Atminimo lenta Stokholme, Olofo Palmės žūties vietoje

Švedijoje paskelbtas buvusio ministro pirmininko Olofo Palmės žudiko vardas

(atnaujinta 20:59 2020.06.10)
Tarp vienų populiarus, o kitų smarkiai kritikuojamas politikas Olofas Palmė, kuris vadovavo Švedijos vyriausybei nuo 1969 iki 1976 metų bei nuo 1982 metų, buvo nužudytas 1986 metų vasario 28 dienos vakarą

VILNIUS, birželio 10 — Sputnik. Prokuratūra pripažino kaltu dėl Švedijos ministro pirmininko Olofo Palmės nužudymo 1986 metais dizainerį Stigą Engströmą, praneša RIA Novosti.

"Šiandien galime pranešti, kad nustatėme žudiką, tai yra vadinamasis Skandiamannenas. Kadangi jis jau mirė (nusižudė 2000 metais — Sputnik), aš negaliu jo apkaltinti. Byla baigta", — teigė prokuroras Kristeris Petersonas.
Премьер-министр Швеции Улоф Пальме (слева) и Председатель Совета Министров СССР Алексей Николаевич Косыгин
© Sputnik / Рунов
Švedijos ministras pirmininkas Olofas Palmė (kairėje) ir TSRS ministrų tarybos pirmininkas Aleksejus Kosyginas

Tyrimo metu nepavyko susieti rastų kulkų su jokiais ginklais, pridūrė jis. Naujų techninių įrodymų taip pat nėra, todėl kaltininkas buvo atpažintas iš liudytojų, kurie teigė matę dizainerį nusikaltimo vietoje, parodymų. Be to, tyrimo metu jis nuolat keitė parodymus.

Стиг Энгстрем
© REUTERS / TT NEWS AGENCY / Goran Arnback
Stigas Engströmas

Tarp vienų populiarus, o kitų smarkiai kritikuojamas politikas Olofas Palmė, kuris vadovavo Švedijos vyriausybei nuo 1969 iki 1976 metų bei nuo 1982 metų, buvo nužudytas 1986 metų vasario 28 dienos vakarą. Tą dieną jis su žmona be asmens sargybinių grįžo namo iš kino teatro. Užpuolikas du kartus šovė jam į nugarą ir dingo.

Tegai:
Švedija, Ulofas Palme
Ledynas

"Roshydromet" vadovas paaiškino naujų salų atsiradimą Arktyje

(atnaujinta 11:43 2020.07.14)
Kaip pažymėta, dabar sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Naujos salos Arktyje atsiranda dėl tirpstančių ledynų ir nuosėdų sekliame vandenyje, RIA Novosti pasakojo "Roshydromet" vadovas Igoris Šumakovas.

"Vadinamųjų "naujųjų" salų atsiradimas Arktyje yra susijęs su ledynų skilimu. Tai pirmiausia siejama su Prano Juozapo Žemės salynu. Kai kuriais atvejais ledu padengti pusiasaliai, kai ledynas atsitraukė, buvo atskirti sąsiauriais nuo pagrindinės sausumos teritorijos ir tokiu būdu virto salomis", — sakė jis.

Anot jo, šis procesas tęsiasi ir šiandien, ir sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius.

Šumakovas taip pat pažymėjo, kad salos susidaro dėl kito proceso — nuosėdų kaupimosi sekliuose krantuose. Visų pirma, dėl šio proceso rytinėje Laptevo jūros dalyje atsirado Jajos sala.

Jajos salą atrado sraigtasparnio pilotai, skridę į Novosibirsko salas 2013 metų rugpjūtį. Sala taip pavadinta dėl tų dviejų pilotų atsakymo į klausimą, kas pirmasis pastebėjo naująją salą. Abu pasakė "ja" (rusų kalba tai reiškia "aš").

Tegai:
sala, Arktis, Rusija
Dar šia tema
Rusijos desantininkai pirmieji pasaulyje desantavosi iš stratosferos žemutinės ribos
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Nord Stream

"Nord Stream" bus sustabdytas planinei techninei priežiūrai

(atnaujinta 10:19 2020.07.14)
Tvarkaraštis ir visa techninės priežiūros informacija buvo iš anksto suderinta su partneriais dujų transportavimo srityje

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Abu "Nord Stream" dujotiekio vamzdynai bus sustabdyti planinei techninei priežiūrai nuo liepos 14 iki 26 dienos, pranešė RIA Novosti su nuoroda į projekto operatorių "Nord Stream AG".

Techninės priežiūros darbo grafikas iš anksto buvo suderintas su "Nord Stream AG" partneriais dujų transportavimo srityje.

Operatorius taip pat pažymėjo, kad visa dujotiekio techninė priežiūra ir eksploatacija vykdoma laikantis būtinų saugos priemonių, siekiant apriboti COVID-19 plitimą.

"Nord Stream" dujotiekis iš Rusijos į Europą buvo paleistas 2011 metais. Du dujotiekio mazgai, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų, eina išilgai Baltijos jūros dugnu nuo Vyborgo (Rusijoje) iki Greifsvaldo (Vokietijoje). 2019 metais "Gazprom" per "Nord Stream" eksportavo 58,5 milijardo kubinių metrų dujų.

Tegai:
dujotiekis, Rusija
Dar šia tema
Vokietijos ekspertas įvertino Danijos sprendimą dėl "Nord Stream-2"
Laivas "Fortūna", galintis užbaigti "Nord Stream-2", išplaukė iš Mukrano
Barža, galinti užbaigti "Nord Stream-2", įplaukė į Danijos teritorinius vandenis
Lietuvos ir Latvijos siena, archyvinė nuotrauka

Lietuva neplanuoja atnaujinti ES vidinių sausumos sienų kontrolę

(atnaujinta 11:15 2020.07.14)
Apribojimo režimas dėl koronaviruso pandemijos buvo įvestas kovo viduryje, tačiau pavojinga pandemijos fazė atslūgo

VILNIUS, liepos 14 – Sputnik. Lietuva kol kas nesiruošia atnaujinti sausumos sienų kontrolę, praneša TASS su nuoroda į antradienio Rūtos Tamošiūnienės interviu vietos žiniasklaidai. 

Pasak VRM vadovės, "šiuo metu nėra tokia sudėtinga situacija, kad žmones laikytume įtampoje ir jie negalėtų keliauti į artimesnę valstybę, kur epidemiologinė situacija yra gera".

Birželio mėnesį Lietuva panaikino vidinių Europos Sąjungos sienų su Lenkija ir Latvija patikrą, kurią Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) vykdė nuo karantino paskelbimo pradžios.  Tuo tarpu liepos pradžioje Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pratęsti vidaus sienų kontrolę iki rugpjūčio 15 dienos vykdant į Lietuvą atvykstančių asmenų patikrinimus prie ES vidaus sienos tarptautiniuose oro uostuose ir Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. 

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė. 

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 565 tūkst. žmonių.

Tegai:
kontrolė, ES, Lietuva
Dar šia tema
Keturiose Lietuvos savivaldybėse fiksuojamas itin didelis sergamumas COVID-19
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi antrajai COVID-19 bangai