Kibernetiniai išpuoliai

Rusijos saugumo taryba: JAV įvykdo iki 75 proc. visų kibernetinių atakų

(atnaujinta 15:19 2020.08.25)
Tarybos atstovas priminė, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas įsakė pradėti slaptą kibernetinį išpuolį prieš Rusijos interneto tyrimų agentūrą, kurią Amerikos specialiosios tarnybos be įrodymų pavadino informacijos, klasifikuojamos kaip kišimasis, skleidėja

VILNIUS, rugpjūčio 25 — Sputnik. JAV ir jos sąjungininkai stiprina žvalgybą ir destruktyvius veiksmus kitų šalių kibernetinėje erdvėje, sakė Rusijos saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojas Olegas Chramovas, praneša RIA Novosti.

"Kita vertus — jie skelbia, kad Rusija, Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas yra pagrindiniai kibernetinės grėsmės šaltiniai", — sakė jis interviu laikraščiui "Argumenty i fakty".

Anot leidinio pašnekovo, tokiu būdu JAV "kryptingai formuoja žiniasklaidos vaizdą", kuriuo siekiama pateisinti pasaulio bendruomenės akyse bet kokius vėlesnius veiksmus, tarp jų ir priverstinio pobūdžio.

Jis pažymėjo, kad "dirbtinai eskaluojant konfrontaciją informacinėje sferoje" skatinama įtampa tarptautiniuose santykiuose, pasaulio ekonomikos vystymosi sulėtėjimas dėl sankcijų, taip pat sumenkinamas pasitikėjimas skaitmenizacijos procesais apskritai.

JAV karininkai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Имедашвили

"Tokiomis sąlygomis nereikėtų stebėtis, kad valstybės siekia skaitmeninio savarankiškumo. Tai tiesiogiai išplaukia iš poreikio užtikrinti valstybės suverenitetą skaitmeninėje eroje", — teigė jis.

JAV, pasak Saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojo, atlieka didžiausią kibernetinių atakų skaičių pasaulyje.

"Amerikiečiai ženkliai pirmauja piktybinės veiklos statistikoje: 2016–2019 metais — nuo 40 % iki 75 %, priklausomai nuo kenksmingo poveikio tipo", — sakė jis.

Anot Chramovo, "šis rodiklis Rusijoje siekia nuo 2 % iki 7 %".

"Šie duomenys, kurie nėra reklamuojami Vakaruose, bet yra prieinami viešai, visiems sveiko proto žmonėms akivaizdžiai parodo tezės apie visišką Rusijos grėsmę elektroninėje erdvėje nepagrįstumą", — teigė šaltinis.

JAV galimybių didinimas vykdant kibernetinius išpuolius prieš Rusiją, remiantis išgalvotu pretekstu, reikalauja imtis apsaugos priemonių iš Maskvos pusės, mano Chramovas.

"Tarp paskutinių panašių veiksmų visų pirma galime pažymėti tai, kad nepagrįsti kaltinimai dėl kibernetinių išpuolių prieš Gruzijos valstybines įstaigas ir žiniasklaidą buvo pareikšti prieš Rusiją 2019 metų spalį", — sakė jis.

Panašiai, pasak Chramovo, "kilo neramumai dėl "nežmoniškų" išpuolių prieš Čekijos sveikatos priežiūros įstaigas, dalyvaujančias kovoje su koronavirusu". "Rusijos įsilaužėliams" bandoma priskirti mėginimus patekti į vakcinos nuo COVID-19 kūrėjų tinklus iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Kanados", — pridūrė jis.

Chramovas atskira tema pavadino tariamą Rusijos įtaką rinkimų JAV rezultatams, ypač naudojant informacines technologijas.

Rusijos karys, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Šis klausimas tapo "derybų žetonu" paaštrėjusiame Amerikos politinio elito susipriešinime", — sakė jis.

Jis priminė, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas įsakė pradėti slaptą kibernetinį išpuolį prieš Rusijos interneto tyrimų agentūrą, kurią Amerikos specialiosios tarnybos be įrodymų pavadino informacijos, klasifikuojamos kaip kišimasis, skleidėja.

"Donaldas Trampas neseniai paskelbtame interviu "The Washington Post" viešai pripažino šio išpuolio faktą", — sakė Chramovas.

Tuo pat metu, remiantis naujai paskelbtais duomenimis, 2018 metais JAV prezidentas suteikė CŽV išplėstines galias vykdant puolamąsias operacijas elektroninėje erdvėje, įskaitant priešo infrastruktūros sunaikinimą, pridūrė laikraščio šaltinis.

Visa tai, jo manymu, diktuoja apsaugos priemonių poreikį pagal Rusijos Federacijos informacijos saugumo doktrinos ir Rusijos įstatymų nuostatas.

Tegai:
kibernetinis saugumas, kibernetinės atakos, JAV, Rusija
Dar šia tema
Atskleisti visas "Suchoi" paslaptis: kodėl rusiškasis Su-57 taip domina Vakarus
Trečias ratas. JAV atsisakė įtraukti Kiniją į START-III derybas  
Sunkvežimių eilės, archyvinė nuotrauka

"Ieško pinigų": kodėl Baltarusijos muitininkai atidarinėja sunkvežimius Baltijos šalių

(atnaujinta 17:29 2020.09.23)
Įspūdingos sunkvežimių eilės prie Baltarusijos sienos su ES šalimis laikosi jau daugiau nei savaitę. Kas ir ko ieško?

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Baltarusijos sienos kirtimas dabar yra tarsi loterija: kažkas pravažiuoja per dieną, o kiti stovi po keletą dienų, rašo Sputnik Baltarusija su nuoroda į vieną iš Baltarusijos logistikos bendrovių.

Rugsėjo 10 dieną Lietuvos vežėjų asociacija "Linava" paskelbė apie Baltarusijos ketinimą nepriimti krovinių iš Baltijos šalių. Bet Baltarusija paneigė šią informaciją. Vėliau prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad šalis "priversta uždaryti valstybės sieną su Vakarais". Bet vėlgi oficialūs dokumentai šiuo klausimu nebuvo paskelbti, o kontrolės punktai toliau veikė kaip įprasta. Bet pereiti pasienio kontrolę, naujienų agentūros teigimu, iš tikrųjų tapo daug sunkiau.

"Aš konkrečiai atsakingas už dalinių krovinių gabenimą iš Vilniaus į Rusijos Federaciją, — aiškina vienos Baltarusijos logistikos kompanijos atstovas Jevgenijus. — Praėjusią savaitę siena buvo pereita, kaip sakoma, dėl geros kloties. Bet yra tokių, kurie negalėjo praeiti nuo penktadienio. Ir neaišku, nuo ko tai priklauso".

Vairuotojai sako, kad tikrinamos jų kabinos ir visos prekės iš Europos, jų nuolat klausia apie pinigus, ar jie juos vežasi su savimi. Galbūt tai sutapimas, tačiau Europos Sąjunga neseniai žadėjo skirti 53 mln. eurų protestuotojams paremti. Tuo pačiu Baltarusijos teisingumo ministerija šalyje neregistruotų fondų veiklą, kuri padeda nukentėjusiems protestų metu, laiko neteisėta. Jevgenijus patikslino, kad dabar pasienyje tikrinami beveik visi sunkvežimiai, kroviniai atidaromi pasirinktinai.

"Mano konkretūs automobiliai buvo tikrinami visaip, tik skirtingu lygmeniu: vieni buvo greitai paleisti, o kitus po kelis kartus tikrino rentgenu", — sakė agentūros pašnekovas.

Logistikos įmonės atstovo teigimu, vidutiniškai vienos mašinos prastovos diena kainuoja 100 eurų. Kadangi vėlavimas pasienyje yra laikomas nenumatyta aplinkybe ir klientas nekompensuoja šių nuostolių, daugelis įmonių savo tarifus jau padidino 100–200 eurų.

Prekes iš Baltijos šalių į Rusiją galima pristatyti tiesiogiai per Latviją, tačiau vietiniai kontrolės punktai nėra pritaikyti dideliam transporto priemonių srautui. 

Tegai:
ES, Baltarusija
Dar šia tema
Kontrolės punktai Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje dirba be pokyčių
Lukašenka pasienyje pakabino spynas
Pasienyje su Baltarusija ir Lenkija sulaikyti trys vilkikai su cigarečių kontrabanda
ES vėliava

Europos Komisija ragina ES šalis pasidalyti atsakomybe pabėgėlius

(atnaujinta 18:05 2020.09.23)
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį pranešė apie naujo ES migracijos ir prieglobsčio pakto projektą, kuris numato didesnį valstybių narių solidarumą su šalimis, tiesiogiai susiduriančiomis su nelegalių imigrantų srautais

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Europos Komisija (EK) pasiūlė naują migracijos ir prieglobsčio paktą, kuriame numatyta bendra ES valstybių narių atsakomybė už į vieną iš Sąjungos šalių atvykstančių migrantų priėmimą ir grąžinimą, praneša RIA Novosti.

"Kiekviena valstybė be išimties krizės metu turi parodyti solidarumą, kad stabilizuotų bendrą situaciją, teiktų pagalbą valstybei, patiriančiai spaudimą užtikrinti ES humanitarinių įsipareigojimų laikymąsi", — sakoma EK pranešime.

Tačiau turint omenyje tai, kad visos valstybės turi skirtingą poziciją migracijos klausimu, EK siūlo skirtingas dalyvavimo galimybes. Pasiūlyme visų pirma teigiama, kad valstybės gali priimti ir pabėgėlius, atvykusius į vieną iš ES šalių, ir įsipareigoti grąžinti tuos, kurie negavo teisės pasilikti Europos Sąjungos teritorijoje.

Be to, šiame pasiūlyme numatyta sustiprinti kontrolę prie ES išorės sienų, paspartinti prieglobsčio prašymų nagrinėjimą.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį pranešė apie naujo ES migracijos ir prieglobsčio pakto projektą, kuris numato didesnį valstybių narių solidarumą su šalimis, tiesiogiai susiduriančiomis su nelegalių imigrantų srautais — Italija, Graikija ir Malta.

ES paspartino migracijos pakto rengimą po tragedijos Graikijos Lesbo saloje, kur rugsėjo 9 dieną visiškai sudegė Morijos pabėgėlių stovykla, kurioje gyveno 12,8 tūkst. žmonių.

Nemažai ES šalių sutiko priimti migrantus, kurie liko be namų po gaisro Lesbo saloje. Europos Sąjunga taip pat ketina dalyvauti statant naują pabėgėlių centrą saloje ir vėliau jį prižiūrėti bendradarbiaujant su Graikijos valdžios institucijomis.

Lesbo salą aplankė Europos Vadovų Tarybos vadovas Šarlis Mišelis. Jis sakė, kad ES neketina "užmerkti akių prieš migracijos problemą".

Tegai:
atsakomybė, ES, Europos Komisija (EK)
Dar šia tema
Skvernelis atskleidė, kiek Lietuvai gali kainuoti vakcina nuo COVID-19
Lietuvoje priimtas sprendimas dėl vakcinų įsigijimo
Vilkikai

Ekspertas: yra du variantai, kaip Minskas gali pristabdyti tranzitą Lietuvos

(atnaujinta 19:15 2020.09.23)
Tačiau jei Baltarusija žengs tokį žingsnį, ji turėtų tikėtis analogiškų veiksmų iš kaimyninių šalių, sakė ekspertas Sergejus Chrapačas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Baltarusija gali neišduoti dvišalių ar daugiašalių leidimų gabenti prekes per savo teritoriją, o tai sukels tam tikrų padarinių, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos Susisiekimo ministerijos viešosios tarybos narys Sergejus Chrapačas.

"Atitinkamai leidimas nebuvo išduotas užsienio vežėjui, užsienio vežėjas negali praeiti per teritoriją. Atitinkamai priešingu atveju užsienio šalys, siunčiančios sunkvežimius su prekėmis, atšauks arba anuliuos savo leidimus Baltarusijos vežėjams", — paaiškino jis.

Chrapačas pabrėžė, kad jei Minskas nori uždaryti sienas, taip ir padarys, tačiau nėra aišku, kas nuo to labiausiai nukentės.

"Jei staiga Baltarusija užsimanys kažkokiu būdu uždaryti sieną, ji gali tai padaryti visiškai, arba neišduodama leidimų keliauti per savo teritoriją, arba tiesiog uždarydama sieną prisidengiant karantinu ar kitomis priemonėmis. Tuo tarpu turi teisę tikėtis lygiai tokios pačios reakcijos iš kaimyninių valstybių. Šioje situacijoje reikia žiūrėti, kas labiausiai nukentės —ar Baltijos šalys, ar Baltarusija", — pridūrė ekspertas.

Lietuvos susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pareiškė, kad rytinėje rinkoje dirbantys Lietuvos krovinių vežėjai, uždarius Baltarusijos sieną, galės nukreipti krovinius per kitas šalis. Jis pažymėjo, kad reikšmingų pokyčių Baltarusijos sienos kirtimo režime nėra užfiksuota, tačiau Lietuva neatmeta galimybės ją uždaryti.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka sakė, kad šalis bus "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų". Tačiau praėjusią savaitę Lietuvoje buvo pranešta, kad kontrolės punktai veikia įprastu režimu.

Tegai:
tranzitas, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
ES pareiškė, kad nėra sutarimo sankcijų Baltarusijai atžvilgiu
Tichanovskaja pareiškė apie susitarimą su ES dėl pagalbos Baltarusijai "po pokyčių"
Lietuva sureagavo į Lukašenkos grasinimus uždaryti sieną: atsakymas bus adekvatus