Lordas Louis'as Mountbatten'as, archyvinė nuotrauka

Aptiktas Nikolajaus II giminaičio laiškas apie caro šeimos nužudymą

(atnaujinta 09:40 2020.10.31)
Rastas lordo Mountbatten'o, Nikolajaus II žmonos Aleksandros Feodorovnos sūnėno ir karalienės Elžbietos II vyro princo Filipo dėdės, laiškas

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Didžiojoje Britanijoje paskelbtas Rusijos imperatoriškosios šeimos giminaičio lordo Louis'o Mountbatten'o laiškas, kuriame jis pakomentavo sąmokslo teoriją apie caro šeimos žūtį.

Mountbatten'as yra imperatoriaus Nikolajaus II žmonos Aleksandros Feodorovnos sūnėnas ir karalienės Elžbietos II vyro princo Filipo dėdė.

Lordas paneigė versiją, pagal kurią Nikolajaus II dukra Anastasija galėjo išgyventi įvykdžius caro šeimos egzekuciją.

"Nėra jokių abejonių, kad mano pusseserė, Rusijos didžioji kunigaikštytė Anastasija, buvo nužudyta kartu su likusia jos šeima, nors jos atveju mirtis įvyko ne iš karto, ji buvo nužudyta durtuvais. Šis klausimas sukėlė ilgus ir brangius teismo procesus, tačiau galiausiai Vokietijos apeliacinis teismas nusprendė, kad, be abejonės, lenkų žemės ūkio darbuotoja, pasivadinusi Annos Anderson vardu, nebuvo nei didžioji kunigaikštytė Anastasija, nei jos sesuo didžioji kunigaikštytė Tatjana, kaip ji iš pradžių tvirtino", — rašė Mountbatten'as, laiško nuotrauka pateikta "The Daily Mail".

Kaip patikslinama leidinyje, Anderson 1922 metais paskelbė, kad ji yra Nikolajaus II dukra Anastasija, išgyvenusi imperatoriškosios šeimos egzekuciją Jekaterinburge, tačiau teisme to įrodyti nesugebėjo. Vėliau Anderson buvo identifikuota kaip Franciszka Szanckowska, lenkų fabriko darbuotoja, kenčianti nuo psichikos ligų.

Lordas Mountbatten'as labai domėjosi šia byla, dalyvavo renkant įrodymus, nes siekė demaskuoti Anderson, ir išleido tūkstančius svarų teisinių mokesčių, ginčydamas jos skundą.

Taip pat laiške aristokratas trumpai aprašė paskutinį Rusijos carą.

"Imperatorius Nikolajus II buvo žavus ir malonus žmogus, tačiau per silpnas, kad būtų sėkmingas autokratas", — rašė jis.

Leidinyje pažymima, kad laiškas datuotas 1975 metų kovo 11 dieną. Nėra išsamios informacijos apie jo gavėją poną Woodcock'ą-Clark'ą.

Tegai:
caras, Rusijos imperatoriškoji šeima, Nikolajus II
Dizainerio Kovido Kapuro kostiumas Amerikos šou Project Runway

Pernai dizaineris vardu Kovidas pasiuvo kaukę ir "išpranašavo" pandemiją

(atnaujinta 20:34 2020.12.04)
Praėjusių metų balandį mados dizaineris modeliui pasiuvo raudoną languotą kostiumą ir veido kaukę su tuo pačiu raštu

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Amerikos šou "Project Runway" dalyvis išpranašavo koronaviruso pandemiją savo apranga dar prieš metus iki jos pradžios. Apie tai praneša "Daily Star".

Eiliniame 2019 metų balandžio numeryje mados dizaineriai turėjo sukurti aprangą, visiškai dengiančią modelio kūną. Dizaineris Kovidas Kapuras (Kovid Kapoor) modeliui pasiuvo raudoną languotą kostiumą ir veido kaukę su tuo pačiu raštu.

Projekto žiūrovai atkreipė dėmesį į mados dizainerio vardą ir kaukę, kuri dabar yra koronaviruso pandemijos simbolis. Jų nuomone, šou kūrėjai numatė COVID-19 infekcijos atsiradimą dar prieš jai pasirodant. Vartotojai savo pastebėjimais pasidalijo socialiniuose tinkluose.

"Project Runway" dalyvavo dizaineris vardu Kovidas, kuris uždėjo modeliui kaukę", "Prie "Simpsonų" prisidėjo dar vienas šou, numatantis ateitį", "O Dieve, jie išpranašavo ateitį", — rašė vartotojai.

Tuo pačiu metu Kovidas Kapuras pokalbio su žurnalistais metu pareiškė, kad jis nebandė išpranašauti koronaviruso pandemijos atsiradimo, tačiau žiūrovų teiginius jis laiko įdomiais.

"Labai įdomu stebėti likimo žaidimą", — sakė buvęs programos dalyvis.

Tegai:
koronavirusas, pandemija, JAV
Dar šia tema
2011 metų užkratas: kaip Holivudo filmas išpranašavo koronavirusą?
Vokietijos žiniasklaida išpranašavo "globalizacijos pabaigą"
Koronaviruso testai

Mokslininkai įvardijo medžiagą, veiksmingą prieš COVID-19

(atnaujinta 20:30 2020.12.04)
Tyrėjai taip pat pažymi, kad sunkesnę COVID-19 eigą vyresnio amžiaus pacientams, be kita ko, gali lemti ir mažesnis melatonino kiekis jų organizme

VILNIUS, gruodžio 4 — Sputnik. Mokslininkai iš Kanados ir Argentinos nustatė, kad melatoninas kai kuriais atvejais apsaugo nuo infekcijos SARS-CoV-2, sunkios COVID-19 formos išsivystymo, taip pat gali tapti vaistu, palaikančiu vakciną. Rezultatai paskelbti žurnale "Diseases".

Žinoma, kad hormonas melatoninas turi priešuždegiminių, imunoreguliuojančių ir antioksidacinių savybių, neutralizuoja lėtinius miego sutrikimus ir padeda sergant cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu ir širdies bei kraujagyslių ligomis.

Tyrėjai iš Toronto universiteto Kanadoje ir Popiežiškojo katalikų universiteto Argentinoje parengė apžvalgą, kurioje surinkti įrodymai, kad melatoninas gali sumažinti COVID-19 sunkumą ir galbūt slopinti koronaviruso infekciją.

SARS-CoV-2 virusas plinta organizme per angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (AKF2) receptorius. Viruso paviršiuje esantis smaigalinis glikoproteinas prisijungia prie ACE2, patenka į ląstelę-šeimininkę ir pradeda joje daugintis.

Autoriai pažymi, kad melatoninas efektyviai suriša ir slopina kalmodulino — baltymo, reguliuojančio ACE2 paviršiaus išraišką, susidarymą. Be to, melatoninas sumažina uždegimą skatinančių citokinų, susijusių su sunkia COVID-19 liga, skaičių, taip pat veikia priešuždegimiškai per sirtuiną-1, baltymą, kuris slopina makrofagų poliarizaciją.

Be uždegimo mažinimo ir citokinų kiekio mažinimo, melatoninas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, nes dalyvauja pašalinant laisvuosius radikalus — jis metabolizuojamas į didelio aktyvumo junginius ir sukelia antioksidacinių fermentų sintezę.

Melatoninas turi ir kitų savybių, naudingų kovojant su infekcija. Tai chronobiotinis ir citoprotekcinis poveikis.

Kaip chronobiotinis agentas, jis veikia fiziologinį biologinio laikrodžio reguliavimą, padėdamas ištaisyti desinchronizuotą paros ritmą. Tai svarbu norint padidinti kūno energiją ir sustiprinti imuninę sistemą. Kaip citoprotektorius, melatoninas apsaugo nuo gretutinių, komplikuojančių COVID-19 ligas.

Galiausiai, melatoninas užtikrina neuroprotektą. Yra žinoma, kad kai kuriems COVID-19 pacientams pasireiškia simptomai, susiję su virusine veikla smegenyse, pavyzdžiui, uoslės praradimu, paralyžiumi, insultu, kliedesiais, meningitu, traukuliais ir encefalopatija. Kaip neuroprotekcinis agentas, melatoninas padeda išvengti daugelio COVID-19 neurologinių poveikių.

Autoriai mano, kad melatoninas gali tapti universalia priemone kovojant su COVID-19. Jie siūlo šį vaistą laikyti palaikomuoju arba atskiru antivirusiniu vaistu ir kaip pagalbinį vaistą, siekiant pagerinti SARS-CoV-2 vakcinų veiksmingumą, nes tai padeda išvengti pakartotinės infekcijos.

"Saugaus vaisto melatonino vartojimas tinkamomis dozėmis gali užkirsti kelią sunkių ligos simptomų atsiradimui pacientams, sergantiems koronavirusu, sumažinti koronaviruso infekcijos imunopatologiją", — rašo straipsnio autoriai.

Tyrėjai taip pat pažymi, kad sunkesnę COVID-19 eigą vyresnio amžiaus pacientams, be kita ko, gali lemti ir mažesnis melatonino kiekis jų organizme.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Turkijoje rasti paslaptingos karalystės, išgyvenusios bronzinį Sičuano žlugimą, pėdsakai
Sudarytas maisto produktų, kurie paspartina atsigavimą po COVID-19, sąrašą