Rusijos kariai Sirijoje, archyvinė nuotrauka

"Mes juos nepakankamai įvertinome": Vakarai pagaliau pripažino rusų karinę sėkmę Sirijoje

(atnaujinta 10:57 2020.08.07)
JAV Kongreso tyrimų tarnyba parengė 49 puslapių pranešimą "Sirijos ginkluoto konflikto apžvalga ir JAV atsakas"

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Jei ne rusų pagalba, Bašaras al-Asaas būtų pralaimėjęs karą — amerikiečiai pripažino, kad būtent Maskvos, taip pat Irano ir "Hezbollah" intervencija leido Sirijos armijai atlaisvinti didžiąją dalį šalies nuo nelegalių ginkluotų grupuočių. Tokią išvadą Kongreso tyrimų tarnyba padarė 49 puslapių pranešime "Sirijos ginkluoto konflikto apžvalga ir JAV atsakas". Į ką dar atkreipia dėmesį kariniai analitikai ir kokias prognozes jie teikia, aiškinosi RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Jėgų suderinimas

Dokumentas iliustruoja Sirijos žemėlapį. Centrinę, vakarinę ir pietinę šalies dalis, išskyrus nedidelį anklavą pasienyje su Jordanija, kur yra JAV karinė bazė "At-Tanf", kontroliuoja Bašaro al Assado vyriausybė. Idlibo guberniją šiaurės vakaruose valdo ekstremistų grupuotės ir Turkija. Teritorijos į šiaurę ir į rytus nuo Eufrato — maždaug trečdalis Sirijos — priklauso kurdams.

Šioje vietoje analitikai gudrauja, nes iš tikrųjų šias žemes kontroliuoja Vašingtonas. Amerikiečių čia nėra daug — remiantis ataskaita, apie 600 durtuvų. Tačiau šiame regione, kuriame gausu angliavandenilių, jie užima pagrindinius naftos telkinius. Be to, keli šimtai kovotojų iš privačių karinių kompanijų veikia rytinėje Sirijoje. Dokumente pažymima, kad oficiali vyriausybė JAV karinį buvimą regione laiko neteisėtu. Tačiau Vašingtonas pabrėžia, kad naftos telkiniai turi būti apsaugoti nuo teroristų.

Ataskaitos autoriai neslepia, kad kartais būna susirėmimų su Asado armija. Pavyzdžiui, jie tvirtina, kad šių metų vasarį Kamišli kaime esančiame patikrinimo punkte Sirijos kariškiai iššovė į JAV ginkluotųjų pajėgų patrulį. Niekas nenukentėjo. Be to, jie mini dažnesnius Rusijos ir Amerikos kariškių tiesioginės konfrontacijos atvejus šalies šiaurės rytuose.

Internete jau paskelbta apie kelioliką vaizdo įrašų, kuriuose JAV armijos šarvuočiai bando blokuoti Rusijos karinės policijos transporto priemonių praėjimą. Laimei, neprasidėjo šaudymas.

Rusija neišeis

Apskritai amerikiečiai pripažįsta, kad Izraelio oro atakos prieš Irano taikinius šalyje ir antirusiškos sankcijos neprivertė Maskvą ir Teheraną atsisakyti paramos Bašarui al-Asadui ar bent jau tam tikru mastu apriboti pagalbą jam.

"JAV nepakankamai įvertino Maskvos galimybes ir norą panaudoti Siriją kaip trampliną skleisti savo įtaką Viduriniuose Rytuose, — rašo analitikai. — Negalima atmesti tiesioginio karinio susidūrimo su Rusija, Iranu ar jų "įgaliotiniu". Be to, būtina suprasti, kaip toli Maskva gali nueiti remdama savo Siriją".

Ataskaitos autoriai apgailestauja, kad vis sunkiau daryti spaudimą Damaskui. Priekinę liniją pavyko atitraukti nuo Sirijos sostinės pirmiausia Rusijos aviacijos ir specialiųjų pajėgų pagalba, didžiąją šalies dalį kontroliuojant "režimui". Bašaro al-Asado politiniai oponentai praktiškai neturi kozirių. Tuo tarpu kurdai pamažu suartėja su Damasku. Tai reiškia, kad centrinė vyriausybė gali atgauti kontrolę rytuose ir šiaurėje.

IV* vis dar pavojinga

2018 metų gruodžio mėnesį Donaldas Trampas paskelbė apie savo pergalę prieš IV*. Tačiau analitikai mano, kad grupė dar nebuvo nugalėta. JAV sąjungininkai užėmė paskutines IV* tvirtoves Sirijoje 2019 metų kovą. Tačiau islamistai išlaikė sukilėlių vadovavimo ir kontrolės struktūrą tiek Sirijoje, tiek Irake. Tai reiškia, kad jie vis dar gali atlikti jautrius smūgius.

"Ilgainiui IV* likimas Sirijoje priklauso nuo mūsų sugebėjimo šalyje sukurti saugumo agentūras, kurios neleis grupuotėms vėl įgyti jėgų", — pabrėžia pranešimo autoriai. — Tačiau "Islamo valstybės"* grėsmė  — tai ilgam. Turime ir toliau remti kurdus, kad jie kovotų su teroristais".

Российские военные во время совместного с Турцией патрулирования в районе города Дарбасия, Сирия
© AP Photo / Baderkhan Ahmad
Rusijos kariai per bendrą patruliavimą su Turkija Sirijos Darbasijos miesto rajone

Kita grėsmė yra karo kalinių stovyklos, kuriose dabar yra apie 10 tūkst. IV* kovotojų. Jie yra daugiausia šalies šiaurėje ir yra saugomi kurdų padalinių. Be to, taip pat yra stovyklos ekstremistų šeimos nariams. Didžiausiame iš jų — "Al-Khol" — apie 66 tūkst. teroristų žmonų ir vaikų. Anot analitikų, kovotojai ten tęsia propagandą, palaikydami kalinių dvasią, o IV* planuoja atakas, siekdami išlaisvinti rėmėjus.

Kurdų vadovybė ne kartą yra pareiškusi apie jėgų stoką kaliniams apsaugoti. Amerikiečiai neskuba padėti — Vašingtonas reikalauja, kad kovotojų gimtosios šalys grąžintų juos namo bausmėms atlikti. Tačiau niekas nebenori grąžinti "savų" teroristų ir visi sugalvoja įvairių pasiteisinimų, kad to išvengtų.

Probleminė provincija

Karščiausia vieta yra Idlibo provincija. Dabar ten veikia Sirija, Rusija, Iranas ir Turkija. JAV kariuomenės nėra, tačiau amerikiečiai ne kartą puolė dalinius, susijusius su al Qaeda*. Nevalstybinėms formacijoms atstovauja Hayat Tahrir al-Sham*, Khuras al-Din*, Sirijos nacionalinė armija, Hezbollah ir kiti. Taip pat yra IV* kovotojų.

"Šiauriniai Idlibo regionai yra vienintelis regionas, kurį kontroliuoja opozicijos pajėgos. — pabrėžia analitikai. — Vietos grupuotės yra tos, kurios 2011 metais metė iššūkį Damaskui. Nuo kovo 5 dienos Idlibe galioja paliaubos, dėl kurių susitarė Turkijos ir Rusijos prezidentai. Jų kariuomenė kartu patruliuoja strateginį M4 greitkelį".

Ataskaitos autoriai patikslina, kad paliaubos iki šiol buvo išsaugotos, nepaisant kovotojų apšaudymų. Tačiau Turkija nenutraukė kariuomenės perkėlimo į Idlibą ir neseniai pareiškė esanti pasirengusi prireikus atnaujinti karo veiksmus. Tai reiškia, kad karas Sirijoje dar toli gražu nesibaigia.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Tegai:
JAV, Rusija, Sirija
Dar šia tema
Rusija ir Turkija susitarė daugeliu klausimų dėl padėties Idlibe
Istorikas: Rusija trukdo JAV "gaudyti žuvis drumstame vandenyje" Artimuosiuose Rytuose
Nufilmuotas amerikiečių bandymas blokuoti Rusijos patrulį Sirijoje
Dujos ir Izraelis: kaip Europa rado dar vieną Rusijos pakaitalą
Karinis transporto lėktuvas An-26, archyvinė nuotrauka

Netoli Charkovo sudužus "An-26", žuvo 22 žmonių

(atnaujinta 22:26 2020.09.25)
Netoli Čugujevo miesto, Charkovo srityje, sudužęs lėktuvas, preliminariais duomenimis, atlikinėjo mokomąjį skrydį, keturių žmonių likimas kol kas nežinomas

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybė patvirtino lėktuvo "An-26" katastrofą Charkovo srityje, yra žuvusių ir sužeistų.

"Šiąnakt Charkovo srityje įvyko Ukrainos karinių oro pajėgų lėktuvo "An-26" katastrofa. Lėktuvas nukrito nusileidimo metu. Be įgulos, lėktuve buvo ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Charkovo universiteto kariūnai. Yra žuvusių ir sužeistų. Informacija yra tikslinama", —  Facebook pranešė komanda.

Charkovo regioninės administracijos vadovas Aleksejus Kučeris sakė, kad sudužus "An-26" yra ir išgyvenusių žmonių.

"Netoli Čugujevo nukrito lėktuvas. Yra žuvusių ... Yra išgyvenusių žmonių. Visos aukos gaus visapusišką pagalbą", — savo Facebook rašė Kučeris.

Iš pradžių Ukrainos vidaus reikalų viceministras Antonas Geraščenka pranešė, kad Charkovo regione per lėktuvo An-26 katastrofą žuvusiųjų skaičius siekė 20 žmonių.

"Lėktuve buvo kariniai pilotai ir Kožedubo oro pajėgų instituto kariūnai. Pirminiais duomenimis, lėktuve buvo septyni įgulos nariai ir 21 kariūnas. Iš viso 28 žmonės. 22:00 (Sutampa su Lietuvos laiku — Sputnik) duomenimis, pasak valstybinės avarinės tarnybos, buvo patvirtinta 20 žmonių mirtis. Du sunkios būklės išgyvenusieji buvo išsiųsti į ligoninę. Gelbėtojai toliau ardo nukritusį orlaivio korpusą ir ieško kitų aukų ir sužeistų", — Facebook parašė Geraščenka.

Vėliau patikslinta, kad žuvusiųjų skaičius pasiekė 22. Dar keturių žmonių likimas kol kas nežinomas.

Preminaliariai žinoma, kad du žmonės buvo hospitalizuoti. "Iš avarijos vietos greitoji medicinos pagalba paėmė du žmones, kurių nudegimai sudarė daugiau nei 90% kūno, preliminari informacija", — cituojamas Nelaimingų atsitikimų medicinos centro direktorius Viktoras Zabašta.

Pagal preliminarų vietos leidinio 057.ua, lėktuvas atlikinėjo mokomąjį skrydį.

Kaip RIA Novosti buvo informuota Charkovo srities valstybinėje ekstremalių situacijų tarnyboje, nelaimės vietojegelbėtojai dirba.

"Į įvykio vietą nuvažiavo trys skyriai su autocisternomis ir viena gelbėjimo mašina", — RIA Novosti sakė Charkovo srities valstybinės skubios pagalbos tarnybos spaudos tarnybos vadovas Igoris Lupandinas.

Tegai:
lėktuvo katastrofa, Charkovas, Ukraina
Sterblinė žiurkė Magova

Sterblinė žiurkė gavo aukščiausią Britanijos apdovanojimą

(atnaujinta 15:45 2020.09.25)
Milžiniška sterblinė žiurkė pastaruosius septynerius metus užsiima minų aptikimu, nes daro tai daug greičiau nei žmogus

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Gambijos sterblinė žiurkė vardu Magova pelnė aukščiausią Didžiosios Britanijos gyvūnų apdovanojimą už nesprogusių minų aptikimą Kambodžoje, praneša apdovanojimus įteikianti veterinarijos labdaros organizacija "PDSA".

Magova buvo apdovanota specialiu "PDSA" aukso medaliu "Gold Medal", kuris laikomas Džordžo kryžiaus, aukščiausio Britanijos civilinio apdovanojimo, analogu "už ištikimybę gyvybes išgelbėjusiai pareigai surasti ir nukenksminti mirtinas minas Kambodžoje".

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Gyvūną surasti minas išmokė labdaros organizacija "APOPO" Tanzanijoje. Organizacijos interneto svetainėje rašoma, kad patinas Magova sveria 1,2 kilogramo ir yra 70 centimetrų ūgio. Ir nors jis "daug didesnis už vidutinę naminę žiurkę, jis yra pakankamai lengvas, kad nesusprogdintų minų".

Magova minų aptikimu užsiima pastaruosius septynerius metus. Per savo karjerą jis padėjo išvalyti daugiau nei 141 tūkstantį kvadratinių metrų plotą nuo sprogstamųjų įtaisų, rado "38 sausumos minas ir 28 nesprogusius šaudmenis".

Kaip pažymi "PDSA", Magova "minas suranda daug greičiau nei žmonės". Taigi, teniso korto dydžio teritoriją jis gali patikrinti per 30 minučių, tuo tarpu žmogui su metalo detektoriumi tam prireiks iki keturių dienų.

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Magova tapo pirmąja žiurke, gavusia "PDSA" apdovanojimą "Gold Medal". Iš viso juo apdovanota 30 gyvūnų.

Gambijos sterblinė žiurkė yra viena didžiausių pelių šeimos narių. Ji yra paplitusi Afrikoje, turi labai gerą uoslę.

Tegai:
Didžioji Britanija, žiurkės