Patriot raketos, archyvinė nuotrauka

"Išsigando Rusijos ir Kinijos": JAV sugalvojo naują būdą apsaugoti šalį

(atnaujinta 22:53 2020.08.30)
JAV kuria daugiasluoksnę priešraketinės gynybos sistemą, kuri padėtų apsaugoti visą šalies teritoriją nuo galimų smūgių iš Rusijos ir Kinijos pusės

VILNIUS, rugpjūčio 29 — Sputnik. Bet kokia kaina pridengti JAV teritoriją nuo strateginių Rusijos ir Kinijos ginklų — Amerikos priešraketinės gynybos agentūra ketina sukurti efektyvesnę daugiasluoksnę gynybą nuo tarpžemyninių balistinių raketų. Tikslas yra užtikrinti saugumą, kol kas Pentagonas kuria naują antžeminę perimamąją raketą, kuri pakeis antžeminės GMD (angl. Ground-based Midcourse Defense) priešraketinės sistemos raketas. Daugiau skaitykite Andrejaus Koco straipsnyje RIA Novosti.

Visi į gynybą

Šiandien pagrindinis JAV nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos komponentas yra maždaug 60 antžeminių raketų GMD, dislokuotų Aliaskoje ir Kalifornijoje. Jos sugeba perimti balistinius taikinius vidurinėje trajektorijos dalyje. Tikslas nustatomas išankstinio perspėjimo ir sekimo radaro sistema, raketų ir jų kovinių galvučių smūgiavimas — susidūrimo metu. Kovinė galvutė yra kinetinė ir sunaikina taikinį susidūrus kaktomuša.

Tačiau bandymai parodė nepakankamą GMD efektyvumą — bandomąjį taikinį pavyko pasiekti tik puse atvejų. Tai kategoriškai nepatiko Pentagonui, ir praėjusio dešimtmečio viduryje buvo pradėta programa "Redesigned Kill Vehicle" (RKV), kuria siekiama sukurti naują priešraketinių raketų galvutę, pakeisiančią esamas kinetines transatmosferines perimamąsias raketas. Vašingtonas tam skyrė 5,8 milijardo dolerių. Buvo tikimasi, kad koncernai "Raytheon", "Boeing" ir "Lockheed Martin" užbaigs kūrimo planus 2025 metų, tačiau priešraketinės gynybos agentūra nutraukė sutartį pernai rugpjūtį. Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, priežastis yra "gaminio projektavimo problemos".

Pentagonas pradėjo dar vieną projektą — Next-Generation Interceptor (naujos kartos perimamoji raketa). Vašingtonas pabrėžė, kad kol jis įgyvendinamas, svarbu užkirsti kelią gynybos pajėgumų sumažėjimui. Todėl priešraketinės gynybos agentūra panaudojo įvairiose pasaulio vietose dislokuotus regioninės priešraketinės gynybos elementus, kad tiesiogiai gintų Amerikos teritoriją.

Laivai prie krantų

Numatoma sustiprinti nacionalinę priešraketinės gynybos sistemą pirmiausia laivais, kuriuose įrengta kovinės informacijos valdymo sistema "Aegis" ir priešraketinių šeima "Standard". Dauguma šių laivų dabar veikia Ramiajame vandenyne. Atnaujintos daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos koncepcija daro prielaidą, kad kai kurie "Arlie Burke" minininkai ir "Ticonderoga" kreiseriai nuolat budės prie Amerikos krantų.

Problema ta, kad priešraketinių šeima "Standard" yra skirta sunaikinti trumpo ir vidutinio nuotolio raketas ir iš esmės nėra pajėgi perimti tarpžemyninius balistinius taikinius. Priešraketinės gynybos agentūra pažymi, kad naujos koncepcijos sėkmė daugiausia priklauso nuo naujausios "Standard SM-3 Block IIA" modifikacijų bandymų. Iki metų pabaigos jie bandys numušti taikinį, imituojantį tarpžemyninę balistinę raketą Havajų salose.

"Mes ketiname surengti "SM-3 Block IIA" tikrąjį bandymą nepalankiausiomis sąlygomis, — sakė agentūros direktorius viceadmirolas Džonas Hilas (John Hill). — Ji skirta perimti taikinius iš trumpo ir vidutinio nuotolio. Dabar mes ją paleisime prieš tolimąją tarpžemyninę balistinę raketą. Viskas turėtų pasisekti. Bandymai vyks keliose laiko juostose. Mes naudosime tą patį tarpžemyninės balistinės raketos treniruoklį kaip taikinį, kurį panaudojome GMD bandymo šaudyme".

Be to, agentūra neatmeta "Aegis" antžeminio varianto — "Aegis Ashore" dislokavimo Jungtinėse Valstijose, būtent Havajuose. Tokių kompleksų elementus, priminsime, amerikiečiai dislokavo Lenkijoje ir Rumunijoje. Ketino ir Japonijoje, tačiau birželio viduryje sulaukė Tokijaus atsisakymo.

Užtikrinti ryšį

Kitas nacionalinės priešraketinės gynybos sistemos sluoksnis bus antžeminės trumpo nuotolio priešraketinės sistemos THAAD, dislokuotos visų pirma Pietų Korėjoje ir Guame. Agentūra metų pradžioje paprašė 273 milijonų dolerių šiems ginklams atnaujinti. Manoma, kad THAAD paskutinėje trajektorijos fazėje numuš raketų galvutes. Kiek iš šių kompleksų reikės JAV pridengti, nepranešama.

S-400 Triumf
© Sputnik / Отдел информационного обеспечения Балтийского региона

Sunkiausias dalykas kuriant atnaujintą daugiasluoksnę nacionalinę priešraketinės gynybos sistemą, pasak Pentagono, yra sujungti tris jos komponentus: GMD, "Aegis" ir THAAD.

"Tarkime, kad prieš Jungtines Valstijas buvo paleistos kelios tarpžemyninės balistinės raketos. Lieka minutės, — aiškina Džonas Hilas. — GMD perėmėjai nusprendžia suteikti pirmojo smūgio teisę laivams su "Aegis". Mūsų laivynas šiandien gali sėkmingai smogti balistiniams taikiniams, tačiau jis dar nebuvo išbandytas kaip daugiasluoksnės priešraketinės gynybos sistemos dalis. O norint koordinuoti įvairių "sluoksnių" veiksmus, reikia sukurti efektyvų ryšių tinklą, sukurti efektyvų visų priešraketinės gynybos elementų sąveikos mechanizmą. Į šį tinklą turi būti įtrauktos THAAD, taip pat "Patriot" oro gynybos sistemos".

Anot Amerikos analitikų, daugiasluoksnė sistema užtikrins sprendimų, kaip reaguoti į grėsmę, kintamumą. Pažadėti "Next-Generation Interceptor" bus įtraukti vėliau. Jiems jau skirta 4,9 milijardo dolerių, siekiant priimti į tarnybą 2027–2029 metais.

Tegai:
priešraketinė gynybos sistema THAAD, priešraketinės gynybos sistema, Kinija, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos ginklai: kokiu tikslu "Iskander" matuojasi jūreivio marškinėlius
Rusijos garantijos dėl keršto agresoriui: iš dugno paleidžiama balistinė raketa "Skif"
"Kariuomenė greitai susirenka": kas vyksta Norvegijoje
Raketų sistema Avangard, archyvinė nuotrauka

"National interest" įvertino Rusijos "Avangard" grėsmę JAV

(atnaujinta 12:52 2020.09.20)
Autorias pabrėžia, kad net jei amerikiečių ginklai, įskaitant branduolinius paleidimo įrenginius ir tarpžemynines balistines raketas taps nebetinkamais, JAV sugebės imtis atsakomųjų veiksmų

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Amerikiečių publicistas Peteris Suciu "National Interest" skirtame straipsnyje pakomentavo Rusijos viršgarsinio komplekso"Avangard" sukūrimą ir pripažino, kad ginklas sukels rimtų iššūkių JAV.

Leidinio autorius primena, kad "Avangard" pasižymi viršgarsiniu greičiu, taip pat yra galimybė manevruoti atmosferoje, o tai kartu apsunkins priešpriešą šiai ginkluotei. Jis cituoja Pekino poziciją, kad Rusijos viršgarsinės tarpžemyninės balistinės raketos su branduolinėmis galvutėmis gali "išniokoti" JAV gynybą.

Suciu pabrėžia, kad "Avangard" yra tik vienas iš didžiojo Rusijos arsenalo, apimančio 528 sausumos ir povandenines tarpžemynines balistines raketas, taip pat bombonešių pristatomus branduolinius ginklus, komponentų.

Tuo pat metu JAV priešraketinė gynyba yra orientuota tik į "nedidelio skaičiaus" tarpžemyninių balistinių raketų, kurias galima paleisti iš KLDR, perėmimą, skundžiasi publicistas.

Tačiau kartu, pasak leidinio autoriaus, tokie ginklai "vargu ar suteiks Amerikos konkurentams reikšmingą pranašumą". Net jei amerikiečių ginklai, įskaitant branduolinius paleidiklius ir tarpžemynines balistines raketas, taps nebetinkamais, JAV galės imtis atsakomųjų veiksmų, įskaitant povandeninius laivus, sakė jis.

Kas yra "Avangard"

Pirmą kartą Putinas apie "Avangard" kalbėjo savo pranešime Federalinei asamblėjai 2018 metais. Tada jis pristatė kitas naujas ginklų rūšis.

Taigi, Rusija tapo vienintele valstybe pasaulyje, oficialiai paskelbusia, kad ji turi viršgarsinius ginklus.

"Avangard" sugeba skristi tankiais atmosferos sluoksniais tarpžemyniniu nuotoliu greičiu, viršijančiu Macho skaičių daugiau nei 20 kartų. Judėdamas link taikinio atlieka vadinamąjį gilų manevravimą — tiek šoninį, viršijantį kelis tūkstančius kilometrų, tiek į aukštį. Tai daro "Avangard" visiškai nepažeidžiamą bet kokioms oro ir raketų gynybos sistemoms.

Tegai:
raketų kompleksas "Avangard", Rusija, JAV
Dar šia tema
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
JAV žiniasklaida papasakojo apie Rusijos sraigtasparnių vežėjų unikalumą
"Rusijoje to nėra": Trampas papasakojo apie amerikiečių ginklus
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Latvija skundžiasi pasekmėmis dėl prarastų Rusijos krovinių

(atnaujinta 12:08 2020.09.20)
Pasak Latvijos geležinkelio atstovų, pagrindinė krovinių gabenimo Latvijoje sumažėjimo priežastis yra ta, kad Rusijos Ust-Luga uosto terminaluose kraunama vis daugiau anglių

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Latvijos valstybinės įmonės "Latvijas dzelzceļš"(LDz) vadovas Maris Kleinbergs paskelbė apie krovinių srauto sumažėjimą šalyje dėl to, kad Rusija nukreipė prekių srautus į savo uostus, rašo Sputnik Latvija.

Pasak Kleinbergso, bendrovė planuoja šiek tiek padidinti pervežimų apimtį, tačiau pasiekti ankstesnių metų rodiklių nepavyks.

"Šiais metais planuojame pervežti apie 25 milijonus tonų krovinių, tai yra maždaug perpus mažiau nei praėjusiais metais. Ateinančiais metais planuojame šiek tiek padidinti. Tačiau nematau galimybės pakeisti prarastų krovinių iš Rusijos kiekius", — aiškino LDz vadovas.

Jis pažymėjo, kad ankstesniais metais kroviniai iš Rusijos sudarė iki 70 procentų viso Latvijos geležinkelių krovinių srauto. Sumažėjimą lėmė naftos, naftos produktų ir anglies gabenimo apimčių sumažėjimas.

"Pagrindinė kritimo priežastis yra ta, kad vis daugiau anglių yra apdorojama Leningrado srities Ust-Luga uosto terminaluose", —  pabrėžė Kleinbergas.

Be to, iki metų pabaigos Latvijos geležinkelis turės atleisti 1500 darbuotojų — apie 24 procentus visų darbuotojų. Iki šiol darbą prarado apie tūkstantis žmonių.

Taip pat COVID-19 pandemija turėjo įtakos krovinių srauto sumažėjimui Latvijos geležinkelyje.

Krovinių srauto sumažėjimo fone "atvijas dzelzceļš" sukūrė naują verslo modelį, kuris turėtų padėti įmonei išeiti iš krizės. Naujasis LDz verslo modelis numato plėsti teikiamų paslaugų spektrą, įtraukiant jūrų ir kelių ekspedijavimo paslaugas, taip pat terminalų ir sandėlių paslaugas.

Tuo tarpu Geležinkelių grupės "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) krovinių vežimo bendrovė "LTG Cargo" rugpjūčio mėnesį pervežė daugiau krovinių nei pernai ir pirmą kartą šiais metais fiksavo krovinių prieaugį. 

Preliminariais duomenimis, "LTG Cargo" rugpjūčio mėnesį pervežė 5,1 mln. tonų krovinių — 3,1 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu, kai vežta 4,9 mln. tonų. Krovinių srauto augimui didžiausią įtaką turėjo rekordiniai Lietuvoje nukultų grūdų pervežimai ir 22 proc. didesnis baltarusiškų krovinių srautas į Klaipėdos jūrų uostą.

Krovinių apyvarta Baltijos uostuose
© Sputnik /
Krovinių apyvarta Baltijos uostuose
Tegai:
Rusija, krovinių apyvarta, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje išaugo geležinkeliais pervežamų krovinių kiekis
Lukašenka pareiškė apie pasirengimą perorientuoti krovinių srautus iš Baltijos šalių į RF
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Lietuvos muitininkai tarp pašto siuntų aptiko stambią cigarečių kontrabandą

Lietuvos muitininkai tarp pašto siuntų aptiko stambią cigarečių kontrabandą

(atnaujinta 12:52 2020.09.20)
Rentgeno kontrolės sistema parodė, kad tarp siuntų, vilkiku vežtų į Rusijos Kaliningrado sritį, yra pusės milijono eurų vertės kontrabanda

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Medininkų kelio posto muitininkai sulaikė stambią cigarečių kontrabandą. Apie incidentą pareigūnai pranešė Muitinės kriminalinės tarnybos Facebook paskyroje.
Anot pranešimo, beveik 0,5 milijono eurų vertės nelegalių rūkalų kontrabandą pareigūnai aptiko ketvirtadienio naktį.

Pažymima, kad nelegalūs rūkalai buvo slepiami tarp į Rusijos Kaliningrado sritį vežtų pašto siuntų. Tačiau, muitininkų teigimu, nėra paslapčių, kurių neatskleistų pareigūnų rentgeno kontrolės sistema.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė apie įvykį Lavoriškių poste, kur muitininkai vilkiko grindyse aptiko apie 17 tūkstančių kontrabandinių cigarečių pakelių.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Muitinės kriminalinė tarnyba, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Kontrabandininkai iš Latvijos gabeno cigaretes, o namuose laikė nelegalų alkoholį
Tarnybinis šuo padėjo sulaikyti kontrabandininką Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje
Kontrabanda iš Baltarusijos: nelegalūs rūkalai net nebuvo užmaskuoti