JAV kongreso pastatas

Kas 10-as amerikietis mano, kad JAV kariavo su Rusija Antrojo pasaulinio karo metu

(atnaujinta 14:07 2020.06.22)
Jungtinėse Valstijose atlikta apklausa parodė, kad dalis gyventojų nežino, kas iš tikrųjų buvo JAV priešas Antrojo pasaulinio karo metu, ir koks įvykis minimas gegužės 8 dieną

VILNIUS, birželio 22 — Sputnik. Kas dešimtas amerikietis (11 %) mano, kad Rusija Antrojo pasaulinio karo metu buvo JAV prieše. Tai patvirtina Sputnik.Nuomonės apklausos duomenys.

Teisingai pagrindinius JAV priešus 1941–1945 metais — Vokietiją ir Japoniją — įvardijo atitinkamai 77 % ir 67 % respondentų. 5 % mano, kad Amerika kariavo su Kinija. 

69 % respondentų arba nežino (42 %), kad gegužės 8-ąją Jungtinėse Valstijose minima Pergalės diena Europoje (V-E Day), arba neteisingai atsakė į klausimą (27 %).

Tuo tarpu 63 % teisingai apibrėžė Holokaustą kaip žydų genocidą Antrojo pasaulinio karo metu, o 12 % neturėjo supratimo apie šio žodžio reikšmę.

Kas 10-as amerikietis mano, kad JAV kariavo su Rusija Antrojo pasaulinio karo metu
© Sputnik /
Sputnik.Nuomonės apklausos rezultatai

Apklausą "Sputnik News" užsakymu Jungtinėse Valstijose atliko seniausia Prancūzijos visuomenės nuomonės tyrimų bendrovė "IFop" 2020 metų gegužės 22–25 dienomis. Joje dalyvavo 1 004 respondentai, vyresni nei 18 metų. Maksimali statistinė paklaida neviršija 3,1 % esant 95 % patikimumui.

Sankt Peterburgo valstybinio universiteto Amerikos tyrimų katedros docentas Grigorijus Jaryginas interviu Sputnik radijui pažymėjo, kad tai laiko tendencijos, o ateityje bus vis mažiau žmonių, kurie suvoks šį istorinį įvykį.

"Amerikos visuomenė, kaip ir Europos, turbūt vis mažiau reikšmės teikia įvykiams, kurie įvyko beveik prieš 80 metų, tačiau šiuolaikiniame kontekste pasakyčiau, kad tai nėra propaganda, o istorijos perskaitymas su skirtingais nacionaliniais akcentais. Istorija turėtų būti skaitoma apskritai be akcentų. Mes matome, kad šiuo metu skirtingos šalys tiek Azijoje, tiek Vakaruose visgi su savo nacionaliniu akcentu skaito ją. Tai liudija JAV priešo suvokimas Antrojo pasaulinio karo metu. Iš tikrųjų tai buvo Vokietija, bet Jungtinėms Valstijoms greičiausiai labiausiai suprantamas priešo apibrėžimas tai Japonija tuo metu", — pasakė jis.

Jaryginas pridūrė, kad koreguojamas problemų, su kuriomis susidūrė visa pasaulio bendruomenė tais laikais, supratimas. Anot jo, istorija reikalauja tikslumo ir naudojimo tinkamame kontekste.

"Manau, kad JAV švietimo sistema duoda tokį rezultatą. Ir ne tik JAV, bet ir ten, kur iš viso istorija nėra pagrindinis dalykas, kuris nėra privaloma programos dalis, tokia visuomenė tam tikrais etapais patirs tokių apklausų rezultatą, kai terminas neteisingai interpretuojamas, neteisingai suprantamas, o tada per juos neteisingai suprantama istorija. Be abejo, tai neigiamai veikia visuomenės supratimą apie tai, kas įvyko, karo suvokimą, suvokimą per kinematografą", — pasakė jis.

Jaryginas teigia, kad keista, jog Europoje, kuri nukentėjo nuo nacizmo, pastebimi tie patys vertybių persvarstymo procesai.

"Sputnik" — viena didžiausių tarptautinių žiniasklaidos priemonių, apimanti multimedines šalių ir regionų interneto svetaines, kurios transliuoja naujienas 33 kalbomis, analoginę ir skaitmeninę transliacijas rusų, anglų, prancūzų ir kitomis kalbomis daugiau nei 90 pasaulio miestų ir internete. Sputnik naujienų kanalai visą parą teikia informaciją pagrindiniams leidiniams visame pasaulyje anglų, arabų, kinų, ispanų ir persų kalbomis.

Sputnik informacijos šaltinių auditorija yra daugiau nei 80 milijonų lankytojų per mėnesį, bendras Sputnik sekėjų skaičius socialiniuose tinkluose viršija 20 milijonų. 24 redakciniuose centruose visame pasaulyje, nuo Biškeko iki Kišiniovo ir nuo Pekino iki Montevidėjaus, dirba daugiau kaip tūkstantis įvairių tautybių žmonių. Sputnik yra žiniasklaidos grupės MIA "Rossija segodnia" narė, jos pagrindinė būstinė yra Maskvoje.

Tarptautinis projektas Sputnik.Nuomonės prasidėjo 2015 metų sausio mėnesį. Projektas reguliariai tiria visuomenės požiūrį Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose aktualiausiais socialiniais ir politiniais klausimais. Projekto partneriai yra gerai žinomos mokslinių tyrimų kompanijos "Populus", "IFop" ir "Forsa".

Tegai:
Pergalės diena, JAV, Rusija, Antrasis pasaulinis karas, Sputnik.Nuomonės
Dar šia tema
JAV išleido monetą apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare be TSRS
Ekspertas: JAV moneta apie sąjungininkus Antrajame pasauliniame kare — piktas kėslas
Rusija atsakė į Bulgarijos žodžius apie TSRS vaidmenį Antrajame pasauliniame kare
Amerikiečių veteranas paragino nenuvertinti TSRS vaidmens Antrajame pasauliniame kare
"Žvalgyba žinojo viską": kas vyko pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo valandomis
Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai už išlaisvinimą
Pistoletas su šaudmenimis, archyvinė nuotrauka

Rusija pradeda naujų specialių pistoleto šovinių gamybą

(atnaujinta 11:18 2020.07.09)
Nauji šoviniai skirti pistoletui "Udav", kurio buožės talpa yra 18 šovinių — dešimčia daugiau nei pistoleto "Makarov"

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Centrinis mašinų inžinerijos tyrimų institutas ("Rostech" dalis) pradeda masinę naujų pistoletų šovinių gamybą, instituto spaudos tarnyba pranešė RIA Novosti.

"Institutas ruošia devynių milimetrų šovinio su padidinta skverbimosi galia kulka (indeksas 7H42) ir devynių milimetrų šovinio su sumažintu kulkos greičiu (indeksas 7U4) masinę gamybą. Abu šoviniai pagaminti kaip dalis "Udav" projekto darbų ir yra skirtos devynių milimetrų pistoletui, žinomam kaip "Udav", — sakoma pranešime.

Padidėjusio skvarbumo šovinys geba prasiskverbti į antros apsaugos klasės neperšaunamą liemenę, įskaitant audinį, ir iš žymiai didesnio nuotolio nei analogai. Naujas šaudmuo taip pat užtikrina labai mirtiną poveikį ir yra vienas galingiausių devynių milimetrų kalibro atstovų pasaulyje.

Antroji naujovė yra šovinys su sumažintu kulkos greičiu. Naujoviškas šovinio sukurtos kulkos dizaino bruožas — priekiniame šerdies gale esantis pjovimo kraštas, sudarytas iš dviejų plokščių paviršių, ir padidėjusi masė. Tai kartu leido sutaupyti kulkos kinetinę energiją tokiu lygiu, kad būtų galima pramušti antros apsaugos klasės neperšaunamą liemenę. Tuo pačiu metu naujo šovinio kulkos skrydžio greitis yra daug mažesnis nei prototipų, o tai leidžia užtikrinti mažiausią įmanomą šūvio garso lygį ir liepsną.

Devynių milimetrų kalibro pistoletas "Udav" yra visiškai rusiškas gaminys, surinktas iš rusiškų komponentų. Naujasis pistoletų kompleksas yra išlaikęs valstybinius testus ir yra rekomenduojamas armijos aprūpinimui. Tarpžinybinė komisija, kuri priima sprendimą dėl pistoleto "Udav" priėmimo į masinę gamybą, baigė darbą, o pistoletas gavo raidinį kodą O1. Jo buožės talpa yra 18 šovinių — dešimčia daugiau nei pistoleto "Makarov".

Šaudymui iš "Udav" galima naudoti visų rūšių 9x21 mm kalibro šaudmenis — su įprastomis, su šarvus pramušančiomis, su padidinto stabdymo veiksmo, su sumažinto įsiskverbimo veikimo, su padidinto pramušimo ir su ikigarsinio greičio kulkomis.

Tegai:
pistoletas, ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
Darbas pagal gaublį: Rusijos projekto 22350 fregatų ypatybės
"Atsitiktinai nufilmuota": kokiais ginklais Sirijoje Rusija nustebino visą pasaulį
Rusijos T-14 "Armata" tankas buvo išbandytas nepilotuojamu režimu
Kodėl Indija pasirengusi išleisti 2 mlrd dolerių Rusijos naikintuvams MiG-29 ir Su-30
 RT logotipas, archyvinė nuotrauka

Rusijos nuolatinė atstovybė draudimą transliuoti RT Lietuvoje pavadino "raganų medžiokle"

(atnaujinta 09:25 2020.07.09)
Organizacija paragino ESBO atstovą žiniasklaidos laisvės klausimais Arlemą Dezirą atsakyti į dar vieną žiniasklaidos cenzūros pavyzdį

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Nuolatinė Rusijos Federacijos atstovybė prie ESBO draudimą transliuoti RT Lietuvoje pavadino "raganų medžioklės" tęsiniu. Tai teigiama organizacijos Twitter pranešime.

Nuolatinė misija paragino ESBO atstovą žiniasklaidos laisvės klausimais Arlemą Dezirą "atsakyti į dar vieną žiniasklaidos cenzūros ir įsipareigojimų žiniasklaidos laisvės srityje pažeidimo pavyzdį".

RT ir MIA "Rossija segodnia" vyriausioji redaktorė Margarita Simonian taip pat atsakė į draudimą transliuoti RT respublikoje.

"Gerbiama Lietuvos radijo ir televizijos komisija, kuri uždraudė RT Lietuvoje. Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendro su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai MIA "Rossija segodnia". Net jei "Google" vertėjas jums pasakys, kad "Rossija segodnia" verčiama kaip "Russia Today", — rašė ji savo "Telegram".

Margarita Simonian, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

Trečiadienį Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) paskelbė sustabdysianti televizijos programų RT, RT HD, RT Español, RT Documentary HD ir RT Documentary programų retransliavimą ar platinimą internetu. LRTK pirmininkas Mantas Martišius teigė, kad transliacija buvo sustabdyta, nes "RT kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, kuris įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos ES sankcijos, sąrašą".

Anksčiau septynių RT kanalų transliaciją uždraudė Latvijos reguliavimo institucija.

Iš tikrųjų Dmitrijus Kiseliovas yra MIA "Rossija segodnia" generalinis direktorius, o RT vadovauja Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos. Šios įmonės yra du atskiri juridiniai asmenys, ši informacija jau seniai žinoma ir viešai prieinama.

Nuo 2014 metų Europos Sąjunga taiko Kiseliovui sankcijas. Tačiau pati MIA "Rossija segodnia" nėra įtraukta į jokį sankcijų sąrašą.

Kaip pažymėta Rusijos užsienio reikalų ministerijoje, žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse "aiškiai parodo, ko verti demagoginiai teiginiai apie Vilniaus, Rygos ir Talino įsipareigojimą laikytis demokratijos ir žodžio laisvės principų".

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
Rusijos žiniasklaida, ESBO, RT
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Dar šia tema
Lietuva kovoja su RT. O gal reikėtų su "fake'ų kūrėjais" iš JAV?
Simonian sureagavo į galimybę Estijoje uždrausti RT
Čeryševa: Europos pozicija "Sputnik Estija" atžvilgiu yra nusikalstama tyla
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Nausėda žvalgų mainus su RF laiko svarbiausiu pirmųjų jo prezidentavimo metų pasiekimu

(atnaujinta 14:27 2020.07.09)
Gitanas Nausėda prezidento pareigas pradėjo eiti po 2019 metų liepos 12 dieną įvykusios inauguracijos

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Žvalgų mainus tarp Lietuvos ir Rusijos, į kuriuos taip pat buvo įtrauktas ir Norvegijos pilietis, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda laiko svarbiausiu jo kaip valstybės vadovo pirmųjų metų pasiekimu. Ketvirtadienį jis surengė spaudos konferenciją, skirtą praėjusiems prezidentavimo metams.

"Nuoširdžiai džiaugiuosi žvalgų apsikeitimo procedūra, kurią mes atlikome idealiai", — sakė jis ir pridūrė, jog tai pavyzdinė operacija ta prasme, kad nebuvo nei pozicijų, nei opozicijų.

Nuteistųjų už žvalgybos veiklą mainai, į kuriuos buvo įtrauktas atsistatydinęs Norvegijos pasienietis Frodė Bergas, Lietuva ir Rusija, vyko 2019 metų lapkričio 15 dieną. Lietuva perdavė Rusijai jos piliečius — Sergejų Moisejenką ir Nikolajų Filipčenką, kurie 2017 metais buvo nuteisti už kaltinimus šnipinėjimu Rusijos naudai 10,5 ir 10 metų kalėjimo. Lietuvai Rusija grąžino lietuvius — Jevgenijų Mataitį ir Aristidą Tamošaitį, kurie buvo nuteisti 2016 metais, taip pat perdavė Bergą.

Prezidentas mano, kad metų nesėkmė buvo Jaroslavo Narkevičiaus paskyrimas susisiekimo ministru. Prezidentas dar praėjusių metų lapkritį teigė, kad jis dėl daugybės abejotinų ministro sprendimų prarado pasitikėjimą, tačiau ministras pirmininkas Saulius Skvernelis atsisakė atleisti Narkevičių.

Nausėda pareigas pradėjo eiti po 2019 metų liepos 12 dienos inauguracijos.

Tegai:
žvalgai, Rusija, prezidentas, Gitanas Nausėda, Lietuva
Dar šia tema
Nausėda ragina Vyriausybę sparčiau didinti senatvės pensijas
Su pliažu Lukiškių aikštėje ir be Vyčio: kokia Lietuva mini Valstybės dieną
LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis