Amerikiečių tankai Abrams, archyvinė nuotrauka

Permetė "Abrams'us": amerikiečiai sumanė prie Baltarusijos sienų

(atnaujinta 14:20 2020.09.15)
Sausumos pajėgos, bombonešiai, naikintuvai ir karinių jūrų pajėgų grupuotės — Pentagonas ir NATO vėl suaktyvėjo prie Sąjunginės valstybės sienų

VILNIUS, rugsėjo 15 — Sputnik. Neseniai Lietuvoje dislokuotas JAV tankų batalionas — jis dalyvaus pratybose "Atlantic Resolve". Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos vis dažniau fiksuoja strateginės aviacijos ir oro žvalgybos skrydžius. Dėl ko visa tai vyksta — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Graikijos ir Jungtinių Arabų Emyratų karinės pratybos netoli Kretos salos
© AP Photo / Greek Defense Ministry

Baltijos šalių "draugai"

Kelios dešimtys tankų "Abrams", pėstininkų kovos mašinos "Bradley", šarvuoti visureigiai — Pabradės poligone dislokuota visa mini armija, o prieš tai amerikiečiai Lietuvoje dislokavo ir sraigtasparnius "Apache" ir "Black Hawk".

Baltarusijos gynybos ministerijos duomenimis, penki šimtai karių, 29 tankai ir 43 pėstininkų kovos mašinos buvo suvežtos į Lietuvos poligoną, esantį vos už 15 kilometrų nuo Sąjunginės valstybės sienų.

Lietuvos valdžia paaiškino, kad amerikiečiai kartu su Lietuvos kariškiais atliks bendras pratybas. Suplanuotos pratybos nėra nukreiptos prieš trečiąsias šalis. Pažymėtina, kad Vilnius prašo amerikiečių kuo dažniau vesti pratybas Lietuvos poligonuose, o jaukios viešnagės užtikrinimas užjūrio sąjungininkams jau seniai yra vienas iš vyriausybės prioritetų.

"Amerikos kariuomenės rotacijos programa "Atlantic Resolve" prasidėjo vadovaujant ankstesniam Baltųjų rūmų šeimininkui, — interviu RIA Novosti sakė analitinio klubo "Valdai" karo ekspertas Artiomas Kurejevas. — Tai nėra tiesiogiai susiję su įvykiais Baltarusijoje. Nepaisant koronaviruso pandemijos, JAV kariuomenė griežtai laikosi rotacijos grafiko ir neatšaukia suplanuotų pratybų".

Primename, kad JAV pradėjo operaciją "Atlantic Resolve" iškart po Krymo susijungimo su Rusija 2014 metais. "Rusijos agresijos" pretekstu amerikiečiai dislokuoja karius įvairiose Europos šalyse, palaipsniui didindami jų skaičių.

Nesveikas aktyvumas

Pasak ekspertų, NATO nuo 2014 metų padvigubino karinę veiklą netoli Rusijos sienų. O Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu sakė, kad Šiaurės Atlanto aljansas siekia grįžti į Šaltojo karo priešpriešą: NATO plėtoja karinę infrastruktūrą ir toliau dislokuoja priešraketinės gynybos sistemą Rytų Europoje.

"NATO pajėgos Baltijos šalyse tikrai nemažės, — įsitikinęs Kurejevas. — Šių valstybių elitui reikia bendradarbiavimo su JAV, kad rinkėjams pademonstruotų apsaugą nuo "Rusijos grėsmės", kuri gali būti siejama su ekonominėmis nesėkmėmis, nepakankamai panaudotais uostais ir rusakalbių mažumų nepasitenkinimu." 

Be to, kitaip nei Vokietija, Latvija, Estija ir Lietuva yra pasirengusios pačios maitinti užsienio kariuomenę — padengti dideles infrastruktūros išlaidas ir Amerikos kariuomenės dislokavimą.

Reguliarus JAV kariuomenės aktyvumas Europoje jau yra įprastas dalykas. Didžiausia Pentagono atrama Rytų Europoje yra Lenkijoje. Dabar čia yra keturi su puse tūkstančio karių. Netrukus bus dislokuota dar tūkstantis.

Vašingtonas ir Varšuva pasirašė susitarimą dėl išplėstinio karinio bendradarbiavimo. Kaip nurodyta dokumente, Lenkija pagerins JAV ginkluotųjų pajėgų vadovybės ir štabo struktūrą, sukurs kovinio rengimo centrus, sudarys palankias sąlygas dislokuoti kariuomenės ir transporto aviacijos dalinius, taip pat specialiųjų operacijų pajėgas.

Tuo tarpu JAV sumaniai apeina 1997 metų NATO ir Rusijos steigimo akto nuostatas, pagal kurias aljansas pasižadėjo nuolat nedemonstruoti reikšmingų pajėgų palei rytines sienas.

Rusijai "įbauginti" dešimtys orlaivių ir sraigtasparnių buvo perkelti į Europą. Pavyzdžiui, Lenkijoje buvo dislokuoti naikintuvai F-16 ir transportiniai lėktuvai C-17 "Hercules". Naikintuvai periodiškai perduodami į Lietuvą patruliuoti Baltijos šalyse ir Baltijos jūros pakrantėje. Jėgai demonstruoti NATO sąjungininkų aerodromuose Pentagonas laikas nuo lako dislokuoja ir penktos kartos F-35 "Lightning" ir F-22 "Raptor". Lenkija taip pat suformavo žvalgybos ir puolamųjų bepiločių orlaivių MQ-9 "Reaper" eskadrilę.

Raumenų demonstravimas

JAV strateginė aviacija taip pat aktyviai veikia Europoje. Rugpjūčio pabaigoje trys bombonešiai B-52H surengė mokomuosius sparnuotųjų raketų smūgius Kaliningrado srityje. "Strategai" pakilo iš Didžiosios Britanijos oro bazės "Fairford", persikėlė per Olandiją, Vokietiją, Lenkiją į Estijos Tapos poligono teritoriją ir atliko imitacinius paleidimus į taikinius Rusijoje.

Rugsėjo pradžioje "skraidančios tvirtovės" patruliavo virš Ukrainos. B-52 pirmą kartą pateko į Nezaležnajos oro erdvę — trys orlaiviai, lydimi Ukrainos naikintuvų, skrido nuo vakarinės šalies sienos prie Azovo jūros ir atgal.

Pasak Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgų vyriausiojo vado Sergejaus Surovikino, vos per savaitę — nuo rugpjūčio 28 iki rugsėjo 4 dienos — JAV bombonešiai Vakarų ir Rytų Europos oro erdvėje atliko dešimt vienetinių ir grupinių skrydžių. Be to, dešimtys "žvalgybininkų" kas savaitę patruliuoja palei Rusijos sienas — Aviacijos ir kosmoso pajėgų kovotojams kartais tenka kelis kartus per dieną kilti į dangų jų perimti.

Tačiau, pažymi Kurejevas, skirtingai nei Kinija, Rusija palyginti ramiai reaguoja į įvairias "smūgių per jos teritoriją" pratybas, į jas atsakydama planiniais mokymais. "Pavyzdžiui, Pekinas į tai reaguoja itin nervingai ir nedelsdamas visais įmanomais būdais bando pademonstruoti savo karinę galią", — pažymėjo ekspertas.

JAV nepalieka be dėmesio ir vandens erdvės. Jų laivai tapo dažni svečiai ne tik Juodojoje jūroje. Vasaros pabaigoje "USS Seawolf" atominis povandeninis laivas buvo perkeltas į Norvegiją, o prieš tai NATO laivai vykdė priešpovandeninius veiksmus Šiaurės Atlante, prie Islandijos krantų.

Gegužę Amerikos laivynas pirmą kartą per daugiau nei trisdešimt metų įsiveržė į Barenco jūrą. Raketinių laivų-naikintojų "Porter", "Donald Cook" ir "Franklin Roosevelt" įgulos, taip pat britų fregata "Kent" mokėsi veikti sunkiomis klimato sąlygomis.

Visa tai liudija ne tik aljanso bandymus stiprinti savo karinį potencialą šiaurėje, bet ir augančią Rusijos karinio jūrų laivyno ir ypač Šiaurės laivyno galią. Juk po Šaltojo karo pabaigos ir TSRS žlugimo JAV net nelaikė Rusijos laivyno rimtu priešu. Dabar jie turi su juo skaitytis.

Tegai:
tankai, Amerika
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Specialistė įvardijo geriausią laiką prašymams padidinti atlyginimus

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Ruduo — tinkamiausias laikas prašyti pakelti atlyginimą, Sputnik radijui sakė įdarbinimo bendrovės "ProPersonnel" generalinė direktorė Tatjana Doliakova. Jos teigimu, norimą rezultatą galima pasiekti, jei bus naudojamas teisingas požiūris.

Kalendorinių metų pabaigoje dauguma Rusijos komercinių bendrovių tvirtina kitų metų biudžetą. Atlyginimai darbuotojams yra didžiausias išlaidų straipsnis, todėl, jei darbuotojas nori, kad atlygis būtų pakeltas, tuomet reikia apie tai pagalvoti iš anksto, rudenį, sakė ji.

"Darbdavys metų pabaigoje formuoja kitų metų biudžetą. Čia darbdavys galvoja apie darbuotojų rotaciją, apie naujus darbuotojus, apie galimybę padidinti atlyginimus. Čia yra gera proga darbuotojui paprašyti padidinti atlyginimą, nes biudžetas vis dar formuojamas", — teigė ji.

Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka.

"Darbdavys didina atlyginimus, kai kandidatas yra pasirengęs imtis papildomų darbų. Prasminga pasakyti darbdaviui, kad atlyginimas neturėtų kilti vien todėl, kad pabrango buto nuoma ir žmogui reikia daugiau pinigų, bet todėl, kad žmogus yra pasirengęs imtis daugiau darbo ir tam jam reikia padidinti atlyginimą 15–20 %. Turime pasiruošti šiam pokalbiui. Turime galvoti apie atliktą darbą ir apie tą, kurį žmogus yra pasirengęs pasiūlyti", — sakė ji.

"Labai dažnai kandidatai ima šantažuoti darbdavį. Jie pradeda eiti į kitas įmones, žiūrėti į rinką ar net priimti darbo pasiūlymus, o tada darbdaviui pasakyti, kad kita įmonė pasiūlė daugiau pinigų. Kartais darbdavys kelia atlyginimą, kad išlaikytų darbuotoją. Tai vis dar yra žingsnis link išėjimo. Darbdavys jau iš to supras, kad tai nėra lojalus darbuotojas, ieškos jam pakaitalo", — teigė specialistė.

Tegai:
atlyginimas
Dar šia tema
COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 11-oje didelės rizikos savivaldybių
Trys ES šalys vykdys stebimąjį skrydį virš Rusijos
Krokodilas

Krokodilas įkando vyrui į galvą

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Briaunagalvių krokodilų poravimosi sezonas trunka nuo lapkričio iki vasario, tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Australijoje, Kvinslando valstijoje, briaunagalvis krokodilas įkando vyrui į galvą. Apie tai praneša "9News".

Incidentas įvyko Lizardo saloje, kuri yra Didžiojo barjerinio rifo dalis. Roplys užpuolė 33 metų vyrą, kuris nardė su kauke ir kvėpavimo vamzdeliu.

Nukentėjusysis liko gyvas, tačiau patyrė galvos ir kaklo sužalojimus. Įvykio vietoje jam buvo suteikta pirmoji pagalba, o tada sraigtasparniu jis buvo išvežtas į Kernso ligoninę.

Tikimasi, kad į salą bus išsiųsti specialistai, kurie suseks ir pašalins krokodilą iš teritorijos, kur jis gali kelti pavojų žmonėms.

Briaunagalvis krokodilas laikomas vienu didžiausių mėsėdžių planetoje. Šios rūšies patinai gali siekti septynis metrus ir gali sverti iki dviejų tonų. Jų yra rytiniuose Indijos krantuose, daugelyje Pietryčių Azijos šalių, Papua Naujojoje Gvinėjoje ir šiaurinėje Australijos dalyje.

Lapkritį prasideda šių roplių poravimosi sezonas, kuris tęsiasi iki vasario. Tuo metu jie yra ypač agresyvūs ir nuožmiai gina savo teritoriją.

2018 metais buvo pranešta, kad Šiaurinės teritorijos gyventojas pagavo du gyvus briaunagalvius krokodilus. Vienas iš roplių buvo 4,4 metro ilgio, kitas — 4,3 metro.

Tegai:
krokodilas, Austrija
Dar šia tema
Skirtingus loterijos bilietus įsigiję sutuoktiniai laimėjo
Palei paplūdimį ėjęs vyras rado folijoje suvyniotas smegenis
Turistai

Kokia šiandien diena: rugsėjo 27-osios šventės

(atnaujinta 23:41 2020.09.26)
Nuo rugsėjo 27 dienos iki metų galo lieka 95 dienos; savo vardadienius švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas

Rugsėjo 27 yra 270-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 271-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 95 dienos.

2020 metų rugsėjo 27 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Pasaulinė turizmo diena

Tarptautinė turizmo organizacija paskelbė rugsėjo 27 dieną Pasauline turizmo diena 1979 metais.

Ši diena švenčiama siekiant visame pasaulyje paskatinti turizmą, užmegzti kultūrinius ryšius. Įvairiose šalyse šią dieną rengiami festivaliai, organizuojami turistiniai maršrutai.

Taip pat minima Pasaulinė kurčiųjų diena

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Daug reikšmės kurčiųjų gyvenimui, jų bendravimui ne tik vienas su kitu, bet ir su visa visuomene, turėjo bendravimo gestais atradimas. 1760 metais buvo įkurtas Paryžiaus kurčiųjų institutas, kuris ir padėjo pagrindus šiai kurčiųjų kalbai. Prie to daugiausiai prisidėjo instituto steigėjas Šarlis Mišelis L'Epė. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais. Jį sudarė 300 simbolių.

Lietuvos socialinių darbuotojų diena

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 dieną šalyje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Šventės data pasirinkta atsižvelgus į tai, kad rugsėjo mėnesį 1993 metais įvyko pirmasis Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos suvažiavimas.

Lietuvoje socialinį darbą dirba apie 6 tūkst. žmonių. Socialiniai darbuotojai dirba sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

Socialinio darbo pradžia Lietuvoje laikomi 1990–1991 metai. Tuo metu šalyje pradėjo lankytis pirmieji socialiniai darbuotojai iš užsienio. Jie rengė seminarus socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo sistemų darbuotojams. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos interneto svetainė

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1540 metais popiežius įteisino Jėzaus draugiją.

1601 metais gimė vienas galingiausių monarchų Europoje — Prancūzijos karalius Liudvikas XIII.

1825 — Anglijoje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje geležinkelis.

1854 metais įvyko pirmoji didelė katastrofa Atlanto vandenyne — nuskendo garlaivis "Arctic" su 300 keleivių ir įgulos narių.

Šią dieną 1939 metais po 19 dienų trukusio pasipriešinimo Lenkija pasidavė Vokietijai.

1922 metais po pirmojo steigiamojo susirinkimo įkurtas Lietuvos bankas.

1927 — pasirašytas Lietuvos konkordatas su Vatikanu.

1940 metais Vokietija, Italija ir Japonija pasirašė 10-ties metų karinį ir ekonominį paktą.

1993 — Abchazijos sukilėliai Gruzijoje užėmė Suchumį.

1996 metais Talibano sukilėliai užėmė Afganistano sostinę Kabulą.

Šią dieną 1997 metais pirmą kartą pasibaigus karo veiksmams Bosnijoje ir Hercegovinoje atnaujintos televizijos transliacijos.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai