Termometras

Mokslininkai įvardijo neįprastą veiksnį, ilginantį gyvenimo trukmę

(atnaujinta 20:20 2020.09.13)
Yra žinoma, kad daugeliui gyvūnų rūšių, įskaitant žmones, tam tikru mastu ribojant kalorijų kiekį, pagerėja sveikata ir pailgėja gyvenimo trukmė

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad mažai kalorijų turinčių dietų poveikis sveikatai yra susijęs su medžiagų apykaitos poveikiu, dėl kurio sumažėja kūno temperatūra. Autoriai ištyrė, kaip vidinės temperatūros sąlygos veikia sveikatą ir ilgaamžiškumą. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Science Signaling".

Yra žinoma, kad daugeliui gyvūnų rūšių, įskaitant žmones, tam tikru mastu ribojant kalorijų kiekį, pagerėja sveikata ir pailgėja gyvenimo trukmė.

Neuromokslininkas Bruno Conti iš Kalifornijos Skripso tyrimų instituto prieš keletą metų pastebėjo, kad kai žinduoliai valgo mažiau maisto, jų kūno temperatūra nukrenta. Mokslininkas mano, kad tai yra nustatytas evoliucinis mechanizmas, padedantis gyvūnams taupyti energiją, kol maistas vėl bus prieinamas — juk beveik pusė suvartojamo maisto paverčiama energija kūno temperatūrai palaikyti.

"Tuo pačiu metu yra rimtų mokslinių įrodymų, kad pats temperatūros sumažėjimas turi įtakos ilgaamžiškumui. Tačiau sunku atskirti temperatūros kritimo ir kalorijų ribojimo padarinius", — sakoma instituto pranešime spaudai.

Conti ir jo kolegos iš Skripso instituto sukūrė eksperimentą, kuris jiems leido savarankiškai įvertinti šių dviejų veiksnių įtaką.

Jie palygino medžiagų apykaitos atsaką į kalorijų ribojimą dviejose pelių grupėse: viena jų laikoma kambario temperatūroje 22 laipsnių, kita — 30 laipsnių. Esant tokiai temperatūrai, pelių kūnas yra termoneutralumo būsenos — tai šilumos balansas su aplinka, kurioje neveikia kūno termoreguliacijos mechanizmai.

Kiekvienoje grupėje gyvūnai buvo suskirstyti į dar du pogrupius — vienam palaipsniui mažintas dienos maisto kiekis iki pusės pradinės normos, o kitos pelės gavo maisto kaip įprastai.

Naudodamiesi sukurta technologija, mokslininkai eksperimento metu įvertino metabolitų sudėties pokytį gyvūnų kraujo plazmoje ir smegenyse, atsižvelgiant į maisto medžiagų kiekį ar kūno temperatūrą. Autoriai pažymi, kad jų darbas yra pirmasis išsamus metabolizmo tyrimas, kai šie du parametrai yra nepriklausomai keičiami.

Apdoroję gautus duomenis, mokslininkai nustatė specifinius metabolitus, atsakingus už kūno temperatūros pokyčius. Visų pirma, jie nustatė, kad pogumburyje — smegenų dalyje, atsakingoje už alkį ir mitybą — pelėms, laikomoms kambario temperatūroje, azoto oksido molekulės ir neuropeptidas leucino-enkefalinas gaminosi dideliais kiekiais.

Tada jie atliko atskirą eksperimentą, kurio metu paaiškėjo, kad kai išsiskyrė šie metabolitai, padidėjo mažai kalorijų turinčios dietos nauda sveikatai. Pasak mokslininkų, tai ateityje leis sukurti vaistą, kuris žmonėms leistų mesti svorį ir atjauninti kūną be alinančių dietų ir bado.

Tegai:
gyvenimo trukmė, gyvenimas, mokslininkai
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (34)
Dar šia tema
Mokslininkai atkreipė dėmesį į populiarių dietų pavojų
Įvardytas blogiausias klimato katostrofos scenarijus
Geltonųjų liemenių protestai Paryžiuje, archyvinė nuotrauka

Lukašenka patarė Makronui atsistatydinti pačiam, primindamas apie "geltonąsias liemenes"

(atnaujinta 10:29 2020.09.28)
Emanuelio Makrono teigimu, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka turėtų palikti savo postą. Lukašenka atsakydamas priminė Makronui apie "geltonąsias liemenes" ir pažymėjo, kad pagal Prancūzijos lyderio logiką, jam pats laikas atsistatydinti

VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną pavadino "nebrandžiu politiku", priminė apie "geltonąsias liemenes" ir pasiūlė Minską kaip platformą deryboms dėl valdžios perdavimo su "Black Lives Matter" grupių atstovais ir musulmonais, protestuojančiais Marselyje ir Lione, praneša RIA Novosti

Anksčiau Makronas interviu laikraščiui "Le Journal du Dimanche" sakė, kad Baltarusijoje yra valdžios krizė, kuri "negali priimti demokratijos logikos ir bando išsilaikyti jėga", todėl prezidentas Lukašenka turi palikti savo postą.

Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka pakomentavo Makrono žodžius, primindamas jam apie vykstančius "geltonųjų liemenių" protestus Prancūzijoje.

"Būdamas šalies prezidentu, vadovaudamasis paties pono Makrono principais, noriu pasakyti, kad pats Prancūzijos prezidentas, remiantis jo logika, turėjo atsistatydinti prieš dvejus metus, kai Paryžiaus gatvėse pasirodė "geltonosios liemenės", — sakė Lukašenka. 

Primename, kad rugpjūčio 9 dieną, iškart po prezidento rinkimų, kuriuose, CRK duomenimis, laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 % balsų, Baltarusijoje prasidėjo masinės protesto akcijos. Opozicija šių rezultatų nepripažįsta ir nugalėtoja laiko Svetlaną Tichanovskają.

"Geltonųjų liemenių" protestai Prancūzijoje prasidėjo 2018 metų lapkričio viduryje, kai apie 290 000 protestuotojų išėjo į Prancūzijos miestų gatves, protestuodami prieš kuro kainų didinimą.

Masinius protestus lydėjo riaušės ir susirėmimai su policija. Iš pradžių buvo pranešta apie daugiau nei 400 sužeistųjų, 14 sunkiai sužeistų ir vieną žuvusįjį.

Prancūzijos valdžia nuo 2019 metų atšaukė kuro mokesčių padidinimą, tačiau protestuotojų tai netenkino ir jie pradėjo reikalauti padidinti perkamąją galią, be to, reikalavo vyriausybės atsistatydinimo.

Po dvejų metų "geltonųjų liemenių" protestai tęsiasi. Rugsėjo 12 dieną per mitingą Paryžiuje protestuotojai mėtė akmenis į policijos pareigūnus. Buvo sulaikyta apie 200 žmonių. 17-ajame Paryžiaus rajone policija prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Emanuelis Makronas
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Aleksejus Navalnas

"Spiegel": Merkel slapta aplankė Navalną "Šaritė" klinikoje

(atnaujinta 09:58 2020.09.28)
Rusijos tinklaraštininkas Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą

VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel slapta aplankė Aleksejų Navalną, kai jis gydėsi Berlyno "Šaritė" klinikoje, pranešė dienraštis "Spiegel".

Kita informacija neskelbiama.

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Maskva išsiuntė Berlyno laboratorijai prašymą pateikti išsamesnės informacijos apie analizės rezultatus, tačiau atsakymo nebuvo. Tuo tarpu prokuratūra ir policija pradėjo tyrimą tą dieną, kai Navalnas buvo paguldytas į ligoninę. Kita vertus, vienas iš "Novičiok" kūrėjų Leonidas Rinkas išreiškė abejonę, kad tinklaraštininkas buvo apnuodytas būtent šia medžiaga — anot jo, Navalnas neturėjo atitinkamų simptomų. Be to, yra žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų, jį tyrė apie 20 Vakarų valstybių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais sunaikino tokių medžiagų atsargas, tai patvirtino ir Cheminio ginklo draudimo organizacija.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Angela Merkel, Vokietija
Dar šia tema
JAV pasiūlė įvesti sankcijas Rusijai dėl Navalno
Vokietijos diplomatas ragina nestatyti "sienos" su Rusija dėl Navalno
Politologas: Trampas nenori įsitraukti į "tamsią istoriją" su Navalnu

Nuošliauža užblokavo žmones namuose Italijoje video

(atnaujinta 11:58 2020.09.28)
Dėl darganos miesto gatvės virto purvo ir vandens upėmis, miesto valdžia ragina gyventojus neišeiti iš savo namų

Italijos Monteforte Irpino mieste įvyko nuošliauža. Gyvenvietė, kurioje gyvena 12 tūkstančių žmonių, yra Kampanijos regione ir yra kalno papėdėje.

Purvas ir šiukšlės užblokavo skersgatvius, vedančius į miesto centrą. Kai kur purvas pasiekė metro aukštį, užpildė rūsius. "Upės" srovė nunešė daugybę automobilių, dėl ko jie užblokavo kelis kelius.

Gyventojai pasislėpė nuo stichijos viršutiniuose namų aukštuose, dešimtys šeimų jau evakuoti, vietinėje mokykloje įrengtas skubios pagalbos centras.

Monteforte meras Konstantino Džiordano paprašė gyventojų artimiausiu metu nepalikti savo namų. Dabar regione dirba gelbėjimo tarnybos.

Tegai:
nuošliauža, Italija