Slyvos

Kas nutinka organizmui, kai valgote slyvas?

(atnaujinta 18:23 2020.08.16)
Rugpjūtis — slyvų sezonas, o tai reiškia, kad saldūs vaisiai vis dažniau pasirodys ant valgomojo stalo. Kokią naudą ir žalą daro šis vaisius

VILNIUS, rugpjūčio 16 — Sputnik. Slyva — populiarus medis, kurį galima rasti beveik šalia kiekvieno vasarnamio. Iš šių vaisių gaminamos skanios uogienės ir džemai, ruošiami  kompotai.

Tačiau, kas nutinka organizmui valgant slyvas?

Сливы
© CC0 / Pixabay
Slyvos

Teigiamos slyvų savybės 

Pagrindinis slyvų pranašumas yra gebėjimas švelniai išvalyti skrandį ir teigiamai paveikti virškinimo trakto veiklą. Slyva turi savybę "skatinti" apetitą ir pagerinti žarnyno veiklą. Tai naudinga sergant ateroskleroze, šalinant cholesterolį. Be to, gerai išvalo inkstus.

Slyva yra mineralų, vitaminų ir kitų, ne mažiau svarbių organizmui medžiagų, šaltinis. Sudėtyje yra baltymų, angliavandenių, sveikų maistinių skaidulų, rūgščių ir kumarino medžiagų, kurios trukdo formuotis trombams.

Slyvos, kaip slyvų sultys, apsaugo kepenis nuo neigiamo poveikio ir sustabdo įvairių ligų vystymąsi. Slyva stiprina kaulus, lėtina kaulų nykimo procesus. Slyvose taip pat gausu geležies, kuri yra labai svarbi kenčiantiems nuo žemo hemoglobino ar anemijos.

Neigiamos slyvų savybės

Per didelis slyvų vartojimas gali neigiamai paveikti diabetu sergančiųjų sveikatą dėl cukraus jų sudėtyje.

Taip pat nerekomenduojama valgyti slyvų esant reumatui, podagrai, cholelitiazei. Labai atsargiai slyvomis reikėtų maitinti mažus vaikus, nes vaisiai gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus ir vidurių pūtimą.

Tegai:
sveikata, uogos
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (29)
Dar šia tema
Pats skaniausias vasaros festivalis: kaip vyko "Burger Fest" Vilniuje
Gydytoja įvardijo sveikiausius pusryčių patiekalus
Raketinis variklis RD-180 NPO Energomash dirbtuvėse, Maskvos srityje
 

JAV įvardijo, kada atsisakys rusiško variklio RD-180

(atnaujinta 19:22 2020.09.19)
Iš viso, remiantis "NPO Energomash" duomenimis, į Jungtines Valstijas buvo išsiųsti 116 varikliai RD-180, iš kurių 91 jau buvo panaudotas. 2020 metais numatoma pristatyti dar šešis RD-180

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Amerikos bendrovė "United Launch Alliance" (ULA) planuoja nutraukti raketos "Atlas-5" su rusišku RD-180 varikliu darbą 2020-ųjų viduryje, RIA Novosti sakė bendrovės spaudos tarnybos atstovė Džuli Arnold (Julie Arnold).

RD-180 variklis gaminamas "NPO Energomash" ("Roskosmos" įmonėje) ir naudojamas pirmajame "Atlas-5" raketos etape. ULA teikia paleidimo paslaugas su "Atlas-5".

"Dabartinis mūsų planas yra nutraukti mūsų šeimyninius ryšius su "Atlas-5" 2020-ųjų viduryje", — sakė ji.

Tačiau, pasak Arnold, šis laikotarpis "gali kisti, priklausomai nuo klientų poreikio".

Iš viso, remiantis "NPO Energomash" duomenimis, į Jungtines Valstijas buvo išsiųsti 116 varikliai RD-180, iš kurių 91 jau buvo panaudotas. 2020 metais numatoma pristatyti dar šešis RD-180.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kuriama "Vulcan" raketa, kuri pakeis "Atlas-5", kurio pirmame etape bus sumontuoti "Blue Origin" varikliai BE-4. Tuo tarpu planuojama rasti RD-180 panaudojimą Rusijoje — vidutinės klasės raketose "Sojuz-6" ir itin sunkiose "Jenisei". 

Tegai:
raketos, variklis, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusija ir Indija sukurs raketą lėktuvams AWACS sunaikinti
Sunkus atvejis: JAV nori uždrausti naftą iš Rusijos
Vaistai, archyvinė nuotrauka

Keičia sąmonę. Aptiktas populiariausių vaistų pavojus

(atnaujinta 12:21 2020.09.19)
Mokslininkai ištyrė labiausiai paplitusių skausmą malšinančių vaistų ir statinų poveikį žmogaus smegenims

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Vienas iš labiausiai paplitusių analgetikų pasaulyje — paracetamolis — ne tik malšina galvos skausmus ir karščiavimą, bet ir veikia smegenis, prisidėdamas prie agresyvaus elgesio ir silpninantis pažintines funkcijas. Statinai turi panašų poveikį. Tačiau šio poveikio mechanizmas nėra aiškus, o tyrimų rezultatai yra prieštaringi. Apie tai — RIA Novosti straipsnyje.

Rizikinga piliulė

Ohajo valstijos universiteto (JAV) mokslininkai atliko tokį eksperimentą su 500 savanorių. Vieniems buvo duodamas acetaminofenas (amerikietiškas paracetamolio pavadinimas), kitiems — placebas ir paprašyta išpūsti balionus už pinigus.

Atlygis priklausė nuo pripūsto baliono dydžio, tačiau jei jis sprogs, žmogui nieko nesumokės. Į riziką linkusių žmonių, bandančių kuo labiau pripūsti balioną, buvo žymiai daugiau tarp tų, kurie vartojo paracetamolį. Gavę placebą laiku sustojo. Todėl jų grupėje praktiškai nebuvo sprogusių balionų.

Po to savanoriai įvertino keleto hipotetinių įvykių rizikos laipsnį — pavyzdžiui, šokinėjant guma iš didelio aukščio ar važiuojant be saugos diržo. Vėlgi, acetaminofenas nuslopino pavojaus jausmą. Jį gavę eksperimento dalyviai dažniau išreiškė norą rizikuoti ir važiuoti dideliu greičiu, neužsisegę saugos diržo.

Akivaizdu, kad ši medžiaga slopina neigiamas emocijas ir sumažina nerimą, kai žmogus ketina rizikuoti, pažymi tyrimo autoriai. Kodėl tai vyksta, kol kas nėra aišku. Tačiau turint omenyje tai, kad daugumoje šalių paracetamolis parduodamas be recepto, o vartojančių šį vaistą bent kartą per savaitę, kai kuriuose regionuose yra 25 proc., tai kelia nemalonių padarinių visai visuomenei, pabrėžia mokslininkai.

Du pojūčiai su viena priemone

Remiantis Kanados mokslininkų darbu, paracetamolis gali neigiamai paveikti kgnityvines funkcijas. Atliekant šį eksperimentą, vaistus gavę savanoriai atsakydavo lėčiau ir dažniau klysdavo nei tie, kurie vartojo placebą. Tiesa, poveikis buvo trumpalaikis — po kelių valandų reakcijos greitis atsistatydavo.

Kaip nustatė amerikiečių mokslininkai, acetaminofenas taip pat silpnina empatiją kitiems žmonėms. Bent dviejuose eksperimentuose vienu metu po jo vykę savanoriai prasčiau apibūdino pašnekovų emocijas ir įvertino savo ir kitų skausmą — pavyzdžiui, giliai įsipjovus.

Pasak šio darbo autorių, toks keistas rezultatas paaiškinamas žmogaus smegenų ypatumais. Kai suvokiamas skausmas yra suvokiamas, nesvarbu, kieno, suaktyvinamos tos pačios zonos, kaip ir dėl vadinamosios pozityvios empatijos — kito žmogaus džiaugsmui. Štai kodėl silpnėjantys skausmo pojūčiai veikia empatiją kitiems.

Neurobiocheminis acetaminofeno veikimo mechanizmas vis dar nežinomas. Jie tik nustatė, kad tai neturi įtakos pagrindinio už empatiją atsakingo neuromediatoriaus — oksitocino — metabolizmui. Tikriausiai vaistas yra kažkaip susijęs su kanabinoidų sistema, kuri teikia ryšį su nervų sistemos ląstelėmis. Bet tai dar neįrodyta.

Agresiją skatinančios tabletės

Koreliacija tarp agresyvumo ir statinų — vaistų, kurie mažina cholesterolio kiekį organizme ir taip sumažina širdies priepuolių ir insulto riziką, yra suprantamesnė.

Prieš kelerius metus mokslininkai įrodė, kad primatai, kurių mityboje buvo mažai riebalų, elgėsi itin priešiškai. Tas pats poveikis pastebėtas ir Nilo tilapijoms — tropinėms žuvims, kurios keletą dienų buvo šeriamos statinais. Jų cholesterolio ir serotonino kiekis kraujyje sumažėjo, padidėjo agresyvumas.

Žmogaus keistenybės taip pat paaiškinamos santykiu tarp cholesterolio ir serotonino, neuromediatorių, dalyvaujančių elgesio reguliavime. Taigi, pasak Kalifornijos universiteto San Diege darbuotojų, statinai padidino vidutinio amžiaus moterų agresyvumą.

Beveik tūkstantis įvairaus amžiaus savanorių šešis mėnesius kasdien vartojo statinus arba placebą. Paaiškėjo, kad eksperimento dalyviai, vyresni nei 45 metų, gavę vaistų, tapo nevaržomi ir agresyvesni. Tačiau statinai vyrams turėjo priešingą poveikį — jie juos ramino.

Tačiau Kanados mokslininkai įsitikinę, kad statinų poveikis pacientų elgesiui yra labai perdėtas. Nėra pakankamai įrodymų, kad šie vaistai sukelia atminties praradimą, miego sutrikimą ir agresiją. Žmonių, kurie dėl šių vaistų išvengė širdies smūgio ir insulto, yra žymiai daugiau nei tų, kurie susidūrė su šalutiniu poveikiu.

Tegai:
vaistai
Dar šia tema
Siekiama sumažinti pacientų priklausomybę nuo raminamųjų vaistų
Lietuvis iš Rusijos sunkvežimiu vežė apie 2 tūkst. pakuočių nelegalių vaistų
Paaiškėjo, kokie vaistai dažniausiai vartojami Lietuvoje
Jūra, archyvinė nuotrauka

Rugsėjo 20 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 18:39 2020.09.19)
Rugsėjo 20 dienos horoskopas 2020 metais pataria Jaučiams vengti kivirčų su artimaisiais, Liūtas nukreipti energiją į seniai atidėtus reikalus, o Svarstyklėms mažiau bendrauti su žmonėmis, kurie gali sukelti susijaudinimą

Diena, kai, veikiamas neigiamos energijos, nepasitenkinimas, kurį patiria žmogus, bus nukreiptas prieš jį patį.

Dažniausias šio laiko jausmas gali būti supratimas, kad gyvenimas nugyventas veltui, o mes patys esame nevykėliai, kurie nieko negalėjo pasiekti nei savo profesijoje, nei asmeniniame gyvenime. Laimei, tai tik dienos nuotaika, rytoj ji praeis.

Avinas (21.03 – 20.04)

Dirbti šiandien yra palaiminimas, laisvadienis, todėl geriau nuotoliniu būdu: tokiu būdu jūsų neblaškys kolegos ir galėsite padaryti viską, ką planavote.

Rugsėjo 20 dienos prognozė Avinui sako, kad artimiesiems bus sunku rasti bendrą kalbą su jumis. Būsite sunkus pašnekovas, galite reikalauti savo, net tais klausimais, kurių iki galo nesuprantate. Kažkoks artėjantis džiugus įvykis, galbūt pasimatymas, atims daug laiko, bet tai jums patiks.

Jautis (21.04 – 21.05)

Šią dieną kilęs kivirčas su mylimu žmogumi gali sukelti išsiskyrimą, todėl jei toks kardinalus scenarijus nėra įtrauktas į jūsų planus, laikykitės.

Jaučio žvaigždės rugsėjo 20 dieną sako, kadvienišoms širdims bus daug žadanti diena. Atidžiau pažvelkite į aplinkinius, tarp jų gali būti įdomus pašnekovas. Kažkas nori išbandyti "silpnumą", o jūs turite pasirinkti, ar bėgti, ar rizikuoti.

Семья на прогулке, архивное фото
Su Avinais artimieji gali nesurasti kalbos

Dvyniai (22.05 – 21.06)

Šiandien net ir minimali priežastis gali sukelti nervų sutrikimą ir galbūt rimtą depresiją, todėl neturėtumėte į širdį imti kitų žmonių žodžių ir iš musės padaryti dramblį.

Rugsėjo 20 dieną Dvyniams horoskopas sako, kad šiandien tinkama diena išbandyti ką nors naujo, galbūt net ekstremalų, galbūt šokti parašiutu. Ginčai gali kilti tiesiogine prasme nuo nulio su artimaisiais. Jei mylimojo elgesyje kažkuo jums netinka, užsisklęskite savyje.

Vėžys (22.06 – 22.07)

Idėja, kuri gali kilti jūsų galvoje, labai palengvins darbą su projektu, kuriame šiuo metu dalyvaujate, ir tuo pačiu padidins darbo našumą ir dėl to mokestį.

Rugsėjo 20 dieną Vėžiams horoskopas sako, kad galite pajusti lengvą negalavimą. Stenkitės kuo dažniau būti lauke su maloniais žmonėmis. Palanki diena apsipirkti ir investuoti į kai kuriuos projektus, tikrai neteks gailėtis.

Liūtas (23.07 – 21.08)

Energija, kuri tiesiogine to žodžio prasme perpildys jus, turi būti nukreipta į darbus, kuriuos jau seniai atidėliojate — pavyzdžiui, bendrą buto valymą.

Bendras rugsėjo 20-osios Liūtų horoskopas sako, kad diena ideali tiems dalykams, kuriuos jau seniai bandoma atidėti. Instinktyviai norėsite pabėgti nuo problemų, tačiau geriau vis tiek atidžiai pažvelgti į sunkumus. Praleiskite laiką mokydamiesi kažko naujo — užsiprenumeruokite įdomius "Telegram" kanalus.

Цветущее дерево, архивное фото
Liūtams energiją patartina nukreipti į atidėtus darbus

Mergelė (24.08 – 23.09)

Reikalai gali būti planuojami tik pirmai dienos pusei — antroji turi būti skirta poilsiui, kitaip rizikuoji visiškai prarasti energiją ir išsekti.

Prognozė Mergelei rugsėjo 20 dieną sako, kad gera diena kūrybingiems žmonėms. Iškils įdomių idėjų ir netikėtų atsakymų į seniai jus kamuojančius klausimus. Jei kam nors reikalinga jūsų materialinė pagalba ir jūs galite ją suteikti, tada būtinai padėkite. Tačiau nepamirškite, kad skola gali būti negrąžinta greitai.

Svarstyklės (24.09 – 23.10)

Net patys mylimiausi žmonės, įskaitant šeimos narius, su kuriais tai nepageidautina, gali sukelti dirginimą, todėl geriausia kuo labiau sumažinti dabartinį bendravimą su jais.

Žvaigždės Svarstyklėms rugsėjo 20 dieną sako, kad jūsų laukia sėkmė didelių įsigijimų ir brangių pirkimų srityje, ypač susijusių su gyvenimo patogumu. Galimas aštrus pavydo protrūkis, kuris nervins. Jūsų fantazija pasirodys rimtai, dėl to gali nukentėti asmeniniai santykiai.

Skorpionas (24.10 – 22.11)

Teiginiai, kuriuos šią dieną gali jums pasakyti kiti aplinkiniai, turės rimtų priežasčių, todėl turėtumėte ramiai juos išklausyti ir padaryti teisingas išvadas.

Rugsėjo 20 dieną Skorpiono zodiakas pataria vengti neigiamų emocijų ir per didelio fizinio krūvio. Nostalgiški prisiminimai gali pasibelsti į jūsų gyvenimą. Kad ir kas jus jaudintų —  seni santykiai, įsipareigojimai, darbas ar pomėgiai — viską padarėte teisingai ir neturite dėl ko gailėtis.

Морской пляж
© CC0 / Pixabay
Skorpionams patartina vengti neigiamų emocijų

Šaulys (23.11 – 21.12)

Nepasitenkinimo gyvenimu ir darbu jausmą, kuris šiuo metu gali jus aplankyti, padiktuos ne tikroji reikalų padėtis, o pervargimas: verta pailsėti ir viskas praeis.

Rugsėjo 20 dieną Mėnulis Šauliams sako, kad tai gera diena pažinti save ir savo jausmus. Nesigėdykite paprašyti kolegų ir specialistų pagalbos darbo klausimais. Skirkite daugiau laiko fizinei veiklai, užsiimkite joga.

Ožiaragis (22.12 – 20.01)

Net bendraudami su artimais draugais neturėtumėte apie nieką aptarinėti: jūsų žodžiai apkalbų objektui taps žinomi nežinomais būdais, ir ten netoli iki rimto konflikto.

Bendras rugsėjo 20 dienos Ožiaragių horoskopas sako, kad turėtumėte būti itin atsargūs bendraudami su naujais žmonėmis. Laikykitės toli nuo tų, kurie siūlo greitus grynuosius pinigus. Jei pažvelgsite į pasaulį kitomis akimis, galite gauti daug daugiau malonių dividendų.

Vandenis (21.01 – 18.02)

Nepaisant savaitgalio, turėsite daug darbo ir rūpesčių, tačiau viską galės padaryti tik tie, kurie laiku paskirstys užduotis ir atidžiai laikysis grafiko.

Prognozė Vandeniui rugsėjo 20 dieną sako, kad reikia skirti daugiau laiko dalykams, kurie teikia moralinį malonumą. Geriau nesiimti sunkių užduočių, nes tai tiesiog švaisto jūsų laiką. Idėja nebus tokia kaip tikroji situacija.

Žuvys (19.02 – 20.03)

Šią dieną geriau atsisakyti susitikimų su draugais ir romantiškų pasimatymų — greičiausiai jie nepateisins jiems suteiktų vilčių, bet, priešingai, rimtai nuvils.

Žvaigždės Žuvims rugsėjo 20 dieną sako, kad šiandien gali kilti nesutarimų su namų ūkio nariais. Geriau eiti į kompromisus. Jei pradėsite atkakliai, sulauksite užsitęsusio konflikto. Daugelis ženklo atstovų gali susigundyti išduoti. Patys nuspręskite, ką daryti, tačiau nepamirškite, kad į pelkę lengva patekti, bet sunku ją išvalyto.

Tegai:
horoskopas