Bandomasis raketos Trident II D5 paleidimas, archyvinė nuotrauka.

JAV ir Rusijai reikia pratęsti START-III

(atnaujinta 10:37 2020.06.09)
Buvęs JAV Valstybės departamento atstovas teigia, kad Rusijos Federacijos ir Kinijos vadovai ne kartą pareiškė, jog abiejų šalių santykiai pasiekė precedento neturintį aukštą lygį, šalys patvirtina norą toliau plėtoti strateginę partnerystę

VILNIUS, birželio 9 — Sputnik. JAV ir Rusija turi pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START-III), galiojančią iki 2021 metų vasario mėnesio, kad gautų laiko parengti naują ginklų kontrolės susitarimą, kuriame dalyvautų Kinija, RIA Novosti sakė buvęs JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Frenkas Rouzas (Frank Rose).

Pirmadienį JAV prezidento specialusis pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais Maršalas Bilingslis (Marshall Billingslea) paskelbė, kad susitarė su Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Sergejumi Riabkovu dėl birželio mėnesio derybų dėl branduolinių ginklų laiko ir vietos. Jis patikslino, kad į derybas taip pat buvo pakviestas KLR atstovas. "Bloomberg" anksčiau pranešė, kad derybos vyks birželio 22 dieną Vienoje.

Balistinės raketos paleidimas Rusijoje
Министерство обороны РФ

"Dabartinė sistema (START-III) yra griežtai dvišalė JAV ir Rusijos sistema. Tačiau Kinija vis labiau daro įtaką šiems dvišaliams skaičiavimams (strateginio) stabilumo srityje... Todėl aš manau, jog turime išplėsti START-III, kad laimėtume šiek tiek laiko padirbėti sprendžiant kai kuriuos iš šių pagrindinių klausimų", — teigė jis.

Kalbėdamas apie derybų su Rusija tema, buvęs JAV Valstybės departamento atstovas išreiškė nuomonę, kad JAV, be paties strateginio ginklo, domisi ir kitomis trimis temomis. Pirma — naujos nestrateginių ginklų rūšys, tokios kaip, pavyzdžiui, Rusijos branduolinis povandeninių laivų kompleksas "Poseidon", kurios "griauna strateginį stabilumą tarp Rusijos ir JAV". Antra tema — saugumas kosmose, o trečia — kibernetinis saugumas.

"Yra ketvirta tema — tai nauji žaidėjai, tokie kaip Kinija. Nemanau, kad ginklų kontrolė ilgainiui bus tvari, jei nerasime būdo įtraukti Kiniją į būsimus susitarimus", — įsitikinęs ekspertas.

Šiuo atžvilgiu jis pavadino Donaldo Trampo administracijos požiūrį į Kinijos kvietimą pateisinamu, tačiau kritikavo tai, kad Kinija sužinojo apie šį kvietimą iš viešo Amerikos prezidento pranešimo.

Pasak eksperto, kuris anksčiau ne kartą dalyvavo derybose tiek su Rusijos, tiek su Kinijos valdininkais, Rusija yra suinteresuota įtraukti Kiniją į susitarimą, nes, nepaisant "strateginės partnerystės", abiejų šalių santykiuose vyrauja įtampa.

Rusijos Federacijos ir Kinijos vadovai ne kartą pareiškė, kad abiejų šalių santykiai pasiekė precedento neturintį aukštą lygį, šalys patvirtina norą toliau plėtoti strateginę partnerystę.

Anksčiau JAV paskelbė galvojančios apie START-III pratęsimą su Rusija. Sutarties galiojimas baigiasi 2021 metais. Siūloma išplėsti ją, įtraukiant naujus šioje sutartyje dar nesančius ginklus, taip pat siūloma įtraukti į sutartį ir KLR. Kinija pareiškė, kad nėra suinteresuota tokiomis derybomis.

Rouzas, kaip JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas (pavaduotojas), buvo atsakingas už ginklų kontrolę, tarptautinių susitarimų patikrinimą ir įgyvendinimą 2014–2017 metais.

Tegai:
Kinija, sutartis, JAV, Rusija
Dar šia tema
Vokietija negavo oficialių duomenų apie dalies JAV kariuomenės išvedimą
JAV ketina "padovanoti" Vokietiją Rusijai
Vakcina nuo kornaviruso

JT bus surengtas Rusijos vakcinos "Sputnik V" pristatymas

(atnaujinta 10:07 2020.12.02)
Jame dalyvaus Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Michailas Muraška, Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia, Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Gruodžio 2 dieną Rusijos nuolatinė atstovybė JT ir Sveikatos apsaugos ministerija surengs koronaviruso vakcinos "Sputnik V" pristatymą, praneša RIA Novosti.

"Renginyje dalyvaus Rusijos Federacijos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Michailas Muraška, Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia, Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas", — sakė nuolatinės misijos atstovas spaudai Fiodoras Stržižovskis.

Jis pridūrė, kad virtualus renginys "Sputnik V: vakcina nuo COVID-19" vyks specialios JT Generalinės Asamblėjos sesijos metu. Susitikime bus pateikta išsamesnė informacija apie Rusijos vaistus, paaiškino agentūros šaltinis.

Rugpjūtį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, kurią sukūrė Gamalėjaus elektrocheminių tyrimų centras. Vakcina pavadinta "Sputnik V". Ji pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenoviruso vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Lapkričio 23 dieną Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas sakė, kad RDIF pateikė Europos reguliavimo institucijai paraišką dėl vakcinos "Sputnik V" registravimo ir neatmetė galimybės ją gaminti Vokietijoje. Jis paaiškino, kad atitinkama paraiška buvo išsiųsta spalio 22 dieną.

Anksčiau lapkritį Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerija po ministro Deniso Manturovo ir Vengrijos užsienio reikalų ministro Peterio Sijarto derybų pareiškė, kad Rusija diskutuoja apie Rusijos "Sputnik V" vakcinos nuo koronaviruso gamybą Vengrijoje; šioje šalyje buvo ruošiama gamybos vieta.

"Sputnik V" vakcinos klinikinio tyrimo duomenų analizė parodė 91,4 % veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 %.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, JT Generalinė Asamblėja, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
EK paskelbė Rusijos vakcinos naudojimo Europoje apribojimus
Lietuvos Vyriausybė apsvarstys galimybę įsigyti dar vieną vakciną nuo COVID-19
Rusijos ir NATO vėliavos

NATO pareiškė apie Rusijos "agresyvios politikos" tęsimą

(atnaujinta 09:21 2020.12.02)
Pažymima, kad ilgainiui iki 2030 metų Rusija greičiausiai išliks pagrindine karine grėsme Šiaurės Atlanto aljansui

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Rusija tęsia "tvirtą politiką ir agresyvius veiksmus", sakoma NATO strateginėje ataskaitoje.

Tai trukdo konstruktyviam dialogui, teigia dokumento autoriai.

"Rusija reguliariai vykdo bauginamas karines operacijas netoli NATO sienų", — sakoma leidinyje.

Ataskaitoje taip pat buvo pranešta apie "neigiamą poveikį euroatlantinio regiono saugumui", kurį neva sukelia Rusijos aktyvi veikla Juodojoje ir Baltijos jūroje, Arktyje ir Viduržemio jūros rytuose. Taip pat teigiama apie "Maskvos agresiją" prieš Ukrainą ir Gruziją.

"Ilgainiui iki 2030 metų Rusija greičiausiai išliks pagrindine karine grėsme Šiaurės Atlanto aljansui", — sako pranešimo autoriai.

Jie mano, kad NATO turėtų palaikyti abipusį požiūrį į Rusiją, kuris susideda iš "sulaikymo" ir dialogo. Be to, aljansui rekomenduojama išlikti atviram diskutuojant apie taikų sambūvį ir teigiamai reaguoti į "konstruktyvius pokyčius" Rusijos pozicijoje.

Pareiškimus apie "Rusijos grėsmę" periodiškai pateikia Vakarų politikai, dažniausiai iš Baltijos šalių ir Lenkijos. Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija niekada nepuls nė vienos iš NATO šalių.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, NATO puikiai žino, kad Maskva neketina nieko pulti, bet tiesiog naudojasi pretekstu dislokuoti daugiau technikos ir batalionų šalia Rusijos sienų. Maskva ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl aljanso pajėgų susitelkimo Europoje.

Tegai:
Rusija, NATO
Dar šia tema
NATO remia Rusijos ir JAV dialogą dėl START III sutarties
Ekspertas: NATO reikalinga Juodoji jūra, kad galėtų "pačiupinėti" Rusiją
Vašingtonas, archyvinė nuotraukos

Amerikiečiai suprato, kad juos apiplėšinėja

(atnaujinta 11:32 2020.12.02)
Prezidento Donaldo Trampo mokesčių skandalas privertė amerikiečius susimąstyti, kad sistemoje kažkas negerai

Prisiminkime, kad 2017 metais milijardierius į federalinį iždą sumokėjo komišką 750 USD sumą. Tuo tarpu valytoja, kurios metinis atlyginimas siekia 30 000 USD, JAV moka federalinį mokestį, kuris siekia apie 1900 USD. Tai neįskaitant valstybės mokesčių, socialinės apsaugos ir sveikatos draudimo, iš viso dar maždaug trijų tūkstančių.

Ekonominės krizės, užmaskuotos kaip pandemija, fone Amerikos visuomenė susidomėjo šiuo keistu disbalansu. Socialiniuose tinkluose buvo raginimų kaip nors susitvarkyti situaciją. Kairiųjų pažiūrų pagal vietos standartus politikas Bernis Sandersas (Bernie Sanders) savo Twitter paskyroje išdrįso paviešinti pretenzijas visagaliam Džefui Bezosui (Jeff Bezos). "Amazon" būtų verta sumokėti daugiau nei nulį dolerių federalinio pajamų mokesčio", — nedrąsiai pareiškė JAV senatorius.

Net kai kurios žiniasklaidos priemonės išdrįso paliesti tabu temą. Amerikos žiniasklaida atkreipė dėmesį į ką tik paskelbtą tarptautinės viešosios organizacijos "Tax Justice Network" pranešimą.

"TJN" ekspertai apskaičiavo, kad pasaulio šalys kasmet praranda mažiausiai 467 mlrd. USD mokesčių įplaukų. Didžiausios pasaulio korporacijos reguliariai užsiima aktyvų išvedimu per ofšorines bendroves į užsienį ir nepakankamu pelno įvertinimu. Dauguma šių bendrovių priklauso amerikiečiams.

"Dar 90-ųjų pabaigoje "Big Pharma", kompiuterinių technologijų ir interneto korporacijos atstovai tapo mokesčių slėpimo ir pelno grąžinimo per ofšorus lyderiais", — interviu Salon.com sakė Niujorko ekonomistas Džeimsas Henris (James Henry).

Tarp farmacijos kompanijų, kurios vengia mokesčių, Henris įvardijo garsiąją "Pfizer". Ji ką tik baigė kurti koronaviruso vakciną. Įdomu tai, kad šie tyrimai buvo finansuojami iš federalinio biudžeto, kurį "Pfizer" vengia papildyti, tačiau visos teisės į vakciną yra privati savininkų nuosavybė.

Henrio paminėtos IT milžinės rado būdą nuslėpti savo pelną amžių sandūroje. Tada didžiausių kompiuterių korporacijų būstinė buvo įregistruota Dubline. Teoriškai tuo metu pelno mokestis Airijoje buvo dešimt procentų. Tačiau "Google", "Microsoft", "Facebook", "Apple" su šalies vyriausybėmis sudarė sutartis specialiomis sąlygomis. Jų esmė ir mokesčių tarifų dydis nebuvo atskleisti. JAV IT gigantai tik uždirbo ir nieko nemokėjo.

Daugelį metų spauda skatino nepaprastą kompiuterių genijų naujovę ir kūrybiškumą, tačiau, tiesą sakant, jie savo sėkmę turėjo įsiskolinti nepastebimiems buhalteriams, kurie mokėjo savo pelną nukreipti ramiems ofšorinių kompanijų užutekiams.

2018 metais 91 didžiausia korporacija iš "Fortune 500" sąrašo JAV visiškai nemokėjo federalinio pajamų mokesčio. Tarp "Dodgers" buvo žinomi visame pasaulyje "General Electric" ir "Chevron", "Starbucks" ir "Netflix", "Delta Air Lines" ir "Invidia".

2019 metais Turtingiausias žmogus pasaulyje p. Bezosas pagaliau sumokėjo JAV pajamų mokestį. Tačiau jo kritikai iškart pastebėjo, kad, atsižvelgiant į milijardinį "Amazon" pelną 2018 metų mokestis buvo apskaičiuotas neįtikėtino dydžio — 1,2 proc.

Dešimtmečius pažangi mūsų visuomenė mus įtikino, kad JAV ekonomika yra aukso standartas visam pasauliui, "rinka viską nuspręs" ir valstybė neturėtų kištis į jos gyvenimą.

Amerikos ekonomika grafiškai ir vaizdžiai parodo, kaip iš tikrųjų sprendžia rinkos. Silpnos valstybės apleidžia priežiūros ir bausmės vykdymo funkcijas, o šiomis ąlygomis transnacionalinės korporacijos ir pavieniai piliečiai daro ką nori. Labiausiai nepalankioje padėtyje esantys gyventojų sluoksniai tempia visą šalį, o jų turtingi tautiečiai šią šalį naudoja tik savo reikmėms, kartas nuo karto lipdami į valstybės biudžetą kaip į savo kišenę.

"Apple" trijose ofšorinėse kompanijose turi 181 milijardą dolerių, "General Electric" turi 118 milijardų dolerių 118 įmonių, "Microsoft" — 108 milijardus dolerių, teigiama ne pelno organizacijos "Oxfam" ataskaitoje.

Tai nereiškia, kad Amerika nemėgino susidoroti su šia siaubinga nelygybe. Pavyzdžiui, ten ilgą laiką galiojo progresinis mokestis, kurio įvedimo iš mūsų nuolat reikalauja patriotiškai nusiteikę ekonomistai. Tačiau tai nepadeda: aukšti tarifai verčia turtinguosius dar greičiau atsiimti pinigus.

Prezidentas Trampas gerokai sumažino įmonių pajamų mokesčius, kad paskatintų korporacijų mokėjimus. Bet ne, ir tai nesuveikė. Jei į valdžią atėjusi demokratų partija bandys kelti mokesčius, pinigų pervedimas į ofšorus tik pagreitės.

Tačiau susidaro įspūdis, kad Demokratų partijos atstovai nesiruošia rimtai kovoti su šia problema. Faktas yra tas, kad visoje šalyje mokesčių slėpimo sportas nežino ribų. Pinigus slepia visi: fiziniai ir juridiniai asmenys, demokratai ir respublikonai — nepriklausomai nuo lyties, amžiaus ir politinės orientacijos.

Turtingiausią respublikoną Mitchą McConnellą politiniai oponentai kaltina paslėpus pelną iš savo žmonos verslo Maršalo salose. Turtingiausias demokratas Johnas Kerry, vedęs legendinės Heinzo šeimos narę, daro tą patį, tik Kaimanų salose.

Panašu, kad aktyvistams ir žurnalistams tai nerūpi. Politikų mokesčių deklaracijos tiriamos po padidinamuoju stiklu visose normaliose demokratinėse šalyse — ar tai būtų Rusija, ar Prancūzija, Argentina ar Pietų Korėja. Tačiau JAV ši tema yra tabu visoms gerbiamoms žiniasklaidos priemonėms.

Struktūros, kurios teoriškai turėtų kontroliuoti ir užgniaužti visą šią gėdą, pačios aktyviai dalyvauja šiame procese. 2013 metais buvo pagauta viena garsiausių audito firmų pasaulyje "Ernst and Young", padedanti savo klientams amerikiečiams per metus išvesti daugiau nei 2 mlrd. Pripažindama savo kaltę, bendrovė sudarė sutartį su teismu ir sumokėjo 123 milijonų dolerių baudą.

Tačiau tai niekaip nepaveikė įmonės reputacijos. Britų "Ernst and Young" vis dar yra viena iš keturių pirmaujančių audito įmonių pasaulyje. O tokios Didžiosios Britanijos ofšorai kaip Kaimanų salos išlieka geidžiamiausia pajamų slėpimo vieta.

JAV mokesčių sistema garsėja savo griežtumu. Asmuo tikrai rizikuoja atsisėsti ant gulto vien dėl to, kad nepateikia deklaracijos. Tačiau "teisingi" žmonės egzistuoja lygiagrečių įstatymų pasaulyje. Federalinės struktūros yra per silpnos, kad galėtų susidoroti su tarptautinėmis korporacijomis ir jų lyderiais.

Jų milijardieriai kalinami už ekonominius nusikaltimus Italijoje ir Rusijoje, Brazilijoje ir Japonijoje. Valstybė šiose šalyse bando kontroliuoti rinką, kol ji nepraryja visuomenės. Tačiau šiandien neįmanoma įsivaizduoti Amerikos oligarcho už grotų — kad ir kiek milijardų jis ten paslėpė nuo mokesčių tarnybos.

Jeffas Bezosas kalėjime? Tai neįsivaizduojama. Paprasčiausiai amerikiečiams tai net į galvą neateitų. Lygiai taip pat kaip 1780 metais paprastiems prancūzams buvo neįsivaizduojama mintis imti ir nukirsti karaliui galvą.

Autorės nuomonė gali nwsutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
apgaulė, Amerika