Pekinas, Kinija

Ekspertas įvertino JAV ir Kinijos santykius

(atnaujinta 16:05 2020.06.16)
Neseniai Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykiai pablogėjo dėl Honkongo ir situacijos su koronavirusu. JAV mano, kad Honkongo nacionalinio saugumo įstatymo projektu siekiama panaikinti jo autonomiją

VILNIUS, birželio 16 — Sputnik. Kinija gali konfrontuoti su JAV kaip besiformuojančio daugiapolio pasaulio lyderė, sako Viktoras Sumskis, MGIMO universiteto ASEAN centro direktorius, praneša RIA Novosti.

"Mes matome priverstinį, sąmoningą ir apdairų bendradarbiavimo sistemos, kuri Azijos ir Ramiojo vandenyno regione vystėsi daugiau nei 30 metų, naikinimą, jei norite, Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono integracijos projekto sunaikinimą", — sakė jis "Valdai" klubo organizuotoje internetinėje konferencijoje "Naujo bipoliškumo perspektyvos ir jo poveikis Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui".

"Bipoliškumas — ne prognozė, o diagnozė. Ji jau įgavo formą ir tai įvyko per kelis mėnesius, per kuriuos vystėsi COVID-19. Galbūt dar svarbiau, kad jis formavosi ne kažkur kitur, o Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, o čia kalbama apie JAV ir Kinijos konfrontaciją", — pažymėjo ekspertas.

Jis priminė, kad Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas yra išskirtinis.

"Jis buvo suformuotas kaip regionas, pasirengęs priimti visus ir kuriame ekonominio bendradarbiavimo temos yra nepaprastai svarbios. Šis vystomas bendradarbiavimas pašalins saugumo temas iš darbotvarkės. Nepavyko. Paaiškėjo, kad strateginis atotrūkis tarp JAV ir Kinijos turi tendenciją gilėti iki to, ką mes matome šiandien. Ir esant tokiam atotrūkiui, integracinis regionas yra neįmanomas", — aiškino jis.

Pasak eksperto, toliau judėti tokiu formatu tampa sudėtinga ar net neįmanoma. "Naujasis bipoliškumas yra tiesiog nesuderinamas su tolesniu Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono kaip regioninės integracijos projekto gyvenimu, ir kadangi būtent su šiuo projektu gimė ir sustiprėjo svajonė apie XXI amžių kaip apie Azijos amžių, tikimybė įgyvendinti šią svajonę tampa dideliu klausimu. Pagal šį scenarijų Azijos amžius galėtų pasibaigti dar neprasidėjęs", — sakė jis.

Pasak eksperto, šiandien Jungtinės Valstijos įsitraukė į beveik viso pasaulio, net į Europos Sąjungos, izoliaciją.

"Ar ne todėl, kad lygiagrečiai su naujuoju bipoliškumu pasaulyje ir toliau auga daugiapoliškumo tendencija, ir tai tikrai nėra pasakytina tik apie konfrontaciją tarp JAV ir Kinijos. Jei taip, tada sakyčiau, kad Kinija turi galimybę sąžiningai išeiti iš konfrontacijos su JAV, ne kaip pasaulio hegemono varžovė, o kaip besikuriančio daugiapolio pasaulio lyderė", — apibendrino jis.

Neseniai Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykiai pablogėjo dėl Honkongo ir situacijos su koronavirusu. JAV mano, kad Honkongo nacionalinio saugumo įstatymo projektu siekiama panaikinti jo autonomiją.

Be to, JAV apkaltino KLR faktų apie koronavirusą slėpimu ir pavėluota reakcija į protrūkį. Kinija atmetė bet kokią kritiką sakydama, kad Honkongo reikalai yra KLR vidaus reikalas, o dėl COVID šalis nuo pat pradžių buvo atvira ir elgėsi atsakingai.

Tegai:
santykiai, JAV, Kinija
Dar šia tema
Ekspertas paaiškino, kodėl JAV reikalauja "griežčiausių istorijoje sankcijų" prieš Rusiją
Virusologas: koronaviruso protrūkis Pekine nėra antroji banga
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar persirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 00:45 2021.01.17)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6 614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos agentūros (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83 % labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei [imunitetas] tų, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6 614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 00:18 2021.01.17)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena — ukrainiečių, nors Konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — "Facebook'e" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena — ukrainiečių, nors Konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl greičiausiai jie iškraipys ukrainiečių kalbą", — mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai
Data

Kokia šiandien diena: Sausio 17-osios šventės

(atnaujinta 15:34 2021.01.16)
Sausio 17 yra 17-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 348 dienos

Vardadienį švenčia Beatričė, Daujotas, Dovainis (Dovainas, Dovas), Dovainė (Dovė), Kalnė, Kalnius. Leonilė, Merūnas, Tariotas, Tariotė, Vilda.

1415 – popiežius Jonas XXIII anuliavo Kryžiuočių ordinui anksčiau suteiktas teises valdyti užkariautas Lietuvos žemes;

1734 – Krokuvos vyskupas vainikavo Lenkijos karalių ir Lietuvos didįjį kunigaikštį, Augustą III;
1991 – Seimo priimtu įstatymu įkurta Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba (SKAT), šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP);
1992 – Vyriausybė persikėlė į buvusius LKP CK rūmus Vilniuje, Gedimino prospekte;
1992 – įkurta Lietuvos Biblijos draugija;

1958 metais gimė Audronius Ažubalis, žurnalistas, Lietuvos politinis veikėjas, Seimo narys, 2010-2012 LR užsienio reikalų ministras.

1959 metais gimė Zbignev Jedinskij, Lietuvos ir Švenčionių rajono savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas. Nuo 2012 Seimo narys.

1656 metais mirė Jurgis Tiškevičius, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, didikas, Lelijos herbo grafas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės veikėjas, Žemaičių vyskupas (g. 1596 m.).

1700 metais Rusijos caras Petras I išleido įsaką rengtis europietiškai;

1863 metais gimė Konstantinas Stanislavskis, rusų aktorius, režisierius, mokytojas ir vienas iš Maskvos dailės teatro įkūrėjų. Sugalvojo savitą aktorių rengimo metodą paplitusį visame pasaulyje, vadinamą tiesiog Stanislavskio sistema (m. 1938 m.)

1962 metais gimė Džimas Keris, Kanados bei JAV aktorius, turintis šių abiejų šalių pilietybes.

Krikščionių minimas Šv. Antanas (251/252–356), abatas, gimė Egipte, turtingoje, religingoje šeimoje. Likęs našlaičiu, išpardavė turtą ir išdalijo vargšams. Jaunesnę seserį paliko taurių žmonių globai, o pats pasitraukė į dykumą ir gyveno grotoje kaip atsiskyrėlis. Netikėta gyvensenos pertvarka pareikalavo daug dvasios pastangų (jį užgriuvusios šėtono pagundos dažnai vaizduojamos mene). Vėliau persikėlė prie Raudonosios jūros ir gyveno griuvėsiuose. Ten ėmė rinktis vis daugiau mokinių, ir Antanas tapo pirmuoju Bažnyčios istorijoje atsiskyrėlių bendruomenės vadovu, abatu.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai