Kraujas, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai išsiaiškino hemoglobino kilmę

(atnaujinta 20:22 2020.05.21)
Kiekviena hemoglobino molekulė yra sudėtingas baltymų kompleksas, susidedantis iš keturių subvienetų

VILNIUS, gegužės 21 — Sputnik. Naudodamiesi statistiniais ir biocheminiais metodais senovės baltymams rekonstruoti ir eksperimentiškai apibūdinti, mokslininkai sugebėjo atkurti mutacijas, dėl kurių organizme atsirado hemoglobinas (prieš 400 milijonų metų). Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Nature".

Daugelis biologinių procesų apima kelių baltymų kompleksus, kurie kartu atlieka vieną ar kitą funkciją. Be to, dėl tokių kompleksų dažnai atsiranda sudėtingų baltymų junginių, tokių kaip hemoglobinas, kurie yra atsakingi už deguonies pernešimą iš vieno organo į kitą.

Kiekviena hemoglobino molekulė yra sudėtingas baltymų kompleksas, susidedantis iš keturių subvienetų. Be to, patys šių subvienetų baltymai niekada nesijungia vienas su kitu. Kaip jiems pavyko susijungti į keturis, biologams ilgą laiką liko paslaptimi.

Amerikiečių Teksaso A&M universiteto, Nebraskos-Linkolno universiteto ir Čikagos medicinos centro biologai kartu su savo kolegomis iš Didžiosios Britanijos Oksfordo universitete sukūrė baltymų sekų atstatymo retrospektyvų metodą, pagal kurį jie nustatė "trūkstamą grandį", leidusią hemoglobinui išsiskirti iš paprastų pirmtakų.

Savo nuostabai, mokslininkai atrado, kad pakaktų tik dviejų baltymų mutacijų, įvykusių maždaug prieš 400 milijonų metų, kad pasirodytų keturių komponentų hemoglobino kompleksas ir jo deguonies surišimo funkcija.

"Mes nustebome, kai pamatėme, kad toks paprastas mechanizmas gali suteikti junginiui tokias sudėtingas savybes", — pranešime spaudai cituojamas Džozefas Torntonas, tyrimo vadovas, Čikagos universiteto profesorius, teigdamas, kad "sudėtingumo šuoliai įvyksta staiga ir net netyčia evoliucijos metu, sukuriant naujus molekulinius objektus, kurie ilgainiui tampa būtini".

Hemoglobinas buvo pirmasis junginys, kurio pavyzdžiu Torntonas su kolegomis išbandė naują metodą, kaip atkurti sudėtingų molekulių evoliuciją per visą biologinę istoriją.

"Hemoglobino struktūra ir funkcijos buvo tiriamos labiau nei su bet kuriomis kitomis molekulėmis, — aiškina pirmasis straipsnio autorius, Ekologijos ir evoliucijos katedros magistrantas Arvind Pillai. — Tačiau nieko nebuvo žinoma apie tai, kaip jis atsirado evoliucijos metu."

Pasak jo, tai puikus modelis, nes hemoglobino komponentai yra didelės baltymų šeimos dalis, kurioje artimiausi giminaičiai ne sudaro kompleksus, bet veikia izoliuotai.

Senovės baltymų atominių struktūrų analizė parodė, kaip evoliucija pasinaudojo keturių komponentų komplekso pranašumais, palyginti su dviejų komponentų kompleksu, kad baltymo paviršiuje būtų fiksuotos atsitiktinės mutacijos, kurios leido jam tvirtai jungtis su kitu baltymu, jo nekeisdamos.

Turbūt labiausiai stebinantis šių mutacijų rezultatas, pažymi mokslininkai, buvo tai, kad jie sukėlė kritinius komplekso funkcionalumo pokyčius, leisdami jam surišti deguonies molekules.

Tuo pačiu hemoglobino afinitetas deguoniui yra pakankamai didelis, kad prisijungtų jį plaučiuose, bet nepakankamas, kad jį išlaikytų prie savęs kituose audiniuose. Čia ir slypi unikalus hemoglobino sugebėjimas pernešti deguonį iš plaučių po visą kūną.

Dviejų komponentų hemoglobino pirmtakai per daug surišo deguonį ir negalėjo efektyviai atlikti tokios mainų funkcijos.

Tegai:
mokslo tyrimai, mokslininkai
Dar šia tema
Mokslininkai atrado naują būdą apsisaugoti nuo liepsnos šiluminės spinduliuotės
Europos gyventojai perspėjami apie neįprastai karštą ir sausą vasarą
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams
Šuo, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai papasakojo apie gyvūnų jautrumą skirtingoms koronaviruso rūšims

(atnaujinta 22:00 2020.06.03)
Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra nustatyti kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, užkrato pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Koronavirusų šeimos atstovai yra plačiai paplitę laukinių ir ūkio gyvūnų populiacijose, todėl kreipimosi į veterinarą priežastis yra bet koks gyvūno klinikinės būklės pasikeitimas, pranešama remiantis Rosselchoznadzor spaudos tarnybos pateiktomis medžiagomis.

"Yra keturios koronavirusų šeimos gentys (alfa-koronavirusai, beta-koronavirusai, gama-koronavirusai ir delta-koronavirusai), kurios sukelia įvairias ligas skirtingoms gyvūnų rūšims, daugiausia šiltakraujams, taip pat žmonėms ir paukščiams", — teigiama Federalinės valstybės biudžeto institucijos parengtoje medžiagoje.

Visų pirma, naujasis SARS-CoV-2 koronavirusas, sukeliantis infekciją, žinomą kaip COVID-19, priklauso beta koronavirusams.

Naujausi Nyderlandų audinių ūkių tyrimai parodė, kad tam tikromis sąlygomis gali kilti žmonių užsikrėtimo sąlytis su užsikrėtusiomis audinėmis, tačiau šiuo metu nereikia atlikti tyrimų su gyvūnais dėl COVID-19, pabrėžia mokslininkai.

Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra nustatyti kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, užkrato pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu.

Medžiagoje teigiama, kad sergančiam gyvūnui atliekamas antivirusinis ir simptominis gydymas. Pagrindinė gydymo priemonė yra izoliacija sulaikymo vietoje ir kontakto su kitais žmonėmis bei gyvūnais prevencija.

Norint apsaugoti augintinį nuo infekcijos, būtina atsisakyti glaudaus kontakto su asmeniu, esančiu infekcijos židiniuose, savininko ligos atveju, perduoti priežiūros pareigas kitiems šeimos nariams, taip pat laikytis bendrų asmeninės higienos taisyklių.

Kaip bendrąsias žemės ūkio gyvūnų saugos priemones, mokslininkai rekomenduoja užkirsti kelią glaudžiam žmonių kontaktui su gyvūnais ir tarp gyvūnų gyvulių laikymo vietose bei leisti dirbti tik sveikiems darbuotojams.

Tokias pat griežtas higienos taisykles rekomenduojama laikytis kailių fermose, cirkuose, zoologijos soduose ir delfinariumuose, gatvių gyvūnų veisimo lopšeliuose ir prieglaudose.

Ekspertai primena, kad remiantis oficialia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos pozicija, šiuo metu nėra įrodymų, kad COVID-19 gali užsikrėsti žmonės nuo naminių gyvūnų (šunų, kačių), o liga plinta daugiausia dėl tiesioginio viruso perdavimo tarp žmonių.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, gyvūnai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams