Vaisiai ir daržovės, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai atkreipė dėmesį į populiarių dietų pavojų

(atnaujinta 22:48 2020.09.09)
Jiems kelia nerimą tai, kad žmonės, kurie laikosi keto dietos, vartoja daug nesveikų sočiųjų riebalų, o tai padidina lipidų kiekį kraujyje ir riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis

VILNIUS, rugsėjo 5 — Sputnik. Amerikos mokslininkai ištyrė įvairias šiuo metu madingas dietas, įskaitant ketogeninį ir protarpinį valgymą, ir įvertino jų naudą sveikatai ir riziką. Tyrimas paskelbtas "American Journal of Medicine".

Spartus informacijos apie naujas madingas dietas sklidimas internete ir socialiniuose tinkluose yra svarbiausias medicinos mokslui.

Dietologai iš "National Jewish Health" nusprendė užpildyti šią spragą parengdami apžvalgą, kurioje apibendrinti šiandien turimi tyrimų rezultatai.

Mokslininkai daro išvadą, kad ketogeninės ir protarpinės dietos atrodo labai veiksmingos, kai žmonės nori numesti svorio per trumpą laiką. Be to, keto dieta, pasak autorių, yra perspektyvus diabeto gydymas. Keli tyrimai parodė gliukozės ir insulino kiekio nevalgius pagerėjimą pelėms, maitinamoms keto dieta.

Tačiau mokslininkams kelia nerimą tai, kad žmonės, kurie laikosi keto dietos, vartoja daug nesveikų sočiųjų riebalų, o tai padidina lipidų kiekį kraujyje ir riziką susirgti širdies ligomis.

Yra įrodymų, kad ilgalaikis maisto produktų, kurie yra keto dietos pagrindas, vartojimas lemia arterijų sienelių pokyčius ir kraujagyslių trapumo padidėjimą.

"Žiniasklaidoje apstu pareiškimų ir pažadų dėl keto dietos ir protarpinio valgymo, kurie geriausiu atveju nėra patvirtinti ir blogiausiu atveju kenksmingi jūsų sveikatai", — pranešime spaudai cituojamas vienas iš tyrimo autorių, medicinos mokslų daktaras Andrew Freeman'as.

Laikantis keto dietos, dėl labai mažo angliavandenių kiekio racione, organizmas pereina į kitą medžiagų apykaitos būseną — ketozę, kai vietoj gliukozės jis pradeda naudoti riebalus kaip pagrindinį energijos šaltinį. Žmonės linkę greitai mesti svorį, kai pereina prie tokio tipo dietos, tačiau tyrimai rodo, kad svoris grįžta maždaug per 12 mėnesių.

Todėl autoriai pripažįsta keto dietos veiksmingumą kaip trumpalaikį atsigavimo būdą, tačiau ragina dietologus susilaikyti nuo keto dietos įtraukimo į visuotinai priimtas mitybos rekomendacijas, kol nėra klinikinių įrodymų apie jos saugumą ilgalaikėje perspektyvoje.

Tas pats sakoma ir apie protarpinį badavimą. Tyrėjai optimistiškai vertina jo galimą naudą sveikatai, tačiau atsargiai vertina galimas pasekmes.

Yra daugybė protarpinio badavimo būdų. Vieni visą dieną praleidžia be maisto, o kiti apriboja maisto vartojimą tam tikromis valandomis. Ekspertai yra susirūpinę, kad daugelis žmonių persivalgo, kai ateina laikas valgyti, arba maitinasi nesveikai, kas neigiamai veikia jų širdies ir kraujagyslių būklę.

Autoriai pažymi, kad dauguma dabartinių duomenų apie galimą protarpinio badavimo naudą gaunami iš tyrimų su gyvūnais, kurie parodė ilgesnę gyvenimo trukmę, svorio kritimą, sumažėjusį kraujospūdį, pagerėjusią gliukozės toleranciją ir kontroliuojamą lipidų kiekį, ir klinikinius tyrimus su žmonėmis. Su keto dieta šie tyrimai nebuvo vykdomi.

"Dėl galimo protarpinio badavimo pavojaus reikia atlikti tolesnius tyrimus, — tęsia jis. — Diabetikams ypač svarbu prieš bandant protarpinį badavimą pasikalbėti su savo gydytoju ir aptarti, kaip kontroliuoti savo norą valgyti, ir hipoglikemijos riziką, kuri gali atsirasti, jei praleidžiate įprastą valgymo laiką".

Tuo pačiu metu, pabrėžia mokslininkai, yra sveikatingumo dietų, kurios yra gerai ištirtos dėl saugumo ir kliniškai patvirtinto veiksmingumo ir kurios tinka visiems ir gerina širdies ir kraujagyslių sveikatą. Pirmiausia kalbama apie augalinę ir Viduržemio jūros dietą.

Tegai:
dieta, mityba, sveika mityba
Dar šia tema
Išsklaidytas mitas apie traškučių pavojų sveikatai
Įvardytas vitaminas, sugebantis sustabdyti koronaviruso dauginimąsi
Ledynas ir vanduo

Mokslininkai atrado naują vandens sudėtį

(atnaujinta 18:29 2020.09.18)
Nors vanduo, kaip cheminė medžiaga, yra labai plačiai paplitęs, jo sudėtis vis dar nėra iki galo suprantama. Mokslininkai kartais tai vadina slėpiningiausia medžiaga Žemėje

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Vandens aušinimas — tai du skysčiai viename. Tokią išvadą padarė amerikiečių mokslininkai, atlikę pirmuosius skysto vandens matavimus, esant temperatūrai, gerokai žemesnei už įprastą užšalimo tašką. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science".

Nors vanduo, kaip cheminė medžiaga, yra labai plačiai paplitęs, jo sudėtis vis dar nėra iki galo suprantama. Mokslininkai kartais tai vadina slėpiningiausia medžiaga Žemėje.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Faktas tas, kad vanduo nėra panašus į kitus skysčius — užšaldamas jis plečiasi ir nesitraukia kaip visi, tačiau jo tankis mažėja. Todėl ledas ne skęsta, o plūduriuoja paviršiuje. Vanduo turi aukštą virimo temperatūrą ir yra puikus tirpiklis, todėl įvairiomis sąlygomis jame ištirpsta dauguma organinių ir neorganinių medžiagų. Galiausiai, jis turi didžiulį paviršiaus įtempimo koeficientą. Dėl visų šių unikalių savybių vanduo tapo gyvybės Žemėje pagrindu.

Vanduo turi dar vieną įdomią savybę — užšąla labai "nenoriai". Jei kiti skysčiai į kietą būseną pereina palaipsniui, iškart po to, kai kertamas užšalimo taškas, vanduo "priešinasi" iki paskutiniųjų. Kad vanduo pradėtų kietėti, jam visada reikia kristalizacijos branduolių — mineralinės ar organinės kilmės suspenduotų dalelių.

JAV Energetikos departamento Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų nacionalinės laboratorijos (PNNL) tyrėjai nusprendė patikrinti, iki kokios temperatūros vanduo išliks skystas.

Yra žinoma, kad vanduo gali būti gerokai atvėsusių lašelių pavidalu debesyse net esant labai žemai temperatūrai, o tada, kai iš viršaus, iš aukštesnių ir šaltesnių sluoksnių, į šiuos debesis patenka smulkių ledo dulkių, lašeliai akimirksniu kristalizuojasi ir ledo trupinių pavidalu krenta ant žemės (kruša).

Laboratorijos mokslininkai lazeriu sunaikino ploną ledo plėvelę, sukurdami peraušintą skystą vandenį, o paskui, naudodami infraraudonųjų spindulių spektroskopiją, stebėjo visus mažiausius jo virsmų etapus nuo 135 iki 245 kelvinų temperatūros — nuo minus 138 iki minus 28 laipsnių Celsijaus.

Ant fazinių būsenų "užšalimo rėmų" mokslininkai pamatė, kad aušinant vanduo kondensuojasi į tankaus skysčio fazę, kuri ir toliau egzistuoja kartu su įprasto skysčio faze. Didelio tankio skysčio dalis greitai sumažėja, kai temperatūra nukrenta nuo 190 iki 245 Kelvinų.

"Mes parodėme, kad skystas vanduo esant labai žemai temperatūrai yra ne tik santykinai stabilus, bet ir egzistuoja dviem struktūrinėmis formomis", — pranešime spaudai sakė tyrimo bendraautoris Gregas Kimmelis, atsakydamas į klausimą, ar visada kristalizuojasi peraušintas vanduo. "Atsakymas yra neigiamas", — patvirtino jis.

Tyrėjai pirmieji eksperimentiškai įrodė, kad pervėsintas vanduo gali būti stabilios dviejų fazių skysčio ir skysčio būsenos, o fazių santykis skiriasi priklausomai nuo temperatūros. Anksčiau buvo manoma, kad hipotermijos metu vanduo laikui bėgant neišvengiamai sukietėja.

Tegai:
mokslininkai, vanduo
Dar šia tema
Mokslininkai įvardijo neįprastą veiksnį, ilginantį gyvenimo trukmę
Atrastas būdas, kaip nugalėti bakterijas be antibiotikų
Kembridžo hercogienė Keitė Midlton

Keitė Midlton davė slaptą ženklą Megan Markl

(atnaujinta 18:20 2020.09.18)
Socialinių tinklų vartotojai mano, kad Kembridžo hercogienė atgailavo dėl savo veiksmų ir pasiilgo varžovės

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Princo Viljamo žmona Keitė Midlton padarė netikėtą gestą princo Hario žmonos Megan Markl atžvilgiu: slapta hercogienės žinutė sujaudino karalystės gerbėjus.

Neseniai būsima karalienė oficialiai apsilankė populiarioje Londono konditerijoje, kur kartu su vyru iškepė bandelių. Midlton gerbėjus nustebino ne tik originalia apranga, bet ir specialiu aksesuaru, primenančiu apie jos maištingąją varžovę.

Tinkle aptariamas netikėtas Keitės Midlton poelgis: Didžiosios Britanijos karalienės numylėtinė neva davė slaptą ženklą Megan Markl.

Socialinių tinklų vartotojai susidarė tokią nuomonę dėl Kembridžo hercogienės papuošalų, kuriuos ji pasirinko tą dieną. Reikalas tas, kad auskarai iš rožinių krištolų buvo nupirkti iš jos varžovės mėgstamiausio juvelyrikos prekės ženklo ir neša tam tikrą žinutę.

"Auskarai iš rodochrozito turi gydomųjų savybių ir kalba apie meilę ir atjautą. Šis akmuo taip pat padeda susidoroti su praradimo skausmu", — pažymėjo leidinio "Hello!" šaltinis.

Ir kol Midlton bando suvokti savo klaidas, princas Haris rūšiuoja dovanas po savo gimtadienio ir prisimena, kaip linksminosi prieš susitikęs su Megan Markl.

Tegai:
Didžioji Britanija, Megan Markle, karališkoji šeima, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Projekto Gyvos sienos kūrinys Miško sodas.

Kaune pilkas ir niūrias elektros transformatorinės sienas pakeitė "miškas"

(atnaujinta 18:34 2020.09.18)
Miesto gyventojų ir svečių žvilgsnius džiugins dar viena gatvės meno ekspozicija — projekto "Gyvos sienos" ir idėjų konkurso "Kauno akcentai" kūrinys

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Kauno Partizanų gatvėje stovinčią elektros transformatorinę gatvės menininkai pavertė spygliuočių tvirtove, praneša Kauno savivaldybės spaudos tarnyba.

Pilkas ir niūrias elektros transformatorinės sienas pakeitė "miškas". Tai — dar vienas projekto "Gyvos sienos" ir idėjų konkurso "Kauno akcentai" kūrinys.

Naujasis Kauno gatvės meno galeriją po atviru dangumi papildęs piešinys — jungtinis menininkų projektas. Simonos Seibutienės kurtus "Miško sodus" ant statinio perkėlė trise — Ieva Olimpija Voroneckytė, Goda Skėrytė ir Ramūnas Vaicekauskas.

"Norėjau sukurti piešinį, kuris į aplinką įsilietų ir vasarą, ir žiemą. Tai užuomina į spygliuočių mišką. Stilizuoti eglių kontūrai ir lietuvių liaudies simbolika pateikta abstrakčiai, supaprastinus formas iki tam tikro rašto, ornamento, kuriame slypi daug reikšmių", — apie piešinį pasakojo autorė.

Kaune veikiančios platformos "Gyvos sienos" tikslas — padėti menininkams ir piešinių ant savo sienų laukiantiems pastatų savininkams atrasti vieni kitus ir įgyvendinti kūrybiškas idėjas, atgaivinant bei papuošiant pilkas pastatų sienas meistriškais gatvės meno kūriniais.

Konkurso "Kauno akcentai" dalyviai savo darbais puošia įvairias miesto vietas. Patvirtintų idėjų įgyvendinimą finansuoja Kauno miesto savivaldybė. Nuo programos pradžios įvairiose miesto vietose jau atsirado 42 akcentai.

Tegai:
Kauno akcentai, Kaunas
Temos:
Kaunas — antroji Lietuvos sostinė
Dar šia tema
Kaune atgijo "Žvaigždžių sėjikas"
Kauno Botanikos sode "nutūpė" Mažojo Princo įkvėpta skulptūra
Kauno geležinkelio stotyje seną pastatą papuošė piešinys "Paskutinis keleivis"
Paskelbtas vaizdo įrašas apie tai, kaip ant namo sienos Kaune piešiamas grafitis
Legalus menas: Kaune vyks gatvės meno festivalis