Viazmos griuvėsiai po kovų su fašistinės Vokietijos užpuolikais, archyvinė nuotrauka

Nacių žiaurumai Smolensko srityje: nupjaudavo ausis ir traiškė tankais

Vietiniai gyventojai, net moterys su kūdikiais, važiuodavo į karo belaisvių stovyklą, kur jie beveik nebuvo maitinami. Kiekvieną dieną nuo bado, ligų ir mirties bausmės mirdavo 200–250 žmonių

VILNIUS, gegužės 24 — Sputnik. Didžiojo Tėvynės karo metu okupavus Smolensko kraštą, hitlerininkai ir jų bendrininkai vykdė didžiulius žiaurumus prieš sovietų karo belaisvius ir civilius, buvo kankinami ir vaikai — jiems buvo nukirstos ausys ir praskeltos galvos. Tai teigiama išslaptintuose FSB archyviniuose dokumentuose Smolensko srityje, su kuriais susipažino RIA Novosti.

Teisingumo deivės (Temidės) statula Krymo aukščiausiojo teismo pastate, Simferopolyje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Полегенько

Tai yra daugiausia specialūs pranešimai, kuriuos nuo 1942 metų vasaros iki 1943 metų pavasario išsiuntė į Maskvą ir regioninės partijos vadovybei Smolensko srities NKVD direkcijos vadovas Petras Kondakovas.

Vaikų kankinimai

Ypatingai žiaurius nusikaltimus įsibrovėliai vykdė Viazmoje. "Vietinius gyventojus, net moteris su kūdikiais, suvarydavo į karo belaisvių stovyklą, kur jie beveik nebuvo maitinami. Kiekvieną dieną nuo bado, ligų ir mirdavo ir būdavo sušaudyti  200–250 žmonių", — teigiama viename iš specialiųjų pranešimų.

Vėliau vienoje iš Viazmos gatvių buvo rasta kelios dešimtys griovių su daugybe lageryje žuvusių gyventojų ir karo belaisvių lavonų. Bendras nukankintųjų skaičius buvo 20–30 tūkst. Naciai visiškai išnaikino Viazmos žydų populiaciją.

"Frolovskojės kapinėse vokiečių monstrai paliko baisius savo kruvinų žiaurumų pėdsakus. 100 metrų pločio ir keturių metrų pločio griovys užpildytas  nukankintų, sudegintų ir sušaudytų Raudonosios armijos karių ir civilių žmonių lavonais. Iš viso šiose kapinėse palaidota apie tris tūkstančius žmonių, tarp jų — moterys ir vaikai", — rašė regiono UNKVD vadovas.

Naciai Syčevskio rajone vykdė baisius susidorojimus. Taigi pietų Syčevkos pakraščio tranšėjose buvo rasta žiauriai nukankintų tarybinių karo belaisvių kūnų.

"Ant daugelio lavonų yra žvėriško smurto ir patyčių pėdsakų — nupjautos ausys, nosys, genitalijos, kūnai pradurti peiliais", — sakoma specialiajame pranešime. Preliminariais duomenimis, tranšėjose buvo palaidota mažiausiai trys tūkstančiai lavonų.

Be to, dokumentuose yra įrodymų apie "precedento neturintį vokiečių žiaurumą prieš civilius gyventojus". Taigi, Jušino valstybinio ūkio rajone tarp žuvusiųjų buvo rasti keturių berniukų kūnai su kankinimo pėdsakais — "buvo nukirstos ausys, perskeltos galvos, po to vaikai buvo sušaudyti".

Рассекреченные документы о зверствах фашистов в Смоленской области в годы Великой Отечественной войны
@Фото: Предоставлено УФСБ по Смоленской области
Išslaptinti dokumentai.

Naciai nevengė dokumentuoti savo žiaurumų — pavyzdžiui, tarp išslaptintos medžiagos yra nuotrauka, kurioje vokiečiai karia taikius sovietų gyventojus. Nuotrauka buvo rasta pas vieną vokietį, nužudytą Syčevskio rajone.

Žmonės buvo traiškomi tankų

Viename iš specialiųjų pranešimų pasakojama apie nacių žiaurumus Duchovščinsko ir Prečistensko rajonuose.

"1942 metų kovo 20 dieną partizanams užpuolus vokiečių kareivių grupę netoli Novoselki kaimo, per kurį buvo nužudyti penki vokiečiai ir vienas paimtas į nelaisvę, 100 vokiečių kareivių užėmė Novoselki kaimą ir padegė. Vokiečiai suvarė visus už kaimo ir rikiavo į eilę, po to visi vyrai kartu su vaikais buvo sušaudyti iš kulkosvaidžių", — rašoma dokumente.

Naciai nepasigailėjo nei pagyvenusių žmonių, ir vaikų — tarp 23, sušaudytų netoli Novoselkų, 73 ir dešimties metų amžiaus civiliai.

1942 metų gegužės 22 dieną okupantai įvykdė dar žiauresnius susidorojimus Ducovščinskio rajono Kižincų kaime. "Jaunos moterys ir mergaitės buvo išprievartautos, o po to kankinamos. Joms buvo nupjautos krūtys ir galūnės. Daugelis jų buvo sutraiškytos tankais ir sudegintos gyvos. Įvykio vietoje rasta 59 moterų ir vaikų kūnai", — teigiama pranešime.

Немецкие солдаты сдаются в плен
© Sputnik / Александр Становов

Kitame pranešime pasakojama apie vokiečių sukurtą Smolensko karo belaisvių lagerį, kur Raudonosios armijos karių beveik nemaitino dėl ko jie sunkiai sirgo.

"Medicinos apžiūrą atlikti atsiųstas felčeris (iš bendrininkų, savanoriškai palaikiusių priešą) pagal vokiečių vadovybės nurodymus padarė išvadą, kad nemažai paimtų į nelaisvę Raudonosios armijos karių susirgo vidurių šiltinės liga ir infekcija galėjo išplisti. Tą pačią dieną vokiečiai karo belaisvius suvarė į namo rūsį, kuriame anksčiau buvo valgomasis, ir žiauriai juos nukankino", — rašoma dokumente.

Sergantys buvo sušaudyti, o kartu su jais įmesti į rūsį mirti gyvi raudonarmiečiai.

Žiaurūs kankinimai

Naciai nieko nepagailėjo. Kaip sakoma viename iš specialiųjų pranešimų, 1941 metų lapkričio mėnesį įsibrovėliai nuvežė 100 žmonių į neįgaliųjų namus ir uždarė juos šaltuose, nebaigtuose statyti kambariuose. Dėl to mirė kas antras — 48 žmonės.

Išslaptintuose dokumentuose aprašoma, kaip įsibrovėliai privertė iš nelaisvės pabėgusius Raudonosios armijos kareivius bėgti prieš arklį, kol jie nukrito nuo išsekimo, po to jie buvo sušaudyti. Taip pat pateikiamas atvejis, kai įsibrovėliai sušaudė dešimt komjaunuolių, o jų artimiesiems buvo uždrausta juos laidoti.

Vokiečiai užrakindavo kaimiečius trobose ir padegdavo. Jie bandė pabėgti ir išlipti pro langus — taip žuvo keli šimtai žmonių. Masiniai sušaudymai buvo dažni, tarp aukų buvo maži vaikai, pagyvenę žmonės, nėščios moterys ir slaugytojos. Tie, kuriems pasisekė išgyventi, tapo vergais.

Žudikų bendrininkai

Tarp išslaptintų dokumentų yra ir Smolensko gyventojos paaiškinimas, kurį ji 1963 metais parašė KGB. Jame ji pasakoja, kad okupacijos metu su motina ir ketverių metų broliu gyveno viename iš trijų namų už griovio, netoli nuo valstybinio ūkio. Iš kaimyno tvarto paaiškinimo autorė ne kartą stebėjo, kaip vokiečiai sprogdino žemę už griovio su dinamitu, o paskui sušaudė civilius gyventojus ir sumetė jų kūnus į šias duobes. Kartu su vokiečiais, pasak autorės, tarp vietinių gyventojų buvo ir žudikų bendrininkų.

Kartą, kai mergaitė ganė kaimynų karves, dvi iš jų pabėgo ieškoti šviežios žalumos, esančios netoli šių duobių, kaip tik tą akimirką, kai vokiečiai ir bendrininkai sušaudė civilius. Vienas vokiečių karininkas karves išvarė taip toli, kad beveik priartėjo merginose, pasislėpusios krūmuose. Ji prisipažįsta tada ir įsiminė jo veidą.

Vėliau paaiškinimo autorė šį vyrą sutiko traukinyje pakeliui į koncentracijos stovyklą ir sužinojo, kad jo vardas Jegoras. Stovykloje jis dirbo apsaugos darbuotoju. Stovykla buvo apjuosta spygliuota viela, tačiau vaikai, pasak mergaitės, sugebėjo patekti po ją ir nubėgo į kaimyninius Vokietijos kaimus paprašyti duonos. Jegoras grasino už tai juos nužudyti.

1963 metais mergaitei pasirodė, kad ji sutiko šį Jegorą tramvajuje Smolenske. Jis stovėjo pačioje vagono pradžioje, o paaiškinimo autorė — pabaigoje. Ji bandė sekti paskui jį, tačiau pametė iš regėjimo lauko — nors tą akimirką "pykčio jausmas buvo toks stiprus. Paaiškinime ji taip pat išvardijo žmones, kurie gali pažinti išdaviką.

Tegai:
karo belaisviai
Dar šia tema
Hitleris palaimino Katynės tragediją: kas iš tikrųjų žudė lenkus?
Istorikas papasakojo, už kurią šalį Hitleris buvo pasirengęs atiduoti Berlyną
Istorikas papasakojo, kaip buvo rasti Hitlerio palaikai
Buvęs Vokietijos diplomatas papasakojo apie Hitlerio planus dėl TSRS tautų genocido
JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas

JT generalinis sekretorius paragino užkirsti kelią klimato kaitos padariniams

(atnaujinta 18:12 2021.04.20)
Anot Getereso, žmonija yra ties bedugnės riba, todėl iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti beveik perpus

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Pastarieji šešeri metai buvo karščiausi pasaulio klimato stebėjimų istorijoje, praėjusių metų birželį Rusijos Verchojansko mieste, Jakutijoje, buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra į šiaurę nuo Arkties rato — plius 38 laipsniai, pranešė JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas, pristatydamas Pasaulio meteorologinės organizacijos ataskaitą apie klimato būklę 2020 metais.

Ugnikalnio lava
© REUTERS / Kristinn Magnusson/mbl.is

"Duomenys šioje ataskaitoje turėtų mus visus padaryti budresnius", — pasakė Guteresas ir paragino visus pasaulio lyderius susipažinti su dokumentu.

Pasak jo, 2020 metais planetos temperatūra buvo 1,2 laipsnio šiltesnė nei ikipramoniniais laikais.

"Mes artėjame prie 1,5 laipsnio Celsijaus ribos, kurią nustatė mokslo bendruomenė. Mes esame ties bedugnės riba. Šešeri metai, praėję nuo 2015 metų, buvo patys karščiausi per visą stebėjimo istoriją. Birželį Verchojanske, Rusijoje, temperatūra siekė 38 laipsnius šilumos, tai yra aukščiausia užregistruota temperatūra bet kur į šiaurę nuo Arkties rato", — pabrėžė generalinis sekretorius.

Be to, kaip pažymėjo jis, pasaulyje toliau auga pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija.

"Anglies dioksido koncentracija pakilo iki naujo maksimumo — 410,5 ppm dalies. Tai yra 148 % aukščiau už priešindustrinius lygius", — pasakė Guteresas.

JT generalinis sekretorius atkreipė dėmesį į ledynų tirpsmą Arktyje ir Antarktidoje. Pasak jo, nuo 2019 metų rugsėjo iki 2020 metų rugpjūčio Grenlandijos ledo danga prarado 152 mlrd. tonų ledo.

Jis pridūrė, kad per ataskaitinį laikotarpį tropinių ciklonų skaičius pasaulyje buvo "didesnis nei vidurkis". Ciklonų, kuriems meteorologai suteikė vardus, skaičius praėjusiais metais buvo 98. JAV išplitusi sausra sukėlė didžiausius kada nors užfiksuotus gaisrus Kalifornijoje ir Kolorade, o Brazilijoje sausra taip pat sukėlė rimtus miškų gaisrus, pridūrė Guteresas.

"Mūsų uždavinys yra aiškus. Mokslas sako mums, kad norėdami užkirsti kelią blogiausiems klimato pokyčių padariniams, turime apriboti pasaulinės temperatūros kilimą 1,5 laipsnio rodikliu nuo ikipramoninio laikotarpio pradinių linijų. Tai reiškia, kad iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti 45 %, palyginti su 2010 metų lygiu, ir iki 2050 metų pasiekti nulinį išmetamųjų teršalų kiekį", — pabrėžė jis ir pridūrė, kad šie metai turėtų tapti veiksmų metais.

Tegai:
Antonijus Guteresas, klimato kaita, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
 Medicinos darbuotojas laiko ampulę su vakcina Sputnik V

"Spiegel": vokiečiai išvyko į Rusiją "Sputnik V" vakcinos

(atnaujinta 18:09 2021.04.20)
Pažymima, jog daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Vokietijos gyventojai, neturėdami leidimo naudoti vakciną nuo COVID-19 "Sputnik V" Europoje, vyksta skiepytis į Rusiją, rašo leidinys "Der Spiegel".

Praėjusį savaitgalį vakcinuotis iš Vokietijos į Maskvą atskrido kelios dešimtys žmonių. "Vakcinos" kelionę organizavo viena iš Norvegijos kelionių organizavimo bendrovių. Kelionės kaina, į kurią įeina bilietai, viešbutis, pervežimas, gidas ir parama su vizomis, siekė 1999 eurus. Dar 300 eurų reikia sumokėti už skiepijimą "Sputnik V" vakcina.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

Viešbutyje atvykusius užsieniečius apžiūrėjo gydytojas, po to jie gavo pirmąjį vakcinos komponentą. Daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas ir Vokietijos vyriausybės atstovai pradėjo svarstyti susitarimo dėl "Sputnik V" pirkimo klausimą.

Savo ruožtu leidinys "Handelsblatt" su nuoroda į "Yougovo" tyrimą pranešė, kad daugiau nei pusė Vokietijos gyventojų yra pasirengę pasiskiepyti rusiška vakcina.

Vakcina "Sputnik V" yra patvirtinta beveik 60 šalių, kurių bendras gyventojų skaičius viršija 1,5 mlrd. Vakcinos veiksmingumas, siekiantis 91,6 %, patvirtintas duomenimis, paskelbtais autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

Kaip pažymėjo Gamalėjaus tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas, Rusijos vakcina šimtu procentų apsaugo nuo sunkių ir vidutinio sunkumo koronavirusinės infekcijos atvejų.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, Vokietija, Rusija, Sputnik V