Karo veiksmai Kalnų Karabache

Čia žudomi žmonės. Kas laukia Rusijos taikdarių Karabache

(atnaujinta 12:17 2020.10.17)
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė: Kalnų Karabache turėtų būti Rusijos karo stebėtojai, tačiau galutinį sprendimą šiuo klausimu priima kariaujančios pusės

VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Apie tai, su kokiais sunkumais gali susidurti taikos misija ir kaip jie bandė užkirsti kelią konfliktui 1990-ųjų pradžioje — RIA Novosti autoriaus Antono Lisicyno medžiagoje.

Negirdėjo atsakymo

Dėl "žydrųjų šalmų" pirmiausia turėtų susitarti Azerbaidžanas ir Armėnija. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pabrėžė: "Bet koks taikdarių, stebėtojų dislokavimas, kad ir koks jis bebūtų, yra įmanomas tik gavus abiejų pusių sutikimą". Ir pridūrė: "Kol kas mes negirdėjome atsakymo šiuo klausimu".

Griuvėsiai Karabache
© Sputnik / Валерий Мельников

Spalio 14 dieną Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas interviu Turkijos televizijos kanalui "Haber Turk" sakė: "Jei viena iš šalių vetuos, tai bus neįmanoma. Antras dalykas yra tas, kad visi turi suprasti, jog tai yra suvereni Azerbaidžano teritorija. Be mūsų sutikimo niekas negali nieko išsiųsti. Tai yra tarptautinės teisės pažeidimas".

Azerbaidžano lyderis priminė, kad stebėtojų įvedimą numato pagrindiniai taikaus susitarimo principai.

"Bet tai yra paskutinis momentas. Klausimas vis dar yra diskusijos etape, nes nėra rimtų poslinkių", — sakė Alijevas.

Jis mano, kad būtina įtraukti Turkiją į derybas, ir abejoja vadinamosios ESBO Minsko grupės, kuri nuo 1992 metų sprendžia Karabacho konfliktą, veiksmingumu. Jos pirmininkai yra Rusija, Prancūzija ir JAV, o jos nariai, be Armėnijos ir Azerbaidžano, yra Baltarusija, Vokietija, Italija, Švedija, Suomija ir Turkija.

"Šioje grupėje yra šalių, kurios neturi galimybės patekti į regioną ir neturi įtakos, — paaiškino Alijevas. — Jei norime išspręsti konfliktą, mums reikia valstybių, kurios galėtų tikrai prisidėti prie susitaikymo. Žinoma, mes matome Turkiją šiame vaidmenyje".

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pažymėjo, kad reikėtų apsvarstyti galimybę su Rusijos taikdariais.

"Tačiau tokie klausimai turėtų būti aptarti platesniame kontekste ESBO Minsko grupės rėmuose", — "Al Jazeera" kanalui sakė Armėnijos lyderis.

Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO) generalinis sekretorius Stanislavas Zasas informavo, kad KSSO Nuolatinė taryba gavo Armėnijos ministro pirmininko Nikolo Pašiniano ir Armėnijos užsienio reikalų ministro Zograbo Mnacakaniano kreipimusis dėl padėties Kalnų Karabache.

"Regione vyksta aktyvios diskusijos dėl taikos palaikymo", — sakė Zasas. Taip pat jis patikslino: "Mes sveikiname šalių, kurios yra ESBO Minsko grupės narės, dalyvavimą tik jų įgaliojimų ribose".

Spalio 9 dieną Armėnijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrai Zograbas Mnacakanianas ir Džeichunas Bairamovas, tarpininkaujant Sergejui Lavrovui, Maskvoje susitarė dėl paliaubų. Ugnis turėjo būti nutraukta nuo kitos dienos vidurdienio. Tačiau karo veiksmai atsinaujino.

Tarpusavio praraja

Rusijos Kaukazo ekspertas, politikos mokslų kandidatas Artūras Atajevas pasakoja apie sunkumus, laukiančius taikdarių.

"Geografiškai regionas yra labai sunkus. Kol kas nėra supratimo, kur nubrėžti kontaktinę liniją. Viena pusė mano, kad Kalnų Karabachas ir septyni netoliese esantys regionai priklauso NKR (nepripažinta Kalnų Karabacho Respublika — Sputnik). Kitiems — pats Karabachas ir aplinkinės žemės — Azerbaidžano teritorija. Tarp šių požiūrių yra spraga", — sako jis.

Pasak politologo, kol vyksta karo veiksmai, nėra rimtų ir objektyvių taikos palaikymo misijos diskusijų prielaidų.

"Tačiau yra nauja eskalacija. Akivaizdu, kad konflikto zonoje yra sukarintų formacijų narių, kurie pasirengę sutrikdyti bet kokius susitarimus. Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadovas Sergejus Naryškinas paminėjo, kad kovotojai iš Artimųjų Rytų buvo dislokuoti į Kaukazą. Šiaip sau tokie pareiškimai nedaromi", — pabrėžia Atajevas.

Viena vertus, Rusija turi patirties vykdant taikos palaikymo pajėgas Kaukaze — Pietų Osetijoje ir Abchazijoje. Tai padėjo konflikto šalims užmegzti bent šiokį tokį dialogą. Tačiau Gruzijos armijos išpuolis prieš Rusijos stebėtojus Cchinvalyje iš esmės diskreditavo priešininkų atskyrimo su trečiosios jėgos pagalba idėją. "Kariškiai, atliekantys tokias užduotis, yra mokomi derėtis, kad ir kaip susiklostytų situacija. Pietų Osetijoje ir Abchazijoje buvo susitarimai dėl ugnies linijos, bekontaktės zonos ir panašiai. Jie atidžiai pasvers "už" ir "prieš", atsakydami į klausimą, ar verta kontingentą įvesti į kitą karštąjį tašką", — savo nuomone dalijasi ekspertas.

Galima išeitis yra KSSO pajėgų dalyvavimas padalijant šalis. "Tai būtų augimo taškas pačiai organizacijai", — mano Atajevas.

Devintajame dešimtmetyje ir 1990-ųjų pradžioje konfliktuojančias regiono šalis atskyrė sovietų armijos dalis ir TSRS Vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenė. Tačiau ne visi juos suvokė kaip taikdarius — jų teigimu, armėnai ir azerbaidžaniečiai priekaištavo kariuomenei už pagalbą priešui.

Sergejus Šatko vykdė užduotis Kalnų Karabacho autonominiame regione kaip vyriausybinio ryšių pulko padalinio dalis. Jis savęs nevadina karo veiksmų veteranu — per Karabachą perėję kariai tokio statuso neturi. Jis suveda paraleles tarp nesuprantamos tų metų "taikdarių" teisinės padėties ir painios 1990-ųjų pradžios politinės padėties.

"Mes konfliktuojančius žmones laikėme tautiečiais, kurie turi susitaikyti ir išvengti smurto, — prisimena Šatko. — Kaip sakė TSRS Vidaus reikalų ministerijos mokyklos auklėtinių bataliono Sumgaite karininkas: "Vyksta pogromai, žmonės žudomi, o mūsų užduotis yra parodyti, kad sovietų valdžia čia buvo, yra ir bus. Bet nieko neišėjo. Matyt, centras nesuprato, kaip išspręsti situaciją. Žmonės susitiko su daug įvairių protingų žmonių, bet buvo ir tokių, kurie spjaudė mums į nugarą, kaltino, kad palaikome kitus. Ne taikos jiems reikėjo, o mūsų kulkosvaidžių šaudyti vieniems į kitus".

Paskutiniai daliniai paliko Stepanakertą 1992 metų pavasarį, šalys iš tikrųjų kovojo, todėl buvo organizuota karinė operacija, kad būtų išvesti jau neegzistuojančios šalies kariuomenės daliniai.

"Abiejų pusių politikai siekė ne taikos, o valdžios. Tada po karo bangos priedanga atėjo nacionalistai, — tęsia Šatko. — Vienintelis dalykas, ko jie norėjo, buvo pergalė jų sąlygomis. Nieko kito. Karabachą paliko vidaus kariuomenė, buvusios sovietų armijos daliniai, ir viskas žlugo. Niekas nebandė atskirti kariaujančių šalių. Pasidalijus Raudonosios vėliavos Užkaukazės karinės apygardos turtą, šalys gavo ginklus ir karinę techniką. Prasidėjo visapusiškas karas".

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje Vidaus tarnybos generolas majoras Vladimiras Vorožcovas komandiruočių metu lankėsi Užkaukazėje. Dabar jis prisimena su skaudžia ironija: jo kolegos buvo "Armėnijos didvyriai", paskui "Azerbaidžano didvyriai" — priklausomai nuo to, kur jie atliko savo užduotis. "Būdavo taip, kad kariuomenė, būdama Armėnijos ar Azerbaidžano teritorijoje, buvo taip persmelkta vietinių gyventojų nuotaikos, kad jie beveik suvokė save kaip konflikto šalį, — prisipažįsta jis. — Taigi, pasigirdo kaltinimai, kad sovietų armija palaikė vieną ar kitą šalį. Tačiau daugiausia kariai gynė civilius gyventojus. Kai kurie dėl to paaukojo savo gyvybę".

Pasak Vorožcovo, Rusija turi ir taikos palaikymo misijos patirties, ir personalo. "Technologijos buvo sukurtos. Veiksmingiausia, bet sunkiai įgyvendinama užduotis yra bendras patruliavimas: konfliktuojančių šalių kariuomenė ir tarpininkas kartu tikrina kontaktinę liniją. Pirma, tai yra kontaktai tarp žmonių, antra, jie nešaudys į savo žmones", — aiškina jis.

Kas turi būti taikdariais, pasak Vorožcovo, priklauso ne tik nuo vietos gyventojų požiūrio. "Pasitikėjimas įgyjamas veiksmais. Tačiau pagrindinė sąlyga yra priešingų šalių sutikimas, kad būtų šie konkretūs kariai", — sako generolas. Ir tai yra grynai politinis klausimas. Tikslinga įvesti kontingentą, kai jo tikslai yra aiškūs. Tai suprantama Baku, Jerevane ir Maskvoje.

Tegai:
Armėnija, Azerbaidžanas, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Putinas, Trampas ir Makronas susitarė dėl pareiškimo dėl padėties Karabache
Kalnų Karabachas: ar Azerbaidžanas ir Armėnija galės nutraukti ugnį ir susitarti?
Situacijos Karabache paaštrėjimas kaip bandymas įtraukti Rusiją į karą Kaukaze
Moteris su kauke

Epidemiologas suabejojo ​​galimybe visiškai sunaikinti koronavirusą  

(atnaujinta 21:48 2020.10.21)
Pasak jo, šiuo metu yra nedaug tikimybės, kad koronavirusas bus visiškai nugalėtas, žmonija gali kontroliuoti ligą tik sukūrusi vakciną nuo COVID-19

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Vargu ar naujas koronavirusas bus visiškai sunaikintas, žmonija turės amžinai su juo gyventi. Tačiau vakcina padės pagerinti sergamumą COVID-19, trečiadienį pareiškė britų epidemiologas, Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos profesorius Džonas Edmundsas (John Edmunds), rašo RIA Novosti autorė Natalija Kopilova.

Pasak mokslininko, šiuo metu yra nedaug tikimybės, kad koronavirusas bus visiškai nugalėtas, žmonija gali kontroliuoti ligą tik sukūrusi vakciną nuo COVID-19.

Tuščia mokyklos klasė
© Sputnik / Алексей Майшев

"Mes turėsime amžinai gyventi su šiuo virusu. Yra labai mažai galimybių, kad jis bus sunaikintas", — sakė jis.

"Jei vakcinos yra už kampo, tada aš manau, kad turėtume stengtis, jog sergamumas būtų kuo mažesnis, nes vakcinas galime naudoti artimiausiu metu", — sakė jis Parlamento Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje.

Sergamumo situaciją galima pagerinti atradus ir panaudojus vakciną nuo koronaviruso: "Manau, kad mes tikrai turėsime vakcinų, kurios padės mums įveikti šią epidemiją netolimoje ateityje".

Kalbėdamas apie tai, kada vakcina gali būti prieinama JK gyventojams, mokslininkas padarė prielaidą, kad tai bus padaryta iki žiemos pabaigos. "Žiemos pabaigoje tai tikrai įmanoma", — sakė Edmundsas.

JK yra viena iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių pasaulyje. Per pastarąsias kelias savaites COVID-19 dažnis šalyje labai išaugo.

Per pastarąsias 24 valandas patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius Jungtinėje Karalystėje išaugo 21 331, kasdien mirčių nuo COVID skaičius siekia vidutiniškai 200, skaičiuojant nuo birželio 5 dienos.

Iš viso koronavirusas nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtintas 762 542 žmonėms, 43 967 mirė.

Tegai:
Didžioji Britanija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Centras "Vektor" papasakojo apie vakcinos nuo COVID-19 bandymus su gyvūnais  
Virusologas įvardijo kategoriją žmonių, kuriems nepadės vakcina COVID-19
Briedis, archyvinė nuotrauka

Rygos policija visą dieną gaudė briedį, tačiau nesėkmingai

(atnaujinta 21:22 2020.10.21)
Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" pasinaudojo briedžio apsilankymu mieste socialinei reklamai ir paprašė piliečių būti atsargesnių prie geležinkelio bėgių

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Į Rygą nuklydęs briedis visą dieną bėginėjo nuo Valstybės policijos pareigūnų, praneša Sputnik Latvija.

Pranešimą apie tai, kad Grizinkalno parke buvo pastebėtas briedis, pareigūnai gavo 8:40 val. Iš ten briedis nužygiavo į Rygos centrinę stotį, kurios sargybiniai nesėkmingai bandė pagauti gyvūną ant platformų.

"Latvijas dzelzceļš" kameros užfiksavo, kaip briedis geležinkelio tiltu kirto Dauguvą, o jį lėtai sekė keleivinis traukinys.

Vėliau briedis dingo tarp medžių Zakusalos saloje, prie Latvijos televizijos pastato. Sutemus paiešką buvo nutarta nutraukti. Kur briedis dabar, pareigūnai nežino ir ragina gyvūną pastebėjusius piliečius pranešti apie tai policijai.

Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" panaudojo briedžio apsilankymą mieste socialinei reklamai, o socialiniuose tinkluose paskelbė gyvūno kadrus su kreipiniu: "Nebūk briedis, sulėtink prie bėgių!"

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius juokais parašė "Twitter", kad policija greičiausiai persekiojo briedį, nes jis vaikščiojo po miestą be kaukės.

Tegai:
briedis, Latvija, Ryga
Dar šia tema
Politologas: Latvijos gyventojai praranda susidomėjimą situacija Baltarusijoje
Latvija paliko Ukrainą be humanitarinės pagalbos, bijodama COVID-19
Latvijos prezidentas ragina jaunus žmones sugalvoti naujų žodžių, jei jų nepakanka
Eurai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:54 2020.10.21)
Nuo spalio 22-osios iki metų galo lieka 70 dienų, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Spalio 22 yra 295-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 296-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 70 dienų.

2020 metų spalio 22 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena

Spalio 22 diena minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas atsiranda dėl kalbos raumenų spazmų. Gebėjimas kalbėti priklauso nuo trijų kalbos centrų darbo: motorinio — broko, kuris reguliuoja balso aparatą ir valdo tai, kas dalyvauja tariant garsus (judina lūpas, liežuvį), sensorinio — vernikės, kuri padeda išgirsti ir suprasti savo bei kitų kalbą ir asociatyvinio, analizuojančio išgirstą frazę ir numatančio, ką kalbėti toliau. Kad nesutriktų sklandžios kalbos procesas, visi trys centrai turi darniai funkcionuoti perduoti vienas kitam impulsus tuo pačiu metu. Esant per dideliam broko centro aktyvumui, impulsų perdavimas sutrinka, atsiranda kalbos padargų (lūpų, liežuvio, liežuvėlio, minkštojo gomurio) traukuliai, spazmai veido ir kaklo srityse, dėl kurių ir prasideda mikčiojimas — kalbos tempo ir ritmo sutrikimas, pasireiškiantis negebėjimu išsakyti savo minčių; atskirų garsų, skiemenų ar žodžių kartojimu.

Spalio 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Tada nuo tėvų operatyvumo priklauso beveik viskas, tačiau jie turi žinoti, ką daryti ir mokėti tai daryti. Šiandien kiekvienas mikčiojantysis gali praeiti kalbos terapiją su matomais rezultatais, jei ji pravedama profesionaliai ir jei pats pacientas į gydymą atsineša didelį pasiruošimą investuoti daug laiko ir ištvermės.

Mikčiojimas dažniausiai pasitaiko tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mažėja vyresnio amžiaus grupėse. Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus.

Maždaug trys žmonės iš tūkstančio mikčioja ir dėl to išgyvena, nepasitiki savimi. Tačiau mikčiojo ir daugybė garsių žmonių, kuriems ši yda nesutrukdė pasiekti to, ko nori: Aristotelis, Niutonas, Čarlzas Darvinas, Vinstonas Čerčilis, Merilin Monro, Briusas Vilisas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1875 metais Gailioniuose, Pakruojo rajone, gimė Kazimieras Paltarokas, vyskupas, teologas, sociologas.

1966 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos klausimas pirmą kartą oficialiai buvo keliamas JAV senate.

1988 metais spalio 22–24 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Steigiamasis suvažiavimas.

2010 metais Vilniuje iškilmingai atidengta skulptūra "Laisvės kelias", simbolizuojanti gyvą žmonių grandinę, prieš 21 metus sujungusią tris nepriklausomybės siekusias Baltijos valstybes.

2014 metais į Lietuvą iš Vokietijos atgabenta pirmoji eurų banknotų siunta. Eurui įvesti reikalingus 132 mln. vienetų eurų banknotų Lietuvos bankas pasiskolino iš Vokietijos Bundesbanko.

Šiandien savo vardadienį švenčia Aliodija, Donatas, Malvina, Mingedė, Severinas (Severas), Viltaras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai