Vietos gyventojai gelbėjasi atakos metu Irake, archyvinė nuotrauka

Išsiskirstė po namus su ginklais. JAV Irako kampanijos pergalės ir nesėkmės

(atnaujinta 13:00 2020.09.06)
Irakas yra viena sudėtingiausių ir margiausių regiono šalių. Amerikiečiai atskleidė daugybę problemų, ne tik tarpreliginio pobūdžio, bet ir "civilizuoto miesto "bei Irako visuomenės gentinės dalies" lygiu

VILNIUS, rugsėjo 6 — Sputnik. "Ekstremistai ir toliau sprogdins bombas, puls civilius ir kurstys priešiškumą", — perspėjo Barakas Obama, paskelbdamas karinės operacijos Irake pabaigą. Koalicija baigė savo misiją šalyje, atėjo laikas grįžti namo. Nuo to laiko praėjo dešimt metų, tačiau amerikiečiai vis dar Bagdade. Kuo pavirto Vašingtono pagalba Irako žmonėms, prisimena RIA Novosti.

Papildymas "blogio ašyje"

"Šiomis valandomis koalicijos pajėgos pradeda karinę operaciją, kad nuginkluotų Iraką, išlaisvintų jo žmones ir apsaugotų pasaulį nuo mirtino pavojaus" — po šių prezidento Džordžo Bušo žodžių 2003 metų kovo 19 dieną JAV įsiveržė į Iraką.

Po pusantros valandos "Tomahawk" iš Persijos įlankos pataikė į pirmuosius taikinius, o koalicija pradėjo puolimą prie sienos su Kuveitu.
Jungtinėms Valstijoms tai buvo dar vienas žingsnis paskelbto karo prieš tarptautinį terorizmą link po 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolių. "Al-Qaeda"* kovotojai tą dieną nužudė beveik 3000 žmonių. Džordžas Bušas žadėjo savo žmonėms, kad kaltieji bus nubausti. Karas Afganistane nenulėmė "pirmojo teroristo" Osamos bin Ladeno suėmimo. Tačiau amerikiečiai perėjo prie kito lyderio — Saddamo Husseino. Jie primygtinai reikalavo, kad, remiantis žvalgybos duomenimis (kaip vėliau paaiškėjo — nepatikimais), jis rėmė teroristus.

Amerikos visuomenė buvo iš anksto pasirengusi naujai Irako kampanijai. Pirmą kartą Džordžas Bušas apie dar vienos grandies pridėjimą prie "blogio ašies" kalbėjo 2002 metų sausio mėnesį. Rugsėjį iš JT Generalinės asamblėjos tribūnos jis pagrasino, kad karas taps neišvengiamas, jei Husseinas nenusiginkluos.

Netrukus Kongresas priėmė rezoliuciją, leidžiančią panaudoti jėgą prieš Iraką, o Senatas patvirtino karinių išlaidų padidėjimą rekordiniais 37,5 mlrd. USD per dešimtmetį iki 355,1 mlrd. USD.

2003 metų sausio mėnesį Bušas pareiškė, kad JAV žvalgyba turi įrodymų, kad Saddamas Husseinas slepia masinio naikinimo ginklus, tame tarpe juodligės sporas. Ir nors galiausiai Irake buvo rasta tik 1980-aisiais likę cheminiai ginklai, netinkami didelei žalai padaryti, tai tapo oficialia operacijos "Irako laisvė" priežastimi.

Greita invazija

"Tie, kas atėjo su blogiu, Dievo, tėvynės ir žmonijos priešais, padarė kvailystę ir užpuolė mūsų šalį bei žmones", — invazijos dieną paskelbė Irako radijas. Saddamas Husseinas netrukus paspruko ir vėliau garso įrašais kreipėsi į žmones.

JAV ir Didžiosios Britanijos kariuomenė buvo daug galingesnė už Irako kariuomenę. Per kelias savaites Basra, Karbala, Kirkukas, Mosulas buvo užpulti koalicijos, o balandžio 14 dieną — pabėgusio Irako lyderio gimtasis miestas Tikritas. Aktyvus operacijos etapas truko 26 dienas, o 2003 metų gegužės 1 dieną viskas baigėsi. Prasidėjo ilga okupacija ir Saddamo Husseino medžioklė.

Po devynių mėnesių jis buvo sučiuptas per "Raudonosios aušros" misiją. Vaizdas, kai netikrus ir nesiorientuojantis Husseinas buvo ištemptas iš slėptuvės šalia Tikrito, pasklido po visą pasaulį. Jis turėjo neužtaisytą pistoletą, kurį vėliau Džordžas Bušas saugojo kaip trofėjų, ir lagaminas su 750 tūkstančių dolerių.

Po dvejų metų buvęs prezidentas buvo nuteistas mirti pakariant. Tačiau karas nesibaigė. Iraką užplūdo religinio smurto banga.

Pagalbos suteikimas

"Irakas yra viena sudėtingiausių ir margiausių regiono šalių. Amerikiečiai atskleidė daugybę problemų, ne tik tarpreliginio pobūdžio, bet ir "civilizuoto miesto"bei Irako visuomenės gentinės dalies, dykumos lygiu", — sakė Rusijos tarptautinių reikalų tarybos programos direktorius Ruslanas Mamedovas.

"Vienas sluoksnis gulė ant kito, ir susidarė neveiksmingas valstybės darinys, kuris po JAV invazijos susidūrė su daugybe sunkumų, kurių nepavyko įveikti savarankiškai."

Po santykinio tylėjimo 2004-aisiais sustiprėjo Sadamo Husseino valdžioje buvusios sunitų mažumos susipriešinimas su šiitų ir kurdų dauguma.

Po metų šalyje pirmą kartą per 50 metų buvo surengti daugiapartiniai parlamento rinkimai, nors ir buvo grasinama prie apylinkių pastatyti snaiperius. Tiesa, sunitai praktiškai juos boikotavo. Nepaisant to, buvo įmanoma suformuoti pereinamojo laikotarpio vyriausybę, kuri turėjo pateikti naują konstituciją.

Procesas sustojo dėl šiitų, kurdų ir sunitų prieštaravimų. Pastarųjų netenkino federalinės šalies struktūros perspektyva, Baatho partijos panaikinimas ir kitos nuostatos, labiau atitinkančios šiitų ir kurdų interesus. Tačiau konstitucija vis dėlto buvo priimta ir buvo suformuotas naujas parlamentas. Tačiau tai neišgelbėjo šalies nuo smurto.

Sunitai, kurie tradiciškai priklausė didžiajai šalies politinio elito daliai, įskaitant Saddamą Husseiną, nenorėjo atsisakyti valdžios.

"Tiesą sakant, naujasis politinis elitas yra JAV statytiniai. Jų tėvai ir seneliai užėmė svarbiausius postus monarchijos laikais iki 1958 metų. Jie neturėjo jokio ryšio su visuomene", — aiškina Mammadovas.

Kraujo praliejimas tęsėsi, civiliai mirė ir bėgo iš šalies. 2007 metais Bušas išsiuntė dar 21 500 karių į Iraką ir peržiūrėjo strategiją, vadinamą Didžiąja banga. Buvo manoma, kad ji pašalins sektų tarpusavio konfliktą, tačiau nieko neišėjo. Todėl net labiausiai saugoma Bagdado teritorija — "žalioji zona" — nustojo būti saugi. Dėl amerikiečių susitarimo veiksmingumo kilo abejonių.

Į Baltuosius rūmus įžengus Barakui Obamai, buvo nuspręsta iš Irako išvesti amerikiečių karius. Iki 2010 metų vasaros į tėvynę buvo grąžinta 90 tūkst. karių. Šalyje buvo likę apie 50 tūkst. Rugpjūčio 31 dieną Obama kreipėsi į tautą ir paskelbė visiškai nutraukęs JAV karinę operaciją Irake.

Šokiruojantis rezultatas

Valstybingumo ir saugumo institucijos, kurias JAV bandė sukurti Irake, pasak Ruslano Mammadovo, nepasitvirtino:

"Šios struktūros nebuvo pasirengusios reaguoti nei į išorines, nei į vidines grėsmes. Nenuostabu, kad pasibaigus Amerikos kampanijai ir rinkimams Irake tuometinis ministras pirmininkas Nuri Al-Maliki ėmėsi sunkių žingsnių centralizuodamas valdžią, persekiojo nepageidaujamus politikus, apkaltino juos teroristine veikla. JAV pasitraukus, niekas negalėjo jo sulaikyti, todėl didelė Irako visuomenės dalis, ypač sunitai, buvo atstumta".

Tačiau pagrindinė Vašingtono klaida buvo sunitų dariniai, padėję amerikiečiams kovoti su radikaliomis grupuotėmis.

"Jauni vaikinai tiesiog grįžo namo su ginklais. Šios grupės nebuvo įtrauktos į bendrą saugumo sistemą, jos liko be atlyginimų, jų lyderiai buvo persekiojami", — sakė Mammadovas.

Tai buvo sunitų padėtis, kuri paskatino radikalių idėjų plitimą.

"2014 metais visi buvo sukrėsti: "Islamo valstybė" užėmė šalies šiaurės vakarus, o Irako vyriausybė prarado pusės teritorijos kontrolę", — sakė Mammadovas.

Nepaisant to, Irakas nugalėjo IV*, taip pat ir dėl amerikiečių sugrįžimo. Tačiau apskritai JAV operacijos pavadinimas sėkminga — labai perdėtas, pabrėžia ekspertas.

Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek irakiečių žuvo per karą. Amerikos žiniasklaidos duomenimis, nuo 100 iki 300 tūkst. PSO pažymi, kad vien per pirmuosius trejus metus aukomis tapo nuo 150 iki 223 tūkst. Kai kur skaičiuojama apie 700 tūkst.

Amerikiečiai patyrė daug mažesnius nuostolius - žuvo apie 4,5 tūkstančio karių, 30 tūkstančių buvo sužeista. Iš viso Irake tarnavo 1,5 milijono JAV piliečių. Invazija mokesčių mokėtojams kainavo daugiau nei 2 trln. USD, įskaitant visas išmokas veteranams ir jų šeimoms.

Jungtinėse Valstijose nėra sutarimo dėl šios misijos tikslingumo, pažymi Viktorija Žuravleva, IMEMO RAN Šiaurės Amerikos studijų programos vadovė: "Nepaisant to, kad nėra masinio naikinimo ginklų ir Husseino ryšiai su "Al-Qaeda", Respublikonų partija turi aiškią poziciją - sprendimas buvo teisingas atsižvelgiant į psichologinį poveikį visiems, kurie ką nors sumanė pagal rugsėjo 11 dienos scenarijų. Keršto kampanija pavyko".

Vis dėlto visuomenėje operacija Irake yra suvokiama kaip nereikalinga ir perteklinė. Ypač po atsiminimų paskelbimo, kad Bušas savo sprendimą priėmė spaudžiamas, pažymi Žuravleva.

"Žinoma, yra tokių, kurie palaiko imperijos nuotaikas: jie sako, kad JAV visada turėtų patvirtinti savo lyderystę", — tęsia ji. "Tačiau vyraujantis" post-Vietnamo sindromo "nusiteikimas yra tas, kad tik trumpos kampanijos laikomos sėkmingomis, visuomenė tai vertina neigiamai".

Nepaisant Barako Obamos ir Donaldo Trampo pažadų, amerikiečiai vis dar Bagdade. Vašingtonui svarbus Irakas. Ši šalis vis dar yra JAV ir Irano konfrontacijos įkaitas. Baltieji rūmai palieka Irako duris atviras.

* Rusijoje uždraustos teroristinės organizacijos.

Tegai:
JAV, Irakas
Koronaviruso testai

PSO paragino atsižvelgti į tai, kad COVID-19 nepriklauso nuo sezono

(atnaujinta 15:42 2020.09.19)
Pranešime teigiama, kad svarbu, jog per šiuos mėnesius įgyta patirtis būtų modeliuojama taip, kad grandininius infekcijos židinius būtų galima nedelsiant sustabdyti

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Nauja koronavirusinė infekcija parodė, kad ji nepriklauso nuo metų laiko ir sąlygų, COVID-19 niekur nedingo, sakė Melita Vujnovič, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Rusijos Federacijoje, praneša RIA Novosti.

"COVID-19 parodė, kad nepriklauso nuo laiko ir sąlygų. Visi tikėjosi, kad vasarą tai pasibaigs, bet dar nesibaigė, net kažkur plynaukštėje. Mes matome nedidelį, bet pakilimą", — virtualioje spaudos konferencijoje sakė ji.

Pasak Vujnovič, dabar svarbu, kad per šiuos mėnesius įgyta patirtis būtų modeliuojama taip, kad grandininius infekcijos židinius būtų galima nedelsiant sustabdyti.

"Tai svarbu, šis darbas atliekamas, ir mes tikimės, kad šis požiūris padės išvengti rimtų karantino priemonių bet kurioje šalyje", — sakė PSO atstovė.

Vujnovič pabrėžė, kad tolesnis infekcijos plitimas priklausys nuo to, kaip bus nustatytos atvejų grandinės. Jos teigimu, viruso plitimas gali būti sustabdytas tik tuo atveju, jei šios žmonių grupės bus laiku izoliuotos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 29,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 930 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
COVID-19 plitimas: auga židiniai Raseinių policijoje bei "Klaipėdos energijoje"
Įsigaliojo 10 dienų izoliacija grįžusiesiems iš užsienio
Pinigai

Skirtingus loterijos bilietus įsigiję sutuoktiniai laimėjo

(atnaujinta 09:46 2020.09.19)
Loterijoje dalyvavo ir jų kaimynas, norėjęs išlikti anonimu. Jam priskiriamas tas pats indeksas, todėl jis gaus panašų prizą

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Vyras ir žmona iš Anglijos Lankašyro grafystės Heitono miesto tuo pačiu metu laimėjo loterijoje, nusipirkę skirtingus bilietus. Apie tai praneša "Lenta.ru".

Liza (Liz) ir Ronis Kuksonai (Ronnie Cookson) dalyvavo loterijoje pagal pašto indeksą. Kiekvienas iš jų nusipirko bilietą. Dėl to jų indeksas laimėjo ir kiekvienas iš jų gaus 30 tūkstančių svarų (daugiau nei 32 tūkst. eurų) prizą.

Loterijoje dalyvavo ir jų kaimynas, norėjęs išlikti anonimu. Jam priskiriamas tas pats indeksas, todėl jis gaus panašų prizą.

Virėjai kartu jau 26 metus, abu yra pensininkai dėl sveikatos problemų. Jie planuoja pasidalinti laimėjimą su šeima.

"Mes turime penkis vaikus, 10 anūkų ir vieną proanūkį. Mes mėgstame lepinti savo anūkus, todėl jiems padėsime", — sakė 64 metų Liz.

Be to, nugalėtojai ketina keliauti į Kaliforniją (JAV) aplankyti savo šeimos. "Mano sesuo ir sūnėnai gyvena Kalifornijoje. Porą kartų lankėmės pas juos, bet dabar, kai turime pinigų, galime tikrai gerai praleisti laiką. Anksčiau to negalėjome sau leisti. Vyksime į Las Vegasą ir ten išleisime laimėjimą!" — dalinosi pensininkas.

Jo žmona patikslino, jog vyras nori įsigyti namelį ant ratų, kad jie galėtų keliauti po šalį. "Mes norėtume apkeliauti Škotiją", — sakė ji.

Anksčiau buvo pranešta, kad Australijos Perto priemiesčio gyventojas laimėjo "aukso puodą" po to, kai jo žmona papeikė jį už pomėgį loterijoms. Loterijos laimėtojas pabrėžė, kad dabar jo žmona atsiėmė savo žodžius.

Tegai:
loterija, Didžioji Britanija
Dar šia tema
Džonsonas reikalauja "Brexit" prekybos sutarties su ES termino
Lietuva keičia skaičiavimo metodiką: COVID-19 paveiktų šalių sąrašas trumpėja