Patriot raketos, archyvinė nuotrauka

"Išsigando Rusijos ir Kinijos": JAV sugalvojo naują būdą apsaugoti šalį

(atnaujinta 22:53 2020.08.30)
JAV kuria daugiasluoksnę priešraketinės gynybos sistemą, kuri padėtų apsaugoti visą šalies teritoriją nuo galimų smūgių iš Rusijos ir Kinijos pusės

VILNIUS, rugpjūčio 29 — Sputnik. Bet kokia kaina pridengti JAV teritoriją nuo strateginių Rusijos ir Kinijos ginklų — Amerikos priešraketinės gynybos agentūra ketina sukurti efektyvesnę daugiasluoksnę gynybą nuo tarpžemyninių balistinių raketų. Tikslas yra užtikrinti saugumą, kol kas Pentagonas kuria naują antžeminę perimamąją raketą, kuri pakeis antžeminės GMD (angl. Ground-based Midcourse Defense) priešraketinės sistemos raketas. Daugiau skaitykite Andrejaus Koco straipsnyje RIA Novosti.

Visi į gynybą

Šiandien pagrindinis JAV nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos komponentas yra maždaug 60 antžeminių raketų GMD, dislokuotų Aliaskoje ir Kalifornijoje. Jos sugeba perimti balistinius taikinius vidurinėje trajektorijos dalyje. Tikslas nustatomas išankstinio perspėjimo ir sekimo radaro sistema, raketų ir jų kovinių galvučių smūgiavimas — susidūrimo metu. Kovinė galvutė yra kinetinė ir sunaikina taikinį susidūrus kaktomuša.

Tačiau bandymai parodė nepakankamą GMD efektyvumą — bandomąjį taikinį pavyko pasiekti tik puse atvejų. Tai kategoriškai nepatiko Pentagonui, ir praėjusio dešimtmečio viduryje buvo pradėta programa "Redesigned Kill Vehicle" (RKV), kuria siekiama sukurti naują priešraketinių raketų galvutę, pakeisiančią esamas kinetines transatmosferines perimamąsias raketas. Vašingtonas tam skyrė 5,8 milijardo dolerių. Buvo tikimasi, kad koncernai "Raytheon", "Boeing" ir "Lockheed Martin" užbaigs kūrimo planus 2025 metų, tačiau priešraketinės gynybos agentūra nutraukė sutartį pernai rugpjūtį. Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, priežastis yra "gaminio projektavimo problemos".

Pentagonas pradėjo dar vieną projektą — Next-Generation Interceptor (naujos kartos perimamoji raketa). Vašingtonas pabrėžė, kad kol jis įgyvendinamas, svarbu užkirsti kelią gynybos pajėgumų sumažėjimui. Todėl priešraketinės gynybos agentūra panaudojo įvairiose pasaulio vietose dislokuotus regioninės priešraketinės gynybos elementus, kad tiesiogiai gintų Amerikos teritoriją.

Laivai prie krantų

Numatoma sustiprinti nacionalinę priešraketinės gynybos sistemą pirmiausia laivais, kuriuose įrengta kovinės informacijos valdymo sistema "Aegis" ir priešraketinių šeima "Standard". Dauguma šių laivų dabar veikia Ramiajame vandenyne. Atnaujintos daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos koncepcija daro prielaidą, kad kai kurie "Arlie Burke" minininkai ir "Ticonderoga" kreiseriai nuolat budės prie Amerikos krantų.

Problema ta, kad priešraketinių šeima "Standard" yra skirta sunaikinti trumpo ir vidutinio nuotolio raketas ir iš esmės nėra pajėgi perimti tarpžemyninius balistinius taikinius. Priešraketinės gynybos agentūra pažymi, kad naujos koncepcijos sėkmė daugiausia priklauso nuo naujausios "Standard SM-3 Block IIA" modifikacijų bandymų. Iki metų pabaigos jie bandys numušti taikinį, imituojantį tarpžemyninę balistinę raketą Havajų salose.

"Mes ketiname surengti "SM-3 Block IIA" tikrąjį bandymą nepalankiausiomis sąlygomis, — sakė agentūros direktorius viceadmirolas Džonas Hilas (John Hill). — Ji skirta perimti taikinius iš trumpo ir vidutinio nuotolio. Dabar mes ją paleisime prieš tolimąją tarpžemyninę balistinę raketą. Viskas turėtų pasisekti. Bandymai vyks keliose laiko juostose. Mes naudosime tą patį tarpžemyninės balistinės raketos treniruoklį kaip taikinį, kurį panaudojome GMD bandymo šaudyme".

Be to, agentūra neatmeta "Aegis" antžeminio varianto — "Aegis Ashore" dislokavimo Jungtinėse Valstijose, būtent Havajuose. Tokių kompleksų elementus, priminsime, amerikiečiai dislokavo Lenkijoje ir Rumunijoje. Ketino ir Japonijoje, tačiau birželio viduryje sulaukė Tokijaus atsisakymo.

Užtikrinti ryšį

Kitas nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos sluoksnis bus antžeminės trumpo nuotolio priešraketinės sistemos THAAD, dislokuotos visų pirma Pietų Korėjoje ir Guame. Agentūra metų pradžioje paprašė 273 milijonų dolerių šiems ginklams atnaujinti. Manoma, kad THAAD paskutinėje trajektorijos fazėje numuš raketų galvutes. Kiek iš šių kompleksų reikės JAV pridengti, nepranešama.

S-400 Triumf
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

Sunkiausias dalykas kuriant atnaujintą daugiasluoksnę nacionalinę priešraketinės gynybos sistemą, pasak Pentagono, yra sujungti tris jos komponentus: GMD, "Aegis" ir THAAD.

"Tarkime, kad prieš Jungtines Valstijas buvo paleistos kelios tarpžemyninės balistinės raketos. Lieka minutės, — aiškina Džonas Hilas. — GMD perėmėjai nusprendžia suteikti pirmojo smūgio teisę laivams su "Aegis". Mūsų laivynas šiandien gali sėkmingai smogti balistiniams taikiniams, tačiau jis dar nebuvo išbandytas kaip daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos dalis. O norint koordinuoti įvairių "sluoksnių" veiksmus, reikia sukurti efektyvų ryšių tinklą, sukurti efektyvų visų priešraketinės gynybos elementų sąveikos mechanizmą. Į šį tinklą turi būti įtrauktos THAAD, taip pat "Patriot" oro gynybos sistemos".

Anot Amerikos analitikų, daugiasluoksnė sistema užtikrins sprendimų, kaip reaguoti į grėsmę, kintamumą. Pažadėti "Next-Generation Interceptor" bus įtraukti vėliau. Jiems jau skirta 4,9 milijardo dolerių, siekiant priimti į tarnybą 2027–2029 metais.

Tegai:
priešraketinė gynybos sistema THAAD, priešraketinės gynybos sistema, Kinija, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos ginklai: kokiu tikslu "Iskander" matuojasi jūreivio marškinėlius
Rusijos garantijos dėl keršto agresoriui: iš dugno paleidžiama balistinė raketa "Skif"
"Kariuomenė greitai susirenka": kas vyksta Norvegijoje
Megan Markl

Iškalbingos detalės: Megan Markl per papuošalus atskleidė vaiko lytį

(atnaujinta 22:38 2021.02.26)
Gerbėjai nenustoja aptarinėti maištingosios hercogienės antrąjį nėštumą ir, remdamiesi jos išvaizda, daro tam tikras išvadas

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Nėščia princo Hario žmona Megan Markl vėl sukėlė karštas diskusijas socialiniuose tinkluose: gerbėjai yra įsitikinę, kad ji nusprendė per papuošalus atskleisti būsimo vaiko lytį.

Vasario 14 dieną paaiškėjo, kad Markl nėščia antrą kartą. Tada ši žinia pradžiugino ne tik maištingųjų hercogų šeimą, bet ir gerbėjus, nes prieš tai buvusią aktorę ištiko persileidimas. Būsimi tėvai jau sužinojo vaiko lytį, tačiau neskuba dalintis informacija su visuomene, o tai paskatino gerbėjus ieškoti akivaizdžios užuominos.

Socialinių tinklų vartotojai nusprendė, kad Markl jau atskleidė vaiko lytį, ir ji tai padarė panaudojusi iškalbingus papuošalus.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Meghan Markle 🔵 (@meghanmarkle_official)

Gerbėjai peržiūrėjo naują Hario ir Megan vaizdo įrašą ir išanalizavo hercogienės įvaizdį. Tinklas įsitikinęs, kad hercogienė pranešė apie mažylio lytį per rausvą safyrą ant piršto.

"Rožinis žiedas — užuomina apie mergaitę?", "Ji neatsitiktinai užsidėjo šį žiedą", "Meg nuolat nešioja iškalbingus papuošalus. Tai tikrai užuomina", — pakomentavo gerbėjai.

Priminkime, kad Markl iš tikrųjų labai mėgsta per papuošalus duoti specialius ženklus: "širdies formos rubinai", paslaptinga apyrankė ir kiti papuošalai ne kartą buvo aptariami internete.

Tegai:
karališkoji šeima, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Princas Haris ir Megan Markl laukiasi antro vaiko
Jus perspėjo: Elžbieta II atsakė į Megan Markl "skandalingą bombą"
Megan Markl ir princas Haris gavo emocingą karalienės laišką
Karinis paradas Maskvoje

Bulgarijos žiniasklaidos skaitytojai smerkia šalies stūmimą karo su Rusija link

(atnaujinta 22:56 2021.02.26)
Vienas iš skaitytojų pažymėjo, kad niekas neklausia bulgarų nuomonės apie galimą karą su Rusija, nes tai kels siaubą NATO valdininkams

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. JAV ruošia Bulgariją karui su Rusija, ir tai patvirtina susitarimas dėl NATO centro statybos Varnoje. Tai yra leidinio "Fakti" skaitytojų nuomonė.

Rusijos vėliava
© Sputnik / Виталий Тимкив

Taigi, vienas iš skaitytojų pažymėjo, kad niekas neklausia bulgarų nuomonės apie galimą karą su Rusija, nes tai sukels siaubą NATO valdininkams.

"Ar jūs bent stebėjote gegužės 9-osios Paradą Rusijoje? Jie jus vien tik orkestru užgrobs!" — parašė kitas.

"Jei Rusija užpuls Bulgariją, kovosiu iki paskutinio kraujo lašo. Bet jei kas nors puls Rusiją, būsiu Rusijos pusėje. Manau, kad mes jai skolingi", — pabrėžė trečiasis.

Vienas iš skaitytojų paragino "linčiuoti" tuos, kurie skelbia karą Rusijai.

Be to, komentatoriai klausia, kodėl iširus Varšuvos pakto organizacijai NATO nebuvo panaikinta.

"Kodėl gi nepanaikinus NATO, kai panaikintas komunistinis Varšuvos paktas. Kas dabar jo priešininkas?" — klausia skaitytojas.

"Kodėl kas nors norėtų kovoti su Rusija? Skirtingai nei JAV, Rusija nešantažuoja Bulgarijos ir europiečių. Skirtingai nei turkai, ji nenori prikelti Osmanų imperijos... Kodėl kas nors galėtų net kovoti su rusais?"

Skaitytojai pripažino, kad kariniai mokymai yra būtini, tačiau nuolatinius bandymus daryti iš Rusijos priešę pavadino visiškomis nesąmonėmis.

Tegai:
karas, NATO, Bulgarija, Rusija
Nord Stream-2 statybos

Žiniasklaida: Vokietija aptaria keturis "Nord Stream-2" ateities variantus

(atnaujinta 22:35 2021.02.26)
Vienas iš Berlyno svarstomų variantų yra vadinamasis sustabdymo mechanizmas, kuris nutrauks tiekimą per "Nord Stream-2", jei Rusija nutrauks arba sustabdys dujų tranzitą per Ukrainą

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Vokietijos vyriausybė aptaria keturias galimybes pasiekti kompromisą su JAV dėl "Nord Stream-2", rašo laikraštis "Handelsblatt".

Leidinys gavo ataskaitą apie "Nord Stream-2", kurią JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas išsiuntė į Kongresą. Joje visų pirma sakoma, kad Berlynas ir Vašingtonas rengia aukšto lygio derybas: ne tik JAV, bet ir Vokietijoje jie galvoja, kaip "nutraukti alinamus ginčus" dėl dujotiekio.

Vienas iš Berlyno svarstomų variantų yra vadinamasis sustabdymo mechanizmas, kuris nutrauks tiekimą per "Nord Stream-2", jei Rusija nutrauks arba sustabdys dujų tranzitą per Ukrainą. Svarbiausia — nenaudoti dujotiekio kaip ginklo prieš Ukrainą, rašo laikraštis.

Kitas variantas — derybų metu užšaldyti statybas. Pasak "Handelsblatt", Valstybės departamentas diskutuoja dėl komisijos, kuri spręstų "Nord Stream-2" klausimą, sukūrimo. Spėjama, kad į ją būtų įtraukti ne tik amerikiečiai, bet ir europiečiai.

Trečiasis variantas — padidinti investicinę pagalbą Ukrainai, o tai sušvelnins Vašingtono poziciją. Galiausiai ketvirta galimybė yra tęsti dujotiekio statybą, nepaisant JAV grasinimų.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.

"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"

 

Tegai:
Rusija, Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
"Nord Stream-2" paprašė skubaus leidimo dirbti Vokietijos vandenyse
Lenkija ir Ukraina ragina Baideną "nutraukti" "Nord Stream-2"
"Nord Stream-2" operatorius paskelbė, kad projekto finansavimas pakankamas