Vaistai, archyvinė nuotrauka

Keičia sąmonę. Aptiktas populiariausių vaistų pavojus

(atnaujinta 12:21 2020.09.19)
Mokslininkai ištyrė labiausiai paplitusių skausmą malšinančių vaistų ir statinų poveikį žmogaus smegenims

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Vienas iš labiausiai paplitusių analgetikų pasaulyje — paracetamolis — ne tik malšina galvos skausmus ir karščiavimą, bet ir veikia smegenis, prisidėdamas prie agresyvaus elgesio ir silpninantis pažintines funkcijas. Statinai turi panašų poveikį. Tačiau šio poveikio mechanizmas nėra aiškus, o tyrimų rezultatai yra prieštaringi. Apie tai — RIA Novosti straipsnyje.

Rizikinga piliulė

Ohajo valstijos universiteto (JAV) mokslininkai atliko tokį eksperimentą su 500 savanorių. Vieniems buvo duodamas acetaminofenas (amerikietiškas paracetamolio pavadinimas), kitiems — placebas ir paprašyta išpūsti balionus už pinigus.

Atlygis priklausė nuo pripūsto baliono dydžio, tačiau jei jis sprogs, žmogui nieko nesumokės. Į riziką linkusių žmonių, bandančių kuo labiau pripūsti balioną, buvo žymiai daugiau tarp tų, kurie vartojo paracetamolį. Gavę placebą laiku sustojo. Todėl jų grupėje praktiškai nebuvo sprogusių balionų.

Po to savanoriai įvertino keleto hipotetinių įvykių rizikos laipsnį — pavyzdžiui, šokinėjant guma iš didelio aukščio ar važiuojant be saugos diržo. Vėlgi, acetaminofenas nuslopino pavojaus jausmą. Jį gavę eksperimento dalyviai dažniau išreiškė norą rizikuoti ir važiuoti dideliu greičiu, neužsisegę saugos diržo.

Akivaizdu, kad ši medžiaga slopina neigiamas emocijas ir sumažina nerimą, kai žmogus ketina rizikuoti, pažymi tyrimo autoriai. Kodėl tai vyksta, kol kas nėra aišku. Tačiau turint omenyje tai, kad daugumoje šalių paracetamolis parduodamas be recepto, o vartojančių šį vaistą bent kartą per savaitę, kai kuriuose regionuose yra 25 proc., tai kelia nemalonių padarinių visai visuomenei, pabrėžia mokslininkai.

Du pojūčiai su viena priemone

Remiantis Kanados mokslininkų darbu, paracetamolis gali neigiamai paveikti kgnityvines funkcijas. Atliekant šį eksperimentą, vaistus gavę savanoriai atsakydavo lėčiau ir dažniau klysdavo nei tie, kurie vartojo placebą. Tiesa, poveikis buvo trumpalaikis — po kelių valandų reakcijos greitis atsistatydavo.

Kaip nustatė amerikiečių mokslininkai, acetaminofenas taip pat silpnina empatiją kitiems žmonėms. Bent dviejuose eksperimentuose vienu metu po jo vykę savanoriai prasčiau apibūdino pašnekovų emocijas ir įvertino savo ir kitų skausmą — pavyzdžiui, giliai įsipjovus.

Pasak šio darbo autorių, toks keistas rezultatas paaiškinamas žmogaus smegenų ypatumais. Kai suvokiamas skausmas yra suvokiamas, nesvarbu, kieno, suaktyvinamos tos pačios zonos, kaip ir dėl vadinamosios pozityvios empatijos — kito žmogaus džiaugsmui. Štai kodėl silpnėjantys skausmo pojūčiai veikia empatiją kitiems.

Neurobiocheminis acetaminofeno veikimo mechanizmas vis dar nežinomas. Jie tik nustatė, kad tai neturi įtakos pagrindinio už empatiją atsakingo neuromediatoriaus — oksitocino — metabolizmui. Tikriausiai vaistas yra kažkaip susijęs su kanabinoidų sistema, kuri teikia ryšį su nervų sistemos ląstelėmis. Bet tai dar neįrodyta.

Agresiją skatinančios tabletės

Koreliacija tarp agresyvumo ir statinų — vaistų, kurie mažina cholesterolio kiekį organizme ir taip sumažina širdies priepuolių ir insulto riziką, yra suprantamesnė.

Prieš kelerius metus mokslininkai įrodė, kad primatai, kurių mityboje buvo mažai riebalų, elgėsi itin priešiškai. Tas pats poveikis pastebėtas ir Nilo tilapijoms — tropinėms žuvims, kurios keletą dienų buvo šeriamos statinais. Jų cholesterolio ir serotonino kiekis kraujyje sumažėjo, padidėjo agresyvumas.

Žmogaus keistenybės taip pat paaiškinamos santykiu tarp cholesterolio ir serotonino, neuromediatorių, dalyvaujančių elgesio reguliavime. Taigi, pasak Kalifornijos universiteto San Diege darbuotojų, statinai padidino vidutinio amžiaus moterų agresyvumą.

Beveik tūkstantis įvairaus amžiaus savanorių šešis mėnesius kasdien vartojo statinus arba placebą. Paaiškėjo, kad eksperimento dalyviai, vyresni nei 45 metų, gavę vaistų, tapo nevaržomi ir agresyvesni. Tačiau statinai vyrams turėjo priešingą poveikį — jie juos ramino.

Tačiau Kanados mokslininkai įsitikinę, kad statinų poveikis pacientų elgesiui yra labai perdėtas. Nėra pakankamai įrodymų, kad šie vaistai sukelia atminties praradimą, miego sutrikimą ir agresiją. Žmonių, kurie dėl šių vaistų išvengė širdies smūgio ir insulto, yra žymiai daugiau nei tų, kurie susidūrė su šalutiniu poveikiu.

Tegai:
vaistai
Dar šia tema
Siekiama sumažinti pacientų priklausomybę nuo raminamųjų vaistų
Lietuvis iš Rusijos sunkvežimiu vežė apie 2 tūkst. pakuočių nelegalių vaistų
Paaiškėjo, kokie vaistai dažniausiai vartojami Lietuvoje
Marija Zacharova

Zacharova atsakė į Vokietijos raginimą kalbėti su Rusija galios pozicijos

(atnaujinta 09:04 2020.11.29)
Ji pabrėžė, kad didžiausias Amerikos užsienio kontingentas po Japonijos yra Vokietijoje, o tai "rodo tinkamą Amerikos buvimo Vokietijoje pobūdį"

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Maria Zacharova pakomentavo Vokietijos gynybos ministrės žodžius apie derybas su Rusija iš tvirtos pozicijos, pažymėdama, kad Vokietija yra "priklausomos šalies" pozicijoje.

Prieš kelias dienas Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer Bundestage paragino derėtis su Rusija dėl nusiginklavimo "iš galios pozicijos": "Tai visada buvo gera Vokietijos užsienio politikos pozicija, todėl ji turėtų išlikti ir ateityje".

"Vokietija vis dar yra, aš nesu įsitikinusi, kad geroje, bet tikrai labai įdomioje padėtyje — "priklausomoje šalyje saugumo srityje". Ir tai nėra mano išvada, kuri yra orientacinė. Aš cituoju pačią Annegret, kuri pripažino, kad Vokietija yra visiškai visiškai nemoki karinėje sferoje be JAV", — savo Facebook puslapyje rašė Zacharova.

Ji pabrėžė, kad didžiausias Amerikos užsienio kontingentas po Japonijos yra Vokietijoje, o tai "rodo tinkamą Amerikos buvimo Vokietijoje pobūdį". Be to, ji pažymėjo, kad Amerikos branduoliniai ginklai, "saugomi Vokietijoje", tai "jėga, ir tai ne sava".

"Kai galia yra, bet ji nėra jūsų, negalite jos valdyti, tačiau neleidžiama ja disponuoti, o kartu bijote ją prarasti — tai yra priklausomybės ženklas", — padarė išvadą ji.

Anksčiau Rusijos gynybos ministerija pakomentavo Vokietijos gynybos ministrės Annegret Kramp-Karrenbauer žodžius apie dialogą su Rusija iš galios pozicijos, primindama, kad tai jau sukėlė tragiškų padarinių pasauliui.

Tegai:
JAV, Vokietija, Rusija, Marija Zacharova
Dar šia tema
"Kursas karo link": vokiečiai įvertino JAV eskadrinio minininko įplaukimą į RF vandenis
Vokietijoje pastebėjo nereikšmingą Merkel susidomėjimą Navalno byla
Vakcina nuo koronaviruso

Britų ekspertai įvertino informaciją apie Rusijos vakciną "Sputnik V"

(atnaujinta 10:29 2020.11.29)
Skeptiškesnį požiūrį į Rusijos jis paaiškino "didesniu JAV ir Europos procesų atvirumu ir skaidrumu"

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Britų virusologijos srities ekspertai interviu CBC papasakojo apie priežastis, rodančias Rusijos vakcinos nuo COVID-19 "Sputnik V" veiksmingumą.

Kanalo pašnekovai pakomentavo antrosios tarpinės "Sputnik V" klinikinio tyrimo duomenų analizės rezultatų ataskaitas, kurios parodė, kad vakcinos veiksmingumas 28 dieną po pirmosios injekcijos buvo 91,4 proc., o 42 dieną — daugiau kaip 95 proc.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Георгий Зимарев

"Duomenys atitinka tai, kad vakcina yra gana efektyvi. Šie rezultatai sutampa su tuo, ką matome su kitomis vakcinomis", — sakė Stivenas Evansas, Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos farmakoepidemiologijos profesorius.

Jis pažymėjo, kad "Sputnik V" ir kitų vakcinų veikimas perdavė "tikrai svarbią žinią viso pasaulio sveikatos mokslininkams "Sputnik V" apie gebėjimą kovoti su liga vakcinacijos pagalba.

"Nematau pagrindo abejoti tuo (rezultatais). Sutinku, kad jų pradiniai rezultatai sukėlė painiavą, bet manau, kad taip nėra todėl, kad jie buvo nepagrįsti. Jie buvo išleisti šiek tiek anksčiau. Manau, kad tai bus naudinga vakcina ", — sakė Britanijos Skaitymo universiteto virusologijos profesorius Ianas Džonsas.

TV kanalo teigimu, teigiami mokslininkų vertinimai yra pagrįsti informacija apie pasikartojančias sėkmingas "adenoviruso pristatymo metodo" apraiškas, kuri yra Gamalėjaus elektrochemijos tyrimų centro sukurtos vakcinos pagrindas.

Tuo pačiu metu anksčiau nebuvo žinoma, ar koronavirusas parodys atsparumą, pažymi kanalas. Tačiau, pasak Evanso, teigiami kitų farmacijos kompanijų rezultatai įtikina rusiško vaisto perspektyvas.

"Dabar mes turime keturias vakcinas, kurios turi tam tikrą veiksmingumą, o tai yra kur kas daugiau nei kada nors anksčiau, kai sukurėme vakciną nuo ŽIV ar maliarijos", — sakė Evansas.

Skeptiškesnį požiūrį į Rusijos vakciną Evansas paaiškino "didesniu JAV ir Europos procesų atvirumu ir skaidrumu".

"Mes nežinome, kaip atidžiai stebimi jų tyrimai ir kiek kruopščiai apie juos pranešama. Mes to nežinome. Tačiau šalys, kurios jas perka, manydamos, kad Rusijai pavyko kažką sukurti", — pridūrė jis.

Rugpjūtį Rusijos sveikatos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19 profilaktikos, kurią sukūrė Gamalėjaus elektrochemijos tyrimų centras. Jis buvo pavadintas "Sputnik V". Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenoviruso vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis nepageidaujamas poveikis.

Lapkričio 23 dieną Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas sakė, kad RDIF pateikė Europos reguliavimo institucijai paraišką dėl vakcinos "Sputnik V" registravimo ir neatmetė galimybės ją gaminti Vokietijoje. Jis paaiškino, kad atitinkama paraiška buvo išsiųsta spalio 22 dieną.

Anksčiau lapkritį Rusijos Federacijos pramonės ir prekybos ministerija po ministro Deniso Manturovo ir Vengrijos užsienio reikalų ministro Peterio Siyarto derybų pareiškė, kad Rusija diskutuoja apie Rusijos "Sputnik V" vakcinos nuo koronaviruso gamybą Vengrijoje; šioje šalyje buvo ruošiama gamybos vieta.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinio tyrimo duomenų analizė parodė 91,4% veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95%.

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Rusija, Didžioji Britanija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Startuoja portalas vaikams ir tėvams "Katantinas.lt"
Per savaitę "Regitroje" fiksuoti 3 nauji COVID-19 atvejai
Užlediję medeliai

Sinoptikai pasakojo, kokia bus pirmoji žiemos diena Lietuvoje

(atnaujinta 11:36 2020.11.29)
Kitą savaitę daugelyje rajonų numatomi krituliai, daugiausia sniegas, tačiau vėjas nebus labai stiprus

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus pastovi žemesnė nei nulinė temperatūra naktį, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. 

Anot sinoptikų, naktį į sekmadienį numatomi trumpalaikiai krituliai, galimas plikledis. Vėjas bus šiaurės rytų, 6–11 metrų per sekundę. Temperatūra svyruos nuo trijų laipsnių šalčio iki dviejų laipsnių. Dienos metu daugelyje rajonų snigs, vėjas bus šiaurės ir šiaurės rytų krypties, tylus. Numatoma nuo vieno šalčio iki keturių temperatūrų.

Pirmadienį taip pat prognozuojami krituliai, daugiausia snigs. Naktį daugelyje rajonų, o dieną — vietomis bus slidu. Naktį vėjas iš pietvakarių ir vakarų bus silpnas, o dieną — nuo 4 iki 9 metrų per sekundę vėjas. Naktį numatoma nuo -4 iki 1, dieną — nuo -1 iki 4 laipsnių šilumos.

Antradienio, gruodžio 1-osios naktį daugelyje regionų iškris krituliai, daugiausia silpnas sniegas. Dieną plikledis taip pat galimas daugelyje vietovių. Vėjas bus pietų, 6–11 metrų per sekundę. Naktį temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio, o dieną — nuo -1 iki 4.

Trečiadienio naktį snigs, daugiausia rytiniuose regionuose. Daugelyje rajonų bus plikledis. Vėjas bus pietryčių, nuo 4 iki 9 metrų per sekundę. Naktį prognozuojama nuo 0 iki -5 laipsniai, dieną — -2 iki 2.

Ketvirtadienio vakarą gausių sniegų nenumatoma, tačiau vietomis bus ledo. Vėjas bus pietryčių, naktį 6–11 metrų per sekundę, o dieną sustiprės iki 8–11 metrų per sekundę. Sinoptikai naktį tikisi nuo 2 iki 7 laipsnių šalčio, o po pietų — nuo -1 iki 3 laipsnių šalčio.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai
Dar šia tema
Estijoje nufilmuotos pratybos, kuriose dalyvavo JAV specialiosios pajėgos
Lietuvos meteorologai papasakojo, kokių bėdų gali sukelti lijundra