Varšuva, Lenkija

Ekspertas: Lenkija gali pamėginti "pertvarkyti santykius" su Rusija

(atnaujinta 16:49 2020.07.15)
Varšuva pradėjo suprasti, kad visi jos planai užkirsti kelią Maskvai žlunga, mano ekspertas Igoris Šatrovas

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Panašūs Lenkijos užsienio reikalų ministro Jaceko Čaputovičiaus teiginiai apie norą pagerinti santykius su Rusija gali būti suvokiami kaip žinutė, kaip tam tikras pareiškimas ateičiai, interviu Sputnik Lietuva sakė politologas, Rusijos nacionalinio šiuolaikinės ideologijos plėtros instituto direktoriaus pavaduotojas Igoris Šatrovas.

"Galima Lenkijos užsienio politikos peržiūra. Ji susijusi su ankstesnės politikos beprasmiškumu ir rezultatų stoka. Svarbiausias Lenkijos užsienio politikos Rusijos atžvilgiu akcentas yra priešinimasis "Nord Stream-2" statybai. Iš šio projekto neįgyvendinimo Lenkija tikėjosi gauti rimtų dividendų, tapti logistikos dujų centru Europoje, gaudama SGD iš JAV ir paskirstydama jas po visą ES teritoriją... Žinoma, [žmonės, kurie vadovauja Lenkijoje] yra pragmatikai, ir jie puikiai supranta, kad kampanija išgyveno žlugimą, projektas bus baigtas artimiausiu metu, dujos bus tiekiamos į Europą per Vokietiją, kaip ir buvo planuota, ir reikia ieškoti naujų požiūrių ir kurti naują politiką. Nepavyko sukelti rimto suskaldymo tarp Vokietijos ir Rusijos santykių", — teigė ekspertas.

Anot jo, artimiausioje ateityje iš Varšuvos pusės įmanoma "santykių pertvarka".

"Tai nereiškia, kad Lenkijos politika taps išskirtinai draugiška Rusijos atžvilgiu. Tai nereiškia, kad rusofobijos bus mažiau. Visiškai įmanoma, kad bus ieškoma kitų žingsnių, kitokių požiūrių. Manau, kad galima tai vertinti kaip pareiškimą santykių pertvarkymui... Aišku, kad tai reakcijos iš Rusijos pusės testas, kaip į tokius pareiškimus reaguos Rusijos užsienio reikalų ministerija... Bet aš nedėčiau į tai per daug vilčių ir nesitikėčiau, kad mūsų santykiai taps draugiškesni nei per pirmąją prezidento Dudos kadenciją", — sakė Šatrovas.

Lenkija nori pagerinti santykius su Rusija, tačiau ambasadoriaus pakeitimas tam įtakos neturi, sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius. Anksčiau paaiškėjo, kad Lenkijos ambasadorius Rusijoje Vlodzimiežas Marciniakas netrukus baigs savo diplomatinę misiją Maskvoje. Naujojo diplomatinio atstovo pavardė dar neįvardyta.

Anot Čaputovičiaus, "norime pagerinti santykius su Rusija, norime kalbėti šia tema, norime dialogo", tačiau kol kas Varšuva "teigiamai nevertina Rusijos valdžios pasisakymų apie istorinę politiką".

Tegai:
politika, santykiai su Rusija, Lenkija
Dar šia tema
Ekspertas nesitiki santykių su Rusija pokyčių po rinkimų Lenkijoje
Ekspertas pakomentavo JAV ir Lenkijos santykių ateitį
Vakcinos nuo COVID-19 gamyba gamykloje Binnopharm, archyvinė nuotrauka

Rusijoje prasidėjo vakcinos nuo koronaviruso masinė gamyba

(atnaujinta 14:49 2020.08.15)
Anksčiau šią savaitę Rusija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, užregistravusia tokio tipo preparatą prieš COVID-19

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Rusijoje prasidėjo vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos, kurią sukūrė Gamalėjaus vardo centras, gamyba, pranešė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba. 

Rusijoje registruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

"Pradėta vakcinos nuo naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19, kurią sukūrė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos  Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, gamyba", —  cituoja RIA Novosti.

Šią savaitę Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso. Vaistą sukūrė Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos Gamalėjaus tyrimų centras, o birželio – liepos mėn. buvo atlikti klinikiniai tyrimai. Jis remiasi gerai žinoma platforma, kurios pagrindu buvo sukurtos kitos vakcinos.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo Michailo Muraškos, rusiško preparato paklausa užsienyje yra didelė, tačiau Rusijos Federacija jo neparduos užsieniečiams, kol nebus aprūpinta Rusijos rinka.

Pirmiausia bus skiepijami tie, kurie "tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis".

Tegai:
vakcina, COVID-19, koronavirusas, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
CNN paskelbė apie JAV atsisakymą padėti Rusijai sukurti vakciną nuo COVID-19
Britanija papasakojo, kodėl Vakaruose neleis naudoti rusiškos vakcinos

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Protestai Minske, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalių premjerai ragina organizuoti Baltarusijoje "sąžiningus prezidento rinkimus"

(atnaujinta 15:15 2020.08.15)
Be to, ministrai pirmininkai ragina ES rasti galimybių įvesti ribojančias priemones pareigūnams, atsakingiems už smurtą, bet tuo tarpu nebausti Baltarusijos žmonių už jų vadovybės veiksmus

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Estijos ministrai pirmininkai Saulius Skvernelis, Krišjanis Karinš ir Jüri Ratas ragina Baltarusiją organizuoti "skaidrius ir laisvus bei sąžiningus" prezidento rinkimus, kuriuose dalyvautų tarptautiniai stebėtojai.

Pranešimas skelbiamas Lietuvos ministro pirmininko svetainėje.

Savo susitikimą su kolegomis Facebook pakomentavo ir Saulius Skvernelis. Pasak jo, visų premjerų požiūris į įvykius Baltarusijoje identiškas: "prezidento rinkimai ten nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi".

"Baltarusijos valdžios institucijos privalo nutraukti (regis, tą pagaliau padarė) ir ateityje susilaikyti nuo smurto prieš taikius protestų dalyvius, paleisti visus politinius kalinius ir tuos, kurie buvo sulaikyti protestų metu. Svarbiausia — mes raginame Baltarusiją suorganizuoti skaidrius, laisvus bei sąžiningus prezidento rinkimus, kuriuose dalyvautų tarptautiniai stebėtojai", — rašo Skvernelis.

Be to, pranešime pabrėžiama, kad ministrai pirmininkai taip pat paragino ES rasti galimybių įvesti ribojančias priemones pareigūnams, atsakingiems už smurtą, bet tuo tarpu nebausti Baltarusijos žmonių už jų vadovybės veiksmus. Ministrai pirmininkai pabrėžė būtinybę ES rasti būdų ir priemonių, kurios "padėtų Baltarusijos pilietinei visuomenei, siekiančiai atviros ir laisvos visuomenės".

Protestai Minske
© Sputnik / Виктор Толочко

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Galutiniais duomenimis, kuriuos CRK paskelbė penktadienį, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 procento balsų, o 10,12 procento rinkėjų savo balsus atidavė Svetlanai Tichanovskajai.

Sekmadienį prasidėjo nesankcionuotos akcijos, pirmosiomis dienomis jas griežtai slopino saugumo pajėgos, teisėsaugos pareigūnai prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas.

Kaip šeštadienį Lukašenka pareiškė, kad "iš esmės pagal scenarijų vyksta agresija prieš Baltarusiją", vėliau jis aptarė padėtį savo valstybėje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Tegai:
protestai, Baltijos šalys, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų