Katė

Mokslininkai nustatė, kurie gyvūnai gali užsikrėsti koronavirusu

(atnaujinta 21:56 2020.10.10)
Tyrėjai mano, kad plataus masto stebėjimas yra būtinas siekiant užkirsti kelią viruso plitimui iš žmogaus į gyvūną ir atvirkščiai, ypač naminių ir ūkinių gyvūnų atveju

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. Biologai iš Didžiosios Britanijos ir Malaizijos atliko kompiuterinį įvairių gyvūnų jautrumo SARS-CoV-2 koronavirusui modeliavimą ir išsiaiškino, kurie iš jų gali užsikrėsti COVID-19. Tyrimo rezultatai skelbiami "Scientific Reports".

Mokslininkų išvados paprastai atitinka laboratorinius eksperimentus, atliktus su gyvais gyvūnais, taip pat su užregistruotais infekcijos atvejais.

Tyrėjai nustatė, kad paukščiai, žuvys ir ropliai nėra jautrūs infekcijai, tačiau dauguma žinduolių gali užsikrėsti. Jau buvo užsikrėtusių kačių, šunų, audinių, liūtų ir tigrų atvejų. Laboratoriniai tyrimai patvirtino šeškų ir makakų infekcijos galimybę.

Mokslininkai ištyrė, kaip SARS-CoV-2 viruso smaigalio baltymas sąveikauja su įvairiais žinduoliais, su ACE2 baltymu, per kurį jis patenka į ląsteles. Kol kas tai yra vienintelis žinomas infekcijos veikimo mechanizmas, nors autoriai neatmeta, kad kai kuriems gyvūnams jis gali būti kitoks.

Kompiuterinis modeliavimas buvo atliktas 215 rūšių. Mokslininkai išsiaiškino, ar ACE2 baltymo mutacijos sustiprins ar susilpnins ryšį tarp virusinio baltymo ir baltymo šeimininko. Rezultatai parodė, kad 26 žinduolių rūšys, reguliariai kontaktuojančios su žmonėmis, gali būti jautrios infekcijai.

Tai visų pirma avys, taip pat visos didžiosios beždžionės — šimpanzės, gorilos, orangutanai. Jų baltymai su virusu jungiasi ne mažiau tvirtai nei žmonių. Tiesa, tyrėjai pažymi, kad avių infekcijos atvejai dar neužfiksuoti, tačiau bandymai dar neatlikti.

"Norėjome išsiaiškinti, kurios rūšys buvo eksperimentiškai ištirtos, kad išsiaiškintume, kuriems gyvūnams gali kilti infekcijos pavojus, ir reikalauti tolesnių tyrimų bei stebėjimo, — pranešime spaudai iš Londono universiteto koledžo sakė tyrimo vadovė Christine Orengo, bioinformatikos profesorė. — Kai kurie mūsų identifikuoti gyvūnai yra saugomos arba pramoninės rūšys. Pastarosios gali tapti viruso rezervuaru, ir yra rizika užsikrėsti žmonėms."

Mokslininkai atliko išsamią struktūrinę analizę ir nustatė įvairių gyvūnų rūšių rizikos užsikrėsti infekcija ribas.

"Išsami infekcijos ir atsako sunkumo informacija yra sudėtingesnė nei tik tai, kaip smaigalio baltymas sąveikauja su ACE2, todėl mes nagrinėjame sąveiką, susijusią su kitais šeimininkų baltymais", — pridūrė ji.

Pirmasis straipsnio autorius Su Datta Lama iš Malaizijos nacionalinio universiteto pažymėjo, kad, skirtingai nei laboratoriniai eksperimentai, jų sukurtą kompiuterinę analizę galima taikyti automatiškai.

"Vadinasi, šį metodą galima taikyti ir kitiems virusinių infekcijų protrūkiams, kurie, deja, dažnėja dėl žmogaus invazijos į natūralią aplinką", — sakė jis.

Tyrėjai mano, kad plataus masto stebėjimas yra būtinas siekiant užkirsti kelią viruso plitimui iš žmogaus į gyvūną ir atvirkščiai, ypač naminių ir ūkinių gyvūnų atveju. Be to, pasak mokslininkų, kalbant apie gyvūnus svarbu numatyti higienos priemones, panašias į tas, kurių dabar imamasi tarp žmonių.

Tegai:
mokslininkai, moksliniai tyrimai, gyvūnai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (408)
Dar šia tema
Saviizoliacija su žolelėmis. Augalai prieš COVID-19
Mokslininkai vienoje iš Kamčiatkos upių atrado keistų nuosėdų
Sergėjus Lavrovas

Lavrovas tikisi visiškai atkurti Rusijos ir ES dialogą

(atnaujinta 09:49 2020.10.27)
Anksčiau Rusijos URM ministras pareikškė, kad reikia sustabdyti dialogą su Europos Sąjunga, nes ES šalių užsienio reikalų ministrai priėmė politinį sprendimą dėl antirusiškų sankcijų, susijusių su situacija su Aleksejumi Navalnu

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tikisi, kad jo kolegoms iš Europos pakaks sveiko proto ir įžvalgos, kad būtų visiškai atkurtas Maskvos ir Briuselio dialogas, praneša RIA Novosti.

"Pastaruoju metu tokia antirusiška linija [Briuselyje — Sputnik] labai sustiprėjo. Norėčiau tikėtis, kad mūsų kolegoms iš Europos pakaks išminties, numatymo, tiesiog sveiko proto, ir dėl to mūsų dialogas su Europos Sąjunga ir jos valstybėmis narėmis bus visiškai atkurtas remiantis geros kaimynystės, sąžiningumo, nuspėjamumo ir atvirumo principais", — interviu Kroatijos laikraščiui "Vecherni List" sakė Lavrovas.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerijos ministras leido sustabdyti dialogą su Europos Sąjunga. Anot jo, "tie žmonės, kurie yra atsakingi už užsienio politiką Vakaruose ir nesupranta abipusiškai pagarbaus pokalbio būtinybės — galbūt turėtume paprasčiausiai kuriam laikui nustoti bendrauti". Šį pareiškimą Lavrovas padarė po to, kai ES šalių užsienio reikalų ministrai priėmė politinį sprendimą dėl antirusiškų sankcijų, susijusių su situacija su Aleksejumi Navalnu.

Navalnas buvo paguldytas į ligoninę rugpjūčio 20 dieną Omske, kai sunegalavo lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas lėktuvu buvo nugabentas gydytis į Vokietiją. Po to Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojais, pareiškė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos ministrų kabinetas teigė, kad Vokietijos ekspertų išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos. OPCW pranešė, kad Navalno organizme buvo rasta medžiaga, savo charakteristikomis panaši į "Novičiok", tačiau neįtraukta į draudžiamų cheminių medžiagų sąrašus.

Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų pauklausimą dėl šios situacijos. Oficiali Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pažymėjo, kad per mėnesį Rusija išsiuntė Vokietijai tris teisinės pagalbos prašymus dėl situacijos su Navalnu, atsakymai nebuvo gauti.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu de facto vykdomi.

Rusijos ir ES vėliavos
© Sputnik / Сергей Гунеев

Jei pasitvirtins nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus atviras ir de jure. Pasak jo, Rusija yra pasirengusi bendrauti su Europa dėl situacijos su Navalnu, tačiau jai reikia informacijos iš Paryžiaus ir Berlyno.

Vokietijos valdžia anksčiau neneigė, kad šalies žvalgybos tarnyba BND nuo 1990-ųjų turėjo prieigą prie "Novičiok" nervus paralyžiuojančios medžiagos.

Berlyno "Šaritė" klinika rugsėjo 23 dieną pranešė, kad Navalnas išrašytas iš ligoninės, jo būklė patenkinama, gydantys gydytojai neatmeta, kad pacientas gali visiškai pasveikti.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, ES, Rusija, Sergejus Lavrovas
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu
Dar šia tema
Ekspertas: kol ES nerimauja dėl Minsko, JAV perkels karius arčiau Rusijos
Amerikietiška svajonė — ar Baidenas išgelbės Lietuvą?
Koronaviruso testas

Rusijoje pasiūlyta, kada galima tikėtis koronaviruso aktyvumo sumažėjimo

(atnaujinta 09:23 2020.10.27)
Kaip pažymėta "Rospotrebnadzor" pranešime, įvairiose šalyse ir regionuose periodiškai atsiras karštieji COVID-19 taškai

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Koronavirusas gali būti aktyvus dar mažiausiai pusantrų metų, RIA Novosti sakė Rospotrebnadzor centrinio epidemiologijos tyrimų instituto direktoriaus pavaduotoja klinikinei ir analitinei veiklai Natalija Pšeničnaja.

Ji pažymėjo, kad įvairiose šalyse ir regionuose periodiškai atsiras COVID-19 sukeltų karštų taškų.

Anksčiau ji RIA Novosti sakė, kad padėtis su COVID-19 dažniu Rusijoje gali pablogėti vasario — kovo mėnesiais, o rodiklių mažėjimo turėtų būti laukiama tik iki vasaros.

Pandemija apėmė beveik visas šalis, susirgo daugiau nei 42,7 mln. žmonių, mirė daugiau kaip 1,1 mln.

Rusijoje buvo užkrėsta daugiau nei pusantro milijono žmonių, iš jų paasveiko apie 1,15 milijono, mirė per 26 tūkstančius. Per pastarąją dieną buvo nustatyta apie 17,3 tūkst. infekcijos atvejų.

Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (408)
Dar šia tema
Skelbiamos rekomendacijos civilinės metrikacijos įstaigoms
JT perspėjo apie suklastotų vaistų ir vakcinų nuo COVID-19 riziką

Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas

(atnaujinta 11:01 2020.10.27)
Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas. Sputnik Lietuva apibendrino Lietuvos Respublikos 13-ojo Seimo rinkimų rezultatus.
Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas
© Sputnik
Tegai:
Lietuva, Seimo rinkimai, Seimo rinkimai, Seimas