Peršalimas, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai atrado virusą, kuris šiais metais gali sustabdyti gripo epidemiją

(atnaujinta 22:55 2020.09.10)
Virusinės interferencijos reiškinys, kai vienas patogenas slopina kito reprodukciją, buvo žinomas jau seniai, tačiau šiai infekcinių agentų porai jis aprašytas pirmą kartą

VILNIUS, rugsėjo 10 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad rinovirusas, pasireiškiantis peršalimu, gali užkirsti kelią gripo A virusui. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "The Lancet Microbe".

Rinovirusinė infekcija — viena iš ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) atmainų, dažniausiai pasitaikančių sezoninių ligų. Dažniausiai tai pasireiškia peršalimo forma, kuri trunka nuo penkių dienų iki dviejų savaičių. Žmonės tai vadina peršalimu.

Išanalizavę klinikinius duomenis ir atlikę eksperimentus su ląstelių kultūromis, Jeilio universiteto medicinos mokyklos Niu Heivene mokslininkai padarė išvadą, kad rinovirusas trukdo plisti gripui A.

Virusinio interferencijos reiškinys, kai vienas patogenas slopina kito reprodukciją, buvo žinomas jau seniai, tačiau šiai infekcinių agentų porai jis aprašytas pirmą kartą.

Tyrimą paskatino pranešimai, kad per 2009 metų pandemiją kai kuriose Europos šalyse H1N1 gripo viruso plitimas rudenį sulėtėjo, prasidėjus sezoninėms peršalimo ligoms.

Autoriai analizavo Jeilio universitetinės ligoninės trijų žiemos sezonų: 2016–2017, 2017–2018 ir 2018–2019 metų — suaugusiųjų pacientų PGR tyrimų rezultatus. Tyrimai atlikti naudojant ligoninės laboratorijoje sukurtą multipleksinį PGR skydą ir nustatant dešimt virusų rūšių: rinovirusą, A ir B gripo virusus, respiracinius sincitinius A ir B virusus, paragripo virusus 1, 2 ir 3, žmogaus metapneumovirusus ir adenovirusus.

Tyrimui buvo atrinkti 13 707 rezultatai. A gripo viruso ir rinoviruso buvo rasta palyginamais kiekiais: atitinkamai 922 ir 982, tačiau, tyrėjų nuostabai, abu virusai vienu metu buvo aptikti tik 12 mėginių.

Mokslininkai išbandė dviejų virusų sąveikos mechanizmą pirminėse kvėpavimo takų epitelio kultūrose, gautose iš sveikų donorų. Kultūros buvo užkrėstos rinovirusu HRV-01A, o po trijų dienų — H1N1 padermės A gripo virusu, paryškintu fluorescuojančiu baltymu. Ląstelių atsakas į infekciją ir A gripo viruso replikaciją esant rinovirusui buvo užfiksuotas naudojant RT-PGR ir mikroskopiją.

Nustatyta, kad praėjus 72 valandoms po rinoviruso įvedimo, organizmo imuninis atsakas į jį pasiekė maksimumą. Tai suaktyvino keturis interferono stimuliuojamus ISG genus, koduojančius molekules, kurios blokuoja A gripo virusą.

Todėl ląstelėse, užkrėstose A gripo virusu po rinoviruso, gripo viruso replikacija buvo 15 kartų mažesnė nei ląstelėse, užkrėstose tik gripo virusu. Eksperimento rezultatai parodė, kad gripo A viruso slopinimo lygis preliminarios infekcijos metu rinovirusu yra toks pat, kaip ir apdorojus ląsteles interferonu.

Tyrėjai padarė išvadą, kad rinovirusinė infekcija blokuoja A gripo viruso plitimą viršutinių kvėpavimo takų epitelio ląstelėse, ir į tai reikėtų atsižvelgti skiriant gydymą ir kuriant kovos su sezoninėmis epidemijomis strategijas. Jie taip pat mano, kad 2009 metų H1N1 gripo pandemija sustojo dėl sezoninės rinoviruso infekcijos epidemijos.

Tegai:
mokslininkai, gripas
Dar šia tema
Įvardytas blogiausias klimato katostrofos scenarijus
Rusijos vakcinos nuo koronaviruso kritikams atėjo laikas paieškoti rąsto savo akyje
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Specialistė įvardijo geriausią laiką prašymams padidinti atlyginimus

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Ruduo — tinkamiausias laikas prašyti pakelti atlyginimą, Sputnik radijui sakė įdarbinimo bendrovės "ProPersonnel" generalinė direktorė Tatjana Doliakova. Jos teigimu, norimą rezultatą galima pasiekti, jei bus naudojamas teisingas požiūris.

Kalendorinių metų pabaigoje dauguma Rusijos komercinių bendrovių tvirtina kitų metų biudžetą. Atlyginimai darbuotojams yra didžiausias išlaidų straipsnis, todėl, jei darbuotojas nori, kad atlygis būtų pakeltas, tuomet reikia apie tai pagalvoti iš anksto, rudenį, sakė ji.

"Darbdavys metų pabaigoje formuoja kitų metų biudžetą. Čia darbdavys galvoja apie darbuotojų rotaciją, apie naujus darbuotojus, apie galimybę padidinti atlyginimus. Čia yra gera proga darbuotojui paprašyti padidinti atlyginimą, nes biudžetas vis dar formuojamas", — teigė ji.

Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka.

"Darbdavys didina atlyginimus, kai kandidatas yra pasirengęs imtis papildomų darbų. Prasminga pasakyti darbdaviui, kad atlyginimas neturėtų kilti vien todėl, kad pabrango buto nuoma ir žmogui reikia daugiau pinigų, bet todėl, kad žmogus yra pasirengęs imtis daugiau darbo ir tam jam reikia padidinti atlyginimą 15–20 %. Turime pasiruošti šiam pokalbiui. Turime galvoti apie atliktą darbą ir apie tą, kurį žmogus yra pasirengęs pasiūlyti", — sakė ji.

"Labai dažnai kandidatai ima šantažuoti darbdavį. Jie pradeda eiti į kitas įmones, žiūrėti į rinką ar net priimti darbo pasiūlymus, o tada darbdaviui pasakyti, kad kita įmonė pasiūlė daugiau pinigų. Kartais darbdavys kelia atlyginimą, kad išlaikytų darbuotoją. Tai vis dar yra žingsnis link išėjimo. Darbdavys jau iš to supras, kad tai nėra lojalus darbuotojas, ieškos jam pakaitalo", — teigė specialistė.

Tegai:
atlyginimas
Dar šia tema
COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 11-oje didelės rizikos savivaldybių
Trys ES šalys vykdys stebimąjį skrydį virš Rusijos
Krokodilas

Krokodilas įkando vyrui į galvą

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Briaunagalvių krokodilų poravimosi sezonas trunka nuo lapkričio iki vasario, tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Australijoje, Kvinslando valstijoje, briaunagalvis krokodilas įkando vyrui į galvą. Apie tai praneša "9News".

Incidentas įvyko Lizardo saloje, kuri yra Didžiojo barjerinio rifo dalis. Roplys užpuolė 33 metų vyrą, kuris nardė su kauke ir kvėpavimo vamzdeliu.

Nukentėjusysis liko gyvas, tačiau patyrė galvos ir kaklo sužalojimus. Įvykio vietoje jam buvo suteikta pirmoji pagalba, o tada sraigtasparniu jis buvo išvežtas į Kernso ligoninę.

Tikimasi, kad į salą bus išsiųsti specialistai, kurie suseks ir pašalins krokodilą iš teritorijos, kur jis gali kelti pavojų žmonėms.

Briaunagalvis krokodilas laikomas vienu didžiausių mėsėdžių planetoje. Šios rūšies patinai gali siekti septynis metrus ir gali sverti iki dviejų tonų. Jų yra rytiniuose Indijos krantuose, daugelyje Pietryčių Azijos šalių, Papua Naujojoje Gvinėjoje ir šiaurinėje Australijos dalyje.

Lapkritį prasideda šių roplių poravimosi sezonas, kuris tęsiasi iki vasario. Tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją.

2018 metais buvo pranešta, kad Šiaurinės teritorijos gyventojas pagavo du gyvus briaunagalvius krokodilus. Vienas iš roplių buvo 4,4 metro ilgio, kitas — 4,3 metro.

Tegai:
krokodilas, Austrija
Dar šia tema
Skirtingus loterijos bilietus įsigiję sutuoktiniai laimėjo
Palei paplūdimį ėjęs vyras rado folijoje suvyniotas smegenis
Turistai

Kokia šiandien diena: rugsėjo 27-osios šventės

(atnaujinta 23:41 2020.09.26)
Nuo rugsėjo 27 dienos iki metų galo lieka 95 dienos; savo vardadienius švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas

Rugsėjo 27 yra 270-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 271-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 95 dienos.

2020 metų rugsėjo 27 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Pasaulinė turizmo diena

Tarptautinė turizmo organizacija paskelbė rugsėjo 27 dieną Pasauline turizmo diena 1979 metais.

Ši diena švenčiama siekiant visame pasaulyje paskatinti turizmą, užmegzti kultūrinius ryšius. Įvairiose šalyse šią dieną rengiami festivaliai, organizuojami turistiniai maršrutai.

Taip pat minima Pasaulinė kurčiųjų diena

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Daug reikšmės kurčiųjų gyvenimui, jų bendravimui ne tik vienas su kitu, bet ir su visa visuomene, turėjo bendravimo gestais atradimas. 1760 metais buvo įkurtas Paryžiaus kurčiųjų institutas, kuris ir padėjo pagrindus šiai kurčiųjų kalbai. Prie to daugiausiai prisidėjo instituto steigėjas Šarlis Mišelis L'Epė. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais. Jį sudarė 300 simbolių.

Lietuvos socialinių darbuotojų diena

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 dieną šalyje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Šventės data pasirinkta atsižvelgus į tai, kad rugsėjo mėnesį 1993 metais įvyko pirmasis Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos suvažiavimas.

Lietuvoje socialinį darbą dirba apie 6 tūkst. žmonių. Socialiniai darbuotojai dirba sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

Socialinio darbo pradžia Lietuvoje laikomi 1990–1991 metai. Tuo metu šalyje pradėjo lankytis pirmieji socialiniai darbuotojai iš užsienio. Jie rengė seminarus socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo sistemų darbuotojams. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos interneto svetainė

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1540 metais popiežius įteisino Jėzaus draugiją.

1601 metais gimė vienas galingiausių monarchų Europoje — Prancūzijos karalius Liudvikas XIII.

1825 — Anglijoje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje geležinkelis.

1854 metais įvyko pirmoji didelė katastrofa Atlanto vandenyne — nuskendo garlaivis "Arctic" su 300 keleivių ir įgulos narių.

Šią dieną 1939 metais po 19 dienų trukusio pasipriešinimo Lenkija pasidavė Vokietijai.

1922 metais po pirmojo steigiamojo susirinkimo įkurtas Lietuvos bankas.

1927 — pasirašytas Lietuvos konkordatas su Vatikanu.

1940 metais Vokietija, Italija ir Japonija pasirašė 10-ties metų karinį ir ekonominį paktą.

1993 — Abchazijos sukilėliai Gruzijoje užėmė Suchumį.

1996 metais Talibano sukilėliai užėmė Afganistano sostinę Kabulą.

Šią dieną 1997 metais pirmą kartą pasibaigus karo veiksmams Bosnijoje ir Hercegovinoje atnaujintos televizijos transliacijos.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai