Protestai prie JAV ambasados ​​Honkonge, archyvinė nuotrauka

"Degina tiltus". Kodėl JAV pyksta ant Kinijos

(atnaujinta 15:19 2020.09.13)
Abiejų valstybių konfrontacija pasiekė kulminaciją. Ir tai nėra naujas šaltasis karas: pagrindinis kliuvinys yra ekonominiai ginčai

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Donaldo Trampo administracija toliau kaitina santykius su Kinija. Pekinas kaltinamas dėl pasaulinės pandemijos, šnipinėjimo, technologijų ir Amerikos paauglių asmens duomenų vagysčių ir apskritai priešiškumo "laisvam pasauliui". "Amerikiečiai nesustoja, jie jau prarado protą ir moralę", — sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi. Kur atves šis politinis žaidimas, aiškinosi RIA Novosti autorė Sofija Melničuk.

Ideologijų karas

"Gėda! Jungtinės Valstijos turi pažangiausias medicinos technologijas — ir daugiausia užsikrėtusiųjų. Valdžia nėra užsiėmusi kova su pandemija, bando nukreipti dėmesį ir kaltę primesti kitiems", — taip rugsėjo 9 dieną Kinijos atstovas JT Saugumo Taryboje Genas Šuanas (Geng Shuang) atsakė į savo kolegos Rodney'aus Hunter'io kritiką.

Jis apkaltino Pekiną viruso platinimu visame pasaulyje. Kinijos sistema yra neskaidri, šalis nesusitvarkė su epidemija, kuri sukėlė planetos masto katastrofą, samprotavo amerikietis.

Nuolatiniai atstovai susirinko aptarti rezoliuciją dėl koronaviruso, o ne ieškoti kaltininko, priminė kinas. "Jūs klijuojate etiketes, elgiatės savanaudiškai, pateikiate juodą kaip baltą, tai atsisuks prieš jus. Tai neišgelbės gyvybių, nesuvaldys pandemijos, atvirkščiai — sukurs tik daugiau problemų", — sakė Genas Šuanas.

Bet jie jo neklausė. Amerikos politikai keletą mėnesių vykdo informacinę kampaniją prieš Kiniją. Donaldas Trampas reguliariai primena, kad COVID-19 yra Kinijos liga, ir grasina už tai išsireikalauti kompensacijos iš Pekino.

Abiejų valstybių konfrontacija pasiekė kulminaciją. Ir tai nėra naujas šaltasis karas: pagrindinis kliuvinys yra ekonominiai ginčai. Nors valstybės sekretorius Maikas Pompėjas nori kalbėti apie ideologijų ("laisvasis pasaulis" — komunistinė Kinija) akistatą. Jo liepos mėnesį Kalifornijos Ričardo Niksono bibliotekoje pasakyta kalba buvo pavadinta "naujuoju Fultonu". Pompėjas kalbėjo apie "demokratinių šalių" vienybę, "vakarietiškas vertybes" ir paprastų kinų kančias "dėl KKP priespaudos".

Buvo taip, kad Kongreso nariai parengė "Įvardink priešą" ("Name the Enemy Act") įstatymą ir nori uždrausti vadinti KLR vadovą prezidentu. Faktas yra tas, kad Si Dzinpingo pareigos yra pirmininko, anglų kalba tai skamba kaip "prezidentas". Bet Si nėra tautos išrinktas lyderis, aiškina Kongreso nariai ir siūlo jį vadinti generaliniu sekretoriumi. Tiesa, šias pareigas jau irgi užėmė Si Dzinpingas. Jis yra ir valstybės, ir komunistų partijos vadovas. Todėl jis juokais vadinamas "visko pirmininku".

Šnipų manija įgauna pagreitį

Kinija įsiskverbė į JAV taip, kaip to nepadarė net Rusija, sako Pompėjas. "Mes pasakėme Kinijos diplomatams, kad daugiau nebus jokių nemokamų kelionių. Nustokite šnipinėti, tos dienos jau baigėsi", — sakė valstybės sekretorius.

Nuo šiol aukšto rango diplomatai galės lankytis universitetuose ir susitikti su vietos valdžia tik gavę Valstybės departamento leidimą. Be to, ambasadoms draudžiama rengti renginius su 50 ar daugiau žmonių be specialaus leidimo. Net atšvęsti kinų Naujuosius metus ar surengti Drakono valčių dienos festivalį dabar yra iššūkis. Tai, kaip sumanė Vašingtonas, sutramdys "autoritarinės galios plitimą už Kinijos sienų".

Baltieji rūmai tvirtina, kad šnipai įsitvirtino Kinijos diplomatinėse misijose. Štai kodėl konsulatas Hiustone buvo uždarytas, nors vargu, ar tai bus žvalgybininkų veisimosi vieta, pažymėjo CŽV šaltiniai. Pekinas atsakė likviduodamas Amerikos konsulatą Čengdu.

Kinijos studentams ir mokslininkams buvo nustatyti vizų apribojimai, nes teoriškai jie gali šnipinėti Amerikos tyrimų rezultatus ir perkelti juos į savo gimtinę. Tai palies visus kinų žmones, sugautus dėl ryšių su kariniais departamentais, taip pat tuos, kurių mokymąsi apmoka valstybė. Kinijos studentai yra atidžiau tikrinami ir apklausiami oro uostuose.

Iki metų pabaigos visi Konfucijaus institutai, vienas iš pagrindinių Kinijos minkštosios galios instrumentų, bus uždaryti. Kelių pagrindinių universitetų studentai, rinkdamiesi dalykus rudens semestrui, pamatė perspėjimą: "Šiame kurse aptariamos temos Kinijoje gali būti laikomos politiškai opiomis". Tokiu būdu universitetų vadovybė apsidraudžia ir apsaugo Kinijos studentus nuo komunistų partijos priežiūros.

Закрытые двери консульства Китая в Хьюстоне
© Sputnik / Стрингер
Kinijos konsulato Hiustone uždarytos durys

Dėmesio centre atsidūrė ir spauda. Pekinas iš šalies išsiuntė Amerikos korespondentus. Vašingtonas į tai atsakė paskelbdamas, kad keturias didžiausias Kinijos žiniasklaidos priemones traktuos kaip užsienio misijas. "Santykiai yra tokie įtempti, kad nukentėjo net į rinką orientuoti leidiniai", — Twitter paskelbė Hu Xijinas, Kinijos bulvarinio žurnalo "The Global Times" vyriausiasis redaktorius.

Pavojingi ryšiai

Ryšiai su Kinija tampa pavojingi. Pavyzdžiui, "TikTok" Amerikos filialo vadovas Kevinas Mejeris (Kevin Meyer) neteko darbo. Rugpjūtį Trampas Kinijos bendrovės "ByteDance" savininkui davė 45 dienas, kad "TikTok" būtų parduotas "Microsoft". Priešingu atveju — draudimas. Baltųjų rūmų duomenimis, "ByteDance" perduoda informaciją apie vartotojus į Pekiną.

Toliau rikiuojasi firmos ir analitikos centrai. Vašingtonas gali užblokuoti potencialiai pavojingą Kinijos turtą per Užsienio investicijų komitetą, spausdamas verslo konsultantus pagal Užsienio agentų registracijos įstatymą.

Po rinkimų vargu ar kas pasikeis. Griežta pozicija Kinijos atžvilgiu yra dvišalis abiejų partijų sutarimas, ir nesvarbu, kas ateis į valdžią, pokalbyje su RIA Novosti aiškino Maskvos Karnegio centro konsultantas Temuras Umarovas.

Tačiau vis dar yra skirtumas tarp respublikonų ir demokratų. "Trampas ir jo komanda degina tiltus. Panašioje situacijoje, kai siekiant perrinkimo reikia suversti kaltę išoriniam priešui, — demokratai būtų pasielgę kitaip. Jie neaukotų jau ir taip ribotos galimybės bendrauti su vyriausybės pareigūnais, verslu ir visuomene, kurią turėjo Kinijoje", — sakė Umarovas.

Гэн Шуан в Пекине
© AP Photo / Andy Wong
Gengas Šuanas Pekine

Ir net jei Trampas pralaimės, jis vis tiek turės keletą mėnesių užbaigti tai, ką pradėjo. "Vadinamieji vanagai ilgai laukė, bet pasiekė savo tikslą. Dabar Trampas gali išvykti, ir teks jį sekti. Tačiau prieš palikdami Baltuosius rūmus jie labai sugadins demokratų ir kinų gyvenimą", — sakė agentūros pašnekovas.

Kol kas Pekinas reaguoja santūriai. Kinijos lyderiai nesiruošia vykdyti amerikiečių reikalavimų ir tikisi, kad Vašingtonas apsigalvos ir atsisės prie derybų stalo. Bet jei paūmėjimas tęsis, greitai nebebus kur ir su kuo atsisėsti.

Tegai:
Kinija, JAV
Dar šia tema
"Rusijoje to nėra": Trampas papasakojo apie amerikiečių ginklus
"Deutsche Bank" prognozuoja "pasaulinę netvarkos erą"
Vakcina nuo koronaviruso

Gamalėjaus centras atskleidė, ar COVID-19 gydyti skirta vakcina apsaugo nuo gripo

(atnaujinta 19:10 2020.09.17)
Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Vakcina nuo koronavirusinės infekcijos negali apsaugoti nuo gripo, RIA Novosti sakė Gamalėjaus centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

"Ne, negali", — sakė jis, atsakydamas į klausimą, ar koronaviruso vakcina gali apsaugoti ir nuo gripo.

Anksčiau pranešta, kad Rusijos Federacijos sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį į šiemet padidėjusį gyventojų aktyvumą skiepijantis nuo gripo ir ragina dar nepasiskiepijusius asmenis apsaugoti save ir artimuosius skiepais.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška paskelbė, kada bus baigti vakcinos, kurią sukūrė Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai. Jis pabrėžė, kad valdžios institucijos ketina spalio mėnesį pradėti masinę vakcinaciją. Pirmiausia bus skiepijami specialiųjų grupių atstovai, tarp jų gydytojai ir mokytojai.

Ekspertai vaistus sukūrė kartu su Gynybos ministerija. Liepos pabaigoje iš karo ligoninės buvo išleista antroji 20 savanorių grupė. Kiekvienam iš jų išsivystė imuninis atsakas, nenustatyta jokių šalutinių reiškinių ar komplikacijų.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 prevencijai, kurią kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras.

Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas pranešė, kad fondas iš daugiau nei 20 šalių gavo paraiškas įsigyti milijardą dozių vakcinų nuo koronaviruso. Taip pat jis pažymėjo, kad Rusija susitarė dėl vakcinos gamybos penkiose šalyse, turimi pajėgumai leidžia pagaminti 500 milijonų dozių per metus.

Klinikinius vakcinos tyrimus pradėjo vykdyti ir "Vektor" centras, lapkritį jis planuoja pradėti masiškai gaminti vakciną.

Pažymima, kad šiuo metu šia vakcina susidomėjusios 50 šalių.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik /
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
gripas, vakcina, Rusija, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
JT generalinis sekretorius pakomentavo rusiškos vakcinos nuo COVID-19 registravimą
Vyriausybė skirs 2,5 mln. eurų vakcinai nuo COVID-19 kurti
Socialinio atstumo schema futbolo aikštėje

Dėl socialinio atstumo laikymosi Vokietijoje futbolo mačas baigėsi rezultatu 37:0

(atnaujinta 20:31 2020.09.17)
Vienos iš komandų vadovybė paprašė atidėti rungtynes dėl buvusio kontakto su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu, tačiau prašymui nepritarta ir priimtas sprendimas, kad žaidėjai "laikysis atstumo"

VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Vieno iš žemiausių Vokietijos divizionų rungtynės baigėsi rezultatu 37:0, skelbia portalas "Goal.com".

"Ripdorf-Molzen II" klubo žaidėjai viso žaidimo su "Holdenstedt" metu laikėsi socialinio atstumo taisyklių ir leido varžovui netrukdomai atakuoti vartus.

Paaiškėjo, kad dieną prieš tai "Holdenstedto" sportininkai turėjo kontaktą su užsikrėstu koronavirusu asmeniu.

"Ripdorf" vadovybė paprašė atidėti rungtynes, tačiau prašymui nepritarta ir priimtas sprendimas, kad žaidėjai "laikysis atstumo".

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
futbolas, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Nord Stream-2

Europos Parlamente paskelbė apie "slaptą paskirtį" "Nord Stream-2"

(atnaujinta 09:29 2020.09.18)
Anksčiau buvo pranešta, kad EP primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Amerikos vyriausybė yra pasirengusi padaryti viską, kad sustabdytų "Nord Stream-2" dujotiekio statybą, interviu RT sakė Vokietijos europarlamentaras Maksimilianas Krachas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Europos Parlamentas primygtinai ragina sukurti tokį sankcijų mechanizmą, kuris leistų rinkti informaciją ir įšaldyti korumpuotų asmenų aktyvus Europoje pagal Kovos su korupcija fondo atlikto Aleksejaus Navalno tyrimo rezultatus. Be to, EP ragina visas ES šalis atsisakyti dujotiekio "Nord Stream-2" užbaigimo, taip pat primygtinai reikalauja kuo anksčiau įvesti tikslines sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus.

Jis įsitikinęs, kad ši rezoliucija yra dar viena proga "paankstinti antirusišką darbotvarkę". Jis paaiškino, kad EP Amerikos delegacijoje vyksta tam tikros diskusijos dėl dujotiekio projekto.

"Kiekviename mūsų susitikime paklausiau JAV atstovo, kodėl jie įveda neteisėtas sankcijas trečiosioms šalims. Atsakymas visada yra tas pats: "Mūsų vyriausybė padarys viską, kad sustabdytų šį projektą", — sakė europarlamentaras.

Parlamentaras taip pat išreiškė nuomonę, kad "Nord Stream-2" konkuruos su Amerikos skalūnų dujomis ir esamais vamzdynais. Užmezgus ekonominius ryšius tarp Vokietijos ir Rusijos energetikos sektoriuje, Vokietijos pusė taps labiau nepriklausoma nuo JAV įtakos, pabrėžė politikas.

"Tai nepageidaujama tiems, kurie svajoja apie Amerikos imperiją abipus Atlanto vandenyno", — sakė jis.

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Navalnas rugpjūčio 20 dieną buvo paguldytas į ligoninę Omske, kai blogai pasijuto lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau tinklaraštininkas lėktuvu nuskraidintas į Vokietiją. Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojų pateikta informacija, paskelbė, kad Navalnas, kaip įtariama, buvo apnuodytas. Kremlius teigė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų paklausimą dėl šios situacijos.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos ambasada Berlyne teigė, kad tikisi, jog Vokietija kuo greičiau atsakys į Rusijos generalinės prokuratūros rugpjūčio 27 dieną pateiktą prašymą suteikti teisinę pagalbą Navalno byloje.

Rusija yra suinteresuota ir nori išsiaiškinti situaciją. Tam reikia informacijos iš Vokietijos, tačiau jos dar nėra, sakė Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas. Tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu yra de facto vykdomi. Jei bus patvirtinta, kad būta nuodingos medžiagos, tyrimas bus atliekamas ir de jure, sakė Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius, atsakydamas į žurnalistų klausimus.

Rugsėjo 7 dieną Berlyno "Šaritė" klinika pranešė, kad Navalno būklė pagerėjo, jis išvestas iš komos.

"Nord Stream-2" statyba

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat apims išskirtines Suomijos, Švedijos ir Danijos ekonomines zonas.

Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", OMV, "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — finansuoja pusę projekto, tai yra, iki 950 mln. Projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas nori tiekti ES, taip pat Ukraina ir keletas Europos šalių.

Vašingtonas gruodį įvedė sankcijas projektui, reikalaudamas jame dalyvaujančių bendrovių nedelsiant nutraukti statybas. "Swiss Allseas" beveik iškart pranešė apie savo darbų projekte sustabdymą.

Liepos mėnesį JAV Valstybės departamentas paskelbė rekomendacijas pagal CAATSA (Įstatymą dėl atsakomųjų veiksmų JAV priešininkams sankcijomis), įskaitant "Nord Stream-2" ir antrąją "Turkish Stream" liniją. Dėl šių veiksmų gresia JAV sankcijos investicijoms ir kitiems veiksmams, susijusiems su Rusijos eksporto vamzdynais. Be to, liepą JAV Atstovų rūmai ir Senatas patvirtino savo gynybos biudžeto 2021 metams variantus, kuriuose yra išplėstos sankcijos projektui.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Europos Parlamentas, europarlamentaras, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Rusijos URM vadovas įvardijo "didžiulę Vakarų klaidą" santykiuose su Rusija