Medicininės kaukės

Mokslininkai sukūrė kaukę, galinčią aptikti COVID-19 požymius

(atnaujinta 19:28 2020.09.11)
Taip pat "išmaniosios kaukės" gali būti naudojamos ligoninėse, norint nuotoliniu būdu stebėti pacientų, sergančių COVID-19, rodiklius

VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Singapūro mokslininkai sukūrė specialią jutiklių sistemą, galinčią aptikti COVID-19 infekcijos požymius, ją galima įterpti į bet kokią kaukę, praneša laikraštis "Straits Times".

Ekspertai sukūrė specialią "stebėjimo sistemą", kurios jutikliai leidžia rinkti duomenis apie kūno temperatūrą, kraujo prisotinimą deguonimi, kraujospūdį ir širdies ritmą. Remiantis šiais rodikliais galima nustatyti, ar esate užsikrėtę koronavirusu.

"Mes matėme, kad kai COVID-19 pacientai buvo izoliuotose palatose, sveikatos priežiūros darbuotojai turėjo ten įeiti, kad maždaug kas 30 minučių matuotų temperatūros rodmenis ir kraujo prisotinimo deguonimi rodmenis... Taigi, mes susimąstėme, kaip būtų galima padėti dirbantiems darbuotojams kovos su koronavirusu priešakyje ir sumažinti riziką, su kuria jie susiduria", — laikraščiui sakė Medžiagų tyrimų ir inžinerijos instituto profesorius ir vykdomasis direktorius Luo Xian Junas.

Specialistų sukurta sistema sudaryta iš jutiklių, padengtų polimerine medžiaga — ji naudojama gaminant vaikų žaislus. Medžiaga, kurioje sumontuoti jutikliai, pasak mokslininkų, yra lanksti ir nelaidi vandeniui. Ten taip pat yra įmontuotas "Bluetooth" signalo siųstuvas, kuriuo realiuoju laiku galima siųsti duomenis į išmaniojo telefono programą.

Visa ši sistema, pasak profesoriaus, gali būti įsiuvama į daugkartinę ar vienkartinę kaukę tose vietose, su kuriomis liečiasi skruostai. 

Taip pat "išmaniosios kaukės" gali būti naudojamos ligoninėse, norint nuotoliniu būdu stebėti pacientų, sergančių COVID-19, rodiklius.

Mokslininkai planuoja atlikti klinikinius savo sistemos tyrimus rugsėjo pabaigoje, tikėdamiesi ateityje išradimą pateikti į rinką. Pagaminti vieną sistemą laboratorijoje kainuoja apie 50 JAV dolerių, tačiau jei bus galima pradėti masinę gamybą, viena tokia kaukė kainuos apie 20 JAV dolerių. 

Tegai:
kaukės, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (176)
Dar šia tema
Greitaisiais testais pradedami tirti švietimo įstaigų darbuotojai
Atlikus tyrimus nustatyta, kad "Grindoje" COVID-19 persirgo kas dešimtas žmogus
Sterblinė žiurkė Magova

Sterblinė žiurkė gavo aukščiausią Britanijos apdovanojimą

(atnaujinta 15:45 2020.09.25)
Milžiniška sterblinė žiurkė pastaruosius septynerius metus užsiima minų aptikimu, nes daro tai daug greičiau nei žmogus

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Gambijos sterblinė žiurkė vardu Magova pelnė aukščiausią Didžiosios Britanijos gyvūnų apdovanojimą už nesprogusių minų aptikimą Kambodžoje, praneša apdovanojimus įteikianti veterinarijos labdaros organizacija "PDSA".

Magova buvo apdovanota specialiu "PDSA" aukso medaliu "Gold Medal", kuris laikomas Džordžo kryžiaus, aukščiausio Britanijos civilinio apdovanojimo, analogu "už ištikimybę gyvybes išgelbėjusiai pareigai surasti ir nukenksminti mirtinas minas Kambodžoje".

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Gyvūną surasti minas išmokė labdaros organizacija "APOPO" Tanzanijoje. Organizacijos interneto svetainėje rašoma, kad patinas Magova sveria 1,2 kilogramo ir yra 70 centimetrų ūgio. Ir nors jis "daug didesnis už vidutinę naminę žiurkę, jis yra pakankamai lengvas, kad nesusprogdintų minų".

Magova minų aptikimu užsiima pastaruosius septynerius metus. Per savo karjerą jis padėjo išvalyti daugiau nei 141 tūkstantį kvadratinių metrų plotą nuo sprogstamųjų įtaisų, rado "38 sausumos minas ir 28 nesprogusius šaudmenis".

Kaip pažymi "PDSA", Magova "minas suranda daug greičiau nei žmonės". Taigi, teniso korto dydžio teritoriją jis gali patikrinti per 30 minučių, tuo tarpu žmogui su metalo detektoriumi tam prireiks iki keturių dienų.

Гамбийская сумчатая крыса по имени Магова, участвовавшая в обнаружение неразорвавшихся наземных мин в Камбодже
© REUTERS / PDSA UK
Sterblinė žiurkė Magova

Magova tapo pirmąja žiurke, gavusia "PDSA" apdovanojimą "Gold Medal". Iš viso juo apdovanota 30 gyvūnų.

Gambijos sterblinė žiurkė yra viena didžiausių pelių šeimos narių. Ji yra paplitusi Afrikoje, turi labai gerą uoslę.

Tegai:
Didžioji Britanija, žiurkės
Dainininkė Mariah Carey

Dainininkę Marają Keri bandė parduoti suteneriui, kai jai buvo 12 metų

(atnaujinta 17:18 2020.09.25)
JAV atlikėjos teigimu, jos giminaičiai visada manė, kad jai lengva gyventi, nors iš tikrųjų viskas buvo kitaip

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Amerikiečių dainininkę Marają Keri (Mariah Carey) bandė parduoti suteneriui, kai jai buvo 12 metų. Apie tai praneša "Entertainment Tonight".

Aktoriai Demi Moor ir Eštonas Katčeris
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Kai man buvo 12 metų, sesuo "pripumpavo" mane valiumu, pasiūlė man kokaino, padarė man trečio laipsnio nudegimus ir bandė parduoti mane suteneriui", — prisiminė dainininkė.

Ji paaiškino, kad jos santykiai su seserimi Elison (Allison) ir broliu Morganu (Morgan) visada buvo įtempti.

"Mes net nelabai pažįstame vienas kitą. Mes neužaugome kartu. Jie turėjo savo gyvenimą, o kai aš gimiau, jie jau buvo iškrypę žmonės", — pasakojo Keri.

Pasak dainininkės, giminaičiai visada manė, kad jai lengva gyventi.

Rugpjūčio mėnesį Marajos sesuo Elison pateikė ieškinį į teismą savo motinos atžvilgiu dėl vaikystėje patirtos seksualinės prievartos. Ji pasakojo, kad kai jai buvo 10 metų, mama privertė ją dalyvauti šėtoniškuose ritualuose, kur nepažįstami žmonės turėjo lytinių santykių su ja. Moteris taip pat pridūrė, kad jai teko stebėti, kaip prievartaujami kiti vaikai.

Tegai:
Mariah Carey, JAV, dainininkė