Operatyvinių-taktinių raketų sistemos Iskander-M dislokavimas, archyvinė nuotrauka

"Iskander" amerikietiškai: JAV sugalvojo, kaip atsakyti Rusijai

(atnaujinta 15:18 2020.10.04)
Manoma, kad naujas, šiuo metu kuriamas super raketų sistemas amerikiečiai ketina dislokuoti Lenkijoje, Baltijos šalyse ar Korėjoje

VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. Atstumas yra toks pat kaip operatyvinių-taktinių raketų sistemų, didelis ugnies dažnis ir juvelyrinis tikslumas — amerikiečiai kuria itin tolimą artilerijos ginklą, galintį iššauti 1800 kilometrų atstumu. Konstruktoriai įsitikinę, kad šio ginklo sviediniai lengvai apeis oro gynybos sistemas. Koks yra Pentagono planas, aiškinosi RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Nepamirštama sena

Perspektyvaus "Strategic Long-Range Cannon" (SLRC) ginklo projektas išgarsėjo 2019 metais. Prototipas buvo dislokuotas Jumos kariniame poligone, Arizonoje. Iki 2023 metų čia bus atliekama keletas bandymų. Pasitelkusi superginklus, JAV kariuomenė ketina išpjauti skyles priešo gynyboje, kad galėtų netrukdomai žygiuoti sausumos pajėgos. Manoma, kad šaudymas bus vykdomas iš "strateginių" vietų, kurios bus nepasiekiamos atsakomajam šaudymui.

SLRC įgula — aštuoni žmonės, baterijoje — mažiausiai keturi ginklai. Žiniatinklyje jau yra neoficialių šio monstro nuotraukų. Jos parodo, kaip patrankos gabenamos naudojant ratinį traktorių ant didžiulės platformos. Bet ginklo ilgis ir šaudmenų kalibras neatskleidžiami.

Iš išorės SLRC labai primena praėjusio amžiaus vidurio Amerikos projektą — 280 mm M65 pusiau mobilią patranką, skirtą šaudyti sviediniais su branduolinėmis galvutėmis. Instaliacija buvo praminta "Atomic Annie" — tai sunkiausias artilerijos ginklas JAV armijoje. Tiesa, "Annie" ilgai neišsilaikė — 1960 metais ją pakeitė efektyvesnės mobiliosios haubicos ir taktinių raketų sistemos.

Ekspertų teigimu, potencialūs naujosios ypač tolimo nuotolio patrankos taikiniai yra objektai Rusijoje ar Kinijoje. Gali būti, kad amerikiečiai super ginklus dislokuos Lenkijoje, Baltijos šalyse ar Korėjoje. Projektą prižiūrintis generolas Džonas Rafertis (John Rafferty) paaiškino, kad JAV armija neturi kuo priešintis Rusijos ir Kinijos tolimojo nuotolio oro gynybos sistemoms, artilerijos ir pakrančių raketų sistemoms.

Todėl Amerikos sausumos pajėgoms reikėjo "žemė-žemė" klasės ginklų, galinčių pralaužti daugiasluoksnę gynybos liniją, sunaikinti pagrindinius jos elementus ir leisti veikti kitoms jėgoms. Anot Raferčio, mūšio lauke patranka papildys viršgarsinių raketų paleidimo įtaisus, kurie taip pat gali lengvai įveikti apsauginį priešo kupolą.

"Strateginė patranka leis jai pataikyti į priešo gynyboje giliai esančius taikinius. Be to, palyginti su perspektyviomis viršgarsinėmis raketomis, jo šaudmenys bus nebrangūs", — sakė kariuomenės vadovas. Kariuomenė tikisi, kad vienas šūvis iš SLRC kainuos 400–500 tūkstančių dolerių, o tai yra daug pigiau nei paleisti sparnuotąją raketą.

Pasiekti "Iskander"

Jei projektas nebus atšauktas, amerikiečiai gaus ilgiausio nuotolio ginklą planetoje. Daugiausia, ką sugeba šiuolaikinė artilerija, yra 50–70 kilometrų.

Greičiausiai SLRC sviedinys taip pat bus reaktyvinis — su pagalbiniu kietojo kuro varikliu. Elektrinė pradės veikti ne iškart po šūvio, o kai sviedinys įgaus kelių Machų greitį. Tam reikės palydovinio ar inercinio nukreipimo sistemų.

Turėdamas tokias galimybes, SLRC priartėja prie operatyvinių-taktinių raketų kompleksų. Tačiau tuo pat metu jis išlaiko statinės artilerijos pranašumus. Visų pirma, iš tokio ginklo iššautą sviedinį itin sunku sunaikinti dėl didelio greičio. Be to, keturių patrankų baterija galės šaudyti daug intensyviau ir ilgiau nei raketų paleidimo priemonės, kurių perkrovimas užtrunka ilgiau.

Pasak karo eksperto Aleksejaus Leonkovo, SLRC projektas yra ne kas kita kaip bandymas sukurti savotišką pigiausią Rusijos "Iskander" ir "Točka-U" taktinių raketų sistemų (OTRK) analogą. JAV kariuomenėje eksploatuojama bikalibirinė instaliacija, pagrįsta HIMARS daugkartinio paleidimo raketos sistema, — pastebimai prastesnė pagal nuotolį ir tikslumą.

"SLRC svarbu, kad šaudmenys turėtų galingą kovinę galvutę ir judėtų viršgarsiniu greičiu, — nurodo ekspertas. — Tačiau įprastas artilerijos sviedinys negali nuskristi tūkstančio mylių — vis tiek jis turi virsti raketa".

Pagrindinis Huseino kalibras

Pažymėtina, kad pasaulyje jau bandyta sukurti itin galingas artilerijos sistemas, galinčias iššauti šimtus kilometrų. Be to, tokie ginklai buvo sukurti dar aštuntajame dešimtmetyje didžiausio JAV priešo — Sadamo Huseino — iniciatyva.

Manoma, kad irakiečiai į ilgiausio nuotolio patrankos projektą, vadinamąjį "Didįjį Babiloną", pritraukė kanadiečių inžinierių Džeraldą Bulą (Gerald Bull), vadinamą artilerijos genijumi. Jis sukūrė superginklą su 160 metrų ilgio ir metro skersmens vamzdžiu.

Buvo manoma, kad stacionari "patranka" galės iššauti 600 kilogramų sviedinius arba 2 tonų raketų šaudmenis daugiau nei 1000 kilometrų atstumu. Be to, "Babilonas" turėjo sugebėti į Žemės orbitą paleisti 200 kilogramų sveriančius kosminius palydovus.

Nepavyko įvykdyti plano — kūrėjams pavyko išbandyti tik sumažintą 350 mm kalibro prototipą. 1990 metais Dizaineris Bulas buvo nušautas savo bute, Briuselyje. Žudikai nerasti. Netrukus po to amerikiečiai įsiveržė į Iraką.

Kelios superpatrankos vamzdžio dalys, konfiskuotos pervežant jas iš Europos į Iraką, dabar saugomos Didžiosios Britanijos karališkųjų ginklų muziejuje Portsmute. Vežėjas juos gabeno kaip vamzdžius, skirtus naftotiekiui.

Tegai:
raketos, JAV, Rusija, Iskander
Dar šia tema
NI naują Rusijos ginklą pavadino Vakarų tankų žudiku
JAV įvardijo, kada atsisakys rusiško variklio RD-180
JAV karinės oro pajėgos papasakojo, kaip kovos su Rusija ir Kinija
"The National Interest" įvertino Rusijos "Avangard" grėsmę JAV
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taigoje

Peskovas papasakojo apie Putino atostogas Sibire

(atnaujinta 18:03 2021.04.18)
Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionę į Sibirą 2017 metų rugpjūtį

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš tikrųjų myli Sibirą, todėl jis mėgsta izoliuotis ten kelioms dienoms, papasakojo valstybės vadovo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Rusijos prezidentas vairuoja visureigį taigoje.
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Matyt, jo siela taip prisirišo prie Sibiro, jis jį labai myli. Kita vertus, jis būna ir Tolimuosiuose Rytuose, jis myli Sočį, myli Krasnaja Polianą. Ir Krymą myli. Todėl šiame plane jo  potraukis į prie plačios geografijos, bet iš tikrųjų kelioms dienoms mėgsta izoliuotis būtent Sibire", — kanale "Rossija 1" pasakė Peskovas.

Kovo pabaigoje Putinas praleido savaitgalį Sibire gynybos ministro Sergejaus Šoigu kompanijoje. Jie važiavo visureigiu ir vaikščiojo po taigą. Gynybos ministerijos vadovas prezidentui taip pat parodė savo dirbtuves, kuriose jis, kaip hobiu užsiima sausų medžių apdirbimu, iš jų daro įvairius dirbinėlius. Peskovas anksčiau patikslino, kad jie atostogavo Tuvos taigoje.

Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionė į Sibirą 2017 metų rugpjūtį. Tada Rusijos lyderis aplankė sunkiai pasiekiamą taigą, kur žvejojo ​​kalnų ežerų kaskadoje, plaukiojo, vaikščiojo kalnų upėmis motorinėmis valtimis ir plaustais, pėsčiomis ir keturračiu keliavo per kalnus, deginosi saulėje ir maudėsi.

2014 metais per savo gimtadienį Putinas pirmą kartą pasiėmė laisvą dieną ir išskrido į Sibiro taigą. Tą dieną jis nuėjo beveik devynis kilometrus per kalnus.

2019 metais likus kelioms dienoms iki 67-ojo gimtadienio, prezidentas taip pat buvo taigoje, kur, kaip papasakojo Peskovas, "mėgavosi rudens gamta". Paskelbtuose kadruose buvo galima pamatyti, kaip Putinas ir Šoigu pėsčiomis lipa į kalnus ir stebi rudenišką gamtą, taip pat grybauja.

Tegai:
Sibiras, Rusija, Vladimiras Putinas, Dmitrijus Peskovas
Erdvėlaivis Crew Dragon

NASA pirmą kartą nusiųs TKS įgulą daugkartinio naudojimo erdvėlaiviu ir raketa

(atnaujinta 08:14 2021.04.18)
Atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. NASA pirmą kartą kitą savaitę pirmą kartą panaudos daugkartinį erdvėlaivį ir daugkartinę pirmąją raketos-nešėjos pakopą pilotuojamui paleidimui į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), NASA spaudos konferencijoje pranešė pilotuojamų skrydžių programos vadovė Kati Luders.

"Pirmą kartą naudosime ir daugkartinę kapsulę, ir daugkartinę pirmąją pakopą", — pasakė Luders.

Anksčiau buvo pranešta, kad balandžio 22 dieną erdvėlaivis "Crew Dragon" startuos į TKS raketa-nešiotoja. Į orbitą erdvėlaiviu vyks NASA astronautai Robertas Kimbro ir Megan Makartur, taip pat prancūzų astronautas Toma Peskė ir japonų astronautas Akichiko Hosidė.

Pasak NASA atstovės, pasiruošimas balandžio 22-osios startui vyksta pagal planą ir galutinės analizės metu buvo nustatyta tik viena problema, kurią specialistai tikisi pašalinti prieš skrydį. Kaip paaiškino kompanija "SpaceX", specialistai nustatė rodiklių, fiksuojamų kraunant kurą į raketą, nuokrypį, tačiau tikisi tai išspręsti prieš artėjantį startą.

NASA pabrėžė, kad atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai. Pagal NASA tvarkaraštį "Crew Dragon Resilience", kuris į TKS atvyko lapkričio mėnesį, iš stoties išvyks balandžio 28 d. Juo į Žemę vyks astronautai Šenonas Volkeris, Maiklas Hopkinsas, Viktoras Gloveris ir Soiči Noguči.

Tegai:
JAV, kosmosas, NASA
Dar šia tema
NASA vadovas tikisi Rusijos paramos JAV Mėnulio programai
NASA pranešė apie futbolo aikštės dydžio asteroido artėjimą prie Žemės
Tomas Kruzas kartu su NASA ir "SpaceX" planuoja sukurti filmą kosmose
NASA įvardijo rimčiausią incidentą kosmose
Kompiuteris

Kovas tapo rekordiniu prekybos internete mėnesiu nuo pat pandemijos pradžios

(atnaujinta 08:12 2021.04.18)
Per pirmą šių metų ketvirtį gyventojai atliko 45 proc. daugiau pirkimo internete operacijų negu tuo pačiu metu pernai

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Pirkdami prekes ir paslaugas internetu gyventojai ir toliau išleidžia vis daugiau, rašo SEB spaudos tarnyba.

Pirmą šių metų ketvirtį, palyginus su paskutiniu ketvirčiu pernai, gyventojų internetu išleista suma išaugo dar 12 proc., o kovas buvo rekordinis prekybos internete mėnuo nuo pat pandemijos pradžios.

"Įsigyti prekes ir paslaugas internetu gyventojams vis labiau tampa įprasta ir kasdieniška. Tai rodo, kad net ir laisvėjant ribojimams parduotuvėms, pavyzdžiui, nuo kovo leidus dirbti prekybos vietoms, turinčioms tiesioginį įėjimą iš lauko, pirkimas internetu neslopsta. Atvirkščiai, kovas buvo rekordinis mėnuo pagal gyventojų išlaidas perkant internetu nuo pat pandemijos pradžios — palyginti su pernai kovu, atsiskaitymų už prekes ir paslaugas internetu suma išaugo beveik 60 proc., o palyginti su šių metų vasariu — dar beveik 14 procentų", — sakė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, SEB banko valdybos narė ir SEB Baltijos šalių tarnybos mažmeninės bankininkystės vadovė.

Pasak jos, iš viso kovą pirkdami internetu SEB banko klientai išleido daugiau negu 124 mln. eurų  ir internetu atsiskaitė daugiau kaip 2,8 mln. kartų.

Anot jos, internetu dėl karantino įtakos perka ir daugiau žmonių, ir jie tai daro kur kas dažniau negu anksčiau. Laipsniškai toliau augantį pirkimo internetu mastą rodo ir tai, kad pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su paskutiniu pernai metų ketvirčiu, kuris tradiciškai yra aktyvus prekybos laikotarpis dėl žiemos švenčių, atsiskaitymų ir prekes ir paslaugas internetu suma augo dar 12 proc., o atsiskaitymų skaičius padidėjo 15 procentų.

Vidutiniškai pirmą ketvirtį gyventojai vieno apsipirkimo internetu metu išleido daugiau negu 43 eurus — pora eurų daugiau negu tuo pačiu metu pernai.

SEB banko duomenimis, per pirmą šių metų ketvirtį gyventojai atliko 45 proc. daugiau pirkimo internete operacijų negu tuo pačiu metu pernai, o gyventojų išlaidos pirkiniams internetu yra daugiau negu 1,5 karto didesnės negu analogišku laikotarpiu prieš metus.

Tegai:
internetas, prekyba, pandemija
Dar šia tema
Patriotizmo neužtenka. Vaikus Lietuvoje norima paversti "kariais-didvyriais" 
Apklausa: 3 iš 4 lietuvių įsigydami automobilį ir būstą galvoja apie poveikį aplinkai
"Pavojingi" apklausos rezultatai: kodėl Lietuvos žmonės gerbia Putiną