Chmeimim oro bazė Sirijoje, archyvinė nuotrauka

"Mes čia ilgam": kuo virto Rusijos bazė Sirijoje

(atnaujinta 13:42 2020.08.30)
Daugiasluoksnė oro gynyba, keli saugumo perimetrai, modernūs techniniai įrenginiai ir gerai įrengtas karinis miestelis — rusų pilotai Sirijoje jau penkerius metus

VILNIUS, rugpjūčio 30 — Sputnik. Per šį laiką Chmeimim oro bazė tapo pavyzdinga ne tik saviesiems: užsienio šalys taip pat vadovaujasi Gynybos ministerijos patirtimi statant tokius objektus. Neseniai Damaskas pažadėjo Maskvai dar aštuonis hektarus žemės, skirtą karinių darbuotojų sveikatos centrui. Apie tai, kaip pasikeitė Chmeimimas ir jo perspektyvos — RIA Novosti autoriaus Nikolajus Protopopovo medžiagoje.

Atvirame lauke

Didžiausia Rusijos oro bazė buvo pradėta statyti 2015 metais, kai į Siriją buvo išsiųsta aviacijos ir kosmoso pajėgų komanda, palaikanti vyriausybės pajėgas kare prieš "Islamo valstybės"* teroristus. Pagrindas buvo baziliko Al-Assado vardu pavadintas tarptautinis oro uostas, 25 kilometrų atstumu nuo Latakijos miesto.

Norint pritaikyti civilinį aerodromą koviniams lėktuvams, reikėjo sukurti naują infrastruktūrą, sumontuoti aerodromo techninę įrangą ir pastatyti gyvenamąsias patalpas kariškiams. Iš viso į Siriją buvo pristatyta keli šimtai tūkstančių tonų įvairių krovinių.

Pradiniame operacijos etape operacinę grupę sudarė tik apie penkiasdešimt kovinių mašinų — smogiamieji lėktuvai Su-25, bombonešiai Su-24 ir Su-34, naikintuvai Su-30SM, sraigtasparniai Mi-24 ir Mi-8AMTSh. Be to, į Chmeimimą buvo skubiai nugabenti keliolika degalų papildytojai.

Lakūnai ir techninis personalas apsigyveno mažose modulinėse priekabose, vadinamuosiuose KIMB, po du ar keturis žmones. Iš esmės tai yra metaliniai indai su buitiniais patogumais, oro kondicionieriais ir vandentiekiu. Netoliese buvo įrengtos kilnojamos kepyklos, drabužių skalbimo ir lyginimo patalpos, vonios, kurių talpa dešimt žmonių per valandą. Kiek vėliau atsirado valgyklos, klubas, sporto aikštelės ir net mini muziejus, skirtas oro bazės istorijai.

Военнослужащие РФ на базе Хмеймим в Сирии
© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Rusijos kariškiai pietauja Chmeimim bazėje Sirijoje

"Iš tikrųjų ten buvo plikas aerodromas ir oro eismo valdymo tarnyba, — RIA Novosti sakė karinis-pramoninio komplekso kolegijos ekspertų tarybos narys Viktoras Murachovskis, kuris darbo vizite lankėsi oro bazėje. — Mažoji išvykimo ir atvykimo salė buvo išsaugota, tačiau ji atlieka veikiau pagalbinį vaidmenį. Pagrindiniai pastatai buvo perstatyti. KTT buvo suremontuotas ir išplėstas. Dabar aerodromas gali priimti sunkiuosius orlaivius iki strateginės aviacijos. Svarbu, kad Chmeimim būtų naudojamas kaip tarpinis taškas skrydžiams į kitus pasaulio regionus, pavyzdžiui, Afriką".

Neįveikiama tvirtovė

Ypatingą dėmesį skyrė objekto saugumui. Į Siriją buvo perkelta tolimojo nuotolio priešlėktuvinių raketų sistemos S-400, trumpojo nuotolio raketų sistemos Tor-M2 ir priešlėktuvinių raketų bei patrankų sistemos Pancir-S1. Bazės oro gynyba gali sunaikinti visų tipų oro taikinius nuo dvidešimties iki 250 kilometrų atstumu.

Авиабаза Хмеймим в Сирии
© Sputnik / Максим Блинов
Rusijos kariškiai treniruojasi Chmeimim oro bazėje Sirijoje

"Chmeimime buvo sukurta nepriekaištinga oro gynybos sistema, - paaiškina Murachovskis. — Naudojamos skirtingo pasiekiamumo ir rūšies priemonės. Nuolatinio kovinio budėjimo metu — oro gynybos sistema S-400, oro gynybos sistema "Tor" ir oro gynybos sistema" Pancir". Be to, yra priešlėktuvinės artilerijos įrenginiai ZU-23. Radaro stotys, galinčios aptikti bet kokius oro taikinius, įskaitant mažus bepiločius orlaivius, raketas, įskaitant savidarbius, yra atsakingos už žvalgybą, vadovavimą ir taikinio nustatymą".

Oro bazės apsaugos sistema turi du perimetrus. Išorinį kartu su Rusijos kariuomene kontroliuoja Sirijos arabų armijos kovotojai. Užsieniečiams neleidžiama kirsti vidaus perimetrą. Saugumą užtikrina ir bepiločiai orlaiviai: apie dešimt bepiločių patruliuoja vienu metu ir visą parą ore virš Chmeimimo.

Ryšys su išoriniu pasauliu palaikomas visomis prieinamomis priemonėmis — pradedant VHF radijo stotimis ir baigiant palydovų kompleksais, integruotais į vieną sistemą, kuri, savo ruožtu, patenka į Kovos valdymo centrą.

"Grupės vadas ir kovinės vadovybės štabas palaiko tiesioginį ryšį su Nacionaliniu gynybos kontrolės centru Maskvoje", — sakė Murachovskis. — Vadas taip pat turi vadinamąją dekonfliktišką liniją su koalicijos grupės atstovais Irake. Tai susitarimas su amerikiečiais, siekiant užkirsti kelią incidentams Sirijoje".

Sirijos kurortas

Kroviniai oro bazės Sirijoje sutvarkymui buvo pristatomi jūra ir oru — kelis mėnesius buvo laivų ir transporto lėktuvų linijos. Nors darbai buvo vykdomi nuožmaus pilietinio karo metu ir atšiauriomis klimato sąlygomis, Rusijos specialistams pavyko greitai pastatyti vieną moderniausių ir saugomiausių karinių objektų pasaulyje.

Россия развернула в Сирии ЗРК С-400
© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Priešlėktuvinių raketų sistemos S-400

Šiandien aviacijos bazė yra pasirengusi priimti bet kokio tipo orlaivius, įskaitant tolimojo nuotolio bombonešius Tu-22M3, strateginių raketų nešėjus Tu-95 ir Tu-160. Aerodrome buvo įdiegta centralizuota degalų tiekimo sistema, galinti vienu metu aptarnauti dešimtis orlaivių, buvo pastatytos itin saugomos aviacijos įrangos prieglaudos.

Ekspertų teigimu, Chmeimimas sugeba priimti ir paruošti kovinėms operacijoms daug daugiau orlaivių, nei šiuo metu ten yra. Ir dar daugiau nei piko metu užpuolus teroristines grupes.

"Lėktuvai gali būti paslėpti saugiose pastogėse", — pabrėžia ekspertas. — Specialios struktūros taip pat saugo degalų, raketų, amunicijos atsargas, yra visa reikalinga įranga raketiniams ir artilerijos ginklams pristatyti. Yra žinoma, kad įtempčiausiais pilietinio karo momentais orlaiviai vykdė po kelis skrydžius pre dieną su visu koviniu krūviu".

Logistinės paramos požiūriu Rusijos kariams sukūrtos gana patogios sąlygos. Jie valgo daugiausia importuotus produktus, tačiau griežtai sanitariškai kontroliuojant, į meniu įtraukią ir vietinį maistą.

Боевые пуски крылатых ракет по объектам ИГ в Сирии
Министерство обороны РФ
Rusijos karinių oro pajėgų bombonešis "Tu-160" ruošiasi oro smūgiui prieš IS* taikinius Sirijoje

Naujasis žemės sklypas, kurį Sirijos vyriausybė skyrė Rusijai, pirmiausia skirtas medicinos sveikatos komplekso statybai.

"Tikriausiai centru naudosis ne tik kariai, kurie yra komandiruotėje Sirijoje, bet ir apskritai Rusijos ginkluotosios pajėgos", — pažymi Murachovskis. — Žinoma, kad užsienio kurortai mūsų kariuomenei yra uždaryti. O Sirijos Latakijos pakrantė yra rojus. Čia atvažiuoja net iš Jungtinių Arabų Emyratų. Vargu ar vietiniai lankysis šiame komplekse, jie jau turi visas galimybes atostogauti pajūryje".

Kaip bebūtų, per penkerius metus Chmeimimo oro bazė iš nedidelio aerodromo su keliais angarais ir terminalu virto tikru miestu su gatvėmis ir skverais, net su aikšte. Gatvės pavadintos Sirijos operacijos herojų ar garsių karinių lyderių vardais: Rusijos herojai generolas Valerijus Asapovas, pilotai Olegas Peškovas ir Sirijoje žuvę Romanas Filipovas, TSRS armijos generolo herojus Vasilijus Margelovas.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Tegai:
Sirija, Rusija
Dar šia tema
"Atsitiktinai nufilmuota": kokiais ginklais Sirijoje Rusija nustebino visą pasaulį
Dujos ir Izraelis: kaip Europa rado dar vieną Rusijos pakaitalą
Konfliktas Sirijoje: JAV sako, kad Rusijos "rankos suteptos krauju"
Po sprogimo Sirijoje žuvo Rusijos generolas
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Specialistė įvardijo geriausią laiką prašymams padidinti atlyginimus

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Ruduo — tinkamiausias laikas prašyti pakelti atlyginimą, Sputnik radijui sakė įdarbinimo bendrovės "ProPersonnel" generalinė direktorė Tatjana Doliakova. Jos teigimu, norimą rezultatą galima pasiekti, jei bus naudojamas teisingas požiūris.

Kalendorinių metų pabaigoje dauguma Rusijos komercinių bendrovių tvirtina kitų metų biudžetą. Atlyginimai darbuotojams yra didžiausias išlaidų straipsnis, todėl, jei darbuotojas nori, kad atlygis būtų pakeltas, tuomet reikia apie tai pagalvoti iš anksto, rudenį, sakė ji.

"Darbdavys metų pabaigoje formuoja kitų metų biudžetą. Čia darbdavys galvoja apie darbuotojų rotaciją, apie naujus darbuotojus, apie galimybę padidinti atlyginimus. Čia yra gera proga darbuotojui paprašyti padidinti atlyginimą, nes biudžetas vis dar formuojamas", — teigė ji.

Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka.

"Darbdavys didina atlyginimus, kai kandidatas yra pasirengęs imtis papildomų darbų. Prasminga pasakyti darbdaviui, kad atlyginimas neturėtų kilti vien todėl, kad pabrango buto nuoma ir žmogui reikia daugiau pinigų, bet todėl, kad žmogus yra pasirengęs imtis daugiau darbo ir tam jam reikia padidinti atlyginimą 15–20 %. Turime pasiruošti šiam pokalbiui. Turime galvoti apie atliktą darbą ir apie tą, kurį žmogus yra pasirengęs pasiūlyti", — sakė ji.

"Labai dažnai kandidatai ima šantažuoti darbdavį. Jie pradeda eiti į kitas įmones, žiūrėti į rinką ar net priimti darbo pasiūlymus, o tada darbdaviui pasakyti, kad kita įmonė pasiūlė daugiau pinigų. Kartais darbdavys kelia atlyginimą, kad išlaikytų darbuotoją. Tai vis dar yra žingsnis link išėjimo. Darbdavys jau iš to supras, kad tai nėra lojalus darbuotojas, ieškos jam pakaitalo", — teigė specialistė.

Tegai:
atlyginimas
Dar šia tema
COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 11-oje didelės rizikos savivaldybių
Trys ES šalys vykdys stebimąjį skrydį virš Rusijos
Krokodilas

Krokodilas įkando vyrui į galvą

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Briaunagalvių krokodilų poravimosi sezonas trunka nuo lapkričio iki vasario, tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Australijoje, Kvinslando valstijoje, briaunagalvis krokodilas įkando vyrui į galvą. Apie tai praneša "9News".

Incidentas įvyko Lizardo saloje, kuri yra Didžiojo barjerinio rifo dalis. Roplys užpuolė 33 metų vyrą, kuris nardė su kauke ir kvėpavimo vamzdeliu.

Nukentėjusysis liko gyvas, tačiau patyrė galvos ir kaklo sužalojimus. Įvykio vietoje jam buvo suteikta pirmoji pagalba, o tada sraigtasparniu jis buvo išvežtas į Kernso ligoninę.

Tikimasi, kad į salą bus išsiųsti specialistai, kurie suseks ir pašalins krokodilą iš teritorijos, kur jis gali kelti pavojų žmonėms.

Briaunagalvis krokodilas laikomas vienu didžiausių mėsėdžių planetoje. Šios rūšies patinai gali siekti septynis metrus ir gali sverti iki dviejų tonų. Jų yra rytiniuose Indijos krantuose, daugelyje Pietryčių Azijos šalių, Papua Naujojoje Gvinėjoje ir šiaurinėje Australijos dalyje.

Lapkritį prasideda šių roplių poravimosi sezonas, kuris tęsiasi iki vasario. Tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją.

2018 metais buvo pranešta, kad Šiaurinės teritorijos gyventojas pagavo du gyvus briaunagalvius krokodilus. Vienas iš roplių buvo 4,4 metro ilgio, kitas — 4,3 metro.

Tegai:
krokodilas, Austrija
Dar šia tema
Skirtingus loterijos bilietus įsigiję sutuoktiniai laimėjo
Palei paplūdimį ėjęs vyras rado folijoje suvyniotas smegenis
Turistai

Kokia šiandien diena: rugsėjo 27-osios šventės

(atnaujinta 23:41 2020.09.26)
Nuo rugsėjo 27 dienos iki metų galo lieka 95 dienos; savo vardadienius švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas

Rugsėjo 27 yra 270-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 271-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 95 dienos.

2020 metų rugsėjo 27 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Pasaulinė turizmo diena

Tarptautinė turizmo organizacija paskelbė rugsėjo 27 dieną Pasauline turizmo diena 1979 metais.

Ši diena švenčiama siekiant visame pasaulyje paskatinti turizmą, užmegzti kultūrinius ryšius. Įvairiose šalyse šią dieną rengiami festivaliai, organizuojami turistiniai maršrutai.

Taip pat minima Pasaulinė kurčiųjų diena

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Daug reikšmės kurčiųjų gyvenimui, jų bendravimui ne tik vienas su kitu, bet ir su visa visuomene, turėjo bendravimo gestais atradimas. 1760 metais buvo įkurtas Paryžiaus kurčiųjų institutas, kuris ir padėjo pagrindus šiai kurčiųjų kalbai. Prie to daugiausiai prisidėjo instituto steigėjas Šarlis Mišelis L'Epė. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais. Jį sudarė 300 simbolių.

Lietuvos socialinių darbuotojų diena

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 dieną šalyje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Šventės data pasirinkta atsižvelgus į tai, kad rugsėjo mėnesį 1993 metais įvyko pirmasis Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos suvažiavimas.

Lietuvoje socialinį darbą dirba apie 6 tūkst. žmonių. Socialiniai darbuotojai dirba sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

Socialinio darbo pradžia Lietuvoje laikomi 1990–1991 metai. Tuo metu šalyje pradėjo lankytis pirmieji socialiniai darbuotojai iš užsienio. Jie rengė seminarus socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo sistemų darbuotojams. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos interneto svetainė

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1540 metais popiežius įteisino Jėzaus draugiją.

1601 metais gimė vienas galingiausių monarchų Europoje — Prancūzijos karalius Liudvikas XIII.

1825 — Anglijoje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje geležinkelis.

1854 metais įvyko pirmoji didelė katastrofa Atlanto vandenyne — nuskendo garlaivis "Arctic" su 300 keleivių ir įgulos narių.

Šią dieną 1939 metais po 19 dienų trukusio pasipriešinimo Lenkija pasidavė Vokietijai.

1922 metais po pirmojo steigiamojo susirinkimo įkurtas Lietuvos bankas.

1927 — pasirašytas Lietuvos konkordatas su Vatikanu.

1940 metais Vokietija, Italija ir Japonija pasirašė 10-ties metų karinį ir ekonominį paktą.

1993 — Abchazijos sukilėliai Gruzijoje užėmė Suchumį.

1996 metais Talibano sukilėliai užėmė Afganistano sostinę Kabulą.

Šią dieną 1997 metais pirmą kartą pasibaigus karo veiksmams Bosnijoje ir Hercegovinoje atnaujintos televizijos transliacijos.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai