Protestai JAV

Vėl rusai. Kam naudinga kaltinti Maskvą dėl riaušių Amerikoje

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Daugelis laikė plakatus su prieš mirtį ištartais Floido žodžiais: "Aš negaliu kvėpuoti", šimtai žmonių gulėjo ant asfalto ir kartojo šią frazę, tačiau taikūs veiksmai greitai peraugo į susirėmimus, o po to į riaušes ir plėšimus

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Riaušes JAV provokuoja Maskva, o demonstrantai triuškina policijos nuovadas griežtai laikydamiesi "Rusijos metodinių nurodymų". Tokius įtarimus pareiškė buvusi patarėja nacionalinio saugumo klausimais Siuzan Rais. Vietoj įrodymų ji nusprendė pasikliauti savo patirtimi ir intuicija. Kodėl amerikiečiai visur mato "Rusijos pėdsaką", pasakoja RIA Novosti.

Nuo protestų iki plėšimo

Prekybos centrai Los Andžele laikosi karantino režimo. Kalifornijos valdžia planavo juos atidaryti birželį. Bet pirmieji tai padarė plėšikai. Dabar prabangių parduotuvių durys ir langai išdaužyti, viskas plėšiama. Nešė buitinius prietaisus, drabužius, baldus, netgi maistą. Policijos sraigtasparniai mėgino sustabdyti žiaurumus pildami vandenį žemyn. Bet tai neatvėsino minios įtūžio.

Protestai, kurie kilo po afroamerikiečio Džordžo Floido mirties per policijos sulaikymą, iš Mineapolio perėjo į Vašingtoną, San Fransiską, Portlandą, Majamį, Indianapolį, Filadelfiją ir Atlantą. Derekas Šovinas, tiesiogiai atsakingas už tragišką įvykį, buvo nušalintas, vyksta tyrimas. Tačiau demonstrantai reikalauja ne tik nubausti teisėsaugą, bet ir nutraukti sisteminį rasizmą JAV. "Nėra teisingumo — nėra taikos! Ne ir policijos savivalei!" — šaukė demonstrantai.

Daugelis laikė plakatus su prieš mirtį ištartais Floido žodžiais: "Aš negaliu kvėpuoti". Šimtai žmonių gulėjo ant asfalto ir kartojo šią frazę. Tačiau taikūs veiksmai greitai peraugo į susirėmimus, o po to į riaušes ir plėšimus.

Dideliuose miestuose buvo paskelbta komendanto valanda — tai nepadėjo. Vašingtone protestuotojai apsupo Baltuosius rūmus ir bandė įsilaužti į vidų. Niujorke minia užmėtė akmenimis ir sudegino dvidešimt policijos automobilių. Portlande riaušininkai padegė teismo rūmus.

Iš pradžių daugelis JAV užjautė demonstrantus. Vietos valdžia stengėsi nereaguoti į provokatorius, ragino policiją nenaudoti jėgos. Bet kai Molotovo kokteiliai pradėjo skristi į teisėsaugininkus, jie nebegalėjo ištverti.

Minesotos gubernatorius į valstiją įvedė Nacionalinę gvardiją bei kreipėsi pagalbos į kariuomenę Los Andžele. Buvo paleistos ašarinės dujos ir guminės kulkos.

"Tai, kas vyksta Mineapolyje, nebėra siejama su Floido mirtimi. Pogromai kelia grėsmę pilietinei visuomenei ir kelia baimę mūsų mieste, kišasi į jo gyvenimą", — aiškino gubernatorius Timas Volcas (Tim Walz).

Donaldas Trampas sureagavo dar griežčiau. Prezidentas pripažino, kad Floido mirtis tapo "tragedija, sukėlusia amerikiečiams siaubą, sielvartą ir pyktį". Tačiau jis kritikavo valstijų, kurios laiku nesutramdė minios, valdžią. Protestuotojus jis vadino "banditais", pritarė jėgos naudojimui. O kairiuosius radikalus apkaltino kurstymu ir paragino juos uždrausti. Sekmadienį saugumo tarnyba nuvedė valstybės vadovą į Baltųjų rūmų požeminį bunkerį. Jis galėjo išeiti tik praėjus grėsmei.

Gana greitai čia jie "atrado" Rusijos pėdsakų. "Praėjusioje rinkimų kampanijoje rusai pasirodė esą juodieji aktyvistai. Neatmetu, kad jie dalyvauja pogromuose", — CNN eteryje sakė Naujojo Orleano meras Markas Morialas (Marc Morial). Meras nutylėjo apie ilgalaikį tyrimą, kuris neįrodė Maskvos kišimosi į 2016 metų rinkimus.

Po poros dienų estafetę perėmė Siuzan Rais, buvusi Barako Obamos administracijos patarėja nacionalinio saugumo klausimais. CNN eteryje ji pareiškė, kad protestuotojai elgiasi pagal "Rusijos metodinę medžiagą".

"Yra taikių demonstrantų. Jie priešinasi neteisybei ir nelygybei. Tačiau yra provokatorių, kurie bando perimti protestų tvarką. Patirtis man sako, kad jie veikia tiesiogiai pagal Rusijos taktinių schemų rinkinį", — teigė Rais.

Pradėjusi ieškoti "Rusijos pėdsako", Amerikos žiniasklaida priminė dar vieną kaltinimą Maskvai. Prieš porą metų Vašingtone buvo teigiama, kad Rusijos įsilaužėliai palaiko judėjimą "Black Lives Matter". Jo aktyvistai taip pat priešinosi policijos savivaliavimui.

Trampas sukritikavo diskusijas apie "rusišką pėdsaką". Prezidentas pareiškė, kad CNN tai daro siekdama reitingų.

Nenutylėjo ir Maskva. Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Rusija "niekada nesikišo į Amerikos reikalus ir dabar nesikiš".

Amerikos poliarizacija

Amerikos visuomenė yra nepaprastai poliarizuota. Taip Dmitrijus Suslovas, Aukštosios ekonomikos mokyklos Kompleksinių Europos ir tarptautinių studijų centro direktoriaus pavaduotojas, paaiškina masinį protestų pobūdį. Viskas dėl vertybių skirtumų, kurie sustiprėjo į valdžią atėjus Donaldui Trampui.

"Kai kurie amerikiečiai išpažįsta liberalias vertybes, kiti — konservatyvias. Yra ir emigracijos šalininkų, tačiau yra ir tokių, kurie palaiko sienos statybą pasienyje su Meksika. Pridėkite konfliktą tarp globalistų ir protekcionistų. Mineapolis taip pat priminė rasinę problemą. Lydymo katilas suveikė baltaodžių gyventojų atžvilgiu, tačiau juodaodžiai taip ir nesugebėjo tapti visaverte visuomenės dalimi", — RIA Novosti aiškina Suslovas.

Koronaviruso pandemija, pasak eksperto, pabrėžė afroamerikiečių pažeidžiamumą. "Juodaodžių gyventojų mirštamumas nuo infekcijos yra daug didesnis. Greičiausiai tai yra ribotos galimybės naudotis vaistais pasekmė. Afroamerikiečiai negali sau leisti brangaus gydymo dėl mažesnių pajamų, palyginti su baltaisiais", — sako Suslovas.

Kaltinimų gausa

Politologas "Rusijos pėdsako" paieškas sieja su valdžios nenoru pripažinti vidinius prieštaravimus. "Amerikos elitas mano, kad visuomenė yra sveika. Viską gadina Trampas ir rusai. Pašalinus Trampą ir "Rusijos pėdsakus", šalis grįš į normalią padėtį. Tačiau miestuose vykstančios riaušės rodo, kad normalios padėties jau seniai nebėra. Niekas nepripažįsta, kad reikia rimtų reformų", — sako Suslovas.

Rusijos senatorius Aleksejus Puškovas
© Sputnik / Владимир Федоренко

Rais kalbą, politiko įsitikinimu, reikėtų vertinti atsižvelgiant į rinkimų kampaniją. "Mes galime manyti, kad buvusi pareigūnė planuoja prisijungti prie Džo Baideno komandos, jei jis taps prezidentu. O kaltinimai Maskvai yra demokratų spaudimo Trampui, kuris tariamai veikia kartu su Kremliumi, tęsinys", — pabrėžia ekspertas.

Suslovas neatmeta, kad Baideno pergalė taps dar vienos "Rusijos bylos" pradžia. "Amerikiečiai iškart apkaltino Maskvą ketinant paveikti rinkimus. Dabar šie įtarimai sustiprėjo. Kongreso demokratai gali siūlyti sankcijas už pogromus Mineapolyje. Dar daugiau. Baidenas tiesiog gali apkaltinti Maskvą bandymu sunaikinti Amerikos visuomenę ir gali tai padaryti viena iš rinkimų tezių." — prognozuoja politologas.

Tačiau išorės priešo paieškos, pasak eksperto, nepakeis nei Rusijos ir Amerikos santykių, nei tarptautinės saugumo sistemos. Be to, bandymas naudoti įprastus ideologinius stereotipus yra pavojingas pačiai Amerikai: juk protestai yra tikri, kaip ir audrą sukėlusios problemos. Tačiau užuominos apie Rusijos pėdsaką nieko neišspręs.

Tegai:
plėšimai, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Lemtinga klaida": Zacharova atsakė į kaltinimus Rusijai dėl neramumų JAV
CNN: per riaušes JAV beveik keturi tūkstančiai žmonių sulaikyti
Chaosas ir plėšikavimas: JAV kelias dienas negali suvaldyti protestų
Rusija žodžius apie šalies poveikį JAV protestams pavadino melu
ESBO paragino JAV valdžios institucijas užtikrinti žurnalistų saugumą
Margarita Simonian, archyvinė nuotrauka

Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje

(atnaujinta 00:15 2020.07.09)
Ketvirtadienį Lietuvoje įsigalios draudimas transliuoti RT, RT HD, Ispanų RT, RT Documentary HD ir RT Documentary TV kanalus

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. RT ir MIA "Rossija segodnia" vyriausioji redaktorė Margarita Simonian ironiškai pakomentavo draudimą transliuoti penkis RT kanalus Lietuvoje.

"Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendra su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai "Rossija segodnia". Net jei Google vertėjas jums pasakys, kad "Rossija segodnia" verčiama kaip "Russia Today", — ji parašė savo Telegram kanale.

Ketvirtadienį Lietuvoje įsigalios draudimas transliuoti RT, RT HD, Ispanų RT, RT Documentary HD ir RT Documentary TV kanalus. Praėjusią savaitę Latvijos valdžia priėmė panašų sprendimą, o Estija taip pat svarsto galimybę sekti pavyzdžiu.

Rygoje šį žingsnį argumentavo tuo, kad RT tariamai priklauso MIA "Rossija segodnia" generaliniam direktoriui Dmitrijui Kiseliovui, kuriam taikomos ES sankcijos.

Iš tikrųjų Kiseliovas yra MIA "Rossija segodnia" generalinis direktorius, o RT vadovauja Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos. Šios įmonės yra du atskiri juridiniai asmenys, ši informacija jau seniai žinoma ir viešai prieinama.

Kiseliovas anksčiau pažymėjo, kad tokia Latvijos valdžios pozicija liudija jų "kvailumą ir neišmanymą". Jis sakė nuoširdžiai pasijuokęs dėl Rygos sprendimo ir šis draudimas neturi teisinės prasmės. Simonian savo ruožtu taip pat priminė, kad vietos valdžia jau seniai užblokavo "Sputnik" — ir tai netrukdo jam būti veiksmingu šaltiniu.

Baltijos valdžia ne kartą kliudė Rusijos žiniasklaidos darbui. Užsienio reikalų ministerija paskelbė aiškius koordinuotų šių valstybių linijos požymius.

Kaip pažymėta užsienio reikalų ministerijoje, žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse "aiškiai parodo, ko verti demagoginiai teiginiai apie Vilniaus, Rygos ir Talino įsipareigojimą laikytis demokratijos ir žodžio laisvės principų".

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
Rusijos žiniasklaida, RT, Lietuva, Margarita Simonian
Dar šia tema
Lietuvos URM rekomenduoja Radijo ir televizijos komisijai drausti RT programas
Polittechnologas: Baltijos šalys bijo, kad RT privers lietuvius ir latvius susimąstyti
Estija svarsto galimybę uždrausti RT kanalų transliavimą
Rusijos ir Lenkijos siena, archyvinė nuotrauka

Valstybės Dūma paskelbė apie kaimyninių šalių poveikį Kaliningrado gyventojams

(atnaujinta 21:12 2020.07.08)
Kaip priminė deputatas Aleksandras Piatikopas, šis Rusijos regionas yra apsuptas NATO šalių — Lietuvos ir Lenkijos

VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Rusijos įstatymas dėl Rusijos Federacijos teritorijų susvetimėjimo prilyginimo prie ekstremistinės veiklos labai aktualus Kaliningrado sričiai dėl jo geopolitinės padėties.

Tai "RIA Novosti" pareiškė Valstybės Dūmos deputatas Aleksandras Piatikopas.

Dokumentą pateikė Valstybės Dūmos Įstatymų leidybos komiteto vadovas Pavelas Krašeninikovas ir Rusijos Federacijos tarybos Konstitucinių įstatymų leidybos komiteto pirmininkas Andrejus Klišas. Anot Krašeninikovo, į Rusijos Federacijos baudžiamąjį kodeksą bus įtrauktas straipsnis už teritorinio vientisumo pažeidimą. Bausmė už jo pažeidimą — laisvės apribojimas nuo šešerių iki dešimties metų.

Pasak iniciatyvos autorių, įstatymas padės išvengti dviprasmiškos Rusijos Federacijos vientisumo interpretacijos.

Pasak Piatikopo, įstatymo projektas yra "daugiau nei aktualus" Kaliningrado sričiai, nes tai yra ypatingas Rusijos regionas, kurį supa NATO narės — Lietuva ir Lenkija.

"Ir Lietuvos, ir Vokietijos teritorijose yra gana rimtų revanšistinių grupuočių. Akivaizdu, kad Kaliningrado srities gyventojams daroma gana aktyvi kaimyninių valstybių ideologinė įtaka", — teigė deputatas.

Anot jo, iki koronaviruso pandemijos ir po sienų uždarymo Kaliningrado srities gyventojai aktyviai dirbo su kitomis šalimis ekonominėje srityje ir ten keliavo kaip turistai. Atsižvelgiant į tai, kaip sakė Piatikopas, "tam tikri sluoksniai norėtų sužaisti Kaliningrado srities korta".

Kaip pažymėta, pirmasis dokumento svarstymas Valstybės Dūmoje gali įvykti liepos 14 dieną.

Tegai:
Rusijos Valstybės Dūma, Valstybės Dūma, Kaliningrado sritis
Dar šia tema
Rusijos Valstybės Dūma tikisi, kad JAV nustos bandyti sugriauti PSO sistemą
Rusijos Valstybės Dūma įvertino JAV sankcijų prieš "Nord Stream-2" projektą
"Alibi rusofobijai pateisinti": Dūma įvertino Baltijos šalių pareiškimą dėl TSRS "kaltės"
Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 9-osios šventės

(atnaujinta 19:20 2020.07.08)
Šiandien, liepos 9 dieną, savo vardadienį mini Algirdas, Algirdė, Leonarda, Leonardas, Sirgaudas, Sirgaudė, Sirmantas, Sirmantė, Verė, Veronė, Veronika

Liepos 9 yra 190-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. O kadangi 2020-ieji yra keliamieji metai, liepos 9-oji yra 191-a metų diena. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 175 dienos.

Ši diena istorijoje

1384 metų liepos 9 dieną Vytautas susitaikė su Jogaila, sudegino tris kryžiuočių pilis ir grįžęs į Lietuvą atgavo dalį savo tėvonijos. Tiesa, po penkerių metų jis vėl bėgo pas kryžiuočius, vėl buvo pakrikštytas, o vėliau vėl juos išdavė.

1988 metais šią dieną Vilniaus Vingio parke vyko daugiatūkstantinis Sąjūdžio mitingas, kuriame buvo pasitikti 19-osios TSKP konferencijos delegatai.

2002 metais prezidentas Valdas Adamkus už indėlį į tarptautinio dialogo bei taikos plėtrą apdovanotas Rusijos visuomeninio fondo apdovanojimu — šv. Apaštalo Andriejaus žvaigžde. O po septynerių metų, 2009 metais, teatro ir kino aktorius Donatas Banionis ir dirigentas, profesorius Saulius Sondeckis apdovanoti Rusijos Garbės ordinais.

Katalikai šią dieną mini Šv. Augustiną Džao Žongą, kunigą, ir jo draugus — Kinijos kankinius. Popiežius Jonas Paulius II juos kanonizavo 2000 metų spalio 1 dieną.

Šią dieną savo vardadienį mini Algirdas, Algirdė, Leonarda, Leonardas, Sirgaudas, Sirgaudė, Sirmantas, Sirmantė, Verė, Veronė, Veronika.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai