Kipro policija, archyvinė nuotrauka

Lietuvos pilietis Kipre nužudė daugiavaikę baltarusę

(atnaujinta 15:36 2020.10.19)
Spalio 11 dieną buvusi Baltarusijos verslininko žmona buvo rasta negyva namuose Limasolyje, jos nužudymu įtariamas 29 metų lietuvis

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Kipro policija sulaikė daugiavaikės baltarusės nužudymu įtariamą Lietuvos pilietį Aistį Mikalauską, jis prisipažino įvykdęs žmogžudystę ir pateikė detalių, pranešė Sputnik Baltarusija su nuoroda į vietos žiniasklaidą.

Spalio 11 dieną namuose Limasolyje buvo rasta negyva 36 metų Baltarusijos pilietė, buvusi garsaus Baltarusijos verslininko žmona Irina Gurskaja. Moterį rado jos 15-metis sūnus. Pasak paauglio, jis išgirdo triukšmą, įėjo į moters miegamąjį ir pamatė ją paplūdusią krauju. Šiuo metu su paaugliu dirba psichologai. Nužudyta moteris turi dar du vaikus.

Policijos duomenimis, ant moters kūno rasta įvairių sužalojimų ir smaugimo žymių. Nusikaltimu įtariamas 29 metų Lietuvos pilietis, jis buvo įtrauktas į ieškomų asmenų sąrašą.

Praėjusią savaitę įtariamasis Aistis Mikalauskas buvo sulaikytas. Lietuvis pasakojo dirbęs animatoriumi viename iš Limasolio viešbučių. Jis susipažino su Gurskaja 2019 metais ir prižiūrėjo jos vaikus. Pasak jo, su baltaruse jį siejo ne tik draugiški santykiai.

2020 metų liepą moteris sužinojo, kad Mikalauskas lošia ir turi rimtų skolų. Tai jai nepatiko, tačiau lietuvis nenustojo, dėl ko baltarusė nusprendė nutraukti santykius.

Buvęs Irinos Gurskajos vyras, taip pat gyvenantis Kipre, teigė, kad pastaraisiais mėnesiais moteris dažnai prašydavo jo pinigų, esą, žaidimų aikštelės statybai. Kam moteris iš tikrųjų išleido iš jo gautus pinigus, nežinoma.

Spalio 10 dienos naktį Mikalauskas kartu su savo draugu nusprendė sumušti ir apiplėšti buvusią draugę. Jis prasmuko pro langą į moters namus, kai ji miegojo. Vyras kelis kartus jai smogė ir bandė pasmaugti. Jam pavyko. Po baltarusės nužudymo jis susirinko papuošalus ir įrangą ir paliko namus.

Kitą dieną lietuvis pardavė dalį pavogtų prekių, pakeitė išvaizdą, vakarieniavo restorane ir išsinuomojo kambarį viešbutyje. Likusius pinigus jis išleido lažybų tarpininkų biure. Po to nusprendė grįžti į nužudytos moters namus ir pavogti daugiau daiktų. Ten įsijungė signalizacija, vyras išsigando ir pabėgo. Kai jis ėjo iš baltarusės namų, jį sulaikė policija.

Šeštadienį Aistis Mikalauskas prisipažino nužudęs moterį, paprašė jos šeimos atleidimo ir pasakė, kad bendradarbiaus su policija. Šiuo metu jis yra sulaikytas, tyrimas tęsiasi.

Tegai:
nužudymas, Lietuva
Dar šia tema
Londone policija sulaikė metus ieškotą Kamuolinių grupuotės narį
Džono Lenono žudikui 11-ą kartą atsisakyta suteikti priešlaikinį paleidimą
Žudiką nustatyti padėjo pirmą kartą Lietuvoje pritaikytas kraujo pėdsakų rašto tyrimas
Ledynas

Dikaprijas ir Bezosas kreipiasi į Baideną dėl klimato kaitos

(atnaujinta 00:57 2021.01.26)
Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Daugiau nei 150 aktyvistų, aktorių ir verslininkų, įskaitant aktorių Leonardą Dikapriją ir "Amazon" įkūrėją Džefą Bezosą, pasirašė atvirą laišką JAV prezidentui Džo Baidenui, ragindami reaguoti į klimato pokyčius. Atviras laiškas buvo paskelbtas "Climate Power 2020" svetainėje.

Kreipimosi autoriai pažymėjo, kad Baideną galima prisiminti kaip "klimato prezidentą", kuris žmoniją "patraukė nuo uolos krašto".

"Galite pakeisti pasaulio energetikos sistemas iš iškastinio kuro į švarią energiją, tuo pačiu kurdami daug darbo vietų, mažindami taršą ir pašalindami ekonominę, rasinę ir sveikatos nelygybę", — sakoma laiške.

Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka.

Iš garsenybių laišką pasirašė aktorės Natali Portman ir Zoja Dešanel (Zooey Deschanel). Be to, kreipimąsi pasirašė "Mastercard" direktorių valdybos pirmininkas Ajay Banga ir Europos Parlamento Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas Paskalis Kanfinas (Pascal Canfin).

Per pirmąją valandą Baltuosiuose rūmuose Džo Baidenas pakeitė daugelį savo pirmtako Donaldo Trampo sprendimų. Visų pirma jis pasirašė dekretą dėl JAV grįžimo prie Paryžiaus klimato susitarimo.

Džo Baidenas buvo inauguruotas sausio 20 dieną. Jis tapo 46-uoju JAV prezidentu. Ceremonijoje dalyvavo kadenciją baigiantis JAV viceprezidentas Maikas Pensas, buvę šalies prezidentai Džordžas Bušas, ​​Barakas Obama ir Bilas Klintonas kartu su sutuoktiniais. JAV himną atliko Lady Gaga. Trampas nedalyvavo ceremonijoje, sulaužydamas 150 metų tradiciją, ir paliko Vašingtoną likus kelioms valandoms iki iškilmių.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, klimatas
 AstraZeneca vakcina

EK pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinti vakcinų tiekimo į ES sumažėjimą

(atnaujinta 00:52 2021.01.26)
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen surengė telefoninį pokalbį su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo visiškai pristatyti tiekimą ES

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Europos Komisija (EK) pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinimo, susijusio su bendrovės pranešimu, kad 60 proc. sumažėja vakcinų tiekimas ES, ir pareikalavo visiškai įvykdyti sutartį, praneša naujienų agentūra TASS.

Apie tai pirmadienį Briuselyje pranešė oficialus Europos Komisijos atstovas Stefanas De Keersmakeris. Tuo tarpu Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos.

"Europos sveikatos komisarė Stella Kyriakides išsiuntė laišką įmonės vadovybei, reikalaudama papildomų paaiškinimų, susijusių su bendrovės praėjusią savaitę paskelbtu pranešimu, kad ji sumažins vakcinų tiekimą ES. Ji pabrėžė būtinybę vykdyti bendrovės įsipareigojimus pagal ES sutartį", — pridūrė jis. 

Tiekimas ES bus aptartas šiandien bendrovės valdančiosios tarybos posėdyje, kuriame dalyvaus ES atstovai.

Savo ruožtu Europos Komisijos spaudos tarnybos vadovas Erikas Mameris sakė, kad Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kalbėjosi telefonu su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo įgyvendinti visą numatytą tiekiamą kiekį.

"Europos Komisija daug investavo į [AstraZeneca] gamybos pajėgumus dar prieš prasidedant vakcinų gamybai. Šioje aplinkoje Europos Komisija reikalauja, kad įmonė panaudotų visas priemones ir galimybes vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus. Europos Komisija reikalauja, kad įmonė parodytų maksimalų lankstumą tai padaryti", — sakė jis.

Mameris taip pat pažymėjo, kad Europos Komisija dar neplanuoja jokių teisinių veiksmų prieš "AstraZeneca", iki šiol teikdama pirmenybę "atviram dialogui su įmone, kad būtų užtikrintas vakcinos gavimas". Jis taip pat pažymėjo, jog, nepaisant to, kad labai sumažėjo dviejų pagrindinių ES tiekėjų — "Pfizer" ir "AstraZeneca" — tiekimas, Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos tikslų, pagal kuriuos ES šalys turėtų paskiepyti 70 proc. gyventojų iki vasaros.

Tegai:
vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
RF ir Vengrija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo COVID tiekimo
Vakcina "iš po prekystalio"
PSO pranešė apie didžiulį koronaviruso vakcinų trūkumą pasaulyje
Antikūnų kiekis vyrų ir moterų kraujyje po vakcinos "Sputnik V" nesiskiria
Meluoja ir neraudonuoja — kodėl Lietuva prieš "Sputnik V" vakciną?
Eurai

Paaškėjo, kurie banknotai yra dažniau padirbinėjami Lietuvoje

(atnaujinta 15:16 2021.01.25)
Pasak Lietuvos banko ekspertų, tokios tendencijos tęsiasi jau ne vienerius metus. Per smulkios ir per stambios kupiūros nėra populiarios sukčių tarpe

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Lietuvoje per metus padirbtų pinigų sumažėjo daugiau nei perpus, praneša Lietuvos banko spaudos tarnyba.

Per 2020 m. Lietuvos banke buvo ištirta 1 333 vienetai padirbtų eurų (1 172 vnt. banknotų ir 161 vnt. monetų). Tai 57 proc. mažiau nei per 2019 m., kai buvo rasta 3 078 vnt. padirbtų eurų..

Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė Ieva Vanskevičė pažymėjo, kad зadirbtų pinigų sumažėjimas apyvartoje stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje.

ЭSumažėjimas gali būti siejamas su įvairiomis priežastimis, o viena iš jų — karantino metu šiek tiek sumažėję atsiskaitymai grynaisiais pinigais", — pasakė ji.

Per 2020 m., ypač IV ketvirtį, sumažėjo ir akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų, vadinamųjų "filmų pinigų" (angl. Movie money). Apie juos centrinis bankas Lietuvos gyventojus įspėjo praėjusių metų pavasarį.

Daugiausia, kaip ir 2019 m., buvo rasta padirbtų 50 ir 20 eurų banknotų, jie atitinkamai sudarė 46 ir 18 proc. visų padirbinių. Mažiausiai aptikta padirbtų 5 ir 200 eurų banknotų.

Euro zonoje vidutiniškai 1 mln. apyvartoje esančių tikrų banknotų tenka 17 padirbtų, Lietuvoje šie skaičiai dar mažesni.

"Taigi tikimybė gauti padirbtą pinigą yra itin maža, tačiau raginame gyventojus būti atidžius ir atkreipti dėmesį į gaunamus pinigus, patikrinti juos pagal "apčiuopkite–pažvelkite–pakreipkite" metodą", — pasakė Vanskevičė.

Lietuvos bankas ne tik tiria padirbtus pinigus, bet ir keičia susidėvėjusius bei sugadintus eurus ir litus. Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune neribotą laiką keičiami litai į eurus.

Tegai:
padirbti banknotai, Lietuvos bankas, Lietuva