Džordžo Floido laidotuvės, archyvinė nuotrauka

"Neapykanta viskam, kas svetima". Milijonai žmonių prisijungia prie naujos religijos

(atnaujinta 22:18 2020.07.19)
Džordžo Floido nužudymas sukėlė didžiulį atgarsį visame pasaulyje, todėl logiška, kad tai atsispindi tiek žiniasklaidoje, tiek mene, ypač gatvėse

VILNIUS, liepos 18 — Sputnik. "Black Lives Matter" judėjimas, remiantis anti-rasizmą, nebėra tik socialinis ir politinis: jo rėmėjai vis daugiau kalba Biblijos kalba. Tačiau vietoj Jėzaus Kristaus jie pasirinko kitą Mesiją — Džordžą Floidą. Kaip policijos savivalės auka virsta milijonų stabu ir ar tai rimta — RIA Novosti medžiagoje.

Naujas gyvenimas

"Jis buvo aukštas ir plačių pečių. Ir stipriausias — todėl jis ir buvo išrinktas plėšikų gaujos lyderiu. Su bendrininkais jis plėšdavo namus, užpuldavo keliautojus. Bet vienu metu nusprendė pasikeisti ir stojo į doros kelią."

Šios eilutės priklauso Mozės juodojo gyvenimo aprašymo autoriui. Iš visų stačiatikių šventųjų, jis yra vienintelis juodaodis. Jis yra Etiopijos kilmės. Jis gyveno Egipte 4-ajame ir 5-ajame amžiuje. Kai Mozė atsidavė Viešpačiui, jo broliai, daugiausia egiptiečiai ir graikai, pradėjo stengtis jam pakenkti. Kai kurie netgi vadino Mozę "nedorėliu murinu", tai yra, mauru, negru.

Po 1600 metų tokia hagiografija tapo aktuali. "Black Lives Matter" judėjimo rėmėjai aprašo naują gyvenimą.

"Šventasis. Angelas. Kankinys." Tokios antraštės mirga straipsniuose apie Džordžą Floidą Amerikos ir Europos liberalioje žiniasklaidoje.

Ikonografija jau įgavo formą: madinga beisbolo kepuraitė ir aureolė aplink galvą, paprasti marškinėliai ir išaugę už pečių sparnai. Šalia — žodžiai, kuriuos jis pasakė paskutinėmis gyvenimo akimirkomis: "Aš negaliu kvėpuoti!", "Man skauda!", "Jie nori nužudyti mane!"
Iš pirmo žvilgsnio, nieko ypatingo. Džordžo Floido nužudymas sukėlė didelį atgarsį visame pasaulyje, todėl logiška, kad tai atsispindi tiek žiniasklaidoje, tiek mene, ypač gatvėse. Floido portretai dažnai stovi šalia kitų kovos už laisvę ir žmogaus teises "ikonų" — Nelsono Mandelos, Če Gevaros ir pan.

Bet niekur nebuvo tiek daug religinės retorikos, kaip "Black Lives Matter". Judėjimo uoliausi sirgaliai mano, kad Džordžas ne tik šventasis, bet Mesijas: dieviškas pasiuntinys, kuris pasiaukojo kovoje su rasizmu.

Galų gale, garsusis atsiklaupimas yra ne tik "flash mobas". Tai malda ir specialus atgailos ritualas "už baltųjų nuodėmes".

"Viešpatie, atleisk mums už mūsų agresiją. Dieve, atleisk už mūsų išdidumą, už tai, kad mes, baltieji, manėme, jog buvome geresni, aukštesni už kitus", — cituoja "National Rewiew" vieno iš akcijos Bostone dalyvių žodžius.

Demonstrantai klūpėjo lygiai aštuonias minutes ir keturiasdešimt šešias sekundes — būtent tiek laiko policija laikė Floidą ant žemės, kol jis mirė. Ritualo dalyviai ištaria paskutinę Floido frazę, ir tik tada atsistoja. Tai vadinama Didžiuoju pabudimu. Jie aiškina: "Pasaulis, kurį užgniaužė baltųjų viršenybė, pagaliau pabudo ir nusimetė rasizmo pančius."

Iškart iškyla tiesioginė analogija su Jėzumi Kristumi: Jis buvo nukryžiuotas žmonių nuodėmėms atpirkti ir nugalėjo mirtį, kuri krikščioniškame tikėjime traktuojama kaip sapnas.

Kristus "saviems"

Tiesą sakant, viena analogija nebuvo apsiribota. Kai kuriose protestantų šventyklose, išreiškiant paramą BLM, Jėzus buvo vaizduojamas kaip afroamerikietis. Pavyzdžiui, "Paskutinėje vakarienėje" prie altoriaus Šv. Albano katedroje, Anglijoje.

Kenterberio arkivyskupas Džastinas Velbis (Justin Welby) suteikė tam teologinį pagrindimą. Neva Kristus kiekvienam yra savas.

"Jėzus vaizduojamas skirtingose kultūrose skirtingais būdais. Kinijoje matote Kinijos Kristų, Fidžyje matote Fidžio", — sakė žurnalistams Velbis.

Tačiau BLM dalyviams to nepakanka. Kai kurie ragina religines organizacijas "nutraukti rasistinę praeitį" ir persvarstyti tikėjimo mokslą.

Ir religiniai lyderiai JAV to negali ignoruoti. Jie iš karto palaikė judėjimą. Aktyviausi yra baptistai. Daugiau nei trečdalį šios kongregacijos sudaro afroamerikiečiai.

Tačiau nemažai protestantų lyderių sunerimę dėl pernelyg didelio troškimo kanonizuoti Floidą.

"Džordžas Flodas nėra šventasis. Jis nebuvo šventasis ir savo gyvenime. Ir jis neturėjo jokio ryšio su Dievu", — sakė Džonas Edmersonas (John Edmerson), gerai žinomas pastorius.

Šventasis ar nusidėjėlis?

Floidas suskaldė amerikiečius. Tai nenuostabu, nes Jungtinės Valstijos, priešingai nei byloja įsitikinimai, yra gana religinga šalis. Apie 78 procentų piliečių laiko save tikinčiaisiais, skelbia "Pew" tyrimų centras. Ir daugiau nei trečdalis jų reguliariai dalyvauja pamaldose. O religinių TV laidų — daugiausia evangelikų, baptistų — nuolat aukšti reitingai.

Nors kai kurie kalba apie mirusiojo mesijo vaidmenį ir tai, kad "jis pakeitė pasaulį", kiti ragina neskubėti. Džordžas Floidas buvo suimtas kelis kartus dėl vagysčių ir prekybos narkotikais. O po namo apiplėšimo 2007 metais, kai jis nukreipė ginklą į motiną su kūdikiu, "šventasis" praleido ketverius metus kalėjime.

2014 metais jis persikėlė į Mineapolį. Po Floido mirties bus platinamos įvairios istorijos, kur jo namų šeimininkės sako, kad jis "paprastai neturėjo jokių reikalų su narkotikais, ginklais ir suklastotomis sąskaitomis." Atseit, žingsniai "į tiesų kelią" prasidėjo prieš šešerius metus.

Oponentai pažymi, kad jo sulaikymo metu "teisuolis" buvo apsvaigęs nuo narkotikų — atitinkamus įrodymus paskelbė vietos policija. Be to, Floidas buvo vėl ne kartą apkaltintas dėl smulkių vagysčių ir prekybos narkotikais.

Po to, kas atsitiko, internete rastas vaizdo įrašas su labai panašiu į Floidą herojumi. Daugiau nei mėnesį Amerikos internautai negali suprasti, kas jis toks.

"Jie labiau netolerantiški"

Tačiau Amerikoje mėgstama pasiginčyti dėl daugelio žinomų žmonių moralinių savybių. Taip buvo, pavyzdžiui, 60-aisiais su Elviu Presliu. Tačiau tai nesutrukdė jo gerbėjams įsteigti "Elvio Dieviškąją bažnyčią" ir išleisti "Naująjį patobulintą Testamentą" jo dainų pagrindu.

Šio kulto adeptai neslepia, kad jie garbina stabus dėl įdomumo. Taip pat yra gana populiari Maradonos bažnyčia, kuri dievina Argentinos futbolo legendą Diegą Maradoną.

Bet Džordžo Flodo atveju viskas kitaip. Tai nėra vien ritualai su šūkiais, freskomis ir apskritimais su užrašu "Gegužės 25-oji — kankinių diena". BLM šalininkai savo doktrinos laikosi labai griežtai.

"Šioje ideologijoje griežčiau laikomasi dogmų nei šiuolaikinėje Amerikos katalikybėje. Ir dar daugiau netolerancijos. Suabejokite jų mokymo teisingumu ir jie suabejos jūsų adekvatumu", — pažymėjo Amerikos katalikų publicistas Endrius Sulivanas (Andrew Sullivan).

Yra daugybė pavyzdžių. Pavyzdžiui, kai afroamerikiečių aktyvistė advokatė Candace Owens pareiškė, kad nelaiko Floido didvyriu, ji iškart buvo pavadinta rasiste ir "baltųjų pranašumo prieš likusius" šalininke. Nepaisant to, kad ji pati yra afroamerikietė.

"Konfederacijų kova su paminklais JAV pilietinio karo veteranams atkartoja XVI amžiaus reformacijos smurtą, kai buvo deginamos ikonos ir daužomi vitražai", — teigia Sulivanas.

Ir šis "apsivalymo" procesas, vardan kurio, anot BLM, mirė Džordžas Floidas, įgauna pagreitį. Sporto klubai ir maisto gamintojai atsisako logotipų, susijusių su Amerikos rasistine praeitimi. O pagrindinės žiniasklaidos priemonės, tokios kaip "New York Times", žodį "juodas" rašys didžiosiomis raidėmis — kaip žodžius "Dievas" ar "Šventoji Dvasia".

"Religija — visur"

"JAV beveik kiekviename socialiniame ir politiniame judėjime, ypač jei jis tvirtina, kad turi kažkokių aukštesnių tikslų, yra religinis faktorius. Tiek Demokratų, tiek Respublikonų partijos turi skirtingų krypčių bažnyčias. BLM nėra išimtis", — sakė interviu RIA Novosti religijos tyrinėtojas Romanas Lunkinas.

Religiškumą šiam judėjimui, pasak eksperto, taip pat suteikia tai, kad jo šaknys yra labai specifinėje Afrikos amerikiečių kultūroje. Juk juodaodžiai JAV gyventojai yra patys religingiausi. Apie 90 procentų juodaodžių tiki Dievu ir reguliariai dalyvauja pamaldose.

Be to, protestuotojai prieš rasizmą pasisako už engiamuosius — ne tik tautines, bet ir, pavyzdžiui, seksualines mažumas. Ir visa tai pagardinta krikščioniškais šūkiais.

Dėl to — masiniai krikštai Džordžo Floido nužudymo vietoje. Tai, pasak religijotyrininko, yra tiesioginė aliuzija į ankstyvuosius krikščionybės laikus, kai naujasis tikėjimas buvo priimtas kankinių mirties bausmės atlikimo vietoje.

BLM yra populiarus tarp skirtingų gyventojų grupių ir skirtingų tikėjimų atstovų. Emocinė įtampa aplink jį yra tokia didelė, kad, anot agentūros pašnekovo, kiekvienas protesto mitingas ir kiekviena judėjimo aktyvistų vieša kalba yra ne kas kita, kaip "pamokslai ir pranašystės".

Tegai:
JAV, rasizmas, nužudymas, Džordžas Floidas
Dar šia tema
Rasizmas ar tradicija: dėl juodaodžio personažo karnavale kilo skandalas
Amerikai siūloma rinktis tarp rasizmo ir anarchijos
"Aš negaliu kvėpuoti": Vilniuje vyko eitynės prieš rasizmą
Karalienė Elžbieta II ir karališkoji šeima

Britai įvertino princo Hario ir Megan Markl įtaką karališkajai šeimai

(atnaujinta 17:58 2020.10.30)
Po to, kai pora paskelbė atsisakanti karališkųjų titulų ir norinti tapti finansiškai nepriklausoma, maištingųjų hercogų reitingai smarkiai krito

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Koronaviruso pandemijos metu Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II reitingai augo, tuo tarpu Sasekso hercogų princo Hario ir jo žmonos Megan Markl — smuko. Apie tai liudija apklausos duomenys, kurių rezultatus cituoja "Daily Mail".

Be to, krito Jorko hercogo princo Endriu populiarumas, nors jis atsisakė viešųjų pareigų.

Edinburgo hercogo princo Filipo reitingai augo — nuo kovo mėnesio jo populiarumas išaugo trimis punktais, iki 28 punktų.

Visuomenė mano, kad Kembridžo hercogų Viljamo ir Keitės Midlton įtaka karališkajai šeimai per ateinantį dešimtmetį persvers Hario ir Megan, taip pat Velso princo Čarlzo ir Kornvalio hercogienės Kamilos įtaką.

Apie 68 procentai apklaustųjų mano, kad Viljamas ir Keitė turės didžiausią įtaką karališkajai šeimai per ateinančius dešimt metų. Tuo tarpu 12 procentų balsavo už Čarlzą ir Kamilą, septyni procentai — už Harį ir Megan.

Remiantis apklausa, per pastaruosius 12 mėnesių palanki visuomenės nuomonė apie Sasekso hercogus sumažėjo, kai jie sausio pradžioje paskelbė atsisakantys karališkųjų titulų ir norintys tapti finansiškai nepriklausomi. Hario reputacija nukrito nuo 71 iki 55 proc., o Megan — nuo 55 iki 38 proc.

Paklausus visuomenės, ar jos požiūris į karalienę yra teigiamas, 83 proc. atsakė "taip" (kovą šis rodiklis siekė 79 proc.). 80 procentų britų teigiamai įvertino Viljamą, 76 procentai — Keitę.

Teigiamas Čarlzo įvertinimas siekė 59 proc., o Kamilos nežymiai padidėjo — iki 44 proc.

Sausio mėnesį Sasekso hercogai oficialiai paskelbė, kad nori "subalansuoti" savo laiką tarp Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Amerikos, todėl atsisako vyresniųjų karališkosios šeimos pareigų ir planuoja tapti finansiškai nepriklausomi.

Elžbieta II sutiko su sandoriu, tačiau pagal susitarimą Haris ir Megan nebeturės titulų "Jo karališkoji aukštybė" ir "Jos karališkoji aukštybė". Princas taip pat prarado karinius laipsnius. Be to, jie turės sumokėti Didžiosios Britanijos mokesčių mokėtojams 2,4 mln. svarų (daugiau nei 2,8 mln. eurų), kad kompensuotų Frogmoro kotedžo įrengimo išlaidas, ir kasmet mokėti už jo nuomą.

Tegai:
Princas Haris, Megan Markle, karališkoji šeima, Didžioji Britanija
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Apklausa: beveik pusė britų nori, kad Haris ir Megan netektų titulo
Pastebima, kad Megan Markl "pernelyg pasitiki savimi"
Elžbieta II svajojo išsiųsti Megan Markl į Afriką
Žmogaus palaikų fragmentai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Rusijoje rasta koncentracijos stovyklos, kur sargyboje dirbo estai, kalinių žudymo vieta

(atnaujinta 17:34 2020.10.30)
Viename iš kasinėjimų paieškininkai aptiko 73 žmonių palaikus, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Atliekant kasinėjimus netoli Pskovo Glotų kaimo, šalia kurio okupacijos metu buvo nacių koncentracijos stovykla, galbūt buvo aptikta sovietinės įstaigos vaikams, pavyzdžiui, vaikų namų, auklėtinių nužudymo vieta. Apie tai liudija paieškininkų kasinėjimų rezultatai, su kuriais RIA Novosti pavyko susipažinti.

Moglino koncentracijos stovykla

Paaiškėjo, kad Glotų kaimas buvo viena iš vietų, kur buvo įvykdyta mirties bausmė Moglino koncentracijos stovyklos, kurioje, pasak istorikų, 1941–1944 metais nacių budeliai nužudė apie 3 tūkstančius žmonių, kalinių.

Stovyklą naciai suorganizavo netrukus po Pskovo okupacijos 1941 m. Iš pradžių Moglino "mirties fabrike" buvo laikomi sovietų karo belaisviai, kurie remontavo Ryga–Pskovas kelią po vokiečių kulkosvaidžių panaudojimo. Remiantis vietinių gyventojų prisiminimais, iš 280 kareivių po kelių mėnesių išgyveno ne daugiau kaip 30.

Nuo 1942 metų kovo čia taip pat buvo atvežti civiliai, įskaitant vaikus. Vieta tapo žinoma kaip persiuntimo stovykla nepatikimiems ir ją tiesiogiai kontroliavo Estijos saugumo policijos Pskovo užsienio skyrius ir Vokietijos saugumo tarnyba.

Kaip matyti iš Rusijos saugumo tarnybos regioninės valdybos dokumentų, su kuriais susipažino RIA Novosti, koncentracijos stovyklos sargyboje dirbo estai. Pagal nacių vadovybės planus, po Antrojo pasaulinio karo buvo numatyta dalį regiono perduoti būtent Estijai.

Rusijos tardymo komitetas penktadienį pranešė apie Moglino koncentracijos stovyklos kalinių ir kitų civilių anksčiau nežinotų laidojimo vietų kasinėjimų pabaigą. Viename iš kasinėjimų netoli Glotų buvo rasti 73 žmonių palaikai, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų.

Miesto gyventojai

Kasinėjimų metu kartu su vaikų palaikais ir vaikiškais batais buvo rasti daiktai, rodantys, kad su vaikais buvę suaugusieji buvo miesto, o ne kaimo gyventojai. Tai yra auksiniai papuošalai, šešios poros akinių, tabakinė iš skardos, pripildyta tabako, dėžutė nuo metalinių plunksnų rašymui, piniginė.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Be to, rasta geros kokybės avalynė — su pakulnėmis. Tokius batus tada avėjo miestiečiai. Taip pat aptikti šveicariški laikrodžiai "Dynamo". Tokius laikrodžius, kaip matoma iš laikrodžių pramonės istorijos medžiagos, ši įmonė gamino specialiai pardavimams Rusijoje prieš revoliuciją. Pagal juos neįmanoma nustatyti savininko. Tai buvo ne patys brangiausi laikrodžiai, juos galėjo įsigyti palyginti didelis skaičius žmonių.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Ne šeimos

Kasinėjimų dalyvis, fondo "Patikima istorija" direktorius Jurijus Aleksejevas taip pat laikosi versijos apie galimą vaikų namų auklėtinių sušaudymą.

"Kalbant apie suaugusiųjų palaikus, šeši iš jų yra vyrų skeletai, likę — moterų", — RIA Novosti pasakė istorikas. Anot jo, akivaizdu, kad ten buvo nušautos ne šeimos: "Priešingu atveju vyrų ir moterų skaičius galbūt būtų lygus".

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Todėl galima padaryti prielaidą, kad kalbama apie kažkokią vaikų įstaigą, be to, apie miesto įstaigą — sprendžiant iš rastų daiktų, pridūrė istorikas.

"Tačiau tai tikrai nėra sušaudyta mokykla, nes tarp rastų daiktų yra daug vaikiškų batelių, skirtų dvejų ar trejų metų vaikams. Žinote, kai mes su paieškininkais visa tai pamatėme, tai buvome labai įniršę. Mano versija — ten buvo nušauti vaikų globos namų, kur pedagogai buvo išsilavinę žmonės, kaip sakoma, seno raugo, auklėtiniai", — pasakė Aleksejevas.

Pasak istoriko, jis bandys patikrinti šią versiją naudodamasis archyviniais dokumentais.

"Mes dabar patvirtinome, kad šioje vietoje Glotuose buvo kapavietės iš Didžiojo Tėvynės karo laikų. Tačiau dabar iškilo klausimas, kas tiksliai ten buvo nušautas... Manau, kad tai sužinosime laikui bėgant. Mes žinome, kuriuose Vokietijos archyvuose to ieškoti", — pridūrė agentūros pašnekovas.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Vaikai buvo nužudyti pagal tautybę     

Nacistai koncentracijos stovykloje, Pskovo srities Moglino kaime, vaikus sunaikino vien dėl jų tautybės — žydų ir romų — RIA Novosti, komentuodamas naujus kasinėjimus, pasakė istorijos mokslų kandidatas, Rusijos mokslų akademijos Sankt Peterburgo istorijos instituto Novgorodo grupės vyresnysis mokslo darbuotojas Dmitrijus Astaškinas.

Pskovo srities Moglino kaime, buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje, buvo atlikta dešimt kasinėjimų, kurių metu buvo atrasti 188 žmonių palaikai. Dešimtojo kasinėjimo metu Glotų kaime beveik pusė iš 73 atkastų palaikų priklausė vaikams. Šiuo metu atliekami visų atgautų palaikų teismo medicinos tyrimai. Be to, rasta daugybė artefaktų, rodančių, kad buvo sušaudyti civiliai gyventojai.

"Ten rasti vaikų palaikai rodo visą nacizmo blogį. Vaikai buvo sunaikinti vien dėl jų tautybės — žydų ir romų. Manau, kad vis dar įmanoma nustatyti konkrečių budelių konkrečią kaltę vykdant šias egzekucijas. Tam svarbus tarptautinis archyvų ir žinybų bendradarbiavimas. Tačiau abejotina, kad bus pradėtas baudžiamasis procesas, greičiausiai, įtariamieji jau mirė", — pasakė istorikas.

Anot jo, bet kokiu atveju, kasinėjimai pritrauks visuomenės dėmesį prie Moglino koncentracijos stovyklos ne tik Rusijoje, nes šios koncentracijos stovyklos Vakaruose dar niekas netyrė.

"Ir belieka tikėtis, kad egzekucijų vietoje atsiras vertas memorialas", — pridūrė ekspertas.

Сотрудники Следственного комитета на месте раскопок ранее неизвестного массового захоронения в Псковской области
Rusijos tardymo komiteto pareigūnai Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje, netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Civilių žudynės Pskovo srities teritorijoje

Šių metų rugpjūtį Rusijos tardymo komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl masinių civilių žudynių Pskovo srities teritorijoje Didžiojo Tėvynės karo metu. Byla buvo pradėta pagal nusikaltimo, numatyto Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 357 straipsnyje (genocidas), požymius.

Naugarduko srities Soleckio apygardos teismas praėjusį antradienį pirmą kartą Rusijos teisminių procesų istorijoje pripažino genocidu Sovietų Sąjungos piliečių žudynes Didžiojo Tėvynės karo metu. Anot teismo, šios žudynės buvo dalis Vokietijos plano "atlaisvinti" teritorijas nuo civilių ir vėliau vykdyti šių teritorijų kolonizaciją.

Tegai:
Estija, koncentracijos stovykla, naciai, Didysis Tėvynės karas, Rusija