Baltarusijos vyriausybės rūmai, archyvinė nuotrauka

Paskelbti dokumentai dėl Baltarusijos vyriausybės įgaliojimų

(atnaujinta 12:35 2020.08.16)
Šeštadienį Lukašenka teigė, kad dabartinė respublikos vyriausybė yra pasirengusi dirbti po rinkimų, nors |"gali būti tam tikrų niuansų", ir nurodė administracijai nedelsiant paruošti atitinkamus dokumentus

VILNIUS, rugpjūčio 16 — Sputnik. Paskelbtas nurodymas atsistatydinti Baltarusijos vyriausybei paskelbus naujai išrinktą prezidentą ir Baltarusijos valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos dekretas dėl nurodymo Ministrų tarybai tęsti darbą, kol bus paskelbta naujos sudėties formavimas, dokumentai paskelbti Baltarusijos nacionaliniame teisiniame interneto portale.

Remiantis šia rezoliucija, ministras pirmininkas Romas Golovčenka, vadovaudamasis konstitucija, nurodo atsistatydinti Baltarusijos Respublikos vyriausybei. Nutarimas įsigaliojo rugpjūčio 15 dieną.

Be to, buvo paskelbtas prezidento dekretas, kuriuo, atsižvelgiant į vyriausybės atsistatydinimą, ministras pirmininkas, ministro pirmininko pavaduotojai, ministrai ir valstybinių komitetų pirmininkai įpareigojami vykdyti savo įgaliojimus, kol prezidentas paskelbs naują Ministrų tarybos sudėtį, "išleisdamas Baltarusijos Respublikos prezidento teisės aktus dėl paskyrimo į šias pareigas".

Šeštadienį Lukašenka pareiškė, kad dabartinė respublikos vyriausybė yra pasirengusi dirbti po rinkimų, nors |"gali būti tam tikrų niuansų", ir nurodė administracijai nedelsiant paruošti atitinkamus dokumentus.

Masinės protesto akcijos visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. CRK duomenimis, jis surinko 80,1% balsų.

Neteisėti veiksmai buvo slopinami saugumo pajėgų, prieš protestuotojus naudojamos ašarinės dujos, vandens patrankos, svaiginančios granatos, guminės kulkos. Oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta daugiau kaip 6,5 tūkst. protestų dalyvių.

Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, riaušių metu buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų per 120 teisėsaugos pareigūnų, vienas protestuotojas žuvo.

Tegai:
vyriausybė, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (321)
Dar šia tema
Baltarusijos įvykiai: kas stovi už siekių nuversti Lukašenką?
Lukašenka pareiškė norįs su Putinu aptarti įvykius Baltarusijoje
Putinas ir Lukašenka telefonu aptarė situaciją Baltarusijoje
Linkevičius vadina Lukašenką "buvusiu Baltarusijos prezidentu"
Raketinis variklis RD-180 NPO Energomash dirbtuvėse, Maskvos srityje
 

JAV įvardijo, kada atsisakys rusiško variklio RD-180

(atnaujinta 19:22 2020.09.19)
Iš viso, remiantis "NPO Energomash" duomenimis, į Jungtines Valstijas buvo išsiųsti 116 varikliai RD-180, iš kurių 91 jau buvo panaudotas. 2020 metais numatoma pristatyti dar šešis RD-180

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Amerikos bendrovė "United Launch Alliance" (ULA) planuoja nutraukti raketos "Atlas-5" su rusišku RD-180 varikliu darbą 2020-ųjų viduryje, RIA Novosti sakė bendrovės spaudos tarnybos atstovė Džuli Arnold (Julie Arnold).

RD-180 variklis gaminamas "NPO Energomash" ("Roskosmos" įmonėje) ir naudojamas pirmajame "Atlas-5" raketos etape. ULA teikia paleidimo paslaugas su "Atlas-5".

"Dabartinis mūsų planas yra nutraukti mūsų šeimyninius ryšius su "Atlas-5" 2020-ųjų viduryje", — sakė ji.

Tačiau, pasak Arnold, šis laikotarpis "gali kisti, priklausomai nuo klientų poreikio".

Iš viso, remiantis "NPO Energomash" duomenimis, į Jungtines Valstijas buvo išsiųsti 116 varikliai RD-180, iš kurių 91 jau buvo panaudotas. 2020 metais numatoma pristatyti dar šešis RD-180.

Jungtinėse Amerikos Valstijose kuriama "Vulcan" raketa, kuri pakeis "Atlas-5", kurio pirmame etape bus sumontuoti "Blue Origin" varikliai BE-4. Tuo tarpu planuojama rasti RD-180 panaudojimą Rusijoje — vidutinės klasės raketose "Sojuz-6" ir itin sunkiose "Jenisei". 

Tegai:
raketos, variklis, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusija ir Indija sukurs raketą lėktuvams AWACS sunaikinti
Sunkus atvejis: JAV nori uždrausti naftą iš Rusijos
Vaistai, archyvinė nuotrauka

Keičia sąmonę. Aptiktas populiariausių vaistų pavojus

(atnaujinta 12:21 2020.09.19)
Mokslininkai ištyrė labiausiai paplitusių skausmą malšinančių vaistų ir statinų poveikį žmogaus smegenims

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Vienas iš labiausiai paplitusių analgetikų pasaulyje — paracetamolis — ne tik malšina galvos skausmus ir karščiavimą, bet ir veikia smegenis, prisidėdamas prie agresyvaus elgesio ir silpninantis pažintines funkcijas. Statinai turi panašų poveikį. Tačiau šio poveikio mechanizmas nėra aiškus, o tyrimų rezultatai yra prieštaringi. Apie tai — RIA Novosti straipsnyje.

Rizikinga piliulė

Ohajo valstijos universiteto (JAV) mokslininkai atliko tokį eksperimentą su 500 savanorių. Vieniems buvo duodamas acetaminofenas (amerikietiškas paracetamolio pavadinimas), kitiems — placebas ir paprašyta išpūsti balionus už pinigus.

Atlygis priklausė nuo pripūsto baliono dydžio, tačiau jei jis sprogs, žmogui nieko nesumokės. Į riziką linkusių žmonių, bandančių kuo labiau pripūsti balioną, buvo žymiai daugiau tarp tų, kurie vartojo paracetamolį. Gavę placebą laiku sustojo. Todėl jų grupėje praktiškai nebuvo sprogusių balionų.

Po to savanoriai įvertino keleto hipotetinių įvykių rizikos laipsnį — pavyzdžiui, šokinėjant guma iš didelio aukščio ar važiuojant be saugos diržo. Vėlgi, acetaminofenas nuslopino pavojaus jausmą. Jį gavę eksperimento dalyviai dažniau išreiškė norą rizikuoti ir važiuoti dideliu greičiu, neužsisegę saugos diržo.

Akivaizdu, kad ši medžiaga slopina neigiamas emocijas ir sumažina nerimą, kai žmogus ketina rizikuoti, pažymi tyrimo autoriai. Kodėl tai vyksta, kol kas nėra aišku. Tačiau turint omenyje tai, kad daugumoje šalių paracetamolis parduodamas be recepto, o vartojančių šį vaistą bent kartą per savaitę, kai kuriuose regionuose yra 25 proc., tai kelia nemalonių padarinių visai visuomenei, pabrėžia mokslininkai.

Du pojūčiai su viena priemone

Remiantis Kanados mokslininkų darbu, paracetamolis gali neigiamai paveikti kgnityvines funkcijas. Atliekant šį eksperimentą, vaistus gavę savanoriai atsakydavo lėčiau ir dažniau klysdavo nei tie, kurie vartojo placebą. Tiesa, poveikis buvo trumpalaikis — po kelių valandų reakcijos greitis atsistatydavo.

Kaip nustatė amerikiečių mokslininkai, acetaminofenas taip pat silpnina empatiją kitiems žmonėms. Bent dviejuose eksperimentuose vienu metu po jo vykę savanoriai prasčiau apibūdino pašnekovų emocijas ir įvertino savo ir kitų skausmą — pavyzdžiui, giliai įsipjovus.

Pasak šio darbo autorių, toks keistas rezultatas paaiškinamas žmogaus smegenų ypatumais. Kai suvokiamas skausmas yra suvokiamas, nesvarbu, kieno, suaktyvinamos tos pačios zonos, kaip ir dėl vadinamosios pozityvios empatijos — kito žmogaus džiaugsmui. Štai kodėl silpnėjantys skausmo pojūčiai veikia empatiją kitiems.

Neurobiocheminis acetaminofeno veikimo mechanizmas vis dar nežinomas. Jie tik nustatė, kad tai neturi įtakos pagrindinio už empatiją atsakingo neuromediatoriaus — oksitocino — metabolizmui. Tikriausiai vaistas yra kažkaip susijęs su kanabinoidų sistema, kuri teikia ryšį su nervų sistemos ląstelėmis. Bet tai dar neįrodyta.

Agresiją skatinančios tabletės

Koreliacija tarp agresyvumo ir statinų — vaistų, kurie mažina cholesterolio kiekį organizme ir taip sumažina širdies priepuolių ir insulto riziką, yra suprantamesnė.

Prieš kelerius metus mokslininkai įrodė, kad primatai, kurių mityboje buvo mažai riebalų, elgėsi itin priešiškai. Tas pats poveikis pastebėtas ir Nilo tilapijoms — tropinėms žuvims, kurios keletą dienų buvo šeriamos statinais. Jų cholesterolio ir serotonino kiekis kraujyje sumažėjo, padidėjo agresyvumas.

Žmogaus keistenybės taip pat paaiškinamos santykiu tarp cholesterolio ir serotonino, neuromediatorių, dalyvaujančių elgesio reguliavime. Taigi, pasak Kalifornijos universiteto San Diege darbuotojų, statinai padidino vidutinio amžiaus moterų agresyvumą.

Beveik tūkstantis įvairaus amžiaus savanorių šešis mėnesius kasdien vartojo statinus arba placebą. Paaiškėjo, kad eksperimento dalyviai, vyresni nei 45 metų, gavę vaistų, tapo nevaržomi ir agresyvesni. Tačiau statinai vyrams turėjo priešingą poveikį — jie juos ramino.

Tačiau Kanados mokslininkai įsitikinę, kad statinų poveikis pacientų elgesiui yra labai perdėtas. Nėra pakankamai įrodymų, kad šie vaistai sukelia atminties praradimą, miego sutrikimą ir agresiją. Žmonių, kurie dėl šių vaistų išvengė širdies smūgio ir insulto, yra žymiai daugiau nei tų, kurie susidūrė su šalutiniu poveikiu.

Tegai:
vaistai
Dar šia tema
Siekiama sumažinti pacientų priklausomybę nuo raminamųjų vaistų
Lietuvis iš Rusijos sunkvežimiu vežė apie 2 tūkst. pakuočių nelegalių vaistų
Paaiškėjo, kokie vaistai dažniausiai vartojami Lietuvoje
Mergina ruošia salotas, archyvinė nuotrauka

Įvardytas lengvas ir greitas būdas numesti svorio be dietų

(atnaujinta 21:12 2020.09.19)
Dietologė siūlo savo mitybai pritaikyti "lėkštės metodą", kuris padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į savo racioną

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Barselonos klinikos "Alimmenta" mitybos specialistė Adriana Oros paskelbė lengvą ir greitą būdą padėti valdyti mitybą ir koreguoti svorį. Apie tai praneša leidinys ABC.

Kaip pažymėta, "lėkštės metodas" padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į dietą. Pusė lėkštės turi būti daržovės, žalios arba virtos. Ketvirtadalis jūsų lėkštės yra daug biologiškai prieinamų baltymų, tokių kaip kiaušiniai, liesa mėsa, jūros gėrybės, žuvis ar ankštiniai augalai. Dar ketvirtadalis tenka angliavandeniams — makaronams, ryžiams, bulvėms ar viso grūdo duonai. Dietologė taip pat pasiūlė lėkštę papildyti nedideliu kiekiu sveikų riebalų — avokadais, riešutais ar sėklomis.

Norėdami organizuoti valgio tvarką, Oros pirmiausia siūlo pasiimti žalias arba virtas daržoves, kuriose yra mažai kalorijų, tačiau patiekalas yra gana sotus. Tada ji pasiūlė pridėti baltymų ir angliavandenių — jų dalis priklauso nuo dienos energijos sąnaudų, o maistą papildyti sveikais riebalais.

Tačiau mitybos specialistė Elisa Escorihuela pažymėjo, kad žmonės ne visada prisimena rekomendaciją vartoti sudėtinius angliavandenius, pavyzdžiui, naudoti pilno grūdo duoną. Kita klaida yra netinkamo baltyminio maisto pasirinkimas, pavyzdžiui, pusgaminiai — juose yra daug cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų. Oros taip pat pažymėjo, kad žmonės dažnai pamiršta įvairovę: mėsa valgoma dažniau nei žuvis, jūros gėrybės ar ankštiniai augalai.

Ji paaiškino, kad šis metodas iš tikrųjų gali padėti numesti svorį. Dietos pagrindas yra daržovės, kurios skaidulų ir vandens dėka prisideda prie sotumo, o baltymai turi didelę biologinę vertę. Jie taip pat sveikesni ir turi mažiau sočiųjų riebalų. Angliavandeniai turi lėtai ištirpti vandenyje ir būti sudėtingi. Visa tai suteikia daugiau sotumo.

Skaičiuodami porcijas, turite atkreipti dėmesį į angliavandenius ir riebalus: jų kiekis priklauso nuo žmogaus poreikių ir tikslų. Be to, dėl virškinimo problemų ar tam tikrų maisto produktų netoleravimo turite tiksliai nustatyti daržovių porcijos dydį. Oros pabrėžė, kad dieta turi būti individuali ir pagrįsta poreikiu. Be to, reikia atsiminti apie mankštą, suvartojamo vandens greitį ir stengtis išvengti streso.

Escorihuela paaiškino vetegerams, kad yra du tokio valgymo būdai. Pirmuoju atveju pusę lėkštės turėtų sudaryti daržovės ir nedidelis kiekis vaisių, o antrą — iš augalinių baltymų. Arba pusė lėkštės taip pat būti iš daržovių ar vaisių, ketvirtadalis — baltymai, likusi dalis — sudėtiniai angliavandeniai.

Tegai:
maistas, sveika mityba, sveikata
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Lietuvoje ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų
Sveikuolių pusryčiai: granola su kokoso drožlėmis ir vaisiais
Įvardyti pagrindiniai imuniteto priešai