Konfliktas Karabache

Armėnijos prezidentas paragino ES ir NATO daryti spaudimą Turkijai dėl Karabacho  

(atnaujinta 16:58 2020.10.19)
Jis mano, kad Turkijos įsikišimas į Karabacho konfliktą Baku pusėje pakeis Pietų Kaukazo geopolitiką, paversdamas Azerbaidžaną Turkijos atrama kelyje į platesnį regioną ir Ankaros įtaką dujotiekio tinklui

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Armėnijos prezidentas Armenas Sarkisianas paragino Europos Sąjungą ir NATO daryti spaudimą Turkijai, kuri, jo žodžiais tariant, sėja nestabilumą Pietų Kaukaze, praneša RIA Novosti.

"Aš raginu visus Briuselyje daryti spaudimą Turkijai. Visų pirma, jie turi nuspręsti, kas yra priimtina, nes Turkijos veiksmai pakenks NATO, jo reputacijai ir pagrindinei idėjai, kad tai yra aljansas, kuris egzistuoja siekiant apsaugoti nuo priešo", — sakė jis.

Jis mano, kad Turkijos įsikišimas į Karabacho konfliktą Baku pusėje pakeis Pietų Kaukazo geopolitiką, paversdamas Azerbaidžaną Turkijos atrama kelyje į platesnį regioną ir Ankaros įtaką dujotiekio tinklui. Prezidentas perspėjo, kad Sirijos teroristai Azerbaidžane gali tapti ilgalaikio regioninio nestabilumo veiksniu. "Jie sukurs ten dar vieną nestabilumo zoną, kuri grasins Azerbaidžanui, Rusijai, Armėnijai ir Iranui", — sakė Sarkisianas.

"Susidaro įspūdis, kad Erdoganas aplink save kuria nestabilumą, griauna dabartinį "status quo". Šioje nestabilumo jūroje Turkija, atrodo, plaukia gana ramiai, nes tai leidžia jai žaisti su visais", — sakė jis.

Spalio 9 dieną Turkijos parlamento pirmininkas Mustafa Šentopas sakė, kad klausimas dėl galimybės siųsti Turkijos karius į Azerbaidžaną gali būti svarstomas, tačiau kol kas tokio poreikio nėra. "Per pastarąsias kelias dienas Azerbaidžano ginkluotosios pajėgos visam pasauliui parodė, kad jos pačios gali pasiekti pergalę", — sakė jis.

Kovos kontaktų linijoje Kalnų Karabache prasidėjo rugsėjo 27 dieną. Armėnija ir Azerbaidžanas kaltina vienas kitą dėl konflikto pradžios, Karabache pranešama apie artilerijos šaudymą prieš taikias nepripažintos respublikos gyvenvietes, įskaitant jos sostinę Stepanakertą. Armėnija paskelbė karo padėtį ir — pirmą kartą — visuotinę mobilizaciją, teigdama, kad Ankara aktyviai remia Baku. Azerbaidžane buvo įvesta dalinė mobilizacija, o kai kur — karo padėtis.

Spalio 9 dieną Azerbaidžano ir Armėnijos užsienio reikalų ministrai Rusijos Federacijos prezidento kvietimu atvyko į Maskvą, kartu su Rusijos kolega daugiau nei 10 valandų vedė derybas. Dėl to Jerevanas ir Baku susitarė nuo spalio 10 dienos vidurdienio nutraukti ugnį Karabache, iškeisti kalinius ir žuvusiųjų kūnus, taip pat susitarti dėl konkrečių paliaubų detalių. Tačiau tą pačią dieną šalys pradėjo kaltinti viena kitą paliaubų pažeidimais.

Karo veiksmai Kalnų Karabache
© Sputnik / Валерий Мельников

Anksčiau Jerevanas ir Baku nusprendė paskelbti paliaubas nuo spalio 18 dienos 00.00 val. Nepaisant to, sekmadienio vakarą šalys apkaltino viena kitą paliaubų pažeidimu, o sekmadienio rytą Armėnijos gynybos ministerijos spaudos sekretorius Šušanas Stepanianas sakė, kad Azerbaidžano pusė pradėjo puolimą kontaktinės linijos pietine kryptimi Kalnų Karabache — pasienyje su Iranu.

Konfliktas Karabache prasidėjo 1988 metais, kai Kalnų Karabacho autonominis regionas paskelbė apie pasitraukimą iš Azerbaidžano SSR. Per ginkluotą konfrontaciją 1992–1994 metais Azerbaidžanas prarado Kalnų Karabacho ir septynių gretimų regionų kontrolę. Nuo 1992 metų derybos dėl taikaus konflikto sprendimo vyksta ESBO Minsko grupėje, kuriai vadovauja trys pirmininkai — Rusija, JAV ir Prancūzija. Azerbaidžanas primygtinai reikalauja išsaugoti savo teritorinį vientisumą, Armėnija gina nepripažintos respublikos interesus, nes NKR nėra derybų šalis.

Tegai:
Turkija, NATO, ES, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Alijevas ir Pašinianas iššifravo "pagrindinius atsiskaitymo principus"
"Raudonoji linija": ar Azerbaidžanas ir Armėnija pasieks kompromisą?
Rusijos vakcina nuo koronaviruso, archyvinė nuotrauka

Rusija gavo paraiškų dėl "Sputnik V" vakcinos įsigijimo daugiau nei 50 šalių

(atnaujinta 22:33 2020.12.03)
Rusijos užsienio reikalų ministerija tvirtina, kad pristačius vakciną JTO preparatu susidomėjo dar daugiau tarptautinės rinkos dalyvių, todėl greitai prasidės didelių apimčių skiepų gamyba

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RDIF) iš daugiau nei 50 šalių gavo paraiškas dėl 1,2 milijardo koronaviruso vakcinos "Sputnik V" dozių įsigijimo, pranešime nurodė Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Ji priminė, kad trečiadienį, vykstant 31-ajai JT Generalinės Asamblėjos specialiajai sesijai, įvyko Rusijos vakcinos pristatymas, kuris sukėlė didelį tarptautinių partnerių susidomėjimą.

"Norėčiau pasakyti dar keletą žodžių apie Rusijos tiesioginių investicijų fondo ir Gamalėjaus instituto darbą. Jie stengiasi ne tik išplėsti minėtos vakcinos "Sputnik V" gamybą masinei vakcinacijai Rusijoje, bet ir įgyvendinti technologinį perėjimą, kad prasidėtų rusiško preparato gamyba užsienio šalyse ir jo pristatymas į tarptautines rinkas", — sakė Zacharova.

Dieną anksčiau Rusijos nuolatinės misijos JT ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai pristatė preparatą virtualiame renginyje "Sputnik V: skiepai nuo COVID-19".

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Кирилл Брага

Sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraška sakė, kad po registracijos bandymai atliekami Rusijoje, Baltarusijoje, Indijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Venesueloje, be to, svarstomas išbandymo Brazilijoje ir kitose šalyse klausimas. Jis pabrėžė, kad "Sputnik V" parodė "galingą imuninį ir antikūnų atsaką".

Savo ruožtu Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas pridūrė, kad fondas pateikė paraišką patvirtinti "Sputnik V" 40-yje šalių ir dirba su šių šalių reguliavimo institucijomis. Jis teigė, kad vakcina kainuos mažiau nei dešimt dolerių už dozę, bus "daug pigesnė nei kai kurios mRNR vakcinos".

"Sputnik V"

Vasaros pabaigoje Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus tyrimų centras. Preparatas buvo pavadintas "Sputnik V".

Jis paremtas tirta ir išbandyta žmogaus adenovirusinių vektorių platforma. Pagrindiniai šiuo metodu sukurtos vakcinos privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikių neigiamų pasekmių nebuvimas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė ministro pirmininko pavaduotojai Tatjanai Golikovai pradėti šalyje plataus masto skiepijimą, pirmiausia žmonių iš rizikos grupių, "visų pirma gydytojų ir mokytojų". Procedūra bus savanoriška ir nemokama.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, skiepai, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Lietuvos Vyriausybė apsvarstys galimybę įsigyti dar vieną vakciną nuo COVID-19
Didžioji Britanija patvirtino koronaviruso vakciną
ES nori bendradarbiauti su JAV kurdama vakcinas nuo COVID-19
Sputnik radijo mikrofonas

"Baltnews" ir "Sputnik Latvija" žurnalistai kaltinami ES sankcijų pažeidimu

(atnaujinta 22:28 2020.12.03)
Pas žurnalistus ketvirtadienį vyko kratos, konfiskuota technika ir susisiekimo priemonės. Jie pasirašė pasižadėjimą neišvykti iš šalies

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Portalų "Baltnews" ir "Sputnik Latvija" darbuotojams pareikšti kaltinimai dėl ES sankcijų režimo pažeidimo, po apklausų jie pasirašė pasižadėjimą neišvykti iš šalies, pas juos atliktos kratos, praneša Sputnik.

Iš žurnalistų taip pat konfiskuota technika ir susisiekimo priemonės.

Pasak agentūros, Latvijos piliečiams pareikšti įtarimai dėl šalies Baudžiamojo kodekso 84 straipsnio pažeidimo, jiems gali grėsti bausmė nuo piniginės baudos iki laisvės atėmimo.

"Pagal Latvijos, Lietuvos ir Estijos versiją, MIA "Rossija segodnia" yra taikomos asmeninės Europos Sąjungos sankcijos, įvestos agentūros generaliniam direktoriui Dmitrijui Kiseliovui 2014 metais", — rašoma Sputnik "Telegram" pranešime.

Naujienų agentūros "Baltnews" vadovas Andrejus Starikovas teigė, kad žinoma, jog Latvijoje buvo ieškomi mažiausiai šeši žurnalistai, su kai kuriais iš jų nepavyksta susisiekti.

"Vyksta teisinis chaosas. Už sankcijų režimo pažeidimą gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų arba bauda. Represijų mastai yra tokie, kad suprantame, jog tai nėra tik Latvijos iniciatyva", — RIA Novosti cituoja Starikovą, su nuoroda į Sputnik radiją.

Jis priminė, kad šiandien Facebook užblokavo "Baltnews" puslapį, nenurodydama šio sprendimo priežasties, o kitą dieną portalo rangovas Londone negalėjo gauti pinigų dėl sąskaitos įšaldymo.

Rusijos nuolatinis atstovas ESBO Aleksandras Lukaševičius, archyvinė nuotrauka
© Фото предоставлено постоянным представительством России при ОБСЕ

"Ir šiandien mes sužinojome apie mūsų žurnalistų paieškas ir sulaikymus. Mes žinome apie mažiausiai šešis žmones, su kai kuriais iš jų nepavyksta susisiekti", — sakė agentūros vadovas.

Latvijos žurnalistų sąjungos narė Ala Berezovskaja anksčiau sakė, kad kratos buvo atliktos pas Andrejų Jakovlevą ir jo žmoną Iriną, taip pat pas publicistą Vladimirą Lindermaną. Be to, ji pasakojo, kad kitas žurnalistas Andrejus Solopenka buvo nuvežtas į Latvijos valstybės saugumo tarnybą.

Vėliau informacija apie Lindermano sulaikymą pasirodė oficialiame Latvijos "Rusų sąjungos" partijos puslapyje.

"Šiandien garsaus publicisto ir visuomenės veikėjo Vladimiro Lindermano bute buvo atlikta krata ir paimta visa įranga — kompiuteris, telefonas, diskai ir banko kortelės. Pats Vladimiras buvo sulaikytas ir dabar tardomas Valstybės saugumo tarnyboje. Kratos ir sulaikymo priežastys nežinomos. Manome, kad toks, jau kelis kartus pasikartojęs požiūris į asmenį, kuris tiesiog išreiškia savo pažiūras, kurios skiriasi nuo valstybės pozicijos, yra nepriimtinas", — rašoma partijos pranešime.

Situaciją Latvijoje pakomentavo Rusijos nuolatinė misija prie ESBO.

"Mes esame susirūpinę dėl gaunamos informacijos, kad "Baltnews" ir "Sputnik Latvija" darbuotojams pagal baudžiamąjį straipsnį buvo pareikšti įtarimai dėl ES sankcijų režimo pažeidimo ir pas juos vykusių kratų. Rygoje dar vienas šiurkštus ESBO įsipareigojimų dėl žodžio laisvės ir galimybės naudotis informacija pažeidimas", — sakoma pranešime.

Panaši situacija praėjusiais metais buvo ir Estijoje. Gruodį Sputnik Estija darbuotojai gavo Policijos ir sienos apsaugos departamento laiškus su tiesioginiais grasinimais iškelti baudžiamąją bylą prieš juos, jei jie nenutrauks darbo santykių su MIA "Rossija segodnia" iki šių metų sausio 1-osios.

Šie veiksmai neva pateisinami nuo 2014 metų kovo 17 dienos Europos Sąjungos taikomomis sankcijomis daugeliui fizinių ir juridinių asmenų, galimai susijusių su Ukrainos įvykiais.

Tačiau ES sankcijos buvo įvestos ne prieš MIA "Rossija segodnia", į kurią įeina Sputnik, bet asmeniškai prieš agentūros generalinį direktorių Dmitrijų Kiseliovą.

Estijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Urmas Reinsalu ketvirtadienį RIA Novosti sakė, kad jo šalis vykdo ES sankcijų politiką ne prieš Sputnik, o atsižvelgdama į Kiseliovui nustatytas asmenines sankcijas.

Sputnik Estija žurnalistai buvo priversti tai padaryti ir nuo sausio 1 dienos perėjo prie darbo nepaprastuoju režimu.

Tegai:
MIA "Rossija segodnia", sankcijos, ES, Latvija, Baltnews, Sputnik
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 4-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.12.03)
Nuo gruodžio 4 dienos iki metų galo lieka 27 dienos, dienos ilgis — 07 val. 36 min. Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas

Gruodžio 4 yra 338-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 339-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 27 dienos.

2020 metų gruodžio 4 dieną saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56, dienos ilgis — 07 val. 36min.

Šv. Barbora

Gruodžio 4-oji — Šv. Barboros varduvės.

Šv. Barbora laikoma globėja visų, kurie mirė ne sava mirtimi, t.y. per nelaimingą atsitikimą, ypač nuo gaisro. Taip pat tikima, kad jai meldžiantis apsisaugoma nuo žaibo, gaisrų.

Anot legendos, Barbora buvusi Mažosios Azijos turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas labai saugojo dukrą ir net uždarė bokšte, kad jos nesuviliotų nuolatiniai gerbėjai. Barbora įtikėjo, apsikrikštijo ir buvo už šį poelgį tėvo pasmerkta. Romėnų valdžia ją kankino ir nukirsdino tėvo kardu. Tikima, kad po jos mirties tėvą nutrenkė žaibas.

Barbora vaizduojama su karūna ant galvos, su suknele ir ilgu apsiaustu. Dažniausiai ji kairėje rankoje laiko kalaviją, o dešinėje taurę arba palmės šakelę.

Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas.

Ši diena istorijoje

1533 metais sulaukęs 3 metų amžiaus Ivanas IV, vėliau persivadinęs Ivanu Rūsčiuoju, tapo Rusijos caru.

1642 metais mirė kardinolas Rišeljė — faktinis Prancūzijos valdovas Liudviko XIII karaliavimo metais.

1679 metais sulaukęs garbingo 91-erių metų amžiaus mirė žymus anglų filosofas Tomas Hobsas.

1791 metais Londone pradėtas leisti seniausias pasaulyje sekmadieninis laikraštis "Observer".

1892 metais gimė Ispanijos diktatorius (1936–1975) generolas Fransiskas Frankas.

1918 metais Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Vudrovas Vilsonas atvyko į Paryžiaus taikos konferenciją, kur buvo aptartos Versalio Taikos sutarties pasirašymo sąlygos.

1980 metais lėktuvo katastrofoje netoli Lisabonos žuvo Portugalijos premjeras Fransiskas Sa Karneiras.

1991 metais Libane paleistas laisvėn ilgiausiai įkaitu laikytas amerikietis: žurnalistas Teris Andersonas nelaisvėje išbuvo 2 454 dienas.

1994 metais teroristas viename Stokholmo naktinių klubų nužudė tris ir sužeidė 21 lankytoją.

1998 metais Turkijos vyriausybės daliniai per susirėmimus pietrytinėje šalies dalyje nukovė 22 kurdų sukilėlius.

2010 metais populiariausios, 29 metus rodytos Vokietijos televizijos laidos "Wetten, dass...?" ("Norite lažintis ... ?") buvo nuspręsta neberodyti, kai vienas varžybų dalyvis, milijonams žiūrovų stebint tiesioginę transliaciją, buvo sunkiai sužeistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai