JAV kariai Sirijoje, archyvinė nuotrauka

"Jankiai, eikit namo!": Kas prasidėjo Sirijoje

(atnaujinta 15:45 2020.08.11)
Amerikiečiai Sirijoje pastaraisiais mėnesiais buvo nuolat apšaudomi, jie patiria nuostolių. Labiausiai pažeidžiami yra mobilieji patruliai

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Išpuoliai prieš karines bazes ir patrulius, raketų išpuoliai ir sausumos minų sprogimai  ten, kur pasirodo amerikiečių kolonos — JAV armijai Sirijoje darosi nejauku. Be to, puola ne tik teroristinės grupuotės. RIA Novosti išsiaiškino, kas dar nepatenkinti Amerikos buvimu Arabų Respublikoje.

Iš visų pusių

Neseniai nelegalioje JAV karinėje bazėje Hasekės provincijoje šiaurės rytinėje Sirijoje buvo surengta raketų ataka. Čia, šešiasdešimt kilometrų į pietus nuo Hasekės miesto, amerikiečiai įrengė aerodromą, kad galėtų priimti kovinius sraigtasparnius bei orlaivius. Remiantis Sirijos žiniasklaidos pranešimais, nežinomos ginkluotos grupuotės užpuolė bazę.

Amerikiečiai Sirijoje pastaraisiais mėnesiais buvo nuolat apšaudomi, jie patiria nuostolių. Labiausiai pažeidžiami yra mobilieji patruliai. Taigi gegužės pabaigoje automobilių konvojus su JAV armijos personalu ir kovotojais iš Sirijos demokratinių pajėgų grupės Deir ez-Zor provincijoje buvo užpultas būrio, ginkluoto kulkosvaidžiais, šautuvais ir granatomis. Trys amerikiečiai ir penki Sirijos demokratinių pajėgų grupės nariai buvo sužeisti.

Balandį Hasekės provincijoje įvyko atakų serija. Visų pirma "Hammer" šarvuotis, kuriuo buvo vežami JAV kariškiai ir Sirijos demokratinių pajėgų nariai, buvo apšaudytas "nežinomų asmenų" netoli Ruvaišedo kaimo. Buvo sužeista keletas žmonių. Panašus incidentas Deir ez-Zoro mieste pražudė JAV armijos karininką ir Sirijos demokratinių pajėgų kovotojus. Po dar vieno išpuolio dingo du kariai — jų likimas iki šiol neaiškus.

Sprogstamieji įtaisai dažnai detonuojami patrulių kelyje. Pavyzdžiui, liepą toje pačioje Deir ez-Zoro provincijoje esančioje Sabhos gyvenvietėje susprogdinta motorinių transporto priemonių vilkstinė. Kartais juos puola savižudžiai sprogdintojai užminuotuose automobiliuose. Didžiausius nuostolius amerikiečiai patyrė praėjusių metų sausį: Manbidžo mieste šiaurės Sirijoje savižudis sprogdintojas sprogdino sausumos miną šalia patrulio: žuvo du kareiviai, JAV gynybos departamento darbuotojas ir kareivis samdinys.

Pentagonas atkakliai neigia daugumą pranešimų apie išpuolius Sirijoje, vadindamas juos klastotėmis.

Kova dėl išteklių

Karo ekspertas Jurijus Liaminas interviu RIA Novosti, pažymėjo, kad Amerikos karinius objektus ir patrulius pulti gali vietinės gentys, kurios buvo okupuotos JAV ir jos sąjungininkų. 

"Tai yra arabai, gyvenantys Sirijos rytuose ir šiaurės rytuose", — paaiškino Liaminas. "Dabar jie iš tikrųjų yra valdomi kurdų, kuriuos palaiko amerikiečiai. Natūralu, kad žmonės yra nepatenkinti, kategoriškai prieštarauja dabartinei padėčiai, manydami, kad regioną turėtų kontroliuoti Damaskas. Todėl, įvyksta neramumai".

Be to, šios gentys dažnai yra gana gerai ginkluotos ir apmokytos.

"Šalyje daugelį metų vyko pilietinis karas. Gyventojų rankose yra daugybė ginklų, — pabrėžė Liaminas. — Ir tai ne tik šaulių ginklai. Yra ir minosvaidžių, ir sunkiųjų kulkosvaidžių, net lengvų, 107 mm ilgio, daugkartinių paleidimo raketų sistemų, pagamintų iš Kinijos ar arabų labai paplitę Sirijoje ir Irake".

Rusijos ekonomikos universiteto Plechanovo politikos mokslų ir sociologijos katedros docentas, organizacijos "Rusijos karininkai" ekspertų tarybos narys Aleksandras Perendžijevas mano, kad išpuoliai prieš Amerikos kariuomenę gali būti vidinės koalicijos kovos dėl Sirijos išteklių dalis.

"Tai iš tikrųjų yra kova tarp pačių plėšikų, — patikslina jis. — Viena vertus, yra Pentagonas, kita vertus, įvairios finansinės ir pramoninės grupės, kurios lobuoja privačių karinių kompanijų interesams, gali ginkluoti tuos pačius teroristus".
Pentagonas, jo teigimu, taip pat nėra nepriklausomos pajėgos Sirijos žaidime, tačiau atstovauja tam tikroms grupuotėms JAV. Tokie slapti išpuoliai rodo sustiprėjusią kovą dėl išteklių Sirijoje.

"Jei Sirijos armija užpultų, Pentagonas iškart tai pripažintų", — priduria Perendžijevas. "Bet kai jie sako "nežinomi vienetai ", jie tiesiog nenori atskleisti slapto vidaus karo. Tuo pat metu aš tikiu, kad amerikiečiai gerai žino, kas juos puola".

Liaudies pyktis

Kitas pavojus, kilęs virš amerikiečių, yra populiarus pasipriešinimas, kurio pagrindinis tikslas, kaip sakė prezidentas Bašaras al-Asadas, yra išlaisvinti Sirijos teritorijas nuo užsienio okupacijos. Ir amerikiečių nepasitenkinimui yra pakankamai priežasčių.

Birželio mėnesį Hasekės provincijos Tel Abjado miesto gyventojai surengė piketą prie sienos perėjimo, siekdami užkirsti kelią neteisėtam jų kviečių eksportui. Incidento išvakarėse Sirijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad turkų kovotojai ir JAV sąjungininkų gaujos ne kartą degino kviečių ir kitų augalų laukus, kad destabilizuotų padėtį valstybėje. JAV karinė vadovybė ir jos sąjungininkai tikslingai apsunkina humanitarinę situaciją šiaurinėje Sirijoje, siekdami nukreipti gyventojus prieš oficialią valdžią.

Dėl amerikiečių kaltės dažnai žūsta civiliai. Gegužę JAV kareiviai nušovė automobilio vairuotoją Deir ez-Zoro provincijoje, — automobilis tariamai nusuko nuo pagrindinio greitkelio prie Konniko naftos telkinio. Kariškiai tai palaikė grėsme ir paleido ugnį.

O vasarį patikrinimo punkte netoli Kamišlio miesto Sirijos kariuomenė sustabdė JAV armijos vilkstinę, eidamą nekoordinuotu maršrutu. Amerikiečiai išprovokavo konfliktą su vietos gyventojais. Dėl to kareiviai pradėjo šaudyti į civilius žmones. Tuomet buvo nužudytas 14-metis Faisalis Chalidas Muhamedas, dar vienas asmuo buvo sužeistas. Incidentas buvo išspręstas tik įsikišus Rusijos kariškiams, kurie palydėjo koloną į bazę.

Tegai:
Sirija, JAV
Temos:
Karas Sirijoje: nelengvų sprendimų priėmimas šaudant pabūklams (114)
Karinis transporto lėktuvas An-26, archyvinė nuotrauka

Netoli Charkovo sudužus "An-26", žuvo 22 žmonių

(atnaujinta 22:26 2020.09.25)
Netoli Čugujevo miesto, Charkovo srityje, sudužęs lėktuvas, preliminariais duomenimis, atlikinėjo mokomąjį skrydį, keturių žmonių likimas kol kas nežinomas

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybė patvirtino lėktuvo "An-26" katastrofą Charkovo srityje, yra žuvusių ir sužeistų.

"Šiąnakt Charkovo srityje įvyko Ukrainos karinių oro pajėgų lėktuvo "An-26" katastrofa. Lėktuvas nukrito nusileidimo metu. Be įgulos, lėktuve buvo ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Charkovo universiteto kariūnai. Yra žuvusių ir sužeistų. Informacija yra tikslinama", —  Facebook pranešė komanda.

Charkovo regioninės administracijos vadovas Aleksejus Kučeris sakė, kad sudužus "An-26" yra ir išgyvenusių žmonių.

"Netoli Čugujevo nukrito lėktuvas. Yra žuvusių ... Yra išgyvenusių žmonių. Visos aukos gaus visapusišką pagalbą", — savo Facebook rašė Kučeris.

Iš pradžių Ukrainos vidaus reikalų viceministras Antonas Geraščenka pranešė, kad Charkovo regione per lėktuvo An-26 katastrofą žuvusiųjų skaičius siekė 20 žmonių.

"Lėktuve buvo kariniai pilotai ir Kožedubo oro pajėgų instituto kariūnai. Pirminiais duomenimis, lėktuve buvo septyni įgulos nariai ir 21 kariūnas. Iš viso 28 žmonės. 22:00 (Sutampa su Lietuvos laiku — Sputnik) duomenimis, pasak valstybinės avarinės tarnybos, buvo patvirtinta 20 žmonių mirtis. Du sunkios būklės išgyvenusieji buvo išsiųsti į ligoninę. Gelbėtojai toliau ardo nukritusį orlaivio korpusą ir ieško kitų aukų ir sužeistų", — Facebook parašė Geraščenka.

Vėliau patikslinta, kad žuvusiųjų skaičius pasiekė 22. Dar keturių žmonių likimas kol kas nežinomas.

Preminaliariai žinoma, kad du žmonės buvo hospitalizuoti. "Iš avarijos vietos greitoji medicinos pagalba paėmė du žmones, kurių nudegimai sudarė daugiau nei 90% kūno, preliminari informacija", — cituojamas Nelaimingų atsitikimų medicinos centro direktorius Viktoras Zabašta.

Pagal preliminarų vietos leidinio 057.ua, lėktuvas atlikinėjo mokomąjį skrydį.

Kaip RIA Novosti buvo informuota Charkovo srities valstybinėje ekstremalių situacijų tarnyboje, nelaimės vietojegelbėtojai dirba.

"Į įvykio vietą nuvažiavo trys skyriai su autocisternomis ir viena gelbėjimo mašina", — RIA Novosti sakė Charkovo srities valstybinės skubios pagalbos tarnybos spaudos tarnybos vadovas Igoris Lupandinas.

Tegai:
lėktuvo katastrofa, Charkovas, Ukraina
Sterblinė žiurkė Magova

Sterblinė žiurkė gavo aukščiausią Britanijos apdovanojimą

(atnaujinta 15:45 2020.09.25)
Milžiniška sterblinė žiurkė pastaruosius septynerius metus užsiima minų aptikimu, nes daro tai daug greičiau nei žmogus

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Gambijos sterblinė žiurkė vardu Magova pelnė aukščiausią Didžiosios Britanijos gyvūnų apdovanojimą už nesprogusių minų aptikimą Kambodžoje, praneša apdovanojimus įteikianti veterinarijos labdaros organizacija "PDSA".

Magova buvo apdovanota specialiu "PDSA" aukso medaliu "Gold Medal", kuris laikomas Džordžo kryžiaus, aukščiausio Britanijos civilinio apdovanojimo, analogu "už ištikimybę gyvybes išgelbėjusiai pareigai surasti ir nukenksminti mirtinas minas Kambodžoje".

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Gyvūną surasti minas išmokė labdaros organizacija "APOPO" Tanzanijoje. Organizacijos interneto svetainėje rašoma, kad patinas Magova sveria 1,2 kilogramo ir yra 70 centimetrų ūgio. Ir nors jis "daug didesnis už vidutinę naminę žiurkę, jis yra pakankamai lengvas, kad nesusprogdintų minų".

Magova minų aptikimu užsiima pastaruosius septynerius metus. Per savo karjerą jis padėjo išvalyti daugiau nei 141 tūkstantį kvadratinių metrų plotą nuo sprogstamųjų įtaisų, rado "38 sausumos minas ir 28 nesprogusius šaudmenis".

Kaip pažymi "PDSA", Magova "minas suranda daug greičiau nei žmonės". Taigi, teniso korto dydžio teritoriją jis gali patikrinti per 30 minučių, tuo tarpu žmogui su metalo detektoriumi tam prireiks iki keturių dienų.

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Magova tapo pirmąja žiurke, gavusia "PDSA" apdovanojimą "Gold Medal". Iš viso juo apdovanota 30 gyvūnų.

Gambijos sterblinė žiurkė yra viena didžiausių pelių šeimos narių. Ji yra paplitusi Afrikoje, turi labai gerą uoslę.

Tegai:
Didžioji Britanija, žiurkės