Odiniai kamuoliai iš Kinijos, kurių amžius siekia 3000 metų

Archeologai įrodė, kad pirmieji Eurazijoje kamuoliu pradėjo žaisti kinai

(atnaujinta 23:38 2020.10.15)
Naujausias mokslininkų atradimas privertė pakeisti požiūrį, kad odinis kamuolys, šiuolaikinio futbolo ar tinklinio kamuolio prototipas, pasirodė Graikijoje maždaug prieš 2500 metų

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Radiniui yra apie tris tūkstančius metų, ir tai yra ankstyviausias žaidimo kamuoliu Eurazijoje įrodymas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Journal of Archaeological Science: Reports".

Žaidimai su kamuoliu populiarūs visame pasaulyje nuo senovės. Ankstyviausi šiuo metu žinomi žaidimo kamuoliai buvo pagaminti Egipte maždaug prieš 4500 metų iš linų. Centrinės Amerikos gyventojai žaidė kaučiukiniu kamuoliu prieš 3700 metų, apie tai liudija monumentalios akmeninės žaidimų aikštelės ir žaidėjų atvaizdai.

Iki šiol buvo manoma, kad odinis kamuolys, šiuolaikinio futbolo ar tinklinio kamuolio prototipas, pasirodė Graikijoje maždaug prieš 2500 metų, o vėliau, po 300 metų — Kinijoje. Tačiau naujausias Šveicarijos, Vokietijos ir Kinijos mokslininkų atradimas privertė dar kartą apie tai susimąstyti.

Trys odiniai kamuoliai, rasti senosiose Janghai kapinėse, netoli Turfano miesto, Kinijos šiaurės vakaruose, pasirodė esantys senesni už senovės graikų. Rutulių, kurių skersmuo nuo 7,4 iki 9,2 centimetrų, kaip datavo mokslininkai, naudodami radioanglies metodu analizę, amžius siekia nuo 2900 iki 3200 metų.

"Šie kamuoliai yra maždaug penkiais šimtmečiais senesni už seniausius žinomus žaidimų kamuolius Eurazijoje, — pranešime spaudai cituojami pagrindinio tyrimo autoriaus Patriko Vertmano (Patrick Wertmann) iš Ciuricho universiteto Rytų ir Azijos studijų instituto žodžiai. — Deja, susijusios archeologinės informacijos nepakanka, norint atsakyti į klausimą, kaip būtent buvo žaidžiama šiais kamuoliais".

Tyrėjai padarė prielaidą, kad tai buvo kažkas panašus į polo žaidimą. Ankstyviausiose Graikijos iliustracijose matyti žaidėjai, bėgantys su kamuoliu, o Kinijos iliustracijose — raiteliai, naudojantys ritmušas. Panašios išlenktos lazdos buvo rastos Janhajuje, tačiau be akivaizdaus ryšio su kamuoliais. Be to, jie datuojami vėlesniu laikotarpiu.

"Taigi, odiniai kamuoliai iš Janhajaus nėra siejami su ankstyvosiomis žolės riedulio ar polo formomis, nors du kamuoliai buvo rasti raitelių kapuose", — sako Vertmanas.

Netiesioginis įrodymas, kad kamuolys buvo naudojamas būtent žaidimams, panašiems į raitelių polą, yra vaizdai ant 8-ajame mūsų eros amžiuje pastatytų kinų kapų sienų. Ant kamuolio, kuriuo raiteliai žaidžia naudodami ritmušas, aiškiai matomas kryžius, toks pat, kaip ant kamuolių iš kapų Janhajuje.

Autoriai mano, kad jojimo žaidimai su kamuoliu tapo fizinių pratimų ir karinių treniruočių dalimi žirgų eros klestėjimo regione laikais. Kapuose kartu su kamuoliais aptikti kinkinių ir botagų rankenų elementai, taip pat vienos seniausių kelnių pasaulyje — raitelio drabužio dalis.

Pasak mokslininkų, radinys rodo, kad sportas atliko svarbų vaidmenį visuomenėje ir buvo plačiai paplitusi laisvalaikio forma, taip pat dar kartą patvirtina, kad prieš kelis tūkstantmečius Kinija buvo inovacijų centras Eurazijoje.

Šis darbas tapo "Sino-Indo-Iranica rediviva" tyrimų projekto dalimi, kurį atliko Rytų ir Azijos studijų institutas prie Ciuricho universiteto ir Berlyno laisvojo universiteto Vokietijos archeologijos instituto Eurazijos departamento Pekino filialas. Projekto tikslas — lingvistinių, istorinių ir archeologinių duomenų, rodančių ankstyviausius mainus tarp Centrinės Azijos ir Kinijos, paieška.

Tegai:
Graikija, Eurazija, archeologai, Kinija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Lietuvos nacionaliniame parke vietoje "juodųjų archeologų" aptikta Lapė Snapė
Šalia Karaliaus Mindaugo tilto rasti kelių šimtų metų senumo pamatai
Meksikoje archeologai atrado futbolo aikštės dydžio majų rūmus
Norvegijoje aptikti 1200 metų senumo vikingų šventyklos griuvėsiai
Turistė, išsigandusi prakeiksmo, grąžino iš Pompėjos pavogtus artefaktus
Sergėjus Lavrovas

Lavrovas tikisi visiškai atkurti Rusijos ir ES dialogą

(atnaujinta 09:49 2020.10.27)
Anksčiau Rusijos URM ministras pareikškė, kad reikia sustabdyti dialogą su Europos Sąjunga, nes ES šalių užsienio reikalų ministrai priėmė politinį sprendimą dėl antirusiškų sankcijų, susijusių su situacija su Aleksejumi Navalnu

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tikisi, kad jo kolegoms iš Europos pakaks sveiko proto ir įžvalgos, kad būtų visiškai atkurtas Maskvos ir Briuselio dialogas, praneša RIA Novosti.

"Pastaruoju metu tokia antirusiška linija [Briuselyje — Sputnik] labai sustiprėjo. Norėčiau tikėtis, kad mūsų kolegoms iš Europos pakaks išminties, numatymo, tiesiog sveiko proto, ir dėl to mūsų dialogas su Europos Sąjunga ir jos valstybėmis narėmis bus visiškai atkurtas remiantis geros kaimynystės, sąžiningumo, nuspėjamumo ir atvirumo principais", — interviu Kroatijos laikraščiui "Vecherni List" sakė Lavrovas.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerijos ministras leido sustabdyti dialogą su Europos Sąjunga. Anot jo, "tie žmonės, kurie yra atsakingi už užsienio politiką Vakaruose ir nesupranta abipusiškai pagarbaus pokalbio būtinybės — galbūt turėtume paprasčiausiai kuriam laikui nustoti bendrauti". Šį pareiškimą Lavrovas padarė po to, kai ES šalių užsienio reikalų ministrai priėmė politinį sprendimą dėl antirusiškų sankcijų, susijusių su situacija su Aleksejumi Navalnu.

Navalnas buvo paguldytas į ligoninę rugpjūčio 20 dieną Omske, kai sunegalavo lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas lėktuvu buvo nugabentas gydytis į Vokietiją. Po to Vokietijos vyriausybė, remdamasi karo gydytojais, pareiškė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos ministrų kabinetas teigė, kad Vokietijos ekspertų išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos. OPCW pranešė, kad Navalno organizme buvo rasta medžiaga, savo charakteristikomis panaši į "Novičiok", tačiau neįtraukta į draudžiamų cheminių medžiagų sąrašus.

Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų pauklausimą dėl šios situacijos. Oficiali Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pažymėjo, kad per mėnesį Rusija išsiuntė Vokietijai tris teisinės pagalbos prašymus dėl situacijos su Navalnu, atsakymai nebuvo gauti.

Navalno hospitalizavimo dieną prokuratūra ir policija pradėjo atlikti patikrinimus. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad tyrimo veiksmai dėl padėties su Navalnu de facto vykdomi.

Rusijos ir ES vėliavos
© Sputnik / Сергей Гунеев

Jei pasitvirtins nuodingos medžiagos buvimas, tyrimas bus atviras ir de jure. Pasak jo, Rusija yra pasirengusi bendrauti su Europa dėl situacijos su Navalnu, tačiau jai reikia informacijos iš Paryžiaus ir Berlyno.

Vokietijos valdžia anksčiau neneigė, kad šalies žvalgybos tarnyba BND nuo 1990-ųjų turėjo prieigą prie "Novičiok" nervus paralyžiuojančios medžiagos.

Berlyno "Šaritė" klinika rugsėjo 23 dieną pranešė, kad Navalnas išrašytas iš ligoninės, jo būklė patenkinama, gydantys gydytojai neatmeta, kad pacientas gali visiškai pasveikti.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, ES, Rusija, Sergejus Lavrovas
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu
Dar šia tema
Ekspertas: kol ES nerimauja dėl Minsko, JAV perkels karius arčiau Rusijos
Amerikietiška svajonė — ar Baidenas išgelbės Lietuvą?
Koronaviruso testas

Rusijoje pasiūlyta, kada galima tikėtis koronaviruso aktyvumo sumažėjimo

(atnaujinta 09:23 2020.10.27)
Kaip pažymėta "Rospotrebnadzor" pranešime, įvairiose šalyse ir regionuose periodiškai atsiras karštieji COVID-19 taškai

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Koronavirusas gali būti aktyvus dar mažiausiai pusantrų metų, RIA Novosti sakė Rospotrebnadzor centrinio epidemiologijos tyrimų instituto direktoriaus pavaduotoja klinikinei ir analitinei veiklai Natalija Pšeničnaja.

Ji pažymėjo, kad įvairiose šalyse ir regionuose periodiškai atsiras COVID-19 sukeltų karštų taškų.

Anksčiau ji RIA Novosti sakė, kad padėtis su COVID-19 dažniu Rusijoje gali pablogėti vasario — kovo mėnesiais, o rodiklių mažėjimo turėtų būti laukiama tik iki vasaros.

Pandemija apėmė beveik visas šalis, susirgo daugiau nei 42,7 mln. žmonių, mirė daugiau kaip 1,1 mln.

Rusijoje buvo užkrėsta daugiau nei pusantro milijono žmonių, iš jų paasveiko apie 1,15 milijono, mirė per 26 tūkstančius. Per pastarąją dieną buvo nustatyta apie 17,3 tūkst. infekcijos atvejų.

Tegai:
Rusija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Skelbiamos rekomendacijos civilinės metrikacijos įstaigoms
JT perspėjo apie suklastotų vaistų ir vakcinų nuo COVID-19 riziką
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Tėvas su sūnumis kaltinami nuslėpę beveik pusę milijono mokesčių

(atnaujinta 10:25 2020.10.27)
Pareigūnai išsiaiškino, kad fiktyvios sąskaitos faktūros būdavo įtraukiamos į įmonės buhalteriją, teiktos ir tikrovės neatitinkančios deklaracijos, taip buvo siekta išvengti prievolės mokėti mokesčius valstybei

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Tėvas ir du sūnūs, prisidengdami sandoriais su Jungtinėje Karalystėje ir Kipre įkurtomis bendrovėmis, galimai nuslėpė beveik pusę milijono eurų mokesčių, dar per 1,1 mln. eurų pasisavino, rašo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

FNTT pareigūnai pagal Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktą informaciją išaiškino Kaune įsikūrusios ir pramoninių įrenginių gamyba bei tobulinimu užsiimančios įmonės direktorių ir du toje pačioje įmonėje besidarbavusius sūnus, kurie veikdami kartu sugalvojo mokesčių slėpimo schemą.

Imituodami bendradarbiavimą su keturiomis Jungtinėje Karalystėje bei Kipre registruotomis, tačiau veiklos nevykdančiomis įmonėmis, bendrininkai klastojo sąskaitas faktūras už neva jiems užsienio įmonių suteiktas įrenginių nuomos, rinkos tyrimų, klientų paieškos paslaugas.

Pareigūnai išsiaiškino, kad fiktyvios sąskaitos faktūros būdavo įtraukiamos į įmonės buhalteriją, teiktos ir tikrovės neatitinkančios deklaracijos, taip buvo siekta išvengti prievolės mokėti mokesčius valstybei. Skaičiuojama, kad per nepilnus trejus metus kaltinamieji į biudžetą galimai nesumokėjo per 455 tūkst. eurų.

Taip pat FNTT pareigūnai nustatė, kad dviem iš keturių užsienio įmonių atstovavo vienas iš bendrininkų, kuris šeimos įmonėje dirbo buhalteriu. Kai suklastotos sąskaitos faktūros būdavo apmokėtos, tas pats buhalteris, turėdamas įgaliojimą tvarkyti realiai veiklos nevykdančių užsienio įmonių banko sąskaitas, gautus pinigus pervesdavo į brolio ir tėvo sąskaitas be jokių tokius pervedimus pagrindžiančių dokumentų.

Įtariama, kad taip per pusantrų metų šeima į savo sąskaitas pervedė bei bankuose išgrynino per 1,1 mln. eurų.

Kaltinimai dėl sukčiaujant įgyto didelės vertės svetimo turto, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo pareikšti visiems trims šeimos nariams.

Siekiant užtikrinti galimą turto konfiskavimą bei civilinį ieškinį, buvo paskirtas laikinas nuosavybės teisių apribojimas įspūdingoms sumoms. Apribota nekilnojamojo turto už daugiau nei 450 tūkst. eurų, o apribotų kaltinamųjų nuosavų piniginių lėšų bendra suma siekia daugiau nei 1,6 mln. eurų ir beveik 50 tūkst. JAV dolerių.

Už didelės vertės svetimo turto pasisavinimą griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki dešimties metų. Laisvės atėmimas iki aštuonerių metų gresia už didelės vertės svetimo turto įgijimą. Griežčiausia bausmė už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą — iki ketverių metų nelaisvės.

Tegai:
mokesčiai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)
Dar šia tema
Pričiupta grupuotė, kuri sukčiavo visoje Lietuvoje
Mažmeninę prekybą internetu vykdžiusi įmonė pričiupta dėl apgaulingos buhalterijos
Sučiuptas įmonės savininkas, galimai už nuslėptus mokesčius įsigijęs namą sostinėje