibr" modifikacija kovai su povandeniniais laivais, pirmiausia — su strateginiais "Ohajais" ir "Kolumbijomis". Antras, priešlaivinis, bus aprūpintas perspektyviomis viršgarsinėmis raketomis "Cirkon". Branduolinių povandeninių laivų dydis bus žymiai mažesnis nei šiuolaikiniai "Borejai".

"Projekto "Haski" laivuose bus naudojamos visos tos technologijos, kurios šiuo metu išbandomos projektų 885M "Jasen-M" ir 955A "Borej-A" laivuose, — patikslino Leonkovas. — Kažkur po 2025 metų projektas bus parengtas ir prasidės pagrindinio povandeninio laivo statyba. Laivas bus ypač daugiafunkcis."

Išsamios informacijos apie projektą "Haski" atviruose šaltiniuose kol kas nėra. Pasak ekspertų, vandentalpa bus palyginti nedidelė — 12–13 tūkstančių tonų, įgula — ne daugiau kaip 90 žmonių. Korpusas bus pagamintas iš kompozicinių medžiagų. Be to, povandeniniuose laivuose "Haski" bus įrengta bendra integruota kovinė informacijos valdymo sistema su dirbtiniu intelektu.

Tegai:
Atominis povandeninis laivas (APL), povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Forbes" pagyrė naujausią Rusijos povandeninį laivą
NATO pareiškė apie beprecedentį Rusijos povandeninių laivų aktyvumą
Rusijoje buvo paleistas pirmasis "Jasen-M" serijos branduolinis povandeninis laivas
Pirmojo branduolinio povandeninio laivo "Jasen-M" paleidimas — video
JAV nori iki 2028 metų povandeniniuose laivuose įdiegti viršgarsines raketas
Naujausias JAV karinio jūrų laivyno povandeninis laivas grįžo iš pirmojo plaukimo
Keitė Midlton

Žiaurūs žaidimai: Keitė Midlton sukrėsta artimo draugo išdavystės

(atnaujinta 20:55 2020.06.05)
Kembridžo hercogienė negali susitaikyti su skandalingo straipsnio leidinyje "Tatler" publikavimu, nes žurnalui vadovauja asmuo, kuriuo ji pasitikėjo

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Princo Viljamo žmona Keitė Midlton nelabai gerai nusiteikusi: hercogienė negali atleisti artimo žmogaus išdavystės.

Midlton pasisakė prieš britų leidinį "Tatler", kuris su nuoroda į patikimą šaltinį atskleidė ne pačias maloniausias hercogienės ir jos artimųjų gyvenimo detales. Be to, karalienės favoritė susidūrė su stipriu spaudos atkirčiu, kuris ją pastatė į Megan Markl vietą. Bet įdomiausia laukė ateityje.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", Midlton iki šiol negali atsigauti po sukrėtimo, nes "Tatler" vyriausiasis redaktorius yra jos ilgametis draugas Ričardas Denenas (Richard Dennen).

Keitė ir Ričardas kartu studijavo universitete ir keletą metų buvo kaimynais. Kai būsimoji hercogienė ir karalienės anūkas padarė pertrauką santykiuose, būtent Denenas ją paguodė bendroje kelionėje į Prancūziją. Be to, redaktorius ne kartą dalinosi asmeninėmis nuotraukomis su Midlton ir šoko per karališkąsias vestuves 2011 metais.

Anot insaiderių, Midlton jaučiasi išduota, nes tikri draugai vargu ar atskleistų jos paslaptis, o juo labiau leistų spausdinti asmeninę informaciją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl padarė karalienei staigmeną ir vėl pažeidė protokolą
Keitė Midlton paskelbė fotosesiją savo sūnaus Luiso gimtadienio proga
Tylos įžadai: princai Haris ir Viljamas nebebendrauja vienas su kitu
Drąsi Keitės Midlton iškirptė apstulbino manieringuosius britus
Rusijos ambasada Čekijoje

Čekija išsiuntė du Rusijos ambasados darbuotojus

(atnaujinta 20:47 2020.06.05)
Anot "Rossotrudničestvo", diplomatai turi išvykti iš užsienio valstybės teritorijos per 48 valandas

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Čekijos vyriausybė nusprendė išsiųsti iš šalies du Rusijos ambasados ​​darbuotojus, tai susiję su istorija apie neva Rusijos diplomato gabentus ricino nuodus į Čekiją, penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė ministras pirmininkas Andrejus Babišas su nuoroda į vietos specialiąsias tarnybas.

"Mes esame suvereni valstybė ir panašios akcijos mums nepriimtinos. Esant tokiai situacijai mes nusprendėme: du Rusijos ambasados ​​darbuotojai buvo pavadinti persona non grata", — Čekijos premjero žodžius cituoja RIA Novosti.

Rusijos ambasada dviejų savo diplomatų išsiuntimą iš šalies pavadino "sufabrikuota provokacija". Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad jie gavo Čekijos užsienio reikalų ministerijos notą.

"Kalbama apie sufabrikuotą provokaciją. Šis nedraugiškas žingsnis, kuris iš pradžių buvo grindžiamas nepagrįstais kaltinimais žiniasklaidoje, liudija, kad Prahoje nėra noro normalizuoti Rusijos ir Čekijos santykius, kurie pastaruoju metu degradavo ne dėl mūsų kaltės. Esame giliai nusivylę tokiu čekų partnerių požiūriu, kuris palieka vis mažiau vietos konstruktyviam dialogui", — sakoma Rusijos diplomatinės atstovybės komentare.

Kaip pranešė Federalinės agentūros prie Nepriklausomų Valstybių Sandraugos užsienyje gyvenančių tautiečių reikalų ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo klausimais ("Rossotrudničestvo") vadovo pavaduotojas Michailas Briuchanovas, iš Čekijos išsiųsti Rusijos diplomatai — tai laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Prahoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas ir atstovybės darbuotojas, kurio pavardė Rybakovas.

Jie turi išvykti iš Čekijos Respublikos per 48 valandas, "Rossotrudničestvo" ieškos galimybių išvežti juos per uždarytas sienas dėl pandemijos sąlygų.

"Kai viena valstybė praneša kitai (apie diplomatų išsiuntimą — Sputnik), žmonės privalo išvykti iš šalies per 48 valandas. Tačiau sienos uždarytos, tada paprastai po 48 valandų žmogus praranda savo įgaliojimus, šalis nebelaiko jo diplomatu, tik pakeliui namo įstrigusiu keleiviu. 48 valandas jie vis dar yra darbuotojai, turintys diplomatinį imunitetą", — paaiškino "Rossotrudničestvo" vadovo pavaduotojas.

Briuchanovas padarė prielaidą, kad kol kas išsiunčiami iš šalies federalinės agentūros darbuotojai bus savo namuose Prahoje.

"Ir kai bus pirmoji galimybė juos transportuoti, jie turės ja pasinaudoti", — nurodė jis.

Briuchanovas atkreipė dėmesį į tai, kad pandemijos metu diplomatams niekada nebuvo uždarytos sienos.

"Paprastai nėra transporto sprendimų sienai kirsti. Ieškosime galimybių, stebėsime, ar nėra ta pačia kryptimi vykstančių reisų. Gal jie mašina pervažiuos į Vokietiją ir skris iš ten. Mes dirbsime su šiuo klausimu dabar", — baigė jis.

Maskva neatmetė tokio paties atsako į oficialios Prahos veiksmus.

Kaip savo Twitter paskyroje pažymėjo Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis, Rusija yra suinteresuota gerais santykiais su Čekija, tačiau turi visas priežastis analogiškai reaguoti į Rusijos diplomatų išsiuntimą.

Savo ruožtu Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vladimiras Džabarovas taip pat neatmetė galimybės atsakyti tuo pačiu.

Savaitraštis "Respekt" balandžio 27 dieną su nuoroda į šaltinį specialiosiose tarnybose pranešė, kad mėnesio pradžioje į Prahą atskrido vyras su Rusijos diplomatiniu pasu ir lagamine atvežė ricino nuodų. Anot leidinio, vyras nuvyko į Rusijos ambasadą. Čekijos televizija gegužės 10 dieną pareiškė, kad šis vyras — laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Čekijoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas. Čekijos žiniasklaida teigia, kad dėl jo policija saugo tris Prahos politikus, susijusius su aikštės priešais Rusijos ambasadą pervadinimu Boriso Nemcovo garbei, paminklo Vlasovo armijos kareiviams pastatymu ir paminklo sovietų maršalui Ivanui Konevui nugriovimu.

Rusijos ambasada Čekijoje paneigė pranešimus apie atvežtus nuodus ir pavadino juos "žiauriais ir šlykščiais". Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Čekijos žiniasklaidos pranešimai panašūs į "eilinę antį". Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad niekas nepateikė įrodymų, jog Maskva bandė ką nors nunuodyti Čekijoje.

Ambasada gegužės 11 dieną pareiškė, kad dėl patyčių Čekijos žiniasklaidoje Rusijos diplomatui skamba grasinimai. Diplomatinė atstovybė paprašė Čekijos užtikrinti apsaugą ambasados ​​darbuotojui.

Tegai:
Čekija, Rusija, Rusijos ambasada
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Lietuvos verslui ir darbuotojams išmokėta daugiau nei 370 milijonų eurų

(atnaujinta 13:18 2020.06.06)
Anot vyriausybės vicekanclerio, bendras priemonių įgyvendinimas išlieka nuoseklus ir tolygiai didėjantis

VILNIUS, birželio 6 – Sputnik. Verslui ir darbuotojams išmokėta 12,5 proc. numatyto 3 mlrd. eurų vertės paramos paketo, spaudos konferencijoje  pranešė pirmasis vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas.

"Lėšų panaudojimas siekia 12,5 proc. nuo numatytų realių išlaidų – 3 mlrd. eurų sumos. Bendras priemonių įgyvendinimas išlieka nuoseklus ir tolygiai didėjantis", – sakė Savickas.

Vicekancleris taip pat praneša, kad darbo vietų ir pajamų išsaugojimo priemonėms jau išmokėta 230 mln. eurų iš 500 mln. eurų, vien paskutinę savaitę išmokėta 28 mln. eurų. Verslo likvidumo pagalbos priemonėms išmokėta 125 mln. eurų.

Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pasak Savicko, taip pat pat pastebimai padidėjo atidėtų mokesčių suma – dabar ji siekia 477 mln. eurų.

Vicekancleris taip pat akcentavo, kad lėšas, numatytas ekonomikos gelbėjimo plane, žadama išdalinti iki šių metų pabaigos.

Karantinas Lietuvoje galioja iki birželio 16 dienos. Vyriausybė svarsto galimybę atšaukti šį režimą, tačiau įteisinti ekstremaliosios situacijos teisinę tvarką.

Šeštadienio ryto duomenimis, Lietuvoje nustatyta 1705 COVID-19 atvejai. Pasveikusiųjų skaičius išaugo iki 1321. Nuo koronaviruso mirė 71 asmuo.

Tegai:
vyriausybė, Lietuva
Dar šia tema
Ekonomistas: Baltijos šalys galėtų uždirbti milijardus iš prekybos su Rusija
Ekonomistas papasakojo, kokios būklės Lietuva įžengė į krizę dėl COVID-19
Šapoka pranešė apie ekonomikos atsigavimo ženklus