Berlyno sienos liekanos, archyvinė nuotrauka

Po 30 metų. Ar dvi Vokietijos tapo viena šalimi?

(atnaujinta 21:07 2020.10.03)
Miniatiūrinės motorinės valtys, lagaminai, banglentės. Visi šie prietaisai buvo naudojami, norint pabėgti iš Rytų Vokietijos. Dabar jie saugomi Berlyno sienos, kurios jau seniai nebėra, muziejuje. Ar esama tik betoninio jos pavidalo?

VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. 1990 metų spalio 3 dieną VFR ir VDR susijungė. Tačiau net po 30 metų yra dvi Vokietijos — Vakarų ir Rytų. Fiziškai tarp jų nėra trijų metrų aukščio sienos, tačiau siena tebestovi galvose. Apie tai rašo Sputnik radijo autorė Mila Žuravliova.

Vokietijos visuomenė patyrė "beprecedentį stiprybės išbandymą", kai buvo padalinta į Rytus ir Vakarus. Tačiau šalies suvienijimas, kuriuo iš pradžių taip nuoširdžiai džiaugtasi, nebuvo lengvas. Siena buvo sugriauta, tačiau liko neištrinama riba tarp dviejų Vokietijų.

Buvę Vokietijos Demokratinės ir Vokietijos Federacinės Respublikos gyventojai vis dar kitaip suvokia pasaulį ir mąsto kitaip. Jie skiriasi vienas nuo kito tradicijomis, mentalitetu, išsilavinimu. Daugelis rytų vokiečių pasiilgsta ir kartais idealizuoja savo socialistinę praeitį. Jie sako, kad po susivienijimo prarado gimtinę. Todėl norėdami kažkaip atkurti ryšį su ja, jie mėgaujasi prisiminimais ir eina į retro parduotuves, kuriose iš VDR laikų galima nusipirkti indų, šviestuvų, porceliano figūrėlių. Jie taip pat skaito žurnalus ir knygas apie gyvenimą Rytų Vokietijoje, žiūri filmus.

Galbūt tik jaunimas, gimęs jau po 1990 metų, nedaro aiškios takoskyros tarp Vakarų ir Rytų. Tai suprantama, jie neturi ko prisiminti. Jie nejaučia nuoskaudos pažangioms senosioms federalinėms valstybėms.

Dažniausiai brandūs žmonės linkę į "nostalgiją" (ilgesį Rytų Vokietijai). Jie prisimena, kaip griuvus Berlyno sienai, VFR valdžia savo tautiečiams iš VDR sakė, kad jų technologijos yra beviltiškai atsilikusios, o visa ekonomika nėra perspektyvi. Didelės gamyklos buvo uždarytos, milijonai žmonių liko bedarbiai. Tie, kurie anksčiau vadovavo gamykloms, buvo priversti šluoti gatves ar išvežioti prekes. Tada daugelis išvyko į Vakarų Vokietiją, kad nenumirtų iš bado.

Piniginės storis

Vis dar yra pajamų skirtumas tarp buvusių Rytų ir Vakarų Vokietijos gyventojų. Socialiniai ir ekonominiai rodikliai taip pat aiškiai parodo vienybės trūkumą Vokietijoje, sako Vladislavas Belovas, Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Germanistikos centro vadovas.

"Naujosios federalinės žemės vis dar skiriasi nuo senųjų federalinių žemių. Akivaizdu, kad egzistavo dvi skirtingos sistemos. Ir, matyt, adaptacijos procesai dar nėra baigti. Formaliai — viena ekonominė ir politinė erdvė, vienas įstatymas, viena rinka. Tačiau naujose federalinėse žemėse nedarbas yra didesnis, mažesnis darbo našumas, mažesnė jaunų žmonių dalis, kurių daugelis per 30 metų persikėlė į Vakarų Vokietiją", — Sputnik radijui sakė Vladislavas Belovas.

Rytų Vokietijos pensininkai finansiškai taip pat nesijaučia labai patogiai. Kanclerė Angela Merkel pažadėjo iki 2025 metų suvienodinti išmokas abiejose šalies dalyse, tačiau kol kas skirtumas yra didelis. Kartais jis siekia 450 eurų.


Žvelgiant iš politinio ir ekonominio požiūrio, visus šiuos metus Rytų Vokietija liko nuošalyje. Vokietijos žurnalistai ir istorikai nuolat rašo apie tai.

Kelias į šviesesnę ateitį

Kita vertus, išoriškai Rytai atrodo beveik taip pat gerai, kaip Vakarai. Pastaraisiais metais šiai daliai buvo skiriama vis daugiau pinigų skirtumams panaikinti. Naujose federalinėse žemėse geresnė infrastruktūra — transportas, susisiekimas, pažymi Vladislavas Belovas. Pasak jo, Rytuose ir švietimo sistema pradėjo veikti geriau.

"Daugelis Rytų Vokietijos universitetų — Drezdeno, Berlyno, Leipcigo — tampa ne mažiau patrauklūs nei Vakarų Vokietijos universitetai. Konvergencijos procesas tęsiasi. Tai kasmet pažymima ataskaitose", — sakė ekspertas.

Kai prieš dvejus metus Vokietija atšventė 28-ąsias susivienijimo metines, Angela Merkel pareiškė, kad Vokietijos vienybė vis dar nėra visiškai atkurta, tai dar ilgas kelias. Ir, matyt, skausmingas. Vokietija buvo padalinta į dvi dalis beveik pusę amžiaus. Matyt, 30 metų nepakanka, kad lūžę kaulai suaugtų kartu ir toliau atliktų savo funkcijas.

Tegai:
Vokietija
Protestų akcijos Minske, archyvinė nuotrauka

Lukašenka atskleidė, kas finansuoja streikų gamyklose "branduolį"

(atnaujinta 07:54 2020.10.28)
Be to, Baltarusijos valdžia pareiškė, kad realiojo šalies sektoriaus įmonės dirba be trikdžių

VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka teigė, kad aktyviausia dalis darbuotojų, palaikančių streiką šalies įmonėse, yra finansuojama iš užsienio, rašo RIA Novosti.

"Jums nereikia nieko įtikinėti... Darbuotojai nenori dirbti, jiems to nereikia. Tačiau yra tik keli iš jų, kurie to nenori. Išlaisvinkite likusius norinčius dirbti darbuotojus nuo šių, kuriems sumokėta. Mes žinome, kad šiems 10–12 žmonių, branduoliui, kuris pateko į šią gamyklą, sumokėta, jiems vis dar moka iš Lenkijos, Lietuvos. Žinote, pinigai jau eina atvirais, uždarais kanalais, mes negalime visko atsekti", — susitikime kalbėjo Lukašenka, kreipdamasis į pareigūnus.

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja.

Malšindamos protestuotojų, kurie nesutiko su balsavimo rezultatais, veiksmus saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitingus rengia ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai. Teisėsaugos institucijos praneša apie protestų radikalėjimą Baltarusijoje.

Spalio 25 dieną baigėsi "ultimatumo" terminas, kurį anksčiau Baltarusijos kandidatė į Baltarusiją Svetlana Tichanovskaja pateikė respublikos valdžiai. Ji pranešė, kad pirmadienį šalyje prasidėjo visos šalies streikas. Reikalaujama, kad Lukašenka atsistatydintų, visi, ką opozicija laiko politiniais kaliniais, būtų paleisti ir būtų nutrauktas saugumo pajėgų smurtas, nukreiptas į protestuotojus. Tuo tarpu Baltarusijos valdžia pareiškė, kad realiojo šalies sektoriaus įmonės dirba be trikdžių.

Tegai:
Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lukašenka įspėjo apie atsaką Lietuvos ir Lenkijos agresijos atveju
Lukašenka ir Pompėjas kalbėjosi apie pagrindinę Baltarusijos sąjungininkę
Protestuotojai Minske juda link Lukašenkos rezidencijos, pasigirdo sprogimai
Maistas, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai įrodė ketogeninės dietos naudą širdžiai

(atnaujinta 16:20 2020.10.27)
Vašingtono universiteto medicinos mokyklos ir Sent Luiso universiteto mokslininkai, atlikdami eksperimentus su laboratorinėmis pelėmis, nustatė, kad riebi arba ketogeninė dieta visiškai apsaugo nuo širdies nepakankamumo

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Amerikos mokslininkai įrodė, kad daug riebalų turinti dieta gali užkirsti kelią  širdies nepakankamumo, susijusio su medžiagų apykaitos sutrikimais, vystymuisi. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Nature Metabolism".

Širdies miokardas reikalauja milžiniško kiekio cheminės energijos širdies ritmui palaikyti. Kad išlaikytų šį aukštą medžiagų apykaitos pajėgumą, širdis lanksčiai prisitaiko prie skirtingų mitybos sąlygų. Tačiau sergant ligomis, susijusiomis su medžiagų apykaitos sutrikimais, pavyzdžiui, diabetu, gali išsivystyti širdies nepakankamumas.

Vašingtono universiteto medicinos mokyklos ir Sent Luiso universiteto mokslininkai, atlikdami eksperimentus su laboratorinėmis pelėmis, nustatė, kad riebi arba ketogeninė dieta visiškai apsaugo nuo širdies nepakankamumo.

"Mūsų darbas rodo, kad daug riebalų, mažai angliavandenių turinti dieta gali būti laikoma širdies nepakankamumo mitybos terapija", — tyrimo vadovas Kyle'as McCommisas, biochemijos ir molekulinės biologijos docentas.

Norint, kad širdis gautų pakankamai energijos, piruvatai, piruvino rūgšties druskos, kurios yra galutinis gliukozės apykaitos produktas, turi būti laiku pristatomos į ląstelių mitochondrijas.

Šį vaidmenį atlieka baltymų kompleksas MPC (mitochondrijų piruvato nešiklis — mitochondrijų piruvato nešėjas). Autoriai nustatė, kad sergant žmogaus ir pelės širdies nepakankamumu MPC ekspresija yra sumažėjusi, o tai lemia MPC genetinį ištrynimą ir širdies funkcijos sutrikimą.

"Šio širdies nepakankamumo galima išvengti ar net panaikinti, jei ketogeninė dieta turi daug riebalų ir mažai angliavandenių", — sako jis. — Įdomu tai, kad 24 valandų badavimas taip pat žymiai pagerino pelių širdies veiklą.

Kaip ir ketogeninė dieta, ilgalaikis badavimas padidina širdies priklausomybę nuo riebalų rūgščių oksidacijos ir sumažina ketolitinį srautą, nepaisant padidėjusio ketoninių kūnų patekimo į širdį. 24 valandų badavimas sumažino gliukozės kiekį kraujyje ir labai padidino neesterifikuotų riebalų rūgščių ir ketoninių organizmų koncentraciją plazmoje.

Reikšmingas širdies veiklos pagerėjimas taip pat pastebėtas gyvūnams, neturintiems širdies MPC ekspresijos, kurie buvo maitinami daug riebalų turinčia dieta, tačiau turintiems pakankamai angliavandenių ketozei riboti.

"Mūsų tyrimas parodo kritinį mitochondrijų piruvato vaidmenį širdies veikloje ir išryškina mitybos intervencijų galimybes pagerinti širdies riebalų apykaitą, siekiant užkirsti kelią ar pakeisti širdies disfunkciją ir pertvarkymą MPK trūkumo sąlygomis", — pažymi mokslininkas.

Rezultatai rodo, kad ketogeninės dietos nepadidina širdies ketoninių medžiagų apykaitos, o skatina riebalų rūgščių oksidaciją, o tai, mokslininkų manymu, palaiko širdies sveikatą.

Tegai:
sveika mityba, mityba, dieta
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
KTU mokslininkai sukūrė analogo neturintį produktą — aviečių aliejų
Atidžiau keliuose: pastebima, jog persukus laiką padaugėja eismo įvykių
Autoservisas

"Garažiuko" akcijos metu Rokiškio rajone nustatyta 10 pažeidėjų

(atnaujinta 09:36 2020.10.28)
Aplinkosaugininkai patikrino 16 asmenų, vykdančių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remonto darbus

VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Rokiškio rajone vykdant akciją "Garažiukas" nustatyta 10 pažeidimų, praneša Aplinkos apsaugos departamentas.

Aplinkosaugininkai patikrino 16 asmenų, vykdančių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remonto darbus. Nustatyta 10 asmenų, nesilaikančių aplinkosauginių reikalavimų. Pažeidėjams bus taikomos administracinės nuobaudos.

Daugiausia pažeidimų buvo nustatyta dėl susidarančių atliekų apskaitos nevedimo vieningoje gaminių ir pakuočių atliekų sistemoje (GPAIS). Už šį pažeidimą 10 vykdančių veiklą asmenų buvo surašyti administracinio nusižengimo protokolai ir gresia bauda nuo 120 iki 220 eurų.

Per reidą aplinkosaugininkai išaiškino, kad remontuojantys ir ardantys automobilius asmenys pamiršta turėti sandariai uždaromas ir tinkamai pažymėtas talpas atliekoms laikyti. Dviem pažeidėjams pagal administracinio nusižengimo kodeksą gresia bauda nuo 140 iki 440 eurų.

Taip pat Kupiškio aplinkos apsaugos pareigūnai aptiko 2 transporto priemonių remonto veiklą vykdančius asmenis, kurie nerūšiuoja atliekų, atliekos yra maišomos, laikomos netvarkingai lauke, pavojingos atliekos nepažymėtos atitinkamu ženklinimu. Jiems bus pritaikytos administracinio poveikio priemonės. Už netinkamai rūšiuojamas arba nerūšiuojamas atliekas pažeidėjams gresia bauda nuo 20 iki 80 eurų.

Be to, buvo nustatyti du šiurkštūs komercinės veiklos pažeidimai. Veiklos vykdytojai nebuvo įregistravę individualios veiklos ir už tai jiems gresia bauda nuo 390 iki 1100 eurų.

Tegai:
Rokiškis, Aplinkos apsaugos departamentas
Dar šia tema
Sostinėje įrengiamos stebėjimo kameros šiukšlintojams nustatyti
Lietuvoje startavo akcija "Garažiukas": tikrinami automobilius remontuojantys asmenys