Rudolfas Hesas, Anri de Bajė-Laturas ir Adolfas Hitleris

Istorikas atskleidė, Hitleris norėjo pasiūlyti Anglijai prieš karą su TSRS

(atnaujinta 13:09 2020.06.23)
Profesionalūs istorikai sutinka, kad Adolfo Hitlerio pavaduotojas nacių partijoje Rudolfas Hesas norėjo įtikinti britus sudaryti taiką su Vokietija prieš jos ataką TSRS

VILNIUS, birželio 23 — Sputnik. Vokietija prieš išpuolį prieš TSRS 1941 metais norėjo per Adolfo Hitlerio pavaduotoją nacių partijai Rudolfą Hesą pasiūlyti Britanijai keletą sąlygų tolesniam taikiam bendradarbiavimui po karo, įskaitant paramą Britanijai išlaikyti pasaulio galingosios statusą mainais į Britanijos žaliavų tiekimą Trečiajam Reichui, interviu RIA novosti papasakojo specialiųjų tarnybų istorikas, filosofijos mokslų daktaras Vladimiras Makarovas.

Hesas 1941 metų gegužės 10 dieną vienas atskrido iš Vokietijos į Britaniją. Dokumentų apie šį įvykį, laikomą viena pagrindinių Antrojo pasaulinio karo paslapčių, Londonas iki šiol neišslaptino pilnu mastu. Tačiau profesionalūs istorikai sutinka, kad Hesas norėjo įtikinti britus sudaryti taiką su Vokietija prieš ataką TSRS. 1946 metais, Niurnbergo teismo proceso metu, Hesui buvo paskirtas kalėjimas iki gyvos galvos, bausmę jis atliko Berlyno kalėjime Špandau. Jis mirė 1987 metų rugpjūčio 17 dieną, būdamas 93 metų.

Makarovas pacitavo buvusio asmeninio Heso adjutanto Karlo-Heinzo Pintšo (Karlheinz Pintsch) liudijimų, saugomų Rusijos archyvuose, ištraukas. Anot istoriko, Hesas baigė darbus, susijusius su tezėmis, kurios turėjo tapti būsimų vokiečių ir anglų derybų pagrindu, 1941 metų kovo pradžioje.

Anot Pintšo, šių pasiūlymų turinys iš esmės buvo toks: Vokietija atsisako pretenzijų į savo buvusias kolonijas Afrikoje; Vokietija yra pasirengusi savanoriškai apriboti savo karinį jūrų laivyną, pripažindama Anglijos dominavimą jūroje; Vokietija nesidomi Britanijos imperijos pralaimėjimu; Vokietija yra pasirengusi visapusiškai remti Angliją išlaikant jos kaip pasaulio galingosios poziciją; Vokietija yra pasirengusi suteikti visišką paramą Anglijai užkertant kelią pasaulinei ekonominei krizei, kuri gali prasidėti po karo.

Tačiau kartu Vokietija norėjo reikalauti iš Britanijos grąžinti privačius Vokietijos aktyvus, įšaldytus po 1918 metų, kurie nebuvo įskaityti į reparacijų sąskaitą; į šių aktyvų sąskaitą Anglija būtų įpareigota po taikos sudarymo tiekti Vokietijai žaliavas; Vokietija būtų įsipareigojusi užkirsti kelią Europai gresiančiai TSRS bolševizacijai ir gautų veiksmų laisvę Rytuose, kas atitiko britų sąlygas, pateiktas jau 1940 metų rugpjūčio Derybose Ženevoje, pažymėjo Heso adjutantas. Tačiau kokiu lygiu vyko derybos, nebuvo nurodyta.

"Heso pareiškimų prasmė buvo tokia, kad visa Vokietijos vyriausybės politika šiuo metu daugiausia nukreipta į karo prieš Rusiją parengimą. Prisimenu tikslią Heso frazę, pasakytą šiuo klausimu: "Bus išlaisvintos pajėgos, surištos Vakaruose, kurias bus galima panaudoti prieš Rusiją", — pacitavo Makarovas buvusio Heso adjutanto parodymus.

Šiuos pasiūlymus ir Heso skrydį į Britų salas asmeniškai sankcionavo Hitleris, pažymėjo Makarovas.

"Kaip žinome iš istorijos, Hitlerio išpuolis prieš TSRS ne kartą buvo atidėtas dėl objektyvių aplinkybių (įvykiai Jugoslavijoje, Albanijoje ir Graikijoje). 1939 metų rugpjūčio 3 dieną Didžioji Britanija ir Prancūzija paskelbė karą nacistinei Vokietijai, vyko "keistas karas" tarp Britanijos ir Vokietijos, liuftvafė bombardavo britų teritoriją, buvo laukiama JAV įstojimo įkarą sąjungininkų pusėje", — pasakė Makarovas.

"Pradėjęs karą Rytuose, Hitleris būtų susidūręs su karo grėsme dviem frontais (ir taip nutiko ateityje). Šiuo atžvilgiu bandymas pradėti atskiras derybas tarp nacių ir britų atrodė gana logiškas. Todėl Hitleris nurodė savo pavaduotojui Vokietijos nacionalsocialistinės darbininkų partijos klausimais paruošti dirvą susitarimui su Didžiosios Britanijos vyriausybe", — pažymėjo istorikas.

Tegai:
Adolfas Hitleris, TSRS, Didžioji Britanija, Vokietija, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Aš mirštu, bet nepasiduodu: kokias relikvijas išsaugojo Bresto tvirtovė
Pasirodo, karas? Taip, karas! Atminimo ir gedulo diena
Atminimo ir gedulo diena: Rusija ragina neperrašinėti istorijos
Vokietijos diplomatas pabrėžė doro požiūrio į Antrojo pasaulinio karo istoriją svarbą
Istorikas papasakojo apie paskutinį Antrojo pasaulinio karo mūšį Europoje
Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: rasiniai neramumai JAV sukėlė sumaištį valdančiajam Latvijos elitui

2
(atnaujinta 22:54 2020.07.06)
Latvijos vadovybė riaušių nekomentuoja, nes neįmanoma numatyti, kaip toliau vystysis situacija, tikina žmogaus teisių aktyvistas Aleksandras Gaponenka

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Praėjusį penktadienį Rygoje Latvijos prezidentas Egilis Levitas ir ministras pirmininkas Krišjanis Karinšas padėjo gėlių prie Didžiosios sinagogos memorialo Gogolio gatvėje. Šis iškilmingas įvykis turėjo sutapti su 1941 metų įvykių, kai naciai šioje sinagogoje sudegino daugiau nei penkis šimtus žydų, data, praneša Sputnik Latvija.

Tuo tarpu šeštadienį Lesteno "Bratskoje" kapinėse įvyko atsisveikinimo ceremonija su buvusiu SS legionieriumi, publicistu Visvaldžiu Laciu, kuris dalyvavo baudžiamosiose operacijose Antrojo pasaulinio karo metu.

Interviu Sputnik Lietuva Europos studijų instituto prezidentas, profesorius, žmogaus teisių aktyvistas Aleksandras Gaponenka teigė, kad prasidėjus rasiniams neramumams JAV, Latvijos valdantysis elitas "prarado orientaciją erdvėje ir laike".

"Kadangi iš Vašingtono sklinda kryptingi signalai, [Latvijos valdžia] tarsi stengiasi sutelkti dėmesį tiek į vieną, tiek į antrą. Ir, viena vertus, atrodo, kad taip, mes turime prisiminti Holokausto aukas, nors iš tikrųjų ne, bet, kita vertus, labai norisi pagerbti nacių nusikaltėlius, tačiau buvo pastebėta, kad aukščiausioji vadovybė nedalyvavo laidotuvėse, apsiribojo tik moraliniu paskatinimu visko, kas buvo susiję su Lacio laidotuvėmis", — sakė jis.

Gaponenka pažymėjo, kad Latvijos valdantysis elitas nekomentavo rasinių neramumų JAV, nes neaišku, kaip situacija vystysis toliau. Jo manymu, toks netikrumas išliks bent iki Amerikos prezidento rinkimų pabaigos.

2
Tegai:
JAV, Latvija
Dar šia tema
Kodėl Latvija gali sau leisti ignoruoti realybę
Istorikas: Latvijos valdžia Gegužės 9 dienos atžvilgiu vėl parodė nemandagumą
Politologas: Latvija gali tik generuoti agresiją prieš Rusiją
 Samsung Galaxy S20, archyvinė nuotrauka

Programos atnaujinimas sugadino įkrovimo funkciją "Samsung" išmaniuosiuose telefonuose

(atnaujinta 20:04 2020.07.06)
Kai kurių "Galaxy S20", "S20 +" ir "S20 Ultra" telefonų savininkai susidūrė su nenumatytomis problemomis

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Portalo "Sam Mobile" duomenimis, pavyzdinės "Samsung" serijos išmaniųjų telefonų savininkai pranešė apie įkrovimo įrenginių problemas.

Kai kurių "Galaxy S20", "S20 +" ir "S20 Ultra" telefonų savininkai susidūrė su problemomis. Telefonų arba visiškai nepavyko įkrauti, arba kurį laiką pasikrovę jie išsijungė.

Šiuo atveju problemų kilo nepriklausomai nuo to, ar vartotojas naudojo oficialaus gamintojo įkroviklį, ar išmanųjį telefoną bandė įkrauti kito gamintojo įrenginiu.

Anot leidinio žurnalistų, iki šiol tik "Samsung" vartotojai iš Vokietijos pranešė apie tokią problemą.

Staigus išsijungimas susijęs su neseniai išleistu "Android" operacinės sistemos naujinimu.

Tegai:
Samsung
Dar šia tema
Specialistas papasakojo, kaip tinkamai įkrauti išmanųjį telefoną
Ekspertas įvardijo, kas gali jus stebėti per išmaniojo telefono kamerą
iPhone SE: ką sugeba naujasis išmanusis telefonas "Apple"

Sudėtingiausias elementas: nufilmuotas IL-76MD kilimas ir nusileidimas

(atnaujinta 22:58 2020.07.06)
Pratybos vyko Tverės regione. Pilotai turėjo savarankiškai apskaičiuoti orlaivio svorio, greičio ir aukščio išlyginimo santykį

Rusijoje vyko karinės transporto aviacijos įgulų pratybos, kurių metu buvo rengiamas kilimas ir nusileidimas ant žemės. Šis elementas laikomas vienu sunkiausių mokymų metu.

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip lėktuvas pakyla betoninio kilimo ir tūpimo tako, po to sėkmingai nusileidžia. 

Pratybos vyko Tverės regione. Manevrus pilotai atliko su dešimčia lėktuvų Il-76MD.

Pastebima, kad dirvožemio paviršiaus tankis skiriasi nuo aerodromo betoninės dangos, todėl šis elementas yra pavojingas. Vykdydami pratybas, pilotai, rinkdamiesi nepadengtos juostos lietimo tašką, turėjo savarankiškai apskaičiuoti orlaivio svorio, greičio ir išlyginamojo aukščio santykį.

Tegai:
skrydžiai
Dar šia tema
Videofaktas: išriedėjo pirmasis karinis transporto lėktuvas IL-112V
Internete pasirodė Rusijos IL-38 ekstremalaus skrydžio vaizdo įrašas