Nacionalinės gvardijos kariai Mineapolyje

Revoliucija aksominė ir netikėta

(atnaujinta 12:49 2020.06.02)
Plėšimai, padegimai, pogromai ir smurtas, kaip protestas prieš policijos savivalę, išplito iš rytinės pakrantės į vakarus ir nuo Meksikos įlankos iki Kanados sienos

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. JAV žmonių suirutė, kurios priežastimi tapo netinkamas policininko Chauvin'o elgesys su afroamerikiečiu Floyd'u, dėl ko pastarasis mirė, pasklido po visą Ameriką, rašo RIA Novosti autorius Maksimas Sokolovas.

Plėšimai, padegimai, pogromai ir smurtas, kaip protestas prieš policijos savivalę, išplito iš rytinės pakrantės į vakarus ir nuo Meksikos įlankos iki Kanados sienos. Kad suvaldytų protestuotojus 21 valstijoje, prisijungė Nacionalinė gvardija. Prezidentas Trampas kelias valandas slėpėsi bunkeryje.

Šovinizmas, kurį organizavo Chauvin'as, akivaizdžiai pradeda peraugti į revoliuciją. Niekas nežino, kaip ji baigsis — pirmoji Rusijos revoliucija (kaip ji buvo vadinama tarybinėje istoriografijoje) arba 1905–1907 metų neramumai vis dėlto buvo numalšinta ir prie triuškinančių kataklizmų nepriėjo. Bet 1905 metai padarė didelę žalą imperijai.

Svarbiausias yra žiaurus aksominės revoliucijos pobūdis. Aksomas pradeda įgyti šiurkštaus švitrinio popieriaus tekstūrą.

Čia, žinoma, nėra nieko ypač naujo. Prancūzijos revoliucijos 1789–1794, 1830, 1848 metais — visas jas lydėjo plėšimai ir smurtas. "Nuo rūmų plėšdama stogus, minia veržėsi prie trokštamo grobio." Tiuilri rūmai buvo apiplėšti 1792, 1830 ir 1848 m. ir buvo visiškai sudeginti 1871 metais prie Paryžiaus komunos. Ir kitose šalyse buvo ne ką geriau. Juodaodžiai, kovojantys prieš savivalę, ir baltieji amerikiečių liberalai, kurie ėjo petys į petį su Molotovo kokteiliais, veikė laikydamiesi senų tradicijų.

Anksčiau revoliuciniai išpuoliai buvo laikomi savaime suprantamu dalyku. Tačiau laikui bėgant tokie išpuoliai ėmė šiek tiek prarasti skonį, juo labiau kad kai kuriais atvejais tokios "gimimo traumos" buvo ilgalaikio pobūdžio.

Pasak straipsnio autoriaus, savireklamos tikslais aštrios kovos su padegimais ir apiplėšimais tapo nepopuliarios. Tai galioja beveik visoms šalims, tačiau ypač Amerikai, kuri pasiskelbė "spindinčiu miestu ant kalno, atnešančiu laisvės ir demokratijos šviesą visam pasauliui".

Atsakymas į šiuos prieštaravimus buvo mokymai apie aksomines — juk jos yra nesmurtinės — revoliucijas. Prislėgti valdžios savivalės, aksominiai, oranžiniai revoliucionieriai eina į gatves, režimas kapituliuoja, negalėdamas pasipriešinti masiniam proveržiui, kuriama nauja valdžia, ateina visuotinė darni harmonija ir revoliucijos muzika — jokio smurto. Šarpo metodinė brošiūra tiesiog skleidė šį šviesų kelią.

Bet kai Šarpo konstrukcijos buvo praktiškai pritaikytos amerikiečių gyvenime, pasirodė, kad tai nelabai gerai. Dorybingi JAV piliečiai, užuot išėję į gatves beatodairiškai giedodami: "Nusižemink prieš didelę tautą!", sukėlė riaušes, o vietoj muzikos — apskritai velnias žino, kas.

Ir išėjo amerikiečiai, tai yra žmonės, gyvenantys laisviausioje ir turtingiausioje pasaulio valstybėje, žmonės, turintys aukščiausią ir sąmoningiausią pilietybę, kitaip koks tai Spindintis miestas?

Bet jei aukščiausios klasės žmonės, gausiai apdovanoti visomis dorybėmis, surengia tokį antisocialų reginį, tai koks reginys bus kitose šalyse, kai išeis į gatves žmonės, kurie ne taip džiaugiasi laisve ir gerove ir net yra prispausti šimtus ar net tūkstančius metų trunkančios vergovės?

Kai kyla panašių abejonių, pavyzdžiui, virusologai pirmiausia išbando stebuklingą vaistą ant šunų ar kitų gyvūnų. Jei laisvę mylintys JAV piliečiai savo noru prisiėmė eksperimentinių šunų vaidmenį, jiems garbė ir pagyrimas. Ir kitų tautų dėkingumas garantuotas: juk neigiamas bandymo rezultatas taip pat yra rezultatas.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
JAV demokratai Trampo veiksmus protesto metu pavadino bailiais
Rusija žodžius apie šalies poveikį JAV protestams pavadino melu
Karinis transporto lėktuvas An-26, archyvinė nuotrauka

Netoli Charkovo sudužus "An-26", žuvo 22 žmonių

(atnaujinta 22:26 2020.09.25)
Netoli Čugujevo miesto, Charkovo srityje, sudužęs lėktuvas, preliminariais duomenimis, atlikinėjo mokomąjį skrydį, keturių žmonių likimas kol kas nežinomas

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybė patvirtino lėktuvo "An-26" katastrofą Charkovo srityje, yra žuvusių ir sužeistų.

"Šiąnakt Charkovo srityje įvyko Ukrainos karinių oro pajėgų lėktuvo "An-26" katastrofa. Lėktuvas nukrito nusileidimo metu. Be įgulos, lėktuve buvo ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Charkovo universiteto kariūnai. Yra žuvusių ir sužeistų. Informacija yra tikslinama", —  Facebook pranešė komanda.

Charkovo regioninės administracijos vadovas Aleksejus Kučeris sakė, kad sudužus "An-26" yra ir išgyvenusių žmonių.

"Netoli Čugujevo nukrito lėktuvas. Yra žuvusių ... Yra išgyvenusių žmonių. Visos aukos gaus visapusišką pagalbą", — savo Facebook rašė Kučeris.

Iš pradžių Ukrainos vidaus reikalų viceministras Antonas Geraščenka pranešė, kad Charkovo regione per lėktuvo An-26 katastrofą žuvusiųjų skaičius siekė 20 žmonių.

"Lėktuve buvo kariniai pilotai ir Kožedubo oro pajėgų instituto kariūnai. Pirminiais duomenimis, lėktuve buvo septyni įgulos nariai ir 21 kariūnas. Iš viso 28 žmonės. 22:00 (Sutampa su Lietuvos laiku — Sputnik) duomenimis, pasak valstybinės avarinės tarnybos, buvo patvirtinta 20 žmonių mirtis. Du sunkios būklės išgyvenusieji buvo išsiųsti į ligoninę. Gelbėtojai toliau ardo nukritusį orlaivio korpusą ir ieško kitų aukų ir sužeistų", — Facebook parašė Geraščenka.

Vėliau patikslinta, kad žuvusiųjų skaičius pasiekė 22. Dar keturių žmonių likimas kol kas nežinomas.

Preminaliariai žinoma, kad du žmonės buvo hospitalizuoti. "Iš avarijos vietos greitoji medicinos pagalba paėmė du žmones, kurių nudegimai sudarė daugiau nei 90% kūno, preliminari informacija", — cituojamas Nelaimingų atsitikimų medicinos centro direktorius Viktoras Zabašta.

Pagal preliminarų vietos leidinio 057.ua, lėktuvas atlikinėjo mokomąjį skrydį.

Kaip RIA Novosti buvo informuota Charkovo srities valstybinėje ekstremalių situacijų tarnyboje, nelaimės vietojegelbėtojai dirba.

"Į įvykio vietą nuvažiavo trys skyriai su autocisternomis ir viena gelbėjimo mašina", — RIA Novosti sakė Charkovo srities valstybinės skubios pagalbos tarnybos spaudos tarnybos vadovas Igoris Lupandinas.

Tegai:
lėktuvo katastrofa, Charkovas, Ukraina
Sterblinė žiurkė Magova

Sterblinė žiurkė gavo aukščiausią Britanijos apdovanojimą

(atnaujinta 15:45 2020.09.25)
Milžiniška sterblinė žiurkė pastaruosius septynerius metus užsiima minų aptikimu, nes daro tai daug greičiau nei žmogus

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Gambijos sterblinė žiurkė vardu Magova pelnė aukščiausią Didžiosios Britanijos gyvūnų apdovanojimą už nesprogusių minų aptikimą Kambodžoje, praneša apdovanojimus įteikianti veterinarijos labdaros organizacija "PDSA".

Magova buvo apdovanota specialiu "PDSA" aukso medaliu "Gold Medal", kuris laikomas Džordžo kryžiaus, aukščiausio Britanijos civilinio apdovanojimo, analogu "už ištikimybę gyvybes išgelbėjusiai pareigai surasti ir nukenksminti mirtinas minas Kambodžoje".

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Gyvūną surasti minas išmokė labdaros organizacija "APOPO" Tanzanijoje. Organizacijos interneto svetainėje rašoma, kad patinas Magova sveria 1,2 kilogramo ir yra 70 centimetrų ūgio. Ir nors jis "daug didesnis už vidutinę naminę žiurkę, jis yra pakankamai lengvas, kad nesusprogdintų minų".

Magova minų aptikimu užsiima pastaruosius septynerius metus. Per savo karjerą jis padėjo išvalyti daugiau nei 141 tūkstantį kvadratinių metrų plotą nuo sprogstamųjų įtaisų, rado "38 sausumos minas ir 28 nesprogusius šaudmenis".

Kaip pažymi "PDSA", Magova "minas suranda daug greičiau nei žmonės". Taigi, teniso korto dydžio teritoriją jis gali patikrinti per 30 minučių, tuo tarpu žmogui su metalo detektoriumi tam prireiks iki keturių dienų.

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Magova tapo pirmąja žiurke, gavusia "PDSA" apdovanojimą "Gold Medal". Iš viso juo apdovanota 30 gyvūnų.

Gambijos sterblinė žiurkė yra viena didžiausių pelių šeimos narių. Ji yra paplitusi Afrikoje, turi labai gerą uoslę.

Tegai:
Didžioji Britanija, žiurkės