Operatyvinių-taktinių raketų sistemos Iskander-M dislokavimas, archyvinė nuotrauka

"Iskander" amerikietiškai: JAV sugalvojo, kaip atsakyti Rusijai

(atnaujinta 15:18 2020.10.04)
Manoma, kad naujas, šiuo metu kuriamas super raketų sistemas amerikiečiai ketina dislokuoti Lenkijoje, Baltijos šalyse ar Korėjoje

VILNIUS, spalio 4 — Sputnik. Atstumas yra toks pat kaip operatyvinių-taktinių raketų sistemų, didelis ugnies dažnis ir juvelyrinis tikslumas — amerikiečiai kuria itin tolimą artilerijos ginklą, galintį iššauti 1800 kilometrų atstumu. Konstruktoriai įsitikinę, kad šio ginklo sviediniai lengvai apeis oro gynybos sistemas. Koks yra Pentagono planas, aiškinosi RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Nepamirštama sena

Perspektyvaus "Strategic Long-Range Cannon" (SLRC) ginklo projektas išgarsėjo 2019 metais. Prototipas buvo dislokuotas Jumos kariniame poligone, Arizonoje. Iki 2023 metų čia bus atliekama keletas bandymų. Pasitelkusi superginklus, JAV kariuomenė ketina išpjauti skyles priešo gynyboje, kad galėtų netrukdomai žygiuoti sausumos pajėgos. Manoma, kad šaudymas bus vykdomas iš "strateginių" vietų, kurios bus nepasiekiamos atsakomajam šaudymui.

SLRC įgula — aštuoni žmonės, baterijoje — mažiausiai keturi ginklai. Žiniatinklyje jau yra neoficialių šio monstro nuotraukų. Jos parodo, kaip patrankos gabenamos naudojant ratinį traktorių ant didžiulės platformos. Bet ginklo ilgis ir šaudmenų kalibras neatskleidžiami.

Iš išorės SLRC labai primena praėjusio amžiaus vidurio Amerikos projektą — 280 mm M65 pusiau mobilią patranką, skirtą šaudyti sviediniais su branduolinėmis galvutėmis. Instaliacija buvo praminta "Atomic Annie" — tai sunkiausias artilerijos ginklas JAV armijoje. Tiesa, "Annie" ilgai neišsilaikė — 1960 metais ją pakeitė efektyvesnės mobiliosios haubicos ir taktinių raketų sistemos.

Ekspertų teigimu, potencialūs naujosios ypač tolimo nuotolio patrankos taikiniai yra objektai Rusijoje ar Kinijoje. Gali būti, kad amerikiečiai super ginklus dislokuos Lenkijoje, Baltijos šalyse ar Korėjoje. Projektą prižiūrintis generolas Džonas Rafertis (John Rafferty) paaiškino, kad JAV armija neturi kuo priešintis Rusijos ir Kinijos tolimojo nuotolio oro gynybos sistemoms, artilerijos ir pakrančių raketų sistemoms.

Todėl Amerikos sausumos pajėgoms reikėjo "žemė-žemė" klasės ginklų, galinčių pralaužti daugiasluoksnę gynybos liniją, sunaikinti pagrindinius jos elementus ir leisti veikti kitoms jėgoms. Anot Raferčio, mūšio lauke patranka papildys viršgarsinių raketų paleidimo įtaisus, kurie taip pat gali lengvai įveikti apsauginį priešo kupolą.

"Strateginė patranka leis jai pataikyti į priešo gynyboje giliai esančius taikinius. Be to, palyginti su perspektyviomis viršgarsinėmis raketomis, jo šaudmenys bus nebrangūs", — sakė kariuomenės vadovas. Kariuomenė tikisi, kad vienas šūvis iš SLRC kainuos 400–500 tūkstančių dolerių, o tai yra daug pigiau nei paleisti sparnuotąją raketą.

Pasiekti "Iskander"

Jei projektas nebus atšauktas, amerikiečiai gaus ilgiausio nuotolio ginklą planetoje. Daugiausia, ką sugeba šiuolaikinė artilerija, yra 50–70 kilometrų.

Greičiausiai SLRC sviedinys taip pat bus reaktyvinis — su pagalbiniu kietojo kuro varikliu. Elektrinė pradės veikti ne iškart po šūvio, o kai sviedinys įgaus kelių Machų greitį. Tam reikės palydovinio ar inercinio nukreipimo sistemų.

Turėdamas tokias galimybes, SLRC priartėja prie operatyvinių-taktinių raketų kompleksų. Tačiau tuo pat metu jis išlaiko statinės artilerijos pranašumus. Visų pirma, iš tokio ginklo iššautą sviedinį itin sunku sunaikinti dėl didelio greičio. Be to, keturių patrankų baterija galės šaudyti daug intensyviau ir ilgiau nei raketų paleidimo priemonės, kurių perkrovimas užtrunka ilgiau.

Pasak karo eksperto Aleksejaus Leonkovo, SLRC projektas yra ne kas kita kaip bandymas sukurti savotišką pigiausią Rusijos "Iskander" ir "Točka-U" taktinių raketų sistemų (OTRK) analogą. JAV kariuomenėje eksploatuojama bikalibirinė instaliacija, pagrįsta HIMARS daugkartinio paleidimo raketos sistema, — pastebimai prastesnė pagal nuotolį ir tikslumą.

"SLRC svarbu, kad šaudmenys turėtų galingą kovinę galvutę ir judėtų viršgarsiniu greičiu, — nurodo ekspertas. — Tačiau įprastas artilerijos sviedinys negali nuskristi tūkstančio mylių — vis tiek jis turi virsti raketa".

Pagrindinis Huseino kalibras

Pažymėtina, kad pasaulyje jau bandyta sukurti itin galingas artilerijos sistemas, galinčias iššauti šimtus kilometrų. Be to, tokie ginklai buvo sukurti dar aštuntajame dešimtmetyje didžiausio JAV priešo — Sadamo Huseino — iniciatyva.

Manoma, kad irakiečiai į ilgiausio nuotolio patrankos projektą, vadinamąjį "Didįjį Babiloną", pritraukė kanadiečių inžinierių Džeraldą Bulą (Gerald Bull), vadinamą artilerijos genijumi. Jis sukūrė superginklą su 160 metrų ilgio ir metro skersmens vamzdžiu.

Buvo manoma, kad stacionari "patranka" galės iššauti 600 kilogramų sviedinius arba 2 tonų raketų šaudmenis daugiau nei 1000 kilometrų atstumu. Be to, "Babilonas" turėjo sugebėti į Žemės orbitą paleisti 200 kilogramų sveriančius kosminius palydovus.

Nepavyko įvykdyti plano — kūrėjams pavyko išbandyti tik sumažintą 350 mm kalibro prototipą. 1990 metais Dizaineris Bulas buvo nušautas savo bute, Briuselyje. Žudikai nerasti. Netrukus po to amerikiečiai įsiveržė į Iraką.

Kelios superpatrankos vamzdžio dalys, konfiskuotos pervežant jas iš Europos į Iraką, dabar saugomos Didžiosios Britanijos karališkųjų ginklų muziejuje Portsmute. Vežėjas juos gabeno kaip vamzdžius, skirtus naftotiekiui.

Tegai:
raketos, JAV, Rusija, Iskander
Dar šia tema
NI naują Rusijos ginklą pavadino Vakarų tankų žudiku
JAV įvardijo, kada atsisakys rusiško variklio RD-180
JAV karinės oro pajėgos papasakojo, kaip kovos su Rusija ir Kinija
"The National Interest" įvertino Rusijos "Avangard" grėsmę JAV
Pasienis

Baltarusija uždarė sienas su Lietuva ir Lenkija

(atnaujinta 17:48 2020.10.29)
Tarptautinių autobusų vairuotojai ir keleiviai įspėjami, kad jie negalės grįžti, jei dabar kirs sieną ir išvažiuos

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Dabar į Baltarusiją įleidžiami tik sunkvežimiai ir diplomatinių atstovybių transporto priemonės. Visiems kitiems liepiama grįžti, rašo Baltarusijos portalas Tut.by.

Tarptautinių autobusų vairuotojai ir keleiviai įspėjami, kad jie negalės grįžti, jei dabar kirs sieną ir išvažiuos.

Pirmiausia tokia informacija pasirodė apie važiavimą iš Lenkijos, paskui iš Lietuvos.

"Deja, iš tikrųjų siena dabar uždaryta, — praneša "Onliner" su nuoroda į Gardino muitinės pasienio grupę. — Daugeliui tai buvo staigmena, taip pat mums. Niekas nesitikėjo. Nesijaudinkite, tai nėra karinė padėtis. Priežastis yra COVID-19. Kuri pusė tai inicijavo, negalime pasakyti."

Tos pačios problemos ir dėl atvykimo iš Ukrainos.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija kol kas neturi informacijos apie sienos uždarymą, tačiau pažymėjo, kad "vyksta konsultacijos su Valstybės sienos komitetu".

Nacionalinio oro uosto informacinė tarnyba portalui Tut.by teigė, kad "siena atidaryta, lėktuvai atvyksta". 

Tegai:
koronavirusas, Baltarusija, Ukraina, Lenkija, Lietuva, pasienis
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Maximos" darbuotojai Vilniuje, Kaune, Lentvaryje, Joniškyje ir Biržuose susirgo COVID-19
Dviprasmiškas Vilniaus merijos paveikslėlis sukėlė skandalą socialiniuose tinkluose
Lietuvos ir Baltarusijos pasienis

Ekspertas: Baltijos šalys neturi tiek daug svertų daryti spaudimą Baltarusijai

(atnaujinta 16:19 2020.10.29)
Lietuvos ir Latvijos sprendimas tęsti tarptautinio bendradarbiavimo programas be Minsko reiškia papildomą diskomfortą Baltarusijai, tačiau tai nebus kritiška, mano ekspertas Sergejus Rekeda

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Padėtis tarptautinio bendradarbiavimo srityje rodo rimtą Baltijos šalių ketinimą daryti spaudimą Minskui visomis kryptimis, interviu Sputnik Lietuva sakė Integracijos perspektyvų tyrimo centro direktorius, RuBaltic.ru portalo vyriausiasis redaktorius Sergejus Rekeda.

"Kita vertus, mes suprantame, kad Baltijos šalys neturi tiek daug svertų daryti spaudimą Baltarusijai ir tai yra vienas iš tokių svertų, kuris, žinoma, nebus labai pastebimas Baltarusijos nacionaliniu lygiu. Regioniniu lygiu, manau, Baltarusija su laiku tai pajaus. Tai nebus kritiška, tai tiesiog bus papildomas diskomfortas, taip sakant." — sakė jis.

Europos Sąjungos finansuojamus Bendradarbiavimo per sieną programos projektus Lietuva ir Latvija tęs be Baltarusijos, pranešė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Anot jos, Vidaus reikalų ministerija jau sustabdžiusi vykdomų projektų mokėjimus, "atsižvelgdama į Baltarusijos Respublikoje susiklosčiusią politinę situaciją", taip pat į spalio 12 d. Europos Sąjungos Tarybos pateiktas išvadas.

Tegai:
Baltarusija, Baltijos šalys
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Užkirstas kelias į Baltarusiją patekti beveik tūkstančiui "užsienio instruktorių"
Minskas paskelbė nesėkmingą Lietuvos taktiką BelAE atžvilgiu
Iš Baltarusijos į Lietuvą negali įvažiuoti daugiau nei 500 sunkvežimių