Krokuva, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lenkija įtikėjo, kad neprisidėjo prie Holokausto

(atnaujinta 18:02 2020.07.31)
Lenkijos valdžios institucijos nebegalės nekreipti dėmesio į įsipareigojimų grąžinti turtą neįvykdymą, sako istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas

VILNIUS, liepos 31 — Sputnik. Interviu Sputnik Lietuva istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas teigė, kad lenkai aktyviausiai dalyvavo žydų genocide.

"Lenkai taip įtikėjo, kad nieko neatsitiko, jog ėmė vaidinti didžiausius Antrojo pasaulinio karo šventuolius, neva tapę pagrindinėmis aukomis. O tiesa yra ta, kad buvo organizuoti ir žydų plėšimai, ir pogromai, be to, pastarasis buvo surengtas nugalėjus Trečiąjį Reichą, Niurnbergo tribunolo darbo metu", — teigė istorikas.

Anot Gaspariano, Lenkijos vyriausybė bandys išsisukti iš šios situacijos.

"Dabar Varšuva negalės to ignoruoti. Pažiūrėkime, kaip jie išeis iš šios situacijos. Neabejoju, kad rangysis kaip gyvatės ant keptuvės. O Latvija turi lygiai tokią pat istoriją kaip ir lenkai. Tiesiog, lenkai nepriklausė Tarybų Sąjungai, Latvijos TSR buvo neatsiejama TSRS dalis", — teigė publicistas.

Anksčiau JAV Valstybės departamentas kritikavo Lenkiją dėl to, kad ji nevykdo įsipareigojimų mokėti kompensacijas už turtą, kurį naciai pagrobė per Antrąjį pasaulinį karą ir Holokaustą, pranešė RIA Novosti.

Labiausiai JAV pranešime kritikuojama Lenkijos vyriausybė, kuri, pasak JAV Užsienio reikalų departamento, nesilaikė turto grąžinimo ir kompensavimo reikalavimų. Teigiama, kad pusė iš 5,5 tūkst. ieškinių buvo atmesta, o teisinis pagrindas tokioms byloms nagrinėti niekada nebuvo suformuotas.

Be to, buvo pareikštas nepasitenkinimas Ukrainos, Baltarusijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Latvijos ir Kroatijos atžvilgiu. Iš viso dokumente buvo apsvarstytos 46 valstybės, kurios pasirašė Terezino deklaraciją po 2009 metais Prahoje vykusios tarptautinės konferencijos dėl Holokausto aukų nuosavybės rezultatų.

Tegai:
Holokaustas, Lenkija
Dar šia tema
"Baisus randas ant Lietuvos veido": Linkevičius pagerbė Holokausto aukų atminimą
Ekspertas: Lietuva naudoja "trafaretus" kalbėdama apie Holokaustą
Grabauskui ketinama atlikti psichiatrinę ekspertizę dėl žodžių apie Holokaustą
Istorikas papasakojo, kaip Hitleris planavo slavų holokaustą
Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius

(atnaujinta 13:52 2020.08.05)
Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos"

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Vakcina nuo COVID-19, kurios pagrindą sudaro šilkaverpių lervose esantys baltymai, turėtų tapti labai efektyvi ir nebrangi, RIA Novosti pasakojo projekto vadovas, Japonijos Kiusiu universiteto profesorius Takahiro Kusakabe.

Koronaviruso paviršiuje yra vadinamasis smaigalys baltymas S, jis yra sugrupuotas po tris ir būtent jis suformuoja pačius "smaigalius" viruso paviršiuje, su kurio pagalba ir plinta infekcija.

"Padedant šilkaverpiui, mes sukuriame dirbtinį smaigalio baltymą, kuris yra nepaprastai panašus į naujo tipo koronaviruso baltymą, tačiau jo viduje nėra viruso, todėl jis yra nekenksmingas", — teigė profesorius.

Į šilkaverpio kūną įnešamas bakulovirusas, kuris užkrečia tik vabzdžius, bet yra nekenksmingas žmonėms, turėdamas jame įterptą genetinę koronaviruso informaciją. Po kelių dienų šilkaverpių kūne "užauga" baltymas, labai panašus į koronaviruso S-baltymą.

"Šiuo metu mes kuriame dvi vakcinų rūšis — injekcines ir geriamąsias. Injekcinei vakcinai reikia išvalymo ir saugos tyrimų. Bet kokiu atveju manau, kad ji bus tokia pat saugi kaip šiuo metu naudojama vakcina. Kalbant apie geriamąjį vartojimą, Azijos šalyse istoriškai šilkaverpių lervas jie vartoja maistui, todėl problemų neturėtų kilti", — pabrėžė profesorius.

Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos". Be to, jo kaina neviršys vakcinos nuo gripo ribų — keli tūkstančiai jenų (kelios dešimtys dolerių). Šiais mokestiniais metais, tai yra iki 2021 metų kovo 31 dieną, bus atliekami vakcinos bandymai su gyvūnais.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
mokslininkai, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
Lietuviams priminė, kad viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes privaloma
Mokslininkai neatmetė galingesnės antros COVID-19 bangos JK
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Danijos sprendimas padidina galimybę laiku užbaigti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 20:36 2020.08.05)
Sutikimas nutiesti vamzdžius Danijos vandenyse yra labai geras signalas, mano ekspertas Valerijus Vaisbergas

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Tokio Danijos sprendimo ir buvo tikimasi, o jų vyriausybė ir reguliavimo institucija neturėjo pagrindo atidėti leidimo išdavimo, interviu Sputnik Lietuva sakė investicijų bendrovės "Regionas" Analitikos skyriaus direktorius Valerijus Vaisbergas.

"Kitas dalykas tai, kad per praėjusią savaitę iš Amerikos pusės negirdėjome jokių naujų prieštaravimų dėl "Nord Stream-2". Akivaizdu, kad padėtis buvo kažkokiame užkulisiniame derybų etape, kurio baigtį gana sunku numatyti. Nepaisant to, sutikimas dėl vamzdžio klojimo Danijos vandenyse — tai labai geras signalas, iš esmės tai padidina galimybę užbaigti projektą per anksčiau nurodytą terminą, tai yra šių metų pabaigoje-kitų pradžioje. Manau, kad svarbiausia — pabaigti statybas ir paleisti dujas per šias dvi naujas atšakas", — sakė jis.

Danijos energetikos apeliacinė taryba negavo apeliacijų dėl Danijos energetikos agentūros (DEA) sprendimo, kuriuo buvo leista "Nord Stream 2 AG" naudoti inkaruotus laivus tiesiant "Nord Stream-2".

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nuo antradienio "Nord Stream 2 AG" gali atnaujinti statybas.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės iki Baltijos jūros ir Vokietijos.

Jam aktyviai priešinasi JAV, kurios ketina parduoti savo suskystintas gamtines dujas Europos Sąjungoje. Vašingtonas gruodį paskelbė taikysiąs sankcijas projektui, reikalaudamas, kad įmonės, susijusios su projektu, nedelsdamos nutrauktų statybą. Šveicarijos "Allseas" beveik iš karto paskelbė apie darbo sustabdymą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad projektas yra tik komercinio pobūdžio ir naudingas Europos partneriams.

Tegai:
Nord Stream-2, Danija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Laivo "Fortūna" nuomininkas atsisakė dalyvauti užbaigiant "Nord Stream-2"
Ekspertas: Lenkijos teisinės pretenzijos neturės įtakos "Nord Stream-2"
Ekspertas numatė derybų tarp "Gazprom" ir laivo "Fortūna" savininko rezultatus