Koronavirusas

Mokslininkai išsiaiškino, kiek laiko išlieka imunitetas koronavirusui

(atnaujinta 19:25 2020.10.09)
Pirmą kartą mokslininkai antikūnų rado ne tik kraujyje, bet ir seilėse. Mokslininkų teigimu, tai yra labai įdomi išvada, nes tokiu atveju galima seiles naudoti kaip alternatyvų biologinį skystį antikūnų tyrimams

VILNIUS, spalio 9 — Sputnik. Remiantis dviem naujais JAV ir Kanados imunologų tyrimais, antikūnai prieš koronavirusą išlieka mažiausiai tris mėnesius po to, kai žmogus užsikrečia COVID-19 su ryškiais simptomais. Rezultatai paskelbti žurnale "Science Immunology".

Reaguodama į SARS-CoV-2 virusą, sukeliantį COVID-19, žmogaus imuninė sistema gamina baltymus, vadinamus antikūnais. Priklausomai nuo to, kiek ilgai veikiantys IgG antikūnai išlieka sergančio paciento kraujyje, priklauso jo apsauga nuo pakartotinės infekcijos.

Pirmojo tyrimo metu Amerikos mokslininkai paėmė kraujo mėginius iš 343 buvusių pacientų Masačusetso bendrojoje ligoninėje, kuriems buvo vidutinio sunkumo ar sunkus COVID-19. Analizė buvo atlikta praėjus keturiems mėnesiams po pirmųjų simptomų atsiradimo.

Daugumai pacientų, kuriems simptomai pasireiškė mažiausiai 14 dienų, IgG lygis buvo padidėjęs po keturių mėnesių. Tai reiškia, kad jie turi apsauginių antikūnų. Per šį laiką IgG antikūnus visiškai prarado tik trys žmonės.

"Tai reiškia, kad žmonės greičiausiai bus apsaugoti šiam laikotarpiui", — sakė pirmojo tyrimo vadovas daktaras Richelle'as Charles'as, jo žodžiai pateikiami ligoninės pranešime spaudai.

Tuo pačiu metu autoriai pažymi, kad IgA ir IgM antikūnai, nukreipti į viruso smaigalio baltymo receptoriaus surišimo sritį, per du su puse mėnesio ar net greičiau sumažėjo iki žemo lygio.

"Dabar mes tikrai galime pasakyti, kad jei pacientas šiuo metu turi IgA ir IgM imuninį atsaką, jis tikriausiai buvo užsikrėtęs per pastaruosius du mėnesius", — pažymi jis.

Antrame tyrime, kurį atliko Kanados mokslininkai, dalyvavo 402 buvę pacientai iš Šv. Mykolo ligoninės Toronte. Kaip ir pirmuoju atveju, autoriai nustatė, kad IgA ir IgM antikūnai greitai suyra, o IgG išliko aukšto lygio gana ilgai — daugiau nei tris mėnesius. Maksimalus užregistruotas IgG antikūnų išlikimo laikotarpis buvo 115 dienų.

Pirmą kartą mokslininkai antikūnų rado ne tik kraujyje, bet ir seilėse. Mokslininkų teigimu, tai yra labai įdomi išvada, nes tokiu atveju galima seiles naudoti kaip alternatyvų biologinį skystį antikūnų tyrimams.

Tai ypač pasakytina apie tuos, kurie pirmiausia yra užsikrėtę. Standartinis PGR tyrimas — nosiaryklės tepinėlis — yra veiksmingas tik pirmosiomis dienomis po infekcijos, tada jis praranda jautrumą. Pasak autorių, pacientams, kurių simptomai išlieka mažiausiai aštuonias dienas, jis gali būti papildytas seilių antikūnų testu.

Didžiausias IgG kiekis buvo užfiksuotas praėjus 16–30 dienų nuo simptomų atsiradimo. Tuo pačiu metu visų antikūnų — IgG, IgM ir IgA, būdingų smaigalio baltymui, — kiekis kraujyje teigiamai koreliuoja su seilių mėginiuose pastebėtu lygiu.

"Mūsų tyrimas rodo, kad IgG antikūnai prieš viruso smaigalio baltymus yra gana stabilūs tiek kraujyje, tiek seilėse, — sakė tyrimo bendraautorė profesorė Jennifer Gommerman. — Nors jis nėra toks jautrus kaip serumas, jį lengva surinkti."

Šių dviejų tyrimų, atliktų nepriklausomai vienas nuo kito, rezultatai paprastai sutampa ir rodo, kad žmonės, kuriems COVID-19 buvo stiprių simptomų, turėjo imunitetą mažiausiai tris mėnesius.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (345)
Dar šia tema
Kokie COVID-19 apribojimai taikomi vykstantiems į kitas ES šalis lietuviams
COVID-19 Lietuvoje: per parą 133 nauji atvejai ir dar viena mirtis
NATO technika Rukloje

Ekspertas: Baltijos regione numatomas rimtas NATO kariuomenės pasirengimas

(atnaujinta 20:17 2020.10.20)
Artimiausiu metu Šiaurės Atlanto aljanso karinis buvimas Baltijos šalyse pastiprės, mano ekspertas Vladimiras Kozinas

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Estijos ministras pirmininkas Juris Ratas susitikime Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda pažymėjo Lenkijos ir JAV sudaryto susitarimo dėl išplėsto karinio buvimo svarbą, pranešė portalas ERR.

Pasak Rato, šis susitarimas atveria galimybes sustiprinti JAV karinį buvimą Lenkijoje, taip pat suteikia vilties, kad Amerikos karinis buvimas Baltijos šalyse taps labiau matomas.

Rusijos Federacijos karo mokslų akademijos narys korespondentas, MGIMO karinių-politinių tyrimų centro ekspertas Vladimiras Kozinas interviu Sputnik Lietuva teigė, kad amerikiečių bombonešiai ne kartą leidosi Baltijos šalių aerodromuose.

"Baltijos šalių oro patruliavimo operacija tęsiasi Latvijos, Lietuvos ir Estijos padangėje, kur taip pat dalyvauja vidutinio nuotolio, dvejopos paskirties orlaiviai, kurie taip pat gali gabenti įprastus branduolinius ginklus oro bombų pavidalu. Šiose valstybėse jau seniai įkurtos NATO vadovybės ir štabo struktūros, todėl aš asmeniškai neabejoju, kad toks dalyvavimas pastiprės", — sakė jis, pažymėdamas, kad tai vyksta tiek šalia Kaliningrado srities, tiek prie Baltarusijos sienų.

"Apskritai, Baltijos regione ir Baltijos jūroje, ir Europos šiaurėje yra planuojama labai rimta Aljanso karinio pasirengimo banga, visa tai vykdoma aktyviai, vienašališkai ir po išgalvotų priežasčių priedanga", — apibendrino jis.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
NATO, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO sąjungininkai rengia Vokietijos ir JAV karą
Pranckietis: krizė Baltarusijoje patvirtina NATO atgrasymo būtinybę
Lietuvoje prasidėjo NATO bataliono pratybos
RF Gynybos ministerija: NATO siekia sunaikinti karinį Rusijos ir Baltarusijos aljansą 
Medvedevas paskelbė apie NATO bandymus apriboti Rusijos veiklą Arktyje
Светлана Тихановская

"Liko penkios dienos". Tichanovskaja kreipėsi į Baltarusijos jėgos struktūras

(atnaujinta 18:23 2020.10.20)
Anksčiau Tichanovskaja "reikalavo" iš valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos paskelbti apie atsistatydinimą, sustabdyti smurtą gatvėse, paleisti politinius kalinius

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja "Telegram" kanale Lukašenkai pateiktą "ultimatumą" įvardijo kaip šansą jėgos struktūrų pareigūnams.

Anksčiau Tichanovskaja "reikalavo" iš valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos paskelbti apie atsistatydinimą, sustabdyti smurtą gatvėse, paleisti politinius kalinius.

Jei šios sąlygos nebus įvykdytos, ji grasino masiniais protestais, nacionaliniu streiku gamyklose, kelių blokavimu ir žlugusiais pardavimais valstybinėse parduotuvėse. Ultimatumas galioja iki spalio 25 dienos.

"Jūs esate įpratę vykdyti įsakymus. Bet jūs turite suprasti, kad netrukus pasigirs naujosios, demokratinės vyriausybės įsakymai. Tai neišvengiama. <...> Liko penkios dienos", — sakoma Tichanovskajos pranešime.

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 proc. balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Prieš protestuotojus, kurie nesutiko su balsavimo rezultatais, saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas ir gumines kulkas. Remiantis oficialiais duomenimis, pirmosiomis protesto dienomis buvo sulaikyta per 6700 žmonių. Kaip tuo metu pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų — daugiau kaip 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios rengiamos savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, Šalininkai. 

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Svetlana Tichanovskaja: kas ji yra ir kas jos laukia toliau. Svarbiausi faktai
Minskas paskelbė Tichanovskajos paiešką už raginimus nuversti sistemą
Baltijos šalys pažadėjo sustiprinti sankcijas Minskui, pareiškė Tichanovskaja