Saulė, archyvinė nuotrauka

Rusijos mokslininkai sukūrė saulės spinduliuotės stebėjimo sistemą

(atnaujinta 09:15 2020.06.15)
Jei į Žemę patenka įkrautų dalelių srautas, atmosferoje susidaro pašvaistės ir magnetinės audros. Tai gali sukelti rimtų problemų, susijusių su elektros įrangos darbu, gali sutrikti ryšys, o kosminiams laivams ir kosmonautams kosmose kyla didžiausia rizika

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. "Skoltech" mokslininkai kartu su savo kolegomis iš Austrijos sukūrė automatinį vainikinių spindulių pėdsakų aptikimo Saulėje metodą. Tyrimo rezultatai skelbiami "Astrophysical Journal".

Koronalinės masės išmetimas, viena ryškiausių Saulės aktyvumo apraiškų, yra milžiniški įmagnetintos plazmos pliūpsniai, kurie iš Saulės atmosferos išmetami į aplinkinę erdvę 100–350 tūkstančių kilometrų per sekundę greičiu. Didžioji dalis šių teršalų yra vandenilis.

Jei į Žemę patenka įkrautų dalelių srautas, atmosferoje susidaro pašvaistės ir magnetinės audros. Tai gali sukelti rimtų problemų, susijusių su elektros įrangos darbu, gali sutrikti ryšys, o kosminiams laivams ir kosmonautams kosmose kyla didžiausia rizika.

Tačiau ne visada įmanoma tiesiogiai stebėti vainikinių plokštelių išstūmimus dėl to, kad jie įvyksta Saulės atmosferoje, kuri yra labai reta ir nėra tokia ryški kaip Saulės diskas.

Skolkovo mokslo ir technologijos instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Graco Karlo ir Franco universitetų bei Kancelhocho observatorijos sukūrė automatinį metodą, skirtą nustatyti ne pačius išmetamus teršalus, o jų pėdsakus — vainikėlio pritemdymą, tamsias dėmeles, susijusias su medžiagos praradimu emisijos metu, ir stebima ultravioletinė spektro dalis.

Paprastai Saulės pliūpsniai yra užfiksuojami naudojant specialius įrankius — koronografus, kurie uždengia Saulę tamsiu disku, sukurdami dirbtinį Saulės užtemimą. Koronografai Žemėje neduoda tikslių rezultatų dėl ryškaus dangaus švytėjimo, todėl dažniausiai jie įrengiami erdvėlaiviuose. Koronografų stebėjimai taip pat turi reikšmingą trūkumą: uždarius Saulės diską keliais spinduliais, neįmanoma atskirti ankstyvosios išmetimo raidos.

Iki šiol kosmose veikia du koronografai: palydovuose STEREO-A ir SOHO, o naujų panašių misijų tikimasi tik po kelerių metų.

Autoriai įrodė, kad yra patikimi rodikliai, leidžiantys anksti diagnozuoti saulės spinduliuotės išmetamą energiją. Dėl unikalios palydovų STEREO-A, STEREO-B ir SDO padėties pirmą kartą buvo galima palyginti pritemdyto vaizdo dydį ir ryškumą iš skirtingų stebėjimo taškų.

Rezultatai patvirtina ankstesnį tyrimo bendraautorių iš Graco universiteto darbą, kur tas pats pritemdymas buvo tiriamas naudojant SDO palydovo vaizdus.

"Mes parodėme, kad stebint dėmeles Saulėje, galima įvertinti vainikinės masės išstūmimo masę ir greitį ankstyvosiose stadijose — pagrindinius parametrus, kurie numato įvykio mastą ir numatomų jo padarinių Žemėje laiką, — instituto pranešime spaudai pateikiami pirmojo straipsnio autoriaus žodžiai. — Tai turi didelę praktinę reikšmę plėtojant operacines kosminių oro tarnybų paslaugas, taip pat būsimoms kosmoso misijoms į Lagrange tašką L5. Erdvėlaivis bus orbitoje, visada sudarydamas tą pačią padėtį su Žeme. Tai leis aptikti vainikinių masių išstūmimo pėdsakus tiesiai ant Saulės, taip pat numatyti galingų išstūmimų parametrus prieš juos matant iš Žemės".

"Žmonija aptinka naujų dalykų tyrinėdama kosminę erdvę, kurdama naujas kosmoso technologijas, kurios pamažu pereina į mūsų kasdienį gyvenimą. Šiuo metu labai svarbu ištirti Saulės pliūpsnių pobūdį, sukurti jų ankstyvo prognozavimo metodus, siekiant apsaugoti mūsų visuomenę ir technologijas nuo kosmoso pavojaus", — sako Tatjana Podladchikova, "Skoltech" kosminio centro profesorė, tyrimų bendraautorė.

Tegai:
Rusija, mokslininkai, kosmosas
Dar šia tema
Universitetai susitarė: minimalus stojamasis balas 2020 metais — 5,4
Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį
Vestuviniai žiedai, archyvinė nuotrauka

Lietuva pagal skyrybų skaičių ES tapo antilydere

(atnaujinta 15:35 2020.07.12)
Respublika pasidalino pirmąją sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių apskaičiuoti rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Remiantis statistikos agentūros "Eurostatas" duomenimis, Lietuva įėjo į ES antilyderių sąrašą pagal skyrybų skaičių 2018 metais.

Lietuva pasidalino pirmąją sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių apskaičiuoti rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių. Tai seka Danija (2,6) ir Švedija (2,5). Ketvirtoje vietoje buvo Estija ir Suomija, abiejose valstijose po 2,4 skyrybų tūkstančiui gyventojų.

​Mažiausias skyrybų procentas nustatytas Maltoje (0,7 skyrybų tūkstančiui žmonių), Airijoje (0,7 pagal 2017 m.), taip pat Slovėnijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ir Italijoje (1,5 visose trijose šalyse).

Pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau žmonių išsiskyrė ES. Taigi, 2017 metais tūkstančiui žmonių ES buvo dvi skyrybos, tai yra dvigubai daugiau nei 1965 metais, užfiksuotas bendras skyrybų procentas (0,8).

Tegai:
ES, skyrybos, Baltijos šalys
Dar šia tema
Tarp Baltijos šalių pigiausias maistas Lietuvoje
Lietuva šalių, kur natūralus gyventojų skaičiaus mažėjimas didžiausias ES šalyse, sąraše
Dmitrijus Peskovas

Kremliuje įvertino Rusijos ir JAV santykių būklę

(atnaujinta 14:47 2020.07.12)
Šiuo metu 2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Rusijos ir JAV santykiai vis dar yra žemame taške, jų būklė labai bloga, sakė Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Mūsų santykiai vis dar yra beveik žemiausiame taške, padėtis yra labai bloga tiek dvišaliu, tiek turbūt atsižvelgiant į mūsų abiejų šalių atsakomybę už daugiašalius reikalus, visų pirma ginklų kontrolės ir strateginio stabilumo klausimais", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad ekspertiniu lygiu yra "kontaktai", tačiau jie neleidžia suprasti šalių atsakomybės "išsaugoti esamus dokumentus", galinčius užtikrinti ginklų kontrolę pasauliniu mastu.

Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

"Abi šalys yra didžiausių branduolinio arsenalo savininkės. Beje, nė viena iš kitų šalių, įskaitant Kiniją, kurią amerikiečiai labai atkakliai bando kviesti į šias derybas. Kinijos arsenalo negalima palyginti nei su Amerikos, nei su mūsų", — pridūrė Peskovas.

2010 metais pasirašyta Strateginės ginkluotės mažinimo sutartis (START-3) tebėra vienintelė dabartinė Rusijos ir JAV ginklų ribojimo sutartis.

Susitarimo galiojimas baigiasi 2021 metų vasario mėnesį, kol Vašingtonas paskelbs, ar ketina atnaujinti susitarimą. Įvairių lygių JAV administracija pabrėžia, kad reikia įtraukti Kiniją į derybas siekiant sukurti naują trišalį branduolinį susitarimą tarp Rusijos, Kinijos ir JAV.

Pekine ši idėja atmetama. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Rusija pasisako už START-3 sutarties pratęsimą be išankstinių sąlygų.

Tegai:
santykiai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Idealus ginklas: RF sukūrė elektromagnetinę patranką, kurios šaudymo nuotolis — 10 km
Nufilmuotas amerikiečių lėktuvo perėmimas virš Japonijos jūros