JAV karinis batalionas, archyvinė nuotrauka

"Užteks poros smūgių: Pentagonui buvo paaiškinta, kaip kovoti su Rusija ir Kinija

(atnaujinta 11:21 2020.10.11)
Kongreso nariai tiesiogiai vadina Maskvą ir Pekiną egzistencine grėsme JAV ir pateikia Pentagonui rekomendacijas, kaip ją neutralizuoti

VILNIUS, spalio 11 — Sputnik. Kurti dirbtinį intelektą, tobulinti kibernetinius ginklus, gintis nuo biologinių grėsmių — speciali JAV Kongreso gynybos darbo grupės komisija 87 puslapių ataskaitoje išdėstė perspektyvias šalies karinio vystymosi kryptis ateinantiems dešimtmečiams. Komisija buvo suformuota praėjusių metų spalį siekiant parengti kovos su Rusija ir Kinija strategiją. Ko imsis amerikiečiai, RIA Novosti medžiagoje.

Ateitis priklauso robotams

Pasak Kongreso analitikų, pažanga dirbtinio intelekto, kvantinių kompiuterių, kosminių sistemų, kibernetinių ginklų, biotechnologijų ir elektroninio karo kūrime labai greitai paskatins tai, kad tradiciniai karo metodai liks praeityje.

Ginkluoti konfliktai prasidės ne bombardavimais iš oro, desanto išlaipinimu pakrantėje ir didelio masto koviniais veiksmais sausumoje, o tiksliniais įsilaužėlių išpuoliais prieš strateginės reikšmės infrastruktūrą, elektros tinklus, finansines ir sveikatos priežiūros sistemas. O kovos vyks kosmose ir virtualioje erdvėje. Sėkmė šiuose frontuose gali paralyžiuoti užpultą valstybę.

Specialioji Kongreso komisija yra įsitikinusi, kad tokie metodai yra gana prieinami JAV oponentams, kurie, užuot konkuravę su galinga Amerikos gynybos mašina, bandys ją neutralizuoti keletu tikslinių ir ne itin brangių smūgių. Kongreso nariai mano, kad norint apsisaugoti nuo naujų grėsmių reikia didelių investicijų į mokslą.

Visų pirma, jie siūlo išleisti mažiausiai 3,4 procento karinio biudžeto pažangioms technologijoms ir įpareigoti kiekvieno tipo ginkluotąsias pajėgas negailėti išteklių jų integravimui į kariuomenę.

Kongresas ragina ypatingą dėmesį skirti dirbtinio intelekto plėtrai. "Tai tiesiogine prasme paveiks visus visuomenės aspektus", — sakoma pranešime.

"DI įvedimas į karines ir valstybės saugumo sistemas iš esmės pakeis karo eigą. Kompiuteriai jau dabar yra žymiai pranašesni už žmones tvarkydami informaciją ir priimdami sprendimus. Kariuomenė naudoja dirbtinį intelektą kurdama autonomines kovos platformas, kurios be žmogaus įsikišimo gali savarankiškai ieškoti ir sunaikinti priešo taikinius. Šis ginklas ypač efektyvus būrio taktikoje, kai vieną tikslą puola daugybė mažų robotų."

Biologinė grėsmė

Ataskaitoje pažymima, kad dirbtinis intelektas taip pat gali būti naudojamas žvalgybai, priešo tinklų stebėjimui, kovinių operacijų planavimui ir kt. Pasauliniu mastu visavertis dirbtinis intelektas labai prisidės prie prekybos, transporto, sveikatos priežiūros, švietimo ir finansų rinkų. Kongreso nariai daro išvadą: šalis, kuri pirmą kartą sukūrė dirbtinį intelektą, iš tikrųjų įgis valdžią pasaulyje. Jie siūlo numatyti gilų intelekto integravimą į visų rūšių perspektyvią karinę įrangą, kurią įsigijo Pentagonas.

Dokumente taip pat pabrėžiama biotechnologijų ir apsaugos nuo susijusių grėsmių svarba. Kongreso narių teigimu, šiandien Kinija pirmauja šioje srityje. Karo reikaluose biotechnologijos gali būti naudojamos visų pirma siekiant padidinti karinio personalo kovinį efektyvumą. Sintetinės biologijos pažanga sukurs genetinius kodus, kurių gamtoje nėra, tačiau kurie gali tapti baisiu ir veiksmingu ginklu. Mes kalbame apie naujos kartos selektyvių veiksmų karinius virusus: pavyzdžiui, užkrėsti tik tam tikros etninės grupės atstovus. Arba kenkėjiškas pasėlis, kuris niokoja laukus ir sukelia badą priešo stovykloje.

Komisijos ekspertai priminė, kad šalis pirmauja pagal žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, skaičių. Tai reiškia, kad sveikatos apsaugos sistema ir visas šalies saugumas išlieka labai pažeidžiami.

Tačiau pačios JAV nėra linkusios eksperimentuoti su nematomais ginklais. Daugelyje buvusių sovietinių respublikų yra daugybė amerikiečių biologinių laboratorijų, į kurias mirtingieji negali patekti. Kai kurių Rusijos karo ekspertų teigimu, ten kuriami koviniai virusai.

Įsilaužėliai ir hipergarsai

Pranešime taip pat buvo pabrėžtos kibernetinės erdvės operacijos ir elektroninis karas. Ateities pasaulyje gerai apmokyti įsilaužėliai atneš didesnę kovinės operacijos sėkmę nei kariniai daliniai. Veiksmai virtualioje erdvėje gali būti naudojami politinei ar ekonominei įtakai, šnipinėjimui, išpuoliams prieš pagrindinius infrastruktūros elementus.

Rusijos povandeninis laivas
© Sputnik / Ильдус Гилязутдинов

Kongreso nariai rekomenduoja ne tik plėtoti kovinius JAV pajėgumus šioje srityje, bet ir pasirengti gynybai, nes kompiuterizavus ir integravus Amerikos ginklus į tinklą, jie tampa pažeidžiami įsilaužėlių. Pranešimo autoriai taip pat pabrėžia būtinybę sukurti naujus apsaugos nuo šiuolaikinių elektroninio karo sistemų metodus. Visų pirma, jie siūlo sukurti alternatyvą GPS palydovo pasaulinei padėties nustatymo sistemai, kuri yra jautri trukdžiams.

Apie kosmosą pranešime kalbama nuolat. Autoriai teigia, kad Rusija ir Kinija pastaraisiais metais gerokai padidino savo galimybes žemoje Žemės orbitoje. Ekspertai įsitikinę, kad Maskva ir Pekinas kuria antžemines priešpalydovines raketas, galinčias gerokai praretinti JAV kosminę grupę, ir pabrėžia savo orbitinių karinių platformų kūrimo svarbą.

Galiausiai pranešimo autoriai ragina Vašingtoną paspartinti nacionalinę viršgarsinių ginklų kūrimo programą, remdamiesi tuo, kad Rusija ir Kinija tokias jau turi. Pranešėjai baiminasi, kad be tokių kovos sistemų JAV negalės iki galo įgyvendinti staigaus pasaulinio smūgio strategijos (Prompt Global Strike).

Tegai:
JAV, Pekinas, Maskva
Dėlė

Kinijoje dėl išgerto vandens vaiko galvoje išaugo didžiulė dėlė

(atnaujinta 13:05 2020.10.23)
Tik praėjus daugiau nei metams tėvai kreipėsi į gydytojus, o prieš tai savarankiškai bandė išgydyti sūnų, kuris skundėsi kvėpavimo problemomis ir nuolatiniu gerklės skausmu

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Gydytojai penkerių metų Kinijos gyventojo galvoje rado dėlę, kuri į jo kūną pateko daugiau nei prieš metus, praneša "Daily Mail".

Pažymima, kad vaikas skundėsi kvėpavimo problemomis ir nuolatiniu gerklės skausmu. Tėvai bandė sūnų išgydyti savarankiškai, tačiau jo savijauta nepagerėjo.

Medicininės apžiūros metu vaiko galvoje buvo aptikta gyva suaugusio žmogaus delno dydžio dėlė. Remiantis gydytojų išvadomis, ji pateko į berniuko kūną per prastos kokybės vandenį, kurio jis išgėrė.

Gydytojai atliko parazito pašalinimo operaciją, taip pat paprašė tėvų užtikrinti, kad vaikai vartotų tik švarų vandenį.

Tegai:
Kinija
Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paragino iki metų pabaigos surengti naujus rinkimus Baltarusijoje  

(atnaujinta 18:43 2020.10.23)
Pasak politikės spaudos tarnybos, Tichanovskaja šį pareiškimą padarė darbo vizito Danijoje metu, kur, be kita ko, aptarė užsienio valstybių pagalbą organizuojant derybas dėl rinkimų

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Buvusi kandidatė į prezidentus Baltarusijoje Svetlana Tichanovskaja sakė, kad derybos dėl naujų prezidento rinkimų šalyje turėtų prasidėti šiais metais, o jie patys turėtų būti surengti iki metų pabaigos, praneša RIA Novosti.

Pasak politikės spaudos tarnybos, Tichanovskaja šį pareiškimą padarė darbo vizito Danijoje metu, kur, be kita ko, aptarė užsienio valstybių pagalbą organizuojant derybas dėl rinkimų.

"Įvyko svarbus susitikimas su ESBO parlamentinės asamblėjos atstovais. Jame buvo aptartos derybos dėl naujų rinkimų ir šalys, kurios gali dalyvauti organizuojant šias derybas. Svetlana pabrėžė, kad derybos dėl naujų rinkimų turėtų prasidėti 2020 metais, o nauji rinkimai taip pat turėtų būti suplanuoti iki metų pabaigos", — sakoma spaudos tarnybos pranešime Tichanovskajos Telegram kanale.

Spaudos tarnybos duomenimis, Tichanovskaja susitiko su Danijos užsienio reikalų ministru Jepe Kofodu, kuris pažymėjo, kad Danija kuria Naujosios demokratijos fondą remdama pilietinę visuomenę, taip pat ir Baltarusijoje.

Be to, ji susitiko su Danijos ministre pirmininke Mette Frederiksen. Pasak spaudos tarnybos, susitikimo metu Tichanovskaja pabrėžė, kad atėjo laikas galvoti apie pereinamąjį laikotarpį Baltarusijoje ir aptarti reformų paketus, kurie padės jį įgyvendinti.

Anot pranešimo, Tichanovskaja susitiko su Danijos nevyriausybinių humanitarinių organizacijų atstovais, profesinių sąjungų judėjimo atstovais Danijoje ir Europoje, dalyvavo Danijos instituto prieš kankinimą orumui apskritame staliuke.

Padėtis Baltarusijoje

Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad iš tiesų rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. protestuotojų.

Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų ir daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai.

Tegai:
rinkimai, Danija, Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Dėl humanitarinių priežasčių į Lietuvą atvyko 507 baltarusiai
Tichanovskaja papasakojo apie savo gyvenimo sąlygas Lietuvoje
Mėlyna vėliava su JT emblema, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:18 2020.10.23)
Nuo spalio 24 dienos iki metų galo lieka 68 dienos, dienos ilgis — 09 val. 56 min.

Spalio 24 yra 297-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 298-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 68 dienos.

2020 metų spalio 24 dieną saulė teka 08:05, leidžiasi 18:01, dienos ilgis — 09 val. 56 min.

Jungtinių tautų organizacijos diena

1945 metų spalio 24 dieną buvo įkurta Jungtinių tautų organizacija. Tuomet organizacija turėjo 51 šalį narę. Šiuo metu organizacijos veikloje dalyvauja bemaž visos pasaulio šalys. Organizacija buvo įkurta po II-ojo pasaulinio karo, būtent todėl pagrindinis Jungtinių tautų organizacijos tikslas — bendradarbiaujant palaikyti pasaulyje taiką ir teikti humanitarinę pagalbą.

Šią dieną pasaulyje rengiamos konferencijos, parodos, kuriose pristatomi Jungtinių tautų organizacijos pasiekimai. 1971 metais Generalinė asamblėja paskatino šią dieną minėti visose šalyse, kurios yra Jungtinių tautų organizacijos narės.

Pasaulinė informacinių technologijų plėtros diena

1972 metais Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 24-ąją Pasauline informacinių technologijų plėtros diena. Šios dienos tikslas — informuoti visuomenę apie technologines naujienas, didinti vadinamąjį technologinį raštingumą, spręsti informacinių technologijų plėtros problemas.

Šiuo metu nešiojamieji kompiuteriai užvaldo vartotojų namus — šį įrenginį naudoja 84 proc. lietuvių. Dažniausiai nešiojamus kompiuterius lietuviai pasitelkia darbui namuose arba pramogoms – skaityti naujienoms ir pirkti prekėms internetu, o mažiausiai — žaisti kompiuteriniams žaidimams.

Lietuviai įsigytus nešiojamus kompiuterius naudoja ypač aktyviai – beveik 70 proc. apklaustųjų teigė, kad tai daro dažniau nei kartą per dieną.

Spalio 24 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Lietuvoje 1994 metais buvo įkurta asociacija "Infobalt", kuri tais pačiais metais surengė informacinių technologijų parodą "Infobalt 1994". Asociacijos narės — Lietuvos informacinių technologijų ir telekomunikacijų įmonės, nuolat dalyvavusios kasmetinėje parodoje. Paroda būdavo rengiama spalio pabaigoje, neveltui ir Pasaulinės informacinių technologijų plėtros dienos metu. Deja, nuo 2009 metų parodos reikšmė susilpnėjo.

Tarptautinė klimato kaitos diena

Spalio 24-ąją pasaulyje rengiama akcija, siekiant mažinti šiltnamio dujų koncentraciją, anglies dioksido kiekį nuo dabartinio rodiklio 387 (milijoninių dalelių) iki 350. Mokslininkų (Dr. James Hansen, Dr. Karl-Henrik Robèr, David Suzuki PhD) skaičiavimais, viršijus 350 ribą, Žemėje esančiai gyvybei gresia pavojus. Deja, šiuo metu ši riba jau viršyta ir toliau didėja.

Tarptautinės klimato kaitos dienos proga visose pasaulio šalyse rengiama akcija, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitą, skatinti kurti ir naudoti modernias technologijas, padėsiančias stabdyti žalingų dujų koncentraciją, keisti neatsakingo vartojimo įpročius.

Žmonės, įsitraukę į klimato kaitos akciją stengiasi tausoti vandens ir elektros išteklius, kuo rečiau važinėti automobiliais, keičiant juos į dviračius.

Šią dieną gimė tokie garsus lietuviai kaip gydytojas, knygnešys, spaudos darbuotojas, istorikas Stasys Matulaitis, Petras Variakojis — Lietuvos agronomas, pramonininkas, visuomenės veikėjas; Gustavas Juozupaitis, Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjas, ekonomistas, poetas; Vincas Laurynaitis — Lietuvos literatūrologas, humanitarinių mokslų daktaras; Vladas Budreckas, kunigas, vargonininkas, pedagogas, chorvedys, kompozitorius.

Savo vardadienius šiandien švenčia Audra, Daubara, Daubaras, Daubarė, Dauga, Daugailas, Daugė, Gilbertas, Rapolas, Švitrigailė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai