Žemė

Mokslininkai išsiaiškino, kiek Galaktikoje yra panašių į Žemę planetų

(atnaujinta 20:01 2020.06.05)
Studijuodami egzoplanetas, planetologai daugiausia dėmesio skiria į Žemę panašių kūnų, turinčių sąlygas, potencialiai palankias gyvybei, paieškai

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Britų mokslininkai apskaičiavo tikimybę rasti panašias į Žemę planetas ankstyvajame jų vystymosi etape, kai magmos vandenynas apima visą planetos paviršių. Rezultatai skelbiami "The Astrophysical Journal".

Studijuodami egzoplanetas, planetologai daugiausia dėmesio skiria į Žemę panašių kūnų, turinčių sąlygas, potencialiai palankias gyvybei, paieškai. JK Šefildo universiteto mokslininkai savo naujame tyrime parodė, kad tikimybė rasti Žemę primenančias planetas ankstyvajame jų formavimosi etape yra daug didesnė, nei manyta anksčiau.

Autoriai atliko lyginamąją jaunųjų Paukščių Tako žvaigždžių analizę su panašiais objektais kitose žvaigždžių formavimo vietose, kad patikrintų teorines konstrukcijas. 

Paaiškėjo, kad tikimybė rasti žvaigždes, tokias kaip Saulė, vadinamąsias magmos vandenyno planetas, yra labai didelė. Susidūrimai su kitais mažesniais kūnais verčia šias jaunas planetas tiek įkaisti, kad jų paviršius virsta lydyta uola.

"Magmos vandenyno planetas lengviausia rasti šalia žvaigždžių, tokių kaip Saulė, kurios yra dvigubai sunkesnės nei vidutinės masės žvaigždė, — universiteto pranešime spaudai cituojami tyrimo vadovo Ričardo Parkerio iš Fizikos ir astronomijos katedros žodžiai. — Šios planetos spinduliuoja tiek daug šilumos, kad mes galime stebėti jų spindėjimą, naudodamiesi naujausios kartos infraraudonųjų spindulių teleskopais".

Visų pirma tai susiję su Europos kosmoso agentūros "Gaia" kosminiu teleskopu, kurio duomenis autoriai panaudojo savo tyrime.

Mokslininkai ieškojo planetų tarp "jaunų judančių grupių" — žvaigždžių spiečių, turinčių panašų judėjimą kosmose ir ne daugiau kaip 100 milijonų metų. Kadangi tokios grupės žvaigždės yra arti viena kitos ir susiformavusios maždaug tuo pačiu metu, jos turi panašias savybes. Paprastai šiuose spiečiuose yra tik kelios dešimtys žvaigždžių, o ankstesnės kartos teleskopai neleido jų atpažinti, todėl žvaigždės susiliejo Galaktikos fone.

Stebėjimo rezultatų apdorojimui tyrėjai pritaikė signalų kompiuterinio kodavimo metodą, imdami pradinį žvaigždžių pasiskirstymą pagal masę. Tai padėjo mokslininkams pasirinkti tas žvaigždes, kurios potencialiai galėjo suformuoti jaunas į Žemę panašias planetas.

Anot autorių, jų tyrimo rezultatai leidžia geriau suprasti, ar žvaigždžių formavimosi procesas yra universalus, ir kurios konkrečios jaunos žvaigždės sudaro uolėtas potencialiai gyvybei tinkamas planetas, tokias kaip Žemė.

Kitame etape mokslininkai planuoja naudoti kompiuterinį modeliavimą, kad paaiškintų jaunų judančių žvaigždžių grupių kilmę Galaktikos viduje.

Tegai:
planetos, Žemė, kosmosas, mokslininkai
Dar šia tema
Susijusi bėda. Mokslininkai papasakojo apie hipertenzijos pavojų esant COVID-19
Tyrimas: kas trečias Lietuvos gyventojas per karantiną priaugo svorio
Barselona

Barselona taps Europos miškų sostine 2022 metais

(atnaujinta 09:02 2020.10.30)
Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. 2022 metais Barselona taps Europos miškų sostine, dabar šį titulą turi Vokietijos miestas Bona, praneša "EuroPulse".

Titulą Europos miškų institutas (EFI) skiria nuo 2014 metais. Bėgant metams, jį turėjo Bilbao, Viena, Oslas, 2015 metais — Sankt Peterburgas, o kitais metais jis bus skirtas Prahai.

Dėl šio titulo su Barselona varžėsi Madridas, Sorija (Ispanija) ir Novi Sadas (Serbija).

Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus.

Tegai:
miškas, Barselona
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kokie dumbliai galėjo sukelti taršą Kamčiatkoje
Lietuvos bankas pranešė, kad karantino metu išaugo elektroninių mokėjimų svarba
Karalienė Elžbieta II ir karališkoji šeima

Britai įvertino princo Hario ir Megan Markl įtaką karališkajai šeimai

(atnaujinta 17:58 2020.10.30)
Po to, kai pora paskelbė atsisakanti karališkųjų titulų ir norinti tapti finansiškai nepriklausoma, maištingųjų hercogų reitingai smarkiai krito

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Koronaviruso pandemijos metu Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II reitingai augo, tuo tarpu Sasekso hercogų princo Hario ir jo žmonos Megan Markl — smuko. Apie tai liudija apklausos duomenys, kurių rezultatus cituoja "Daily Mail".

Be to, krito Jorko hercogo princo Endriu populiarumas, nors jis atsisakė viešųjų pareigų.

Edinburgo hercogo princo Filipo reitingai augo — nuo kovo mėnesio jo populiarumas išaugo trimis punktais, iki 28 punktų.

Visuomenė mano, kad Kembridžo hercogų Viljamo ir Keitės Midlton įtaka karališkajai šeimai per ateinantį dešimtmetį persvers Hario ir Megan, taip pat Velso princo Čarlzo ir Kornvalio hercogienės Kamilos įtaką.

Apie 68 procentai apklaustųjų mano, kad Viljamas ir Keitė turės didžiausią įtaką karališkajai šeimai per ateinančius dešimt metų. Tuo tarpu 12 procentų balsavo už Čarlzą ir Kamilą, septyni procentai — už Harį ir Megan.

Remiantis apklausa, per pastaruosius 12 mėnesių palanki visuomenės nuomonė apie Sasekso hercogus sumažėjo, kai jie sausio pradžioje paskelbė atsisakantys karališkųjų titulų ir norintys tapti finansiškai nepriklausomi. Hario reputacija nukrito nuo 71 iki 55 proc., o Megan — nuo 55 iki 38 proc.

Paklausus visuomenės, ar jos požiūris į karalienę yra teigiamas, 83 proc. atsakė "taip" (kovą šis rodiklis siekė 79 proc.). 80 procentų britų teigiamai įvertino Viljamą, 76 procentai — Keitę.

Teigiamas Čarlzo įvertinimas siekė 59 proc., o Kamilos nežymiai padidėjo — iki 44 proc.

Sausio mėnesį Sasekso hercogai oficialiai paskelbė, kad nori "subalansuoti" savo laiką tarp Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Amerikos, todėl atsisako vyresniųjų karališkosios šeimos pareigų ir planuoja tapti finansiškai nepriklausomi.

Elžbieta II sutiko su sandoriu, tačiau pagal susitarimą Haris ir Megan nebeturės titulų "Jo karališkoji aukštybė" ir "Jos karališkoji aukštybė". Princas taip pat prarado karinius laipsnius. Be to, jie turės sumokėti Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtojams 2,4 mln. svarų (daugiau nei 2,8 mln. eurų), kad kompensuotų Frogmoro kotedžo įrengimo išlaidas, ir kasmet mokėti už jo nuomą.

Tegai:
Princas Haris, Megan Markle, karališkoji šeima, Didžioji Britanija
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Apklausa: beveik pusė britų nori, kad Haris ir Megan netektų titulo
Pastebima, kad Megan Markl "pernelyg pasitiki savimi"
Elžbieta II svajojo išsiųsti Megan Markl į Afriką

Laivybos kompanija MSC ketina atnaujinti konteinerių paskirstymą Klaipėdoje

(atnaujinta 18:47 2020.10.30)
Uosto duomenimis, per šių metų tris ketvirčius Klaipėdos uoste perkrauta 478 778 TEU konteinerių, tai 11,5 proc. mažiau nei pernai

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Pasaulinė laivybos kompanija "Mediterranean shipping company" (MSC) patvirtino savo planus dėl konteinerių paskirstymo Klaipėdos uoste atnaujinimo, praneša uosto spaudos tarnyba.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas ir laivybos kompanija MSC surengė nuotolinį susitikimą konteinerių srautų perspektyvų aptarti.

"Buvome patikinti, kad Klaipėdos uostas išlieka kaip svarbi vieta MSC dėmesio lauke ir artimiausiuose laivybos kompanijos veiklos planuose. Mes savo ruožtu pažadėjome užtikrinti sklandų bendradarbiavimą bei dėmesį jų poreikiams, taip pat pristatėme pradedamus ir planuojamus uosto plėtros projektus, sustiprinsiančius uosto konkurencines galimybes", — teigia Latakas.

Pokalbio metu buvo patikinta, kad MSC planai dėl konteinerių paskirstymo centro Klaipėdos uoste yra rimti. Tai rodo ir LKAB "Klaipėdos Smeltės" savininkų sprendimas įsigyti naujus STS kranus konteinerių krovai bei nemažinti darbuotojų skaičiaus.

Per šių metų tris ketvirčius Klaipėdos uoste perkrauta 478 778 TEU konteinerių, tai yra 11,5 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Šiemet konteinerių apyvarta mažėjo visuose pagrindiniuose konteinerius kraunančiuose Baltijos jūros rytinės pakrantės uostuose.

MSC yra viena iš konteinerinės laivybos linijų lyderių pasaulyje, savo atstovybes turinti 155 valstybėse. Jai šiuo metu priklauso 560 laivų. MSC grupei priklausanti TIL turi 65 konteinerių terminalus visame pasaulyje, taip pat ir Klaipėdos uoste veikiančią LKAB "Klaipėdos Smeltė".

Tegai:
Klaipėdos uostas, Klaipėda
Dar šia tema
Nagrinėjamos krovinių pristatymo į Klaipėdos uostą alternatyvos
Kai kurie Klaipėdos apskrities vienkiemių gyventojai dar neatsisako pagalbos mygtukų
Gražiausias Klaipėdos simbolis — "Meridianas" — išvyko į doką remontui