Фотожурналист AP во время фотографирования протестующих в Миннеаполисе

Kaip kova su rasizmu JAV virto susirėmimais su plėšikais

(atnaujinta 17:05 2020.06.04)
Riaušės, plėšimai ir padegimai, kurie prasidėjo po juodaodžio Mineapolio gyventojo Džordžo Floido mirties dėl policijos veiksmų jį suimant, vis nesibaigia

Pusėje valstijų įvestos komendanto valandos, tačiau vietos valdžia dažnai beveik nieko nedaro. O policijos pajėgų jau nebeužtenka, ir prezidentas Donaldas Trampas ketina pasitelkti armiją vandalizmui ir plėšikavimui nutraukti. Kuo šis žingsnis yra pavojingas prezidentui, aiškinosi RIA Novosti autorė Sofija Melničuk.

Vėl įstatymas ir vėl tvarka

Amerikiečiai laukė Donaldo Trampo kreipimosi į tautą. Tačiau prezidentas dvejojo ​​ir tai padarė tik birželio 2 dieną, kai Vašingtone jau buvo daužomi langai.

"Mes esame sukrėsti dėl Džordžo Floido mirties, — pradėjo jis. — Tačiau mes negalime leisti piktai miniai paskandinti taikų protestą. Pagrindinės aukos yra įstatymus vykdantys piliečiai ir patys skurdžiausi visuomenės sluoksniai".

"Aš esu įstatymo ir tvarkos prezidentas", — pabrėžė Trampas. Turiu pasakyti, kad šis šūkis yra gerai žinomas Amerikai.

1968 metais šalis taip pat ruošėsi prezidento rinkimams neramiais laikais: vykstant masinėms demonstracijoms prieš Vietnamo karą, mitingams paremti moteris ir rasines mažumas. Po to, kai buvo nužudytas žinomas juodaodžių teisių aktyvistas Martinas Liuteris Kingas Jaunesnysis, o vėliau ir didelius lūkesčius tenkinęs senatorius Robertas Kenedis, Ričardas Niksonas ėjo į rinkimus su šūkiu "įstatymas ir tvarka".

Протестующие в Вашингтоне, 1 июня 2020 года
© Sputnik / Артур Габдрахманов
Demonstrantai Vašingtone

"Jūs turite sutikti su tuo, kad visa problema yra iš tikrųjų dėl juodųjų", — tada paaiškino Baltųjų rūmų administracijos vadovas Haris Holdemanas. Nuo to laiko juodaodžiams amerikiečiams "įstatymas ir tvarka" asocijuojasi su policijos savivale.

Ramus protestas įvykdytas

Trampas dabartinius pogromus pavadino vidaus terorizmu. Kreipdamasis į tautą prezidentas paminėjo smulkaus verslo savininkus, kurie yra priversti stebėti, kaip sukilėliai "griauna jų svajones".

Vaizdo įrašai apie plėšikavimą gatvėse užpildė internetą. Riaušininkai daužo vitrinas, išsineša prekes, išdažo sienas, langus ir duris. Pavyzdžiui, Santa Monikoje beveik viskas buvo pavogta iš "Vans" sportinių drabužių parduotuvės. Kai "Fox 11" žurnalistai praeivių paklausė, iš kur jie gavo dėžutes su sportbačiais, jie ramiai išvengė atsakymo. Netoliese nebuvo nė vieno policininko.

Tai vyksta visoje šalyje. Valdininkų raginimai sustabdyti vandalizmą yra veltui. Turtą saugo taikūs protestuotojai ir patys verslo savininkai.

Toje pačioje Santa Monikoje prie parduotuvės durų pasirodė mergina su užrašu "Stop Violence". Žmonės bandė ją atstumti, net įmetė dūmų bombą, tačiau mergina neišsigando. Netrukus prie jos prisijungė juodaodis vyras su plakatu "Mes protestuojame, o ne plėšiame". Šie jaunuoliai sąmoningai atvyko į miesto centrą, kad riaušininkai nepakenktų taikiems protestuotojams.

O atvejis San Diege privertė mane prisiminti anekdotus apie Rusijos mafiją. Ten imigrantai iš buvusių TSRS respublikų apgynė restoraną "Puškin". Įstaigos savininkas Aikas Gazarianas prisipažino RIA Novosti korespondentui: greitai suprato, kad reikia veikti savarankiškai.

"Turiu daug draugų, kurie, kaip ir aš, labiau palaiko respublikinį mąstymą (skirtingai nei protestuotojai — Sputnik). Kai sekmadienį supratau, kad galimos bėdos, paskambinau visiems — ir po pusvalandžio jie buvo restorane. Dvylika žmonių su pistoletais ir šautuvais. Ginklai yra legalūs, mes esame išmokyti juos valdyti. Ir savo patalpose savigynai, žinoma, mes turime teisę juo apsiginti", — aiškino Gazarianas. Jie išgelbėjo ne tik "Puškin", bet ir keletą kaimyninių įstaigų, įskaitant ypač pažeidžiamą alkoholio parduotuvę, priklausančią senyvo amžiaus kilusiam iš Irako amerikiečiui.

Фотожурналист LA Times Джейсон Армонд и фотожурналист Го Накамура во время протестов в США
© REUTERS / Lucas Jackson
Protestai JAV

Kitoje šalies pusėje, Niujorko Brukline, miestiečiai susivienijo į patrulių būrius, kad palaikytų tvarką, kol policija neveikia. "Mes esame čia tik gynybos tikslais. Mes gerbiame kovą su rasizmu ir teisę protestuoti. Tačiau niekas neturi teisės sunaikinti vietos, kurioje gyvename su savo šeimomis, — sakė patrulių organizatoriai Izaokas Boltianskis ir Davidas Brodskis. — Gėda Niujorko merui už tai, kad neapsaugojo mūsų".

Teisė į pyktį

Daugelis yra nepatenkinti vietos valdžios neveiklumu. Niujorko meras Billas de Blasio kaltinamas marodierių pamėgdžiojimu; jo dukra neseniai buvo areštuota per susidūrimus gatvėje. Taip pat priekaištaujama ir valstijos gubernatoriui Andrew Cuomo, nors dar visai neseniai jis buvo suvokiamas kaip didvyris kovoje su koronaviruso epidemija.

Pirmadienį de Blasio sakė, kad kariuomenės pasitelkimas yra pavojingas, tai tik pablogins situaciją. "Kai ginkluotosios pajėgos patenka į gyvenamuosius rajonus, nieko gero nelauk", — sakė jis.

Nepaisant to, policininkų skaičius gatvėse buvo padvigubintas — nuo keturių iki aštuonių tūkstančių. Miestas paskelbė komendanto valandą.

Kiti regionų vadovai, daugiausia demokratai, neskuba pasitelkti Nacionalinę gvardiją. De Blasio argumentus pakartoja Oregono gubernatorė Kate Brown, Ilinojaus vadovas Jay Robertas Pritzkeris, Nevados — Steve'as Sisolakas ir Mičigano — Gretchen Whitmer. Vašingtono valstijos vadovas Jay Inslee pasikvietė karinius vienetus, tačiau iki šiol dar nepradėjo jų dislokuoti miestuose.

Tuo tarpu Trampas pagrasino pats išvesti kariuomenę į gatves. Prezidentas, nors ir yra vyriausiasis vadas, savo nuožiūra negali naudoti federalinių ginkluotųjų pajėgų valstijose. Tačiau jei jis taikys 1807 metų Sukilimo įstatymą, Nacionalinė gvardija pagal jo dekretą veiks neatsižvelgdama į valdytojus. Paskutinį kartą Džordžas Bušas Vyresnysis tai padarė 1992 metais per protestus Los Andžele, kurie prasidėjo dėl to, kad keturi baltaodžiai policininkai sumušė juodaodį vyrą. Tačiau valdančiųjų nenoras sunkinti santykius su protestuotojais yra politinio pobūdžio, sakė politologas-amerikietis Dmitrijus Drobnickis. "Pagrindinis demokratų uždavinys yra neleisti, kad Trampas būtų perrinktas antrai kadencijai. Kol nebuvo protestų, žmones galimo buvo laikyti karantine. Dabar jiems buvo suteikta teisė pykti, — jis sakė RIA Novosti. — Reikia priversti Trampą atrodyti blogai, nes, anot demokratų retorikos, jis yra rasistas ir kursto neapykantą visuomenėje".

Jei po tiek dienų trunkančių riaušių prezidentas perims kontrolę su Nacionalinės gvardijos pagalba, jis uždirbs politinius taškus, ir tada bus nesvarbu, ką sako demokratai. "Trampai, ateik ir sutvarkyk reikalus" — štai už ką nubalsuos abejojančios valstijos", — pažymi ekspertas.

Jis pabrėžia, kad rasinės diskriminacijos situacija šalyje yra tikrai pasibaisėtina. Ir to negalima pamiršti aptariant protestus.

Demokratai ne tik nori parodyti Trampo neefektyvumą, bet ir stengiasi neišgąsdinti rinkėjų tarp mažumų, sako Dmitrijus Suslovas, Rusijos aukštosios ekonomikos mokyklos Europos ir tarptautinių tyrimų centro direktoriaus pavaduotojas. "Jie labai bijo prarasti nebaltaodžių gyventojų palaikymą, būtent afroamerikiečiai — vienas pagrindinių Joe Bideno ramsčių rinkimuose", — primena ekspertas.

Протестующие в Вашингтоне, 1 июня 2020 года
© Sputnik / Артур Габдрахманов
Protestuotojai Vašingtone

Tuo pačiu metu abi pusės žaidžia ant pražangos ribos, priduria pašnekovas. "Demokratai bando diskredituoti Trampą rizikuodami išgąsdinti nuosaikų ir nemandagų elektoratą. Ir Trampas imasi griežtų priemonių, kurios gali sukelti dar didesnį smurtą ir mirtis", — aiškino jis.

Amerikos visuomenė jau ir taip nepaprastai susiskaldžiusi. Protestai tik pabrėžė prieštaravimų gilumą. Paprasti žmonės piktinasi dėl policijos savivalės ir plėšimais, o demokratai ir respublikonai vis dar negali susitarti. Sunku pasakyti, kokį vaidmenį sukilimo aktas atliko Džordžo Bušo politinėje karjeroje. Bet jis pralaimėjo rinkimus 1992 metais. Trampas akivaizdžiai remiasi griežtumu. Kas iš to kils, parodys artimiausia ateitis.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Trampas: Vašingtonas pirmadienį buvo "saugiausia vieta Žemėje"
Ginkluoti amerikiečiai gina savo verslą nuo marodierių
JT nerimauja dėl to, kad protestuotojai lyginami su teroristais JAV

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Angela Merkel

Merkel griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje  

(atnaujinta 20:40 2020.08.14)
Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel griežtai pasmerkė smurtą prieš demonstrantus Baltarusijoje ir paragino išlaisvinti sulaikytuosius, per trumpąją konferenciją Berlyne sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, praneša RIA Novosti.

"Kanclerė visų pirma smerkia tai, kad tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti vien dėl jų dalyvavimo taikiuose protestuose. Ją pribloškia pranešimai, kad sulaikytieji patiria smurtą... Ji išreiškia gilią užuojautą aukų artimiesiems", — sakė Seibertas ir pridūrė, kad Merkel paragino "Baltarusija besąlygiškai ir nedelsdama išlaisvina žmones, reikia gerbti jų teises į susirinkimus, informaciją ir žodžio laisvę".

"Tas faktas, kad paminamos pagrindinės teisės Baltarusijoje, yra visiškai nepriimtinas", — pabrėžė vyriausybės atstovas, teigdamas, kad šiandieniniame ES ministrų tarybos susitikime, skirtoje įvykiams Baltarusijoje, "mūsų požiūriu, mes taip pat turėtume kalbėti apie sankcijas tiems, kas atsakingas už žmogaus teisių pažeidimus".

Penktadienį ES užsienio reikalų ministrai surengs ekstremalųjį susitikimą per vaizdo konferenciją, kurioje, be kitų klausimų, bus aptarta padėtis Baltarusijoje ir galimos priemonės prieš asmenis, susijusius su smurtu prieš taikių protestų dalyvius.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, Angela Merkel
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
Sveikas maistas, archyvinė nuotrauka

Išsklaidyti populiarūs mitai apie svorio metimą

(atnaujinta 20:34 2020.08.14)
Dietologė pabrėžia, kad nereikia aklai tikėti, kad badavimas padės atsikratyti nereikalingų kilogramų

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Dietologė Anastasija Chernych interviu portalui progorod79.ru išsklaidė populiariausius mitus apie svorio metimą.

Anot jos, pagrindinis klaidingas požiūris tarp norinčių sulieknėti yra tikėjimas, kad badavimas padės numesti tuos papildomus kilogramus.

"Kai esame alkani, dar labiau lėtėja medžiagų apykaitą, nes kūnas patiria stresą, pereina į energijos kaupimo režimą, o svorio metimas vyksta raumenų masės ir vandens, o ne riebalų sąskaita", — aiškino ji.

Kitas paplitęs mitas yra draudimas valgyti po šešių vakaro. Gydytoja pažymėjo, kad ši dieta netinka visiems žmonėms ir nereikalingi apribojimai gali tik pakenkti kūnui.

"Svarbiausia yra vakare valgyti lengvai virškinamus baltymus. Pavyzdžiui, žuvis ir nekrakmolingos daržovės: pomidorai, agurkai, paprikos", — rekomendavo portalo pašnekovė.

Černych taip pat priminė, kad liesas maistas, nepaisant gamintojo nurodytos naudos, dažnai gali pakenkti tiems, kurie numeta svorio dėl didelio krakmolo ir cukraus kiekio.

Specialistė pabrėžė, kad žmonėms, norintiems sulieknėti nepakenkiant sveikatai, pirmiausia reikia kreiptis į dietologą, atlikti kūno diagnostiką ir atlikti reikiamus testus.

Tegai:
sveikata, maistas
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Gydytoja papasakojo apie greito svorio metimo pavojų
Švedijos mokslininkai nuvainikavo penkis mitus apie duoną
Dietologė įvardijo situaciją, kada lašiniai padeda mesti svorį