Minskas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: ES padarys viską, kad Minskas mažiau žvalgytųsi į Rusiją

(atnaujinta 17:16 2020.08.12)
Europos politikai nori įtikinti Baltarusiją sekti Europos nuostatas, kad jos valdžia pradėtų drausti viską, kas susiję su Rusija, sakė ekspertas Dmitrijus Solonnikovas.

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Interviu Sputnik Lietuva metu Šiuolaikinio valstybės plėtros instituto direktorius Dmitrijus Solonnikovas teigė, kad sankcijos Baltarusijai ir toliau bus svarstomos labai aktyviai.

"Sankcijos, manau, bus aptarinėjamos gana aktyviai. Šių sankcijų vaizdinys bus baisus, tačiau jos bus įvedamos labai palaipsniui. Įveskime sankcijas Baltarusijos centrinei rinkimų komisijai, įveskime sankcijas Baltarusijos asmeninių valdžios skyrių vadovams. Na, tai greičiausiai bus padaryta, bet nieko iš esmės nepakeis. Mes nubausime penkis paskirtus žmones, gerai, dešimt paskirtų žmonių, ir apkaltinsime juos kažko suklastojimu. Tai iš esmės nepakeis padėties Baltarusijos atžvilgiu", — teigė ekspertas.

Anot Solonnikovo, Europos Sąjunga nori palaipsniui atskirti Baltarusiją nuo Rusijos ir primesti jai vakarietišką požiūrį.

"Be to, žinoma, pagrindinis Europos Sąjungos uždavinys yra įtikinti Baltarusiją sekti Europos plėtros tendencijas, ją pastūmėti, kad Baltarusijos valdžia vis mažiau dėmesio kreiptų į rytus. <...> Palaipsniui pamažu vesti Baltarusiją link asociacijos su Europos Sąjunga. Palaipsniui apriboti rusų kalbą, palaipsniui įvesti sankcijas Rusijai, apriboti informacijos kanalus, judėjimą tarp dviejų šalių ir tam tikru momentu svarstyklės pakryps į tą pusę. Na, žinoma, vėliava bus pakeista, himnas bus pakeistas be jokios abejonės", — teigė Solonnikovas.

Anksčiau Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius sakė, kad ES sankcijų įvedimas Baltarusijai reikš, kad ši valstybė visiškai pateks į Rusijos įtaką.

Jo nuomone, padėtis sunki ir būtina palaikyti dialogą tiek su vyriausybe, tiek su opozicija. Sankcijos galėtų būti taikomos, jei padėtis pablogės, sakė Rinkevičius ir pridūrė, kad dabar dar yra vietos diplomatijai ir politiniam dialogui.

Tegai:
sankcijos, ES, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (317)
Dar šia tema
Nausėda: situacija Baltarusijoje — visos ES reikalas
Estija ketina kelti padėties Baltarusijoje klausimą JT saugumo tarybos posėdyje  
Ekspertas: Baltarusijai negresia sankcijos JT saugumo tarybos lygyje
Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paragino JT ŽTT nedelsiant įsikišti į situaciją Baltarusijoje

(atnaujinta 13:40 2020.09.18)
Opozicijos lyderė taip pat pareiškė, kad yra pasirengusi palaikyti dialogą su Baltarusijos valdžia ir ieškoti taikaus krizės sprendimo

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Padėtis Baltarusijoje reikalauja neatidėliotino tarptautinio įsikišimo, per skubias JT Žmogaus teisių tarybos derybas dėl žmogaus teisių padėties Baltarusijoje sakė buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja.

Tichanovskaja taip pat paragino leisti atvykti į Baltarusiją ir laisvai judėti JT specialiajam pranešėjui žmogaus teisių klausimais.

"Mes reikalaujame, kad tarptautinei stebėjimo misijai būtų leista užfiksuoti režimo piktadarybes. Galiausiai mes reikalaujame laisvų ir sąžiningų rinkimų, kad Baltarusijos piliečiai galėtų laisvai pasirinkti savo vyriausybę pagal mūsų šalies įstatymus", — sakė Tichanovskaja.

Ji taip pat pareiškė, kad yra pasirengusi palaikyti dialogą su Baltarusijos valdžia ir ieškoti taikaus krizės sprendimo.

"Mūsų reikalavimai yra paprasti ir visiškai atitinka visas pagrindines tarptautines normas. Mes reikalaujame nedelsiant nutraukti smurtą prieš civilius. Mes reikalaujame nedelsiant paleisti visus politinius kalinius", — sakė Tichanovskaja.

Ženevoje vyksta 45-oji JT Žmogaus teisių tarybos sesija, kurioje aptariama situacija Baltarusijoje. Ją pradėti pareikalavo Vokietija, veikdama Europos Sąjungos vardu.

Rusijos, Baltarusijos, Venesuelos ir KLR atstovai pasisakė už šio įvykio nutraukimą, nurodydami taisyklių pažeidimus.

Padėtis Baltarusijoje

Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos Lukašenka laimėjo šeštą kartą — CRK duomenimis, jis surinko 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Anksčiau Minsko valdžia ne kartą pareiškė, kad protesto akcijos Baltarusijoje derinamos iš užsienio, ir kaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į padėtį respublikoje.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (317)
Knygos Forestas Gampas autorius Winstonas Groomas

JAV mirė knygos "Forestas Gampas" autorius Winstonas Groomas

(atnaujinta 12:54 2020.09.18)
Rašytojo garsiausio kūrinio pagrindu buvo nufilmuotas kultinis to paties pavadinimo filmas su pagrindinį vaidmenį atlikusiu Holivudo aktoriumi Tomu Hanksu

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Eidamas 78-uosius metus mirė knygos "Forestas Gampas" ("Forrest Gump") autorius Winstonas Groomas, apie tai savo Facebook paskyroje pranešė Amerikos Ferhopo miesto, kuriame gyveno Groomas, merė Karin Wilson.

"Su dideliu liūdesiu pranešu apie mūsų brangaus draugo Winstono Groomo mirtį. Ferhopo miestas šiandien prarado savo legendinį autorių", — parašė ji.

Kas tapo rašytojo mirties priežastimi, nepranešama. Žmonės iš viso pasaulio po Karin Wilson pranešimu komentaruose reiškia užuojautą.

Populiariausia Winstono Groomo knyga tapo romanas "Forestas Gampas", parašytas 1986 metais ir ekranizuotas 1994 metais. To paties pavadinimo filmas pelnė šešis Oskaro apdovanojimus, tris "Auksinio gaublio" apdovanojimus ir daugybę kitų apdovanojimų.

Knygoje pasakojama apie psichikos sutrikimų turintį jaunuolį, kuris pats perteikia savo gyvenimo istoriją. 1995 metais Groomas parašė knygos "Forestas Gampas" tęsinį — knygą "Gampas ir ko." (angl. "Gump and Co."), kurią taip pat buvo planuota ekranizuoti, tačiau bandymai tai padaryti buvo nesėkmingi. Be šios serijos, Groomas taip pat yra parašęs keletą negrožinių knygų.

Temos:
Metų netektys — 2020
Dar šia tema
Mirė kompozitorius Ennio Morricone
Mirė žymi kino ir teatro aktorė Gražina Balandytė
Mirė poetas Aleksas Dabulskis 
Eidamas 50 metus mirė hito "I Like to Move It" autorius

Lietuvos pasieniečiai prie Italijos krantų nufilmavo banginį

(atnaujinta 13:33 2020.09.18)
Vaizdo įrašą VSAT pareigūnai nufilmavo patruliuodami prie Europos Sąjungos išorės sienos. Italijos pakrantėje pasieniečiai vykdo paieškos ir gelbėjimo darbus

Lietuvos pasieniečiai pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti banginis. Vaizdo įrašas paskelbtas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Facebook puslapyje.

"Vaizdo įraše — prie Pantelerijos salos Italijoje užfiksuotas banginis. Jį FRONTEX operacijos metu nufilmavo Pagėgių rinktinės pasieniečiai", — teigiama pranešime.

Italijos pakrantėje VSAT pareigūnai patruliuoja prie ES išorės sienos, vykdo paieškos ir gelbėjimo darbus, stebi įtartinus laivus.

Dar šia tema
Paslaptinga banginio mirtis Brazilijos miško viduryje nustebino mokslininkus
Su jūreiviais žaidęs baltasis banginis palaikytas "Rusijos šnipu"