Kim Čong Inas

Kim Čong Inas atsiprašė Pietų Korėjos pareigūno nužudymą

(atnaujinta 14:08 2020.09.25)
Anksčiau pranešta, kad 47 metų Pietų Korėjos vandenynų ir žuvininkystės ministerijos žvejybos kontrolės darbuotojas savaitės pradžioje dingo iš tikrinimo valties netoli Šiaurės Korėjos akvatorijos

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čong Inas apgailestauja dėl netyčinio Pietų Korėjos pareigūno sušaudymo, praneša RIA Novosti, remdamasi Pietų Korėjos prezidento administracija.

Anksčiau buvo pranešta, kad 47 metų Pietų Korėjos vandenynų ir žuvininkystės ministerijos žvejybos kontrolės darbuotojas rugsėjo 21 dieną dingo iš tikrinimo valties netoli Šiaurės Korėjos akvatorijos ir, kaip paaiškėjo, vėliau buvo nušautas KLDR kariuomenės. Pietų Korėjos prezidentas pavadino bylą šokiruojančia ir reikalavo KLDR paaiškinimo ir atsiprašymo. Pietų Korėjos kariuomenė padidino pasirengimą kovai ir Šiaurės Korėjos stebėjimą.

Pietų Korėjos prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Suh Hoonas penktadienį paskelbė KLDR Darbo partijos Centrinio komiteto Jungtinio fronto departamento pranešimą, kuriame paaiškinta situacija, atsiprašymas už pareigūno nužudymą ir pažadas imtis priemonių, kad tai nepasikartotų.

"Kim Čong Inas perduoda savo didžiulį apgailestavimą dėl to, kad (KLDR) ne tik negali padėti tautiečiams pietuose, kenčiantiems nuo piktybinio viruso, bet ir dėl šio nelemto incidento", — Šiaurės Korėjos žinią pacitavo jis.

KLDR savo pranešime Seului taip pat išreiškė "didžiulį apgailestavimą", kad Pietų Korėja, nelaukdama Pchenjano paaiškinimo apie kovos su neteisėtais sienos pažeidėjais tvarką, "vienašališkai ir be įrodymų ėmė spėlioti, pavadindama šį įvykį žiaurumu ir reikalaudama tinkamos kompensacijos".

Anksčiau Pietų Korėjoje buvo sakoma, kad pareigūnas nuplaukė į KLDR vandenis, kur jį atrado vietinė žvejybos kontrolė, tačiau užuot teikę pagalbą, "nežmoniški" Šiaurės Korėjos gyventojai nušovė vyrą ir tada sudegino kūną. Šiaurės Korėja penktadienį patikslino, kad karo patrulis į iškvietimą, susijusį su sienos pažeidėju, atsiliepė ir nušovė tik po dviejų perspėjimų, kelių nurodymų įrodyti savo tapatybę ir tariamo vyro bandymo pabėgti. Šiaurės Korėjos kariškiai teigia, kad sudegino tik vandens transporto priemonę, kuria pareigūnas plaukė.

Šiaurės Korėja pažadėjo padaryti viską, kad toks incidentas nepasikartotų. "Mūsų vadovybė mano, kad įvyko kažkas, kas neturėjo atsitikti, ir kad tokia nelaimė nepasikartotų, bus sustiprintas jūrų sienos apsaugos darbas ir priežiūra, taip pat bus sukurta sistema, kuri apims visą stebėjimo procesą vandens zonose, kad būtų išvengta tiek didelių nesusipratimų, tiek menkiausių klaidų šiame procese", — sakoma Šiaurės Korėjos pranešime.

Tegai:
Kazachstanas, Kim Čong Inas
Dar šia tema
Trampas Putiną pavadino "pasaulinio lygio šachmatininku"
Paaiškėjo Kim Čong Ino sveikatos problemų įtaka žmonos likimui  
Konfliktas Karabache

Armėnijos prezidentas paragino ES ir NATO daryti spaudimą Turkijai dėl Karabacho  

(atnaujinta 16:58 2020.10.19)
Jis mano, kad Turkijos įsikišimas į Karabacho konfliktą Baku pusėje pakeis Pietų Kaukazo geopolitiką, paversdamas Azerbaidžaną Turkijos atrama kelyje į platesnį regioną ir Ankaros įtaką dujotiekio tinklui

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Armėnijos prezidentas Armenas Sarkisianas paragino Europos Sąjungą ir NATO daryti spaudimą Turkijai, kuri, jo žodžiais tariant, sėja nestabilumą Pietų Kaukaze, praneša RIA Novosti.

"Aš raginu visus Briuselyje daryti spaudimą Turkijai. Visų pirma, jie turi nuspręsti, kas yra priimtina, nes Turkijos veiksmai pakenks NATO, jo reputacijai ir pagrindinei idėjai, kad tai yra aljansas, kuris egzistuoja siekiant apsaugoti nuo priešo", — sakė jis.

Jis mano, kad Turkijos įsikišimas į Karabacho konfliktą Baku pusėje pakeis Pietų Kaukazo geopolitiką, paversdamas Azerbaidžaną Turkijos atrama kelyje į platesnį regioną ir Ankaros įtaką dujotiekio tinklui. Prezidentas perspėjo, kad Sirijos teroristai Azerbaidžane gali tapti ilgalaikio regioninio nestabilumo veiksniu. "Jie sukurs ten dar vieną nestabilumo zoną, kuri grasins Azerbaidžanui, Rusijai, Armėnijai ir Iranui", — sakė Sarkisianas.

"Susidaro įspūdis, kad Erdoganas aplink save kuria nestabilumą, griauna dabartinį "status quo". Šioje nestabilumo jūroje Turkija, atrodo, plaukia gana ramiai, nes tai leidžia jai žaisti su visais", — sakė jis.

Spalio 9 dieną Turkijos parlamento pirmininkas Mustafa Šentopas sakė, kad klausimas dėl galimybės siųsti Turkijos karius į Azerbaidžaną gali būti svarstomas, tačiau kol kas tokio poreikio nėra. "Per pastarąsias kelias dienas Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos visam pasauliui parodė, kad jos pačios gali pasiekti pergalę", — sakė jis.

Kovos kontaktų linijoje Kalnų Karabache prasidėjo rugsėjo 27 dieną. Armėnija ir Azerbaidžanas kaltina vienas kitą dėl konflikto pradžios, Karabache pranešama apie artilerijos šaudymą prieš taikias nepripažintos respublikos gyvenvietes, įskaitant jos sostinę Stepanakertą. Armėnija paskelbė karo padėtį ir — pirmą kartą — visuotinę mobilizaciją, teigdama, kad Ankara aktyviai remia Baku. Azerbaidžane buvo įvesta dalinė mobilizacija, o kai kur — karo padėtis.

Spalio 9 dieną Azerbaidžano ir Armėnijos užsienio reikalų ministrai Rusijos Federacijos prezidento kvietimu atvyko į Maskvą, kartu su Rusijos kolega daugiau nei 10 valandų vedė derybas. Dėl to Jerevanas ir Baku susitarė nuo spalio 10 dienos vidurdienio nutraukti ugnį Karabache, iškeisti kalinius ir žuvusiųjų kūnus, taip pat susitarti dėl konkrečių paliaubų detalių. Tačiau tą pačią dieną šalys pradėjo kaltinti viena kitą paliaubų pažeidimais.

Karo veiksmai Kalnų Karabache
© Sputnik / Валерий Мельников

Anksčiau Jerevanas ir Baku nusprendė paskelbti paliaubas nuo spalio 18 dienos 00.00 val. Nepaisant to, sekmadienio vakarą šalys apkaltino viena kitą paliaubų pažeidimu, o sekmadienio rytą Armėnijos gynybos ministerijos spaudos sekretorius Šušanas Stepanianas sakė, kad Azerbaidžano pusė pradėjo puolimą kontaktinės linijos pietine kryptimi Kalnų Karabache — pasienyje su Iranu.

Konfliktas Karabache prasidėjo 1988 metais, kai Kalnų Karabacho autonominis regionas paskelbė apie pasitraukimą iš Azerbaidžano SSR. Per ginkluotą konfrontaciją 1992–1994 metais Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho ir septynių gretimų regionų kontrolę. Nuo 1992 metų derybos dėl taikaus konflikto sprendimo vyksta ESBO Minsko grupėje, kuriai vadovauja trys pirmininkai — Rusija, JAV ir Prancūzija. Azerbaidžanas primygtinai reikalauja išsaugoti savo teritorinį vientisumą, Armėnija gina nepripažintos respublikos interesus, nes NKR nėra derybų šalis.

Tegai:
Turkija, NATO, ES, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Alijevas ir Pašinianas iššifravo "pagrindinius atsiskaitymo principus"
"Raudonoji linija": ar Azerbaidžanas ir Armėnija pasieks kompromisą?
Колбасы, архивное фото

Ukrainoje pareikalauta dekomunizuoti dešrą

(atnaujinta 16:49 2020.10.19)
Charkovo aktyvistai pasipiktino vietos kombinato gaminamos dešros pavadinimu ir parašė kreipimąsi pervadinti produkciją pervadinimo

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Ukrainos nacionalinio atminimo institutas palaikė Charkovo aktyvistų kreipimąsi, kurie pareikalavo dekomunizuoti vietos kombinato gaminamą dešrą. Atsakymas į kreipimąsi buvo paskelbtas Telegram kanale "Dekomunizacija. Ukraina".

Kreipimosi autoriai pasipiktino dešros pavadinimu — "Radzianska" ("Sovietinė").

Nacionalinio atminimo institutas pareiškė, kad rekomenduoja mėsos perdirbimo kombinatui pervadinti savo produkciją, tačiau pažymėjo, kad neturi teisinių įgaliojimų priversti bendrovę tai padaryti.

Nuo 2015 metų gegužės Ukrainoje galioja įstatymas "Dėl komunistinio ir nacistinio režimo pasmerkimo", draudžiantis propaguoti sovietinę simboliką. Tai visų pirma reiškia miestų ir gatvių, pavadintų sovietų valstybininkų vardu, pervadinimą. Nacionalinio atminimo instituto sudarytame sąraše yra 520 istorinių asmenų, kurių vardai turėtų išnykti iš geografinių pavadinimų. Pagal įstatymą Ukrainoje jau pervadinta beveik tūkstantis gyvenviečių.

Tegai:
Charkovas, Ukraina, dešra
Dujotiekis, archyvinė nuotra

"Amber Grid" pristatytų dujų ES apimtis augo beveik penktadaliu

(atnaujinta 14:58 2020.10.19)
Įmonės suteiktų paslaugų apimties augimui didžiausios įtakos turėjo šiemet itin padidėjęs dujų srautas Šiaurės kryptimi į kitas Baltijos šalis ir Suomiją

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Šių metų sausio-rugsėjo mėnesiais per Lietuvą šalies ir Baltijos regiono vartotojams transportuota beveik 26 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, neskaitant dujų perdavimo į Kaliningrado sritį, rašo Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid".

Tai 17,6 proc. daugiau, lyginant su 2019 metų tuo pačiu laiku, kai į Lietuvą buvo transportuota 21,2 TWh gamtinių dujų. Taip pat didėjo dujų vartojimas Lietuvoje. 

"Amber Grid" suteiktų paslaugų apimties augimui didžiausios įtakos turėjo šiemet itin padidėjęs dujų srautas Šiaurės kryptimi į kitas Baltijos šalis ir Suomiją. Į šias šalis perduotas dujų kiekis sudarė apie 40 proc. viso Lietuvos dujų suvartojimo.

Į Baltijos šalis ir Suomiją "Amber Grid" transportavo dvigubai daugiau nei pernai — 7,8 TWh dujų. Manoma, kad šiam augimui įtakos turėjo šių metų sausį pradėjusi veikti Estijos-Suomijos dujų jungtis "Balticconector".  

7,6 TWh dujų šiemet perduotas į Baltijos šalis ir Suomiją, buvo transportuotas šiltuoju metų laiku. Rekordiškai daug dujų Baltijos šalims buvo perduota rugpjūtį, tuomet mėnesio srautas į Baltijos šalis siekė 2 TWh, tai yra beveik tiek pat, kiek šia kryptimi buvo perduota per visus 2018 metus. 

Per tris ketvirčius iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 63,7 proc. viso į Lietuvą įleisto dujų kiekio, o vamzdynais iš Baltarusijos ir Latvijos — 36,3 proc. Per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamų dujų kiekis buvo beveik 40 proc. didesnis, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. 

Per tris šių metų ketvirčius šalyje buvo suvartota 17,7 TWh dujų arba 5,7 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Tegai:
Lietuva, ES, dujos, Amber Grid
Dar šia tema
Ekspertas: SGD terminalas yra našta visai Lietuvos ekonomikai
Lietuva būtų gerai gyvenusi, jei nelotų ant Rusijos, mano buvęs Kauno meras
"Amber Grid" modernizuos dujų paskirstymo stotis prie Vilniaus ir Kėdainių už 6 mln