Saulė

Žemė artėja prie temperatūros rekordo per pastaruosius 50 milijonų metų

(atnaujinta 19:12 2020.09.11)
Dabartinį atšilimą, pasak mokslininkų, lemia ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų augimas atmosferoje, tik dabar priežastis yra kita — žmogaus veikla, kuri pagal savo poveikį klimatui prilygsta galingiausiems gamtos procesams

VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Mokslininkai iš šešių šalių paskelbė baigę projektą ir sukūrę naują atskaitos klimato kreivę per pastaruosius 66 milijonus metų. Pirmą kartą buvo parengtas išsamus ir tęstinis vidutinės pasaulinės temperatūros pokyčių grafikas nuo kainozojaus pradžios iki šių dienų. Rezultatai paskelbti žurnale "Science".

Tyrimas pagrįstas Tarptautinės vandenyno gręžimo programos (IODP) duomenimis, kauptais penkis dešimtmečius. CENOGRID projekte (angl. CENOzoic Global Reference) dirbantys mokslininkai tyrė foraminiferos, mikroskopinio planktono, esančio dugno nuosėdose, apvalkalus.

Кривая CENOGRID глобальных температур за последние 66 миллионов лет. За ноль принято среднее значение периода 1961–1990 гг
© Westerhold et al., CENOGRID
CENOGRID pasaulinės temperatūros kreivė per pastaruosius 66 milijonus metų. Vidutinė 1961–1990 metų laikotarpio vertė laikoma nuline  

Gauti deguonies ir anglies izotopiniai santykiai šių kriauklių karbonatinėje medžiagoje leido mokslininkams rekonstruoti pagrindinius paleoklimatinius parametrus — temperatūrą ir anglies dioksido kiekį atmosferoje. Tada jie palygino išvadas su Žemės orbitos, žinomos kaip Milankovičiaus ciklai, kitimais.

Atlikę bendrą matematinę šių duomenų analizę, mokslininkai sudarė kreivę, kurioje buvo pateikta išsami informacija apie vidutines temperatūras, pasaulinius ledo kiekius ir anglies ciklą per pastaruosius 66 milijonus metų.

Atskaitos kreivė laikotarpiui nuo 34 milijonų metų iki šių dienų pasirodė 2001 metais, tačiau senesnių duomenų tada nepakako. Dabar, naudodamiesi naujais giliavandenių šerdžių tyrimo duomenimis, mokslininkai išplėtė grafiką į sausumą iki kainozojaus eros pradžios. Be to, naujoji kreivė yra daug išsamesnė.

"Mūsų tikslas buvo sukurti orientacinį klimato modelį per pastaruosius 66 milijonus metų, kuris ne tik apima aukščiausios skiriamosios gebos duomenis, bet ir yra tiksliau datuojamas, — sakė pirmasis straipsnio autorius Thomas Westerhold'as Brėmeno universiteto pranešime spaudai. — Mes dabar tiksliau žinome, kada planeta buvo šiltesnė ar šaltesnė nei dabar, ir mes geriau suprantame pagrindinę klimato kaitos dinamiką".

Duomenų apdorojimo rezultatai parodė, kad pasaulinis klimatas kainozojaus metu kelis kartus smarkiai pasikeitė, pereidamas iš šilto į karštą paleoceno ir eoceno pradžioje, vėliau — vėl į šiltą eoceno pabaigoje, tada klimatas vėl atvėso oligocene ir miocene, galiausiai ledyniniame — pliocene ir pleistocene. Dabar gyvename vidutiniškai šiltoje šio ledyninio megaperiodo, vadinamo holocenu, fazėje.

Be to, paaiškėjo, kad cikliniai orbitos parametrų pokyčiai, kurie anksčiau buvo laikomi pagrindiniais klimato pokyčių veiksniais, yra atsakingi už nedidelio masto svyravimus dideliais klimato laikotarpiais, o ilgalaikis režimas yra susijęs su kitais veiksniais — ledo sluoksnių kiekiu ir anglies dioksido kiekiu atmosferoje.

Pavyzdžiui, karščiausias klimatas Žemėje buvo nustatytas maždaug prieš 50 milijonų metų, per vadinamąjį paleoceno-eoceno šilumos maksimumą. Tada temperatūra buvo 14–16 laipsnių aukštesnė, palyginti su šiais laikais. To priežastis yra didžiulė anglies emisija į atmosferą dėl aktyvių vulkanų išsiveržimų Šiaurės Atlanto regione.

Dabartinį atšilimą, pasak mokslininkų, lemia ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų augimas atmosferoje, tik dabar priežastis yra kita — žmogaus veikla, kuri pagal savo poveikį klimatui prilygsta galingiausiems gamtos procesams.

Remiantis Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) prognozėmis, jei niekas nepasikeis, 2300 metais vidutinė pasaulinė temperatūra viršys 1961–1990 metų laikotarpio temperatūrą 8,5 laipsnio.

Tačiau, kaip pažymi tyrėjai, net ir esant optimistiškiausiam scenarijui, numatančiam tik 2,6 laipsnių pakilimą, remiantis nauja atskaitos kreive, aktyvus kontinentinio ledo sluoksnių tirpimas prasidės iki 2150 metų, o tai lems staigų Pasaulio vandenyno lygio kilimą su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis.

Tegai:
Žemė, visuotinis atšilimas, klimatas
Dar šia tema
Šimašius papasakojo, kaip toliau protingai kovoti su pandemija
Latviai į Lietuvą veža tuščius butelius, už kuriuos gauna užstatą, kurio nemokėjo
Vakcina nuo koronaviruso

Gamalėjaus centras atskleidė, ar COVID-19 gydyti skirta vakcina apsaugo nuo gripo

(atnaujinta 19:10 2020.09.17)
Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Vakcina nuo koronavirusinės infekcijos negali apsaugoti nuo gripo, RIA Novosti sakė Gamalėjaus centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

"Ne, negali", — sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar koronaviruso vakcina gali apsaugoti ir nuo gripo.

Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška paskelbė, kada bus baigti vakcinos, kurią sukūrė Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai. Jis pabrėžė, kad valdžios institucijos ketina spalio mėnesį pradėti masinę vakcinaciją. Pirmiausia bus skiepijami specialiųjų grupių atstovai, tarp jų gydytojai ir mokytojai.

Ekspertai vaistus sukūrė kartu su Gynybos ministerija. Liepos pabaigoje iš karo ligoninės buvo išleista antroji 20 savanorių grupė. Kiekvienam iš jų išsivystė imuninis atsakas, nenustatyta jokių šalutinių reiškinių ar komplikacijų.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 prevencijai, kurią kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras.

Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas pranešė, kad fondas iš daugiau nei 20 šalių gavo paraiškas įsigyti milijardą dozių vakcinų nuo koronaviruso. Taip pat jis pažymėjo, kad Rusija susitarė dėl vakcinos gamybos penkiose šalyse, turimi pajėgumai leidžia pagaminti 500 milijonų dozių per metus.

Klinikinius vakcinos tyrimus pradėjo vykdyti ir "Vektor" centras, lapkritį jis planuoja pradėti masiškai gaminti vakciną.

Pažymima, kad šiuo metu šia vakcina susidomėjusios 50 šalių.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik /
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
gripas, vakcina, Rusija, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
JT generalinis sekretorius pakomentavo rusiškos vakcinos nuo COVID-19 registravimą
Vyriausybė skirs 2,5 mln. eurų vakcinai nuo COVID-19 kurti
Socialinio atstumo schema futbolo aikštėje

Dėl socialinio atstumo laikymosi Vokietijoje futbolo mačas baigėsi rezultatu 37:0

(atnaujinta 20:31 2020.09.17)
Vienos iš komandų vadovybė paprašė atidėti rungtynes dėl buvusio kontakto su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu, tačiau prašymui nepritarta ir priimtas sprendimas, kad žaidėjai "laikysis atstumo"

VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Vieno iš žemiausių Vokietijos divizionų rungtynės baigėsi rezultatu 37:0, skelbia portalas "Goal.com".

"Ripdorf-Molzen II" klubo žaidėjai viso žaidimo su "Holdenstedt" metu laikėsi socialinio atstumo taisyklių ir leido varžovui netrukdomai atakuoti vartus.

Paaiškėjo, kad dieną prieš tai "Holdenstedto" sportininkai turėjo kontaktą su užsikrėstu koronavirusu asmeniu.

"Ripdorf" vadovybė paprašė atidėti rungtynes, tačiau prašymui nepritarta ir priimtas sprendimas, kad žaidėjai "laikysis atstumo".

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
futbolas, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Nord Stream-2

Europos Parlamente paskelbė apie "slaptą paskirtį" "Nord Stream-2"

(atnaujinta 09:29 2020.09.18)
Anksčiau buvo pranešta, kad EP primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Amerikos vyriausybė yra pasirengusi padaryti viską, kad sustabdytų "Nord Stream-2" dujotiekio statybą, interviu RT sakė Vokietijos europarlamentaras Maksimilianas Krachas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Europos Parlamentas primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus. Be to, EP ragina visas ES šalis atsisakyti dujotiekio "Nord Stream-2" užbaigimo, taip pat primygtinai reikalauja kuo anksčiau įvesti tikslines sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus.

Jis įsitikinęs, kad ši rezoliucija yra dar viena proga "paankstinti antirusišką darbotvarkę". Jis paaiškino, kad EP Amerikos delegacijoje vyksta tam tikros diskusijos dėl dujotiekio projekto.

"Kiekviename mūsų susitikime paklausiau JAV atstovo, kodėl jie įveda neteisėtas sankcijas trečiosioms šalims. Atsakymas visada yra tas pats: "Mūsų vyriausybė padarys viską, kad sustabdytų šį projektą", — sakė europarlamentaras.

Parlamentaras taip pat išreiškė nuomonę, kad "Nord Stream-2" konkuruos su Amerikos skalūnų dujomis ir esamais vamzdynais. Užmezgus ekonominius ryšius tarp Vokietijos ir Rusijos energetikos sektoriuje, Vokietijos pusė taps labiau nepriklausoma nuo JAV įtakos, pabrėžė politikas.

"Tai nepageidaujama tiems, kurie svajoja apie Amerikos imperiją abipus Atlanto vandenyno", — sakė jis.

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai blogai pasijuto lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau tinklaraštininkas lėktuvu nuskraidintas į Vokietiją. Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateikta informacija, paskelbė, kad Navalnas, kaip įtariama, buvo apnuodytas. Kremlius teigė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dieną pateiktą prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje.

Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją. Tam reikia informacijos iš Vokietijos, tačiau jos dar nėra, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu yra de facto vykdomi. Jei bus patvirtinta, kad būta nuodingos medžiagos, tyrimas bus atliekamas ir de jure, sakė Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis išvestas iš komos.

"Nord Stream-2" statyba

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Europos Parlamentas, europarlamentaras, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Rusijos URM vadovas įvardijo "didžiulę Vakarų klaidą" santykiuose su Rusija